Selim Nëngurra: Reagim mjeran i "akademikut" shpirtzi
| E Merkure, 03.12.2014, 10:04 PM |

REAGIM MJERAN I "AKADEMIKUT" SHPIRTZI

Replikë  me komentin e shpirtziut e ftyrë shemtimit  Rexhep Qosja në lidhje me deklaraten e Hashim Thaçit per Dr. Ibrahim Rugovën

Nga  Selim M. Nengurra

Asht per keqardhje se si shqiptarët ( njerzit e thjeshtë ) duhet me u irritue nga jonjerzoret, nga idhnaket e smut me xhelozi, narcisoizem , shizofreni, budallaki, injorant, tradhëtar , antikombëtar e tjera epitete këto që per mrekulli e paturpsishtë i interpreton njeriu me tituj e grada akademike gjak-malazezi Rexhep Qosja.

S`po e perserisë se këtë jonjerzor në shpirt e besa edhe në dukjen vizuele duket si jashtëtoksor, si Draklulla i Transilvanisë dikur e kam respektue dhe kam mendue se ka vlera dhe se asht studjues i mirë. Këtë fakt vetem po e pranojë me shpresen se lexuesi do kupton drejtë këto që po i tham. Pra dikur kur skisha lexue nga ky jonjeri asgja tjeter pos romanin " VDEKJA MË VJEN PREJ SYVE TË TILLË " pata mendue se asht i madh ky njeri. Ma vonë kur lexova shkarravinat e ti të panumërta, kur mësova edhe historinë dhe origjinën e ti gjakperziem shqiptaro -malazeze, kur mesova edhe arsyen pse ky erdhi nga Mali i Zi në Kosovë bashk me Kaplan Resulin dhe këtë fakt e mësova nga goja e njeriut të parë i Sekretariatit të Punve të Mbrendshme të ish Jugosllavisë në atë kohë, nga goja e Stane Dollanc-it i cili i dehun drrasë në nji shoqni bashk me Eduard Kardelin dhe dajën tim M.K. që jeton në Lublanë nga viti 1945 dhe asht i martuem me nji familjare të Kardelit dhe unë bashk me familjën e dajës ishim aty në atë drekë miqësore familjare e të permendurve këtu , por per krejt se çka foli Stane Dollanci per Rexhep Qosjen aty do shkruej në nji rast tjetër posa nga kjo botë ik daja im tashma 90 vjeçar dhe i cili jeton i vetem në azil të pleqve diku në nji qytet në Slloveni. Per ta kursye dajen plak dhe të semuet tash nuk po e baj publike rastin. Mirpo pas kësaj dite unë u interesova me studjue ta them në njifar mase se kush asht dhe çka flet Rexhep Qosja. Sikurse edhe kam percjell se çka flasin të tjerët per këtë mjeran shpirtzi antishqiptarë i tmerrshem.

Dje ishte 70 vjetori i lindjes së Dr. Ibrahim Rugovës . Delegacione partiake e shtetnore shkuen te Varreza e Ibrahim Rugovës ne Velani dhe vun kunora lulesh dhe pati edhe prononcime të personaliteteve të politikës dhe nji prononcim i Hashim Thaçit e irritoj keq " akademikun " që meriton me i thanë TRUMYKUN dhe su permbajt pa sulmue , pa vjell vnerë kunder Ibrahim Rugovës.

Ky mjekrrosh gjak shkau ( fakt që e tmerron këtë njeri dhe frigohet mos po e din të tjeret ) sulmojë ashper Hashim Thaçin dhe nese njeriu lexon me kujdes deklaraten e Qosjes shef se ai veç sa si ka thanë Hashimit;  ... o po sa mirë ma dhe rastin ta sulmojë Ibrahim Rugoven e ty ty rrit nera.

Fjalët që ka qit per goje Rexhep Qosja dje dhe të cilat moren ( mjerisht ) publicitet të madh në mediat e Kosovës per mu sjan aspak sulm kunder Hashim Thaçit sado që Qosja e sulmon me fjalë banale dhe ofenduese. Ato fjalë janë shigjeta helmuese kunder figurës Kolosale të Ibrahim Rugovës karshi asaj minorene të Rexhep Qosjes.

Akademiku paturpsishtë thotë se Rugova ka qen Kryetar i LDK-së dhe jo edhe i Dardanisë ( Kosovës sikur e thotë Rexhep Qosja ) dhe tutje shkon me fjalët e quditshme ogurzeza, ....vdekja e parakoshme e Rugovës  thotë Qosja. Athue vallë si po e ditka ky budallë se cilat vdekje qenka me kohë dhe cilat të parakoshme. Athue vallë mos i rrodhi pak nga sekreti i perfolun nder njerzit ma besnik e dashamirë të Ibrahim Rugovës se Rugova nuk pati kancer, por ate e helmuen e mbyten me diçka, me far substance kimike sikur në Londër rusin Poroshenko. Qosja vazhdon tutje me ju drejtue Hashim Thaçit se ai qenka falsifikator, stalinist. Ky sulm kundër Hashimit me kujton anekdotën e Deles dhe dhisë. Delja nji here rastësishtë leviz bishtin dhe dhija ja shef ate mbrapa dhe fillon me u zgërdhi; ... hahahaha ta pash , ta pash, harron dhija e shkret se asaj i shifet gjithmonë se ajo e mban bishtin perpjet.

Ti thotë stalinist Hashim Thaçit kushdo tjeter ban mirë se ai asht i tillë dhe ka perfeksionue atë shkollë, por ti thotë mesuesi i ti i cili e ka mësue të bahet stalinist Hashimi asht qesharake. Asht mjerim që në formen ma të mjerueshme e prezanton vet superstalinisti Rexhep Qosja.

Se kam ndërmend me marr Hashim Thaçin në mbrojtje sepse asnjihere se kam mëshef se atë njeri me pas unë pushtet e kisha denue me burg të perjetshem per shumë vepra të randa të tradhëtisë kombëtare që i ka ba e po i ban, por du të flas per rastin konkret ku Hashim Thaçi veprojë mirë dhe askush ska pse e sulmon. Pra kësthu mendojnë pjesa e adhuruesve të Hashimit dhe PD-së së ti. Per momentin ashtu do mendojë edhe unë. Hashimi dje foli per Ibrahim Rugovën dhe patjetër se ju dasht me folë edhe per periudhen kur detyrimisht Ibrahim Rugova dhe Hashim Thaçi kan bashkpunue per qashtjet madhore të Dardanisë. Nji nga ato raste të bashkveprimit ishte Konferenca e Rambujes. Dhe tash kur Thaçi deshti me folë per rastin normal se prezanton nji foto ku shifet ai dhe Rugova tue nenshkrue nji dokument.

Padyshim se Thaçi qellimisht e ka shkurtue fotografinë nga ajo e origjinalit dhe këtë e ka ba per këto arsye : 1. Per me i manipulue njerzit se gjoja vetem ai ka bashkveprue me Rugovën në atë kohë të vështirë per Kosovën, 2. me nxit reagimin e Qosjes dhe 3. me  fitue simpatinë e votuesve të LDK-së se gjoja Thaçi ka qen mik i Ibrahim Rugovës dhe bashk me te e kan ba shtetin e Kosovës. Për këte qellimin e fundit i them Hashim Thaçit se neve populli i thjeshtë që e dim se kush ka qen Ibrahim Rugova dhe e  kujtojmë me perkulje e lotë në sy at Burr të Dardanisë e dim se Hashim Thaçi shpesh në tavolina kur ka qen ulun pran Ibrahim Rugovës nga inati dhe urrejtja per te ja ka shkel gishtat e kambës derisa shpesh i ka shkaktue edhe gjakderdhje me të vetmin qellim me e ba me dal prej takti Rugova dhe me reague para nderkombëtarve. Pra e dim neve se sa miqësor ka qen Hashimi me  Shenjtorin tonë Ibrahim Rugovën.

Mirpo nese i la anash këto qellime të Hashim Thaçit ( per të cilat unë skam asnji dyshim ) per rastin që po flas ai dje ka veprue drejtë, se ka tregue fotografinë vetem ai e Ibrahim Rugova dhe Rexhep Qosja i mjer, Rexhep shpirtziu ska pas asnji arsye me reague me at fjalor aq të poshter , fjalor tipik i ti dhe i askujt tjetër sepse aq shpirtzi e aq antishqiptar si Rexhep Qosja ska asnji tjeter , vetem Adem Demaqi deri diku i afrohet per shpirtzillak e poshtersina. Ska pas arsye me reague se Hashimi nuk ka folë per nenshkruesit e marrveshjes së Rambujes, por ka folë per njenin nga akteret e neshkrimit të asaj marrveshje. Mirpo Rexhep Qosja nuk do ishte ai që asht po të mos reagonte edhe këtë here per ta denigrue e poshtersue jo Hashim Thaçin, por Shenjtorin e Dardanisë Ibrahim Rugova.

Derisa po shkruej këtë shkrim herë pas here po futem në facebook dhe po shof postime e komente të shumta. Më bani me qesh komenti i nji bashkvendasit tim i z. Florian Blakaj nga Istogu i cili kishte qortue z. Shpat Shaban Manaj per postimin e nji fotografije të Rexhep Qosjes pasi Shpati kishte hap debatin me komentue këtë budallë per prononcimet e ti diten e 2 dhetorit 2014.

Po e citojë z. Florian Blakaj; .... z.Shpat Manaj , ban kujdes të lutem kur poston fotografi në facebook se facebook-un e shofin edhe femijët dhe kur shofin fotot të tilla si kjo e Rexhep Qosjes frigohen e tmerrohen femija e shkretë...

Mjeran e shpirtzi, gjak malazezi dhe antishqiptar Rexhep Qosja mbylle gojen e mos permend Ibrahim Rugovën se ti je nji bubrrec karrshi Ati Burri që lindi nana Sofë Qerim Rugova kjo shqiptare gjakpaster e fisit MURIQ të Rugovës Kreshnike dhe baba Ukë Rrustë Rugova djalë kreshnik i fisit Lajq poashtu fis Rugove.


Sarpsborg: 03.12.2014

(Vota: 56 . Mesatare: 2/5)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti:

Publikime te tjera ne kete kategori: