E merkure, 30.09.2020, 05:29 PM (GMT+1)

Kerko: agron shele

Agron Shele: Ante

Antemë ngri mbi krahët e tu në qielltë shikoj, si bota shndrinngjyrat e fuqisë së zotave të tudhe të voglin njerishpresëtar të ëndrrave të vobegtangritur pezme falur begati,nga një Promete kryqëzuar shkëmbitvdekur e rigjallëruar për çdo ditë,për pak dritë...

Drita Lushi në antologjinë 'East meet West'

Eshte kenaqesi kur ne prag te Krishtlindjes dhe festave te fundvitit, me vjen lajmi qe jam pjesemarrese ne antologjine “East meet West” me pese poezi ne gjuhen angleze.I jam Falemnderuese Znj,Sunita Paul,dhe Dr.Shivputra Kanade.Nje Falenderim Te vecante kam per shkrimtarin dhe mikun e mire z.Agron Shele...

Agron Shele: Ekrem Ajruli - 105 vite Sulm e lot

Në 105- Vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë,  një shpallje që e ndau vendin nga fuqitë e mëdha në 4- pjesë, autori Ekrem Ajruli vjen me librin e tij antologjik: “105 vite Sulm e lot”  të përfaqësuar nga autorët më të njohur shqiptarë në Shqipëri, Kosovë, Lugina e ...

Agron Shele: Manifestim i ndjesive estetike

E çfarë mund të jetë më shumë një poezi, përveçse ndjesia dhe përjetimi më i thellë shpirtëror  që lind bashkë me muzën, thyen pragmatizmin kohë dhe shfaq ngjyrimet më të bukura të koloritit jetë. Kështu do e nisja referimin tim rreth poezisë së autores Mirela Terziu...

Agron Shele: Rezart Palluqi - Shtëpia me dy çati

Romani “Shtëpia me dy çati” është vepra letrare më e fundit e autorit Rezart Palluqi, i cili vjen nën redaktimin e  Pëllumb Zekthit  dhe Shtëpisë  Botuese “ 2 lindje & 2 perëndime” .Qysh në fillim  ky roman të tërheq me vete dhe të shëtit në atë farfarë...

Hyqmet Hasko: Krijimtaria e shkrimtarit Agron Shele

Individualiteti i një krijuesi matet me hapësirën që ai krijon në komunikimin me lexuesin dhe publikun, me të veçantat dhe risitë që ai sjell në raport me krijuesit e tjerë dhe me vetë prirjet bashkokore të letrave tona kombëtare. Sot, në kohën e hapjes së madhe dhe çlirimit...

Agron Shele: Spektri i ngjyrave të penelatës jetë

Tregimet e herë pas hershme të autorit (Hamdi) Erjon Muça, që lexoja në mediet elektronike më tërhoqën vëmendjen jo vetëm për lirshmërinë dhe stilistikën e shkruar, por dhe për përmbajtjen dhe mesazhin e thellë që shprehnin  dhe ashtu  të ardhura në mënyrë satirike, për të goditur ...

Agron Shele: Hasije Kryeziu - “Hiri Hyjnor”

Sa herë që preket tematika e Kosovës mendja të shkon tek gjenocidi më i fundit që u krye nga ushtria dhe mercenarët serbë mbi këtë popullsi, tek krimet nga më makabret, tek të rrëmbyerit me forcë që nuk u kthyen më kurrë, tek dhunimet dhe ai marshim biblik i imponuar nga dëbimi masiv...

Agron Shele: Aktualiteti dhe ndërgjegjia krijuese

Romani, për nga vetë natyra si zhanër letrar dhe strukturë ndërtimi  jep mundësinë dhe krijon hapësirën e duhur për një  shprehishmërie shumë më të gjerë, shumë më të thellë, shumë më ngjyrues, shumë më editiv dhe si i tillë ai  përcjell  mesazhe, parashtron ide dhe sjell  modelet   e vetë natyrës ...

Zejnepe Rexhepi: Agron Shele - “Ngjyrime Universale”

Libri me vështrime eseistike “Ngjyrime universale” i Agron Sheles, është një vepër që besoj se do të mirëpritet në letërsinë shqipe, jo vetëm për përmbajtjen estetiko-letrare, por edhe për përzgjedhjen autoriale, kryesisht botime të 2014, që padyshim e shtojnë vlerën e kulturës shqiptare...

Agron Shele: Aspektet lirike, si formësim

Të diskutosh rreth veprës letrare të autores Raimonda Moisiu është njëlloj sikur të hysh dhe të kërkosh mistikën në universin e madh dhe të pa fund, pasi gjerësia dhe hapësira krijuese  kap pothuajse të gjitha zhanret e gjinisë së shkruar dhe polivalent të mendimit letrar, estetik dhe publicistik...

Agron Shele: Vepra prozaike e Silvana Berkit

“Më jep vetëm pesëmbëdhjetë ditë”, titullohet libri me tregime i autores Silvana Berki, libër që karakterizohet nga elementë social-psikologjikë , të cilët me karakteret dhe larminë e tyre vijnë natyrshëm si personazhe, por dhe si  tipizime të shoqërisë në të cilën jetojmë. Tregimi, si prozë e shkurtër ...

Agron Shele: Në botën shkrimore të Sabit Idrizit

Të depërtosh në botën shkrimore të poetit dhe prozatorit Sabit Idrizi, është njëllos si të kërkosh mirëfillesinë e një penelate që përherë e më shumë bëhet më atraktive, më sugjestionuese, më dinamike dhe sigurisht bëhet po kaq shprehëse sa vetë arti bashkohor sot.Tradita e krijuar, kohezioni në të ...

Agron Shele: Poetika e rrëfimit letrar...

Poetika e rrëfimit letrar, si kumt dhe prelud  i  këndvështrimit estetik të autores Zejnepe Alili REXHEPI Poetika e rrëfimit letrar me studime dhe analiza, të cilat më së shumti kanë qënë tematika të koferencave letrare të ndryshme brenda dhe jashtë vendit, vijnë si një përzgjedhje e artit ...

Agron Shele: Ikona të thyera si imazh poetik

Shpesh herë kur vizitoj bibliotekën time nuk e di pse dora më shkon tek  vëllimi poetik « Ikona të thyera » të autorit Gentjan Banaj. I kam rilexuar disa herë poezitë dhe sërish më duket sikur diçka ka mbetur ende për tu riparë, ose duket sikur diçka ka mbetur pezull në hamendsionet dhe ...

Cikël poetik nga Agron Shele

E bardha dritë,zgjuar ujëvarave të shpirtit tim,endur krahëve të zogut fluturimsi dikur...paqyrim i jetës së rilindur trazimsi sot...robuar vargjesh të dlirtë rrebelim. E bardha shpresë,farfurimë e jetës kolorit pa mbarimtelajo e hapur ngjyrash shkëlqim ...

Agron Shele: Irena Gjoni - ''Maja malesh ...''

Poezia  tashmë me gjithë perfomancën e saj, ka hyrë në moderaturën e re bashkohore, është bërë më sugjestionuse, më bëfasuese, më e ndjeshme, më prëkëse, më figurative dhe sigurisht edhe më filozofike, duke u shkëputur kështu  nga traditat e vjetra, të ngurta, por dhe nga kohezioni i nevojave dhe rrethanave historike apo politike ...

Agron Shele: Dashamir Malo - ''Ndoshta''

Vëllimi poetik “Ndoshta” i autorit Dashamir Malo vjen si shrehje e frymës dhe dhe ndjesisë poetike që prek kostelacionet më të larta të shpirtit, prek me brishtësinë e fjalës dhe ejmotivet e jetës, për tokën, dhimbjen, vendlindjen e fshehur mes majash mjegull dhe për të bukurën...

Agron Shele: Genta Kaloçi - ''Nën petkun e vdekjes''

Poezia është substrakt i ndjesisë më të thellë shpirtërore dhe si e tillë ajo ejkalon dhe fluidizon  emocione dhe ndjenja të papërsëritshme. E parë në këndvështrimin shumëdimesional të ndërtimit dhe strukturës së ngritur, mesazhit, formës (përmbajtjes) dhe gjetjeve do të kuptojmë menjëherë ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora