E diele, 29.03.2020, 05:30 AM (GMT)

Gjon Keka: Dr. Ibrahim Rugova dhe ndërtimi i raporteve me SHBA dhe BE

Lidershipi është njohës i identitetit, i kulturës dhe i rrënjëve të vërteta të vlerave të një kombi. Ai nuk është vetëm timonier i shtetit apo i popullit të tij; para së gjithash, ai është edhe sytë, veshët, goja, ndjenjat dhe vullneti i popullit të tij. Me anë të kësaj ai tregon se është i lidhur me popullin e tij...

Nikë Gashaj: Udhëheqësi politik

Supozimet vetiake për rolin e udhëheqësit politik zakonisht përcaktohen si aftësi personale për të ndërmarr iniciativa në situata shoqërore, për të planifikuar dhe organizuar aksionin dhe siguruar bashkëpunim. Andaj, mund të dallohen disa vetijë qenësore të cilat ndikojnë në sjelljet e udhëheqësit, sikurse janë...

Keze Kozeta Zylo: Dua të vdes bukur, jam Njeri

Unë dua të vdes bukur,Sepse bukur i kam nderuar të tjerët në çastin e mbramë.Une dua të vdes natyrshëm, sepse natyrshëm më lindi nënëmira Liri.Une i urrej helmet toksike, sepse fjala ime ka rrjedhur vetëm mjaltë,Une i përbuz politikanët e paskrupullt, sepse ata janë helmi ynë...

Florim Zeqa: Pasojat e rënjes së qeverisë!

Si zakonisht, para rrëzimit të një qeverie beteja politike në Kuvend bëhet mes partive në pushtet dhe atyre opozitare. Mirëpo, kësaj radhe beteja për rrëzimin e qeverisë u bë vetëm në mes partnerëve në pushtet.Është hera e parë në Kosovën...

Ndue Ukaj: Shoqëria jonë është ushqyer me mentalitet joperëndimor

Shoqëria jonë është ushqyer me shekuj me mentalitet joperëndimor. Njëherë e ka ushqyer otomanizmi e pastaj komunizmi, prej të cilave mendësi ende nuk jemi çliruar plotësisht.Që ta dini, në Shqipërinë e Enver Hoxhës shkruheshin libra, ku u tregohej popullit se kush ishin armiqtë më të mëdhenj...

Vahit Nasufi: Prindërit e vetmuar

Vëllezër e motra të gjakut tim,Ju që fëmijët i keni n`mërgim,Prej të gjithëve ndjesë kërkoj,Nëse dikë e shqetësoj! Kurrë nuk kam për ta harruar,Kur jetonim të bashkuar,Ishim të lumtur dhe të gëzuar,Nuk ishim fare të përmalluar!...

Dedë Preqi: Gjarpëri dhe hardhuca kundër luanit

Një përballje jo normale politike po zhvillohet në këto momente të vështira në Kosovë, po sikur gjarpëri dhe hardhuca i shtojnë helm njëri-tjetrit, duke iu vërsulur luanit, i cili qëndron i pozicionuar në realitetin e vet, por mohimi i ekzistencës së tij nga ana e tyre, të cilët janë bërë së bashku, duke u orvatur...

Shyqyri Fejzo: Nuk na merr dot atë që nuk na e ke dhënë

Erdhe të hiqje pranverës gëziminMos i lumturohemi erës trandafilitTë prishje tek zogjtë shtegëtiminMos dëgjojmë  as këngën e bilbilit Buzëqeshjen e ciltër të na hiqjeTë merrje atë që nuk ke dhënë vetëNjerzinë e moshën e tretë të ndiqjeTë gjithë të kërcënuar me jetë...

Bardhyl Maliqi: Dëbora blu

Nuk po gjej kohë as për të vdekur,Mgjithëse më kërkon koronavirusi me qiri në dorë,Si të sëmurë kronik dhe në prag të pensionit.I kanë bërë mirë llogaritë këshilltarët e vdekjes,Më mbajtën paratë e sigurimeve për 44 vjetëdhe tani më heqin qafe me gjithë ribursimin e ilaçevedhe fërkojnë duart, gjoja gabimisht...

Përparim Hysi: Që mos e ndjej veten, vetëm...

Kurrë nuk  e mendoja se mund të mbesja vetëm, në vetizolim. Po ja që kështu ndodhi. Dhe nuk ka më keq. Jam mbyllur benda , në vetizolim dhe e ndjej veten si miu në dhokan. Natyrshëm që zë e e meditoj,se vetëm mendjen dhe syrit nuk i vënë dot kufi. Mendja ka përparësi edhe nga syri,se ndodh që sytë t'i zënë dhe ...

Fatmir Halimi: Naim Salihu - Lulja në gur

Poeti i talentuar Naim Salihu, gjatë këtij fillim viti para lexuesve tanë po paraqitet me veprën tjetër poetike “Lulja në gur”.Libri”Lulja në gur”, si vepër poetike në vete ngërthen motive e ndjesi të ndryshme, me një larushi të ideve dhe ngjarjeve që trajton, përmes së cilave është paraqit gjendja sociale  e ...

Sevdail Hyseni: Parodi sipas Fishtës

Kishin hip mbi dy lisaAj Shën Kurti e Shën Isa,E po flisnin me sikletSi ta bëjnë Kosovën shtet! Se Kosova u rrudh e vogël,Për shqiptarët, sa një gogël.Ndaj, vendosën mos ta zgjatin,Zbresin n'tokë Kosovën ta matin...

Edison Ypi: Rruga e Aliut

Në një kohë djajsh të udhëtosh në një vend shenjtorësh.Pak janë ata që e dinë se ekziston rruga Çorovodë-Përmet ku ka kaluar Abas Aliu.Pa arritur në Çorovodë, pranë një kroi ku ndala për t'u freskuar, një mesoburrë mbështetur mbi krrabë me një shprehje fytyre sikur...

Enver Bytyçi: A i ka mbet gjë Lidhjes Demokratike nga filozofia e Ibrahim Rugovës?!

Para pak ditësh kam shkruar dhe vënë në dukje se Lidhja Demokratike e Kosovës nuk është më parti e të madhit Ibrahim Rugova, por patericë e Hashim Thaçit. Për Isa Mustafën e kam thënë këtë fakt që kur ai para katër vitesh e bëri Hashim Thaçin president. Mbrëmë u binda se nuk kam gabuar asnjë milimetër në përcaktimet e mia...

Fritz Radovani: Bajram Curri dhe Dragobia

29 MARS 1925… Kjo Shpellë u la me gjak… 95 vjetë perpara...E sot, ka shumë prej “atyne” që mendojnë se “Shpella asht mbyllë”!..E sot, ka edhe ma shumë që kujtojnë se Bajram CURRI “po harrohet”!..E sot, ka edhe nga “ata”.., që po kerkojnë...

Ibrahim Kabili: Albini Kurti, viktimë e lojës së ndyrë politike

Kohë të vështira për shqiptarët. Në njërën anë koronaviruesi, në anën tjetër virus politika. Politika, kjo lojë e domosdoshme, por e luajtur keq nga aktorët kryesor të saj. Për fat të mirë në Shqipëri politikanët tanë këtë herë u bënë bashkë për të luftuar pandeminë. Për fat të keq kjo nuk ndodhi në politikën Kosovare...

Hajro Limaj: Thaçi dhe Mustafa, fatkeqësia e Kosovës dhe e kombit shqiptar

Ashtu si gjatë luftës çlirimtare të viteve 1998-1999, shumë shqiptarë nga krahinat e Shqipërisë u bënë pjesë direkte e kësaj lufte, duke u angazhuar dhe luftuar njësoj sikur të ishte në tokat e Shqipërisë. Çlirimi i Kosovës nga  gjakatari i Beogragit,Milosheviçi, ministër informacioni i të cilit ishte...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese