E merkure, 21.04.2021, 09:32 PM (GMT+1)

Rexhep Shahu: Pse duhet të votojmë Flamur Hoxhën

Dua dhe mundem lirisht e krenar t’u them miqve dhe gjithë të njohurve të mi në Kukës, Has e Tropojë, gjithë atyre që më njohin e më besojnë se deputeti Flamur Hoxha është përfaqësuesi më i mirë, dinjitoz dhe meriton të jetë në parlament se na bën nder dhe na përfaqëson hijshëm. Kalorës të tillë i duhen parlamentit tonë...

Agron Tufa: Në Qafë-Bari shkohet për të vdekur!

Greva e urisë e ish te burgosurve politikë në vendin tragjik te vuajtjeve, torturave e vrasjeve makabre ne Qafe Bari, në vendin e vuajtjeve të rinisë, është një gjest që shpreh kulmin e dëshpërimit dhe zhgënjimit. Dëshpërim dhe zhgënjim nga liria pa asnjë cilësi njerëzore e 30 viteve...

Andi Bushati: SPAK, një qen roje i PS

Që prej fillimit të javës që shkoi, pasi Lapsi.al botoi skandalin e grabitjes të të dhënave personale të qytetarëve të Tiranës, unë dhe kolegu im Armand Shkullaku jemi bërë pjesë e një hetimi të Prokurorisë së Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit. Fillimisht një grup oficerësh të policisë gjyqësore...

Nikoleta Kovaçi: Ju qe jeni verbu nga lajthitja e Edvinit!

Ta shohim pak problemin ma drejte, o njerez! Ju qe jeni verbu nga lajthitja e Edvinit e, ca te tjere nga indiferenca!-Pervetsimi i çdo te dhane nga ana e qeveriut asht anti-njerzore dhe kriminale! Pra asht direkt nderhymje ne te drejten tuj themelore!-Kthimi i karantines per shqiptarët e Greqise e te Maqedonisê së...

Blerim Latifi: Si u lanë vetëm gjakovarët përballë Dervish Pashës

Pasi kishte mbyllur kontestin kufitar me Greqinë, në dimrin e vitit 1881, Sulltan Abdylhamidi, kishte marrë vendimin për të shtypur me dhunë Lidhjen e Prizrenit. Për këtë punë ai e kishte ngarkuar gjeneralin më të mirë të tij, Dervish Pashën. Në fillim të pranverës, ushtria e tij...

Meri Lalaj: Romani i ri i Grigor Banushit

Rrallë, ndoshta aspak, kur hyjmë nëpër librari mund të shohim se po i bëhet reklamë një autori shqiptar apo librave të tij. Libraritë janë të përmbytura me libra të autorëve të huaj të përkthyer në gjuhën shqipe. Deri diku është e kuptueshme uria që kemi pasur për të lexuar shkrimtarët e huaj të ndaluar për...

Mehmet Musa: Përkujtim i vitit 1981

Po kujtojmë dhe përkujtojmë pranverën lulëgjaku të vitit 1981, me rastin e 40 vjetorit ,duke i përshendetë të gjitha familjet e dëshmorëve që  nga lufta e Drenicës, në dimërin e egër të vitit 1945 e gjerë të lufta e Ushtrisë Çlirimtare  e    Kosovës,i përshendes të gjitha  ato familje të gjysmës së  Shqipërisë...

Gjekë Gjonaj: Rexhep Lika, imami që meriton respektin dhe nderimin më të lartë

Vëllai im   imami  tashmë në pension Rexhep Lika, 81 vjeç,   është një person  shumë  i respektuar  jo vetëm në  Ulqin e Malësi, ku ka shërbyer si imam e kryeimampothuaj tërë jetën e tij, duke predikuar   fenë islame, duke pajtuar  njerëz e duke ndërtuar   ura të reja komunikimi e  bashkëpunimi , por edhe kudo...

Frank Shkreli: Një vlerësim nga India për librin e autorit Gëzim Alpion

“Me gjak unë jam shqiptare. Me shtetësi jam indiane. Me besim unë jam murgeshë Katolike. Për nga thirrja, unë i përkas botës. Për nga zemra ime, unë i përkas plotësisht Zemrës së Jezusit”, janë fjalët e shqiptuara nga Nënë Tereza, e cila jetën e saj ia përkushtoi të varfërve, anë e mbanë botës...

Fahri Xharra: Pjetër Budi – enciklopedia e gjallë e mbytur në Dri

Katër shekuj me pare, ndodhi një skene tmerri, si ne filmat me horror: mbytja ne Drin një mbytje e pakuptimte dhe krejt e dyshimte, e një Heroi te veprimit dhe mendimit kombëtar, Pjetër Budit. Kapërcehet kështu rasti alibik i aksidentit, po te kemi parasysh hetimet e Vatikanit pasvdekjes si dhe faktin ngulmues dhe gati...

Idriz Zeqiraj: Homazh për bacë Dervish Shaqa

Bacë Dervishin e njoha në nëntorin e vitit 1969, në Pallatin e Kulturës në Tiranë. Bëhej përgaditja për mbremjen festive të 25-vjetorit të çlirimit të Shqipërisë. Artistët ishin të vendosur në konviktët tona studetore. Në mes tyre edhe rapsodët Dervish Shaqa dhe Demush Neziri...

Nikë Gashaj: Multikultura dhe politika

Shekulli XX ka filluar në shenjë të zgjimit të masave, kurse themeluesit e psikologjisë dhe sociologjisë së masave, sikurse thotë profesori Serge Moskovici, nga universiteti i Cambridges kanë qenë të bindur se masat do të triumfojnë. Mirëpo, ka ndodhë që, një pjesë e madhe të shekullit të kaluar kaloi në shenjë...

Enver Bytyçi: Pse është i pamundur një koalicion Rama-Basha ose Basha-Rama?

Edi Rama dje i kërkoi kreut të opozitës, zotit Basha, që pas 25 prillit të bëhen bashkë e të qeverisin Shqipërinë, siç tha ai, se këtë "e kërkojnë shqiptarët".  Në fakt shqiptarët kërkojnë ndryshimin, jo vazhdimësinë e qeverisjes Rama. Ndryshimin e kërkon edhe SHBA dhe Europa. Por kjo lëvizje e kryeministrit në detyrë...

Luan Kalana: Pallatet Agimi buzë Lanës

Tirana ,Kryeqytet Europian,metrpolitan,ndër më të bukurit në 100 qytete, me rreth një milion banorë ,me një gjebërim të përhershëm ,një qytet piktoresk me një peisazh fantastik,me ballkon malit e Dajtit ,teleferikun dhe oborr detin ,Plazhin e Durrësit,me përmes lumin Lana dhe me parkun e madh,Liqenin Artificial...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora