Selim Nëngurra: Pse tolerojmë idiotët?!
| E Premte, 28.11.2014, 08:38 PM |

PSE SHTETET SHQIPTARE SHQIPNI E DARDANI TOLEROJNË IDIOTET PROVOKUES ANTIKOMBËTAR ?!

Nga Selim M. Nengurra

Ndoshta nga malli per Atdheun sepse ma shumë se kater dekada kam jetue jasht Ti unë disi gjithmonë e kam preferue dhe ndegjue muziken tonë folklorike e edhe ate burimore popullore.

Kjo ka ndodhë padyshim se në kangët e tilla shprehet disi ma vrullshem bukuria e Atdheut, trimnija e  bujaria shqiptare , bukuria e femens shqiptare e kështu me radhë.

Kur u suprimue autonomia e Dardanisë dhe u pushtue nga falanga shoviniste e Millosheviqit në rrugët e Prishtinës u paraqiten disa djem me veshje të çrregullueme, dhe me frizura të hallakatuna me flokët e gjata e të pakrehuna që mbanin pantollona të lëvarun si thes mes kambëve dhe ishin gjithndej të pajisun me singjir kacavjerrun si të qenve  të zgjidhun apo qenve të rrugave të pastrehë.

Mesa mbaj mend unë i pari i tillë ishte njifar BEKA per të cilin disa thojshin edhe se asht magjup e jo shqiptar, por kjo ska randësi fare se njerez jemi të gjithë e unë sdu ta trajtojë racen këtu me këtë shkrim. Pastaj me muzikë të tillë rrugaqe, por që dallonte pernga teksti nga ajo e Bekës u paraqit djali i " filozofit ",  "profesorit " , " politikologut " dhe mbi të gjitha antishqiptarit  Milazim Krasniqi , djali i ti Memli Krasniqi bashk me Genc Prelvukaj dhe këta dy në duet e paten marr  primatin e reperve të Dardanisë.  Thash se dallonte nga teksti me ate të Bekes sepse teksti i Bekës nuk ishte fyes, as denigrues per askand. Poashtu teksti i Bekës nuk nxiste asnji perqamje mes shqiptarve apo edhe mes shqiptarve dhe të tjerve popuj. Ndersa tekstet e reperve të ri Memli Krasniqi dhe Genc Prelvukaj që edhe e zgjodhen emnin RITMI I RRUGVE ishte fyes, ishte edhe denigrues e perqames që nga kanga e parë dhe shkoj ngadal tue u ba vetem fyes dhe perqames sepse nxiste urrejtje nderpartiake e nderfetare mes shqiptarve. Kjo edhe e bani Memlin e rrugve të ngritet në hierarkinë politike nga nji reper rrugaq në Ministër të Kulturës së Dardanisë.

Dihen veprimet antikombëtare te Memlit që diten e parë të punes si Ministër dhe as per ato nuk po flas ma shumë. Sja vlen me i permend sepse ai edhe sot asht ende Ministër në vend që ta ndeshkon mos kush tjeter lideri i ti partiak Hashimi i madhnishëm i Brojes së Drenicës e pse jo ate majmun në post ministri asht dasht ta ndeshkojnë vet shqiptaret, ndeshkimin se mendoj me masa dhune , por me voten e vetë votuesi, jo Memli ishte kandidat dhe perseri do jet deputet i Kuvendit të Dardanisë dhe tash edhe në PDK ( shkurtesa e ; PARTIA E DEPSUZAVE E KODOSHAVE ) u avancue në postin e nenkryetarit të partisë.

Pas Memli rrugaqit rrugët e Dardanisë u mbushen perplot me repera e pedera dhe muzika atje u ba si strajca e gabelicës.

Kohve të fundit në sqenen e reper-peder  " muzikes " doli njifar preshevalie emnin e të cilit e njofim vetem si GOLD AG ndersa emni i vertetë i ti asht Arian Agushi . Ky far mistreci ftyrë kufomë nga pamja dhe ngjyrë lëkure si pakistanez në vend se ( pasi po i qajka shpirti per shqiptarët sikur e thotë ) me u marr me rastin e vendlindjes së vet nga ku vetem viteve të fundit jan detyrue me u largue mbi 20.000 shqiptar e bashk me ta edhe Ariani vet, ky far shpiuni i BIAS serbe dhe zot e din edhe i cileve sherbime tjera antishqiptare turkoilsamike ka ardh në Dardani dhe vjell mut nga goja me tekstet banale të poshtra dhe shan e ofendon shqiptarët e të gjitha niveleve. Shan e ofendon deputeten Alma Lama, shan e ofendon Gjergj Kastriotin, shan e ofendon secilin shqiptar që nuk asht musliman në radhë të par si asht ky far Arian Agushi, por asht shqiptar e besimi per ta asht në radhë të dytë , por kurr jo para vlerave dhe historisë e origjines kombëtare.

Ky ftyrë kufomë thotë se asht musliman dhe ani nuk kam qellimin me e ba shqiptar unë tash nese ai nuk don as nuk e ndjen se asht. Rri musliman e nese të duket pak banu mutliman, por mos shaj njerzit o maskara, mos ofendo gra e zonja , mos ofendo deputete të cilat dy mandate rradhazi marrin me mija vota besimi per ti prezantue shqiptaret dhe popullin e Dardanisë në Parlament.

Arian Agushi ti je shqipfolës, nuk je shqiptar fare. Arian Agushi ti nuk je as bsimtar musliman. Sikur tishe besimtar nuk do e harroje emnin e mbiemnin dhe prezantohesh me pseudonim. Kjo me fen tande ( se nuk asht e imja fare ) asht haram, e din ti këte padyshim. Jo jo ti nuk je para besmtar ti je vetem nji klysh i shkive të Serbisë sepse ti me kan se je shqiptar nuk shan vlerat dhe figurat kombëtar shqiptare me ato tekstet e tua banale të kangëve. Ti nuk je as besimtar musliman se sikur tishei tillë ti nuk do baje muzikë të tillë çfar e ban tan naten në lokale të natës ku pihet alkooli dhe ku perdoret edhe droga. Drogen padyshim e perdor edhe ti vet se kjo shifet nga pamja e ftyrës tande e syve tu të turbulltë. Ti Arian Agushi sikur tishe besimtar musliman nuk do e vizatoje trupin tand kufomë me tatuazhe që ta kan dhan pamjen e majmunit. Islami nuk lejon tatuazhe, e din ti këte, islami nuk lejon perdorim droge as qendrim të besimtarit ku pihet alkooli dhe ku lulzon edhe prostitucioni.

Të gjitha i ban ti o Arian Agushi sepse ti s`je besimtar, por ti je shpiun i shkive dhe araboislamistve turq të Erdoganit dhe qellimi juej asht me e tjetersue popullin shqiptar nga ata që jan me qindra mija vjet në nji popull pa identitet në nji popull hibrid fetar islamo arabik.

Ti je i frymzuem me librat e tradhtarve shqipfolsa si Muhamet Mufaku ta zam që etninë tonë e spjegojnë se gjoja neve jemi popull me origjinë arabe dhe se paskemi nji gjak me kureshijtë e shkretinave arabe. Ti o Arian Agushi pate guximin dhe shkove edhe në haxh në Mekë dhe me at trup plot tatuazha dhe a nuk ti pau askush se i ke ato? Sikur ti kishte pa dikush padyshim se do ta ndalonin pjesëmarrjen aty në at ceremoni islame e besa sipas ligjeve islame edhe ka mujt me të ndodh ndonji e keqe, ata i vrasin njerzit laramana si ti. Blasfemi i thonë ata sjelljeve që i ban ti. Por jo nuk të ndaluen as nuk të ndodhi asgja sepse ti atje ke shkue me mision, me porosi per tju qit hi syve njerzve mjeran të Kosovës të cilet jan verbue nga besimet fetare dhe po mohojnë Komb e Atdhe. Ti thur kangë me tekste banale, perzin luftëtar dhe njerz me merita e vlera me islamin tand banal . Permend Adem Jasharin thue se Ai me familje bashk paska pas luftue dhe u martirizue per allahuekber e per fe e jo per Liri e Atdhe. I thue vetes besimtar i devotshem islam , dhe don me kan edhe shqiptar , bile asi shqiptari që po i plaska shpirti per komb të vetin. Po ti more qen bir qeni e klysh kudre a se din se shqiptari i vertetë  kurren e kurres nuk ofendon as nuk perfolë nji femen. Shqiptari me Kanunin e maleve ka nxjerr gjak gjithmonë per vrasjen, por nese gjaksi ka qen në shoqni me nji femen vrasësi ose gjakmarrësi ka lëshue priteen dhe nuk e ka vra. Ti je aq pis sa paturpsishtë shan e ofendon Alma Lamen  sado që kjo asht femen dhe bile femen që shumëhjere koleget e sajë deputet dhe të gjithë mashkujt e Dardanisë duhet me u turpnue para saj, para guximit të sajë. Aifar komandant Hoxha që të perkrah ty e sulmon Alma Lamën , si duket e sulmon nga inati pse Alma e vetme del rrugve të Prishtinës dhe gris posteret e çetnikut Vojisllav Sheshel. Pse si ke gris ti o Arian Agushi apo pse nuk ka ardh me i gris ai far komandant muti Hoxha? ! Jo se po ti griste ai do ishte qudija a zotit sepse ai nga pamja duket si me kan vet djal i Vojisllav Sheshelit dhe si ka mundësi me i gris babes posteret?!

Arian Agushi, deputetja Alma Lama kudner teje me plot të drejtë bani padi. Me sa kam marr vesh nga burimet e mia asnji avokat nuk pranojë të të merr ty në mbrojtje, por u gjet Haxhi Millaku.

Meqense di se cili ishte ky far avokati , di se çka ka ba në kohen e sundimit të Millosheviqit nuk u befasova pse të mori ty në mbrojtje.

Haxhi Millaku gjatë pushtimit militar të Kosovës nga falangat e Millosheviqit asht marr me kontrabandimin e njerzve fatzi tue ju marr para të majme dhe tue i deportue ata jasht Kosovës. Per këtë veprimtari ai edhe asht arrestue dhe ka pas marr nji denim me burg per të cilin vet ka ba reklama se gjoja per aktivitete patriotike e kan burgos. Unë kam ndëgjue nga nji gardian i cili ka punue në burgun ku ka mbajt denimin Haxhi Millaku se per kontraband me qenjet njerzore asht i denuem  Haxhi Millaku.

Dhe sa bukur lidhen gjanat, ty o Arian Agushi të dergojë BIA serbe në Kosovë per ti ndihmue rinisë shqiptare të saj te tjetersohet në islamista, dhe tash pasi kunder teje ka denoncim penal ty të merr në mbrojtje nji avokat poashtu matrapaz e bandit si asht Haxhi Millaku.

Shteti i Kosovës dhe edhe Shqipnia duhet me nderhy sa ma para dhe ty me ta ndalue maskarallakun dhe shperndamjen e urrejtjes e kerrcnimet e denigrimet që i ban permes mut kangëve tua rrugaqe repere-pedere dhe nese se bajnë këte po dihet se vet shteti asht motori i shkatrrimit të vlerave kombëtare shqiptare dhe i historisë e kulturës tonë qindramija vjeçare.


Sarpsborg: 28.11.2014

(Vota: 25 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti:

Publikime te tjera ne kete kategori: