E diele, 25.08.2019, 12:30 PM (GMT+1)

Fahri Xharra: Shqiptarët me “prejardhje“ turke dhe arabe – thoshte Dr. Muhamed Mufaku

Doja edhe unë në kafen e Rrugës së Ngushtë,  në Gjakovë, pranë kafes italiane  doja t`i përmblidhja do shkrime të cilat janë brenga më shqetësuese  kombëtare ; Prejardhja e shqiptarëve ?  Ishte viti 2015,  viti i përmbysjes totale morale të shqiptarëve në të gjitha tokat e veta.Po çka na ligjëroi Hoxha dhe i helmoi dhe qindra të rinj e pleq?...

Drita Lokahaxhillari: Për ty vendlindja ime

Benda e rilindur,qëndruar kohës, krenare,e dashur në zemrën time..!! "Më mirë vonë se kurrë"nga populli doli,kjo fjalë e urtë,për ty, o vendlindja ime,sec kam mall e dashuri të zjarrtë. Gojëdhëna e përcjellë ndër breza,qëndruar në histori...

Rrahman Hyseni: Festa e Diasporës në Banjë të Sijarinës frymoi shqip!

Të mbledhur me zemërgjerësinë ndaj vendlindjes, këtë ditë e bënë të jetë e mrekullueshme takimi tradicional “Ditët e Diasporës”, nën përkujdesjen e SHH “Medvegja” në Fully të Zvicrës, me kryetar z. Zejnullah Namani, një veprimtar dhe humanitar i shquar me dekada i çështjes Kombëtare, po ashtu dhe Arkatari,z. Sabit Abazi, i cili...

Dedë Preqi: LDK dhe LVV, shansë e duhur parazgjedhore për fitore

Padyshim Kosova gjindet para një ngjarje shumë të rëndësishme, e cila do ta tregonte aftësinë e vet politike dhe strategjike, që të veprojë dhe të gjejë çelësin e rrjedhës së historisë së vet, me përpjekjen e zbulimit dhe imazhit të njeriut harmonik dhe të veprës së tij fisnike, që ti japë vendit të vet formën e një shteti ashtu sikur e meriton....

Florim Zeqa: Servilizëm i pastër politik!

Intelektuali që shkelë parimet dhe idealin e tij për një post politik, është më i rrezikshëm se vetë kusarët politikë.Promovimi i aderimeve të reja nga ana e subjekteve politike shpërfaq frikën e  humbjes në zgjedhje, ndërsa publiciteti i të aderuarve shpërfaq ambiciet e sëmura për pushtet...

Namik Selmani: Borshi im ballkon i Bregut

Do të marr gjeminë te detiDo ta vë gjoksin mbi dallgëFlatra hapur si zgalemiMë pret Borshi dritëlarë. Se më presin portokallet.Mbase duan ujë te rrënjaNdaj do shkoj sot valë pas vale.T’ia marr këngës si thëllëza. Se më pret ulli i lashtëKu fle gjyshi, derë e fisit.Trëndafili ngjyrëgjaktë...

Luan Kalana: Ligjet e pashkruara te jetes

...Detyrimet ndaj Vetes ,obligimi Qytetar ndaj Shoqerise,...Normale dhe te shenjta per t’u Zbatuar,...pune e Papaguar,qe shperblehet ne rilindjen dhe trashegimin, e Brezit te Ri ,ne gjeneratat e Ardhshme.-Detyrimet ndaj Jetes ,ndaj Punes,ndja Familjes ,si bashkeshort dhe prind,ne ritjen dhe shkollimin e femijeve...

Sevdail Hyseni: Rikthimi i zjarreve

Zjarret prapë rikthehenNë tokat shqiptare,Ato vijnë t’qëllimshme,Duket ashiqare… Bëhen shkrumb e hiMe qindra hektarë,Shkurre, pisha, malePërfundojnë në zjarr ...

Enver Bytyçi: Ballkani, Europa Lindore dhe programi gjeopolitik i filozofit rus

Studiuesi i shkencave politike dhe filozofi rus, Aleksandër Dugin, në librin e tij ‚Çështje të gjeopolitikës – E ardhmja gjeopolitike e Rusisë‘ (Rusisht - Основы геополитики - геополитическое будущее России), botuar në vitin 1997 zhvilloi idetë e reja të elitës ruse mbi gjeopolitikën dhe mënyrën se si Rusia do të mund të shndërrohej...

Xhelal Zejneli: Hapësirat shqiptare dhe kriza

Me nocionin krizë nënkuptohet kryesisht kriza ekonomike dhe sociale. Shumë shqiptarë në Maqedoni vazhdimisht flasin për ekzistimin e krizës. Por, ka edhe të tillë të cilët dyshojnë se ka krizë. Madje ka edhe prej atyre që thonë se krizë nuk ka. Këta pyesin: Si mund të thuhet se ka krizë...

Shefqet Dibrani: Principi pragmatik

Sot ka ndodhur një gjë e keqe në Kosovë, u shpërbë Parlamenti i Kosovës dhe vendi duhet të shkojë në zgjedhje. Në këtë demokraci është humbur shpresa se do të bëhet mirë, për vet shkakun e riciklimit të të njëjtit produkt, të të njëjtit brumë, prandaj populli ka ...

Kastriot Myftaraj: Dom Gjergj Meta falsifikon historinë e komunizmit shqiptar

Në Ditën Europiane të Përkujtimit të viktimave të komunizmit, Ipeshkvi i Mirditës, Dom Gjergj Meta mbajti një fjalim në ish-kampin e internimit në Tepelenë, ku tha ndër të tjera:“Kur njeriu arrin me barbarinë e tij, me zemërimin, urrejtjen e tij të dëmtojë njerëz të tjerë dhe kështu shkaktojë vuajtje...

Petrit Aliaj: Lobi Serb Kundër pavarësisë së Kosovës

I motivuar nga lëvizjet lobiste Serbe kundër pavarësisë së Kosovës,të cilët nën drejtimin e Lidhjes Serbe në Itali i kanë paraqitur një peticion parlamentit Italian për të anulluar njohjen e pavarësisë së saj.Me këtë rast po përpiqem të sjell disa të dhëna nga kanale të ndryshme informimi si edhe të njoh një pjesë të opinionit publik me teorinë famëkeqe të Vasa Çubriloviç...

Alfred Papuçiu: Zvicra dhe simboli i saj

Festa për Shqipërinë organizohej atë mbrëmje tek çerdhja “Dhëmbi  i qumështit ”. Gjithë mjedisi ishte mbushur me pamje nga Shqipëria, fëmijë shqiptarë të qeshur,  duke luajtur dhe duke vallzuar. Mbi të gjitha mjedisi i çerdhes ishte mbushur edhe me flamurë shqiptarë dhe të Zvicrës...

Hasan dhe Lajde Blakaj: Lamtumirë ti vendi im

Lamtumirë ti vend i bukurLamtumirë ti vendi imKu kam ecur ku jam dukurTash t’ kujtoj më përmallim Lamtumirë ju kreshta maleShkëmb i kuq më flamurLamtumirë edhe ju ShkameUji burimi që rrjedh ndër gurë...

Qazim Shehu: Romani i Qamil Alushit, një overturë e shpirtit njerëzor

Qamil Alushi,  i njohur si studiues i periudhës së Skënderbeut , vjen tashmë me romanin”Edhe yjet derdhin lot”, një prozë e nivelit të  arritur artistik, ku trajtohet një periudhë para tetëdhjetë viteve, me normat dhe zakonet,  të cilat jo vetëm ngjyrosin perceptimin e asaj kohe, por në mjaft tregues i hedhin...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese