Sunday, 09.12.2018, 08:23 PM (GMT)

Reshat Kripa: Mesazhi i një proteste

Uragani ka filluar. Nje uragan i tillë,  që kishte vite që nuk ishte parë, qysh nga viti i pa përsëritshëm 1990. Në krye të këtij uragani janë përsëri rinia shqiptare, janë përsëri  studentët, njësoj si atëherë, nuk janë partitë politike organizatorët e kësaj revolte.. Studentët e kanë ...

Fritz Radovani: Biblioteka e Lahutës

“Lahuta mbet varë n’ tra,Mixha kalbët n’ dhé,E, nipat s’ dinë me i ra!”   Një Poet’ i Dardanisë.Kur lexova disa thanje të ditve të fundit per “Lahuten e Maleve tona”, mu kujtue i madhi Prof Zef Mirdita, që shkruente në librin e vet “Krishtenizmi ndër Shqiptarë” fq. 46...

Blerim Rrecaj: Për cungjet e dy pishave

Duke ecur trotuarit të një rruge të qytezës sonë multi-shqiptare fisesh e visesh nga më të ndryshmet dhe të komuniteteve tjera, pranë një shumëkatëshje, në katin e parë të së cilës gjendet kafiteria (shumica e ndërtesave, për të mos thënë të gjitha, katin e parë janë lokale me ...

Atdhe Geci: Elena Kocaqi - 'Lufta e Trojës- Luftë Pellazgo Ilire'

Libri i Prof. as. dr. Elena Kocaqit „Lufta e Trojës – Luftë Pellazgo-Ilire“, që u botua para sa ditëve në Tiranë shënon kthesë në historinë tonë kombëtare dhe ndërkombëtare. Libri i studiuses dhe historianes së shquar shqiptare, Prof. as. dr. Elena Kocaqit, njohëses së thellë të ...

Gjekë Gjonaj: Njeriu i fjalës i cili vulosi Besëlidhjen e Malësisë

Një ndër personalitet e tilla, i cili  gjithherë ka   vepruar në shërbim të familjes dhe të kombit, deri në frymën e fundit, është  edhe burri i nderuar i Hotit (  Malësisë së Mbishkodrës), Nua Vuksan Junçaj, i njohur në popull si Nua Vuksani.  Atë e kam njohur qysh herët, sepse ...

Xhafer Leci: Ibrahim Kelmendi, argat i Serbisë, dizinformon shqiptarët

Me shumë pritesë shkruaj për argatin e Serbisë, Ibrahim Kelmendin, sepse ai vjellë fjalë e rrenë. Në shkrimet e tij ai ka përgojuar e shpifë për shumë figura publike. Gënjeshtrat e tij janë aq trashanike, sa nuk besohen dhe vetëdemantohen. Si i tillë njerëzit nuk humbin kohë për ...

Milazim Kadriu: Fatmir Çitaku - Në kërkim të lirisë

Nisur nga vetë titulli i librit “ Në kërkim të lirisë ”, shohim se autori Fatmir Çitaku na sjell poezi të shkruara kryesisht në kohën e okupimit  klasik që kishte Kosova nga ana e okupatorit shekullor serbosllav.Andaj edhe autori Çitaku si...

Përparim Hysi: Katër histori me qenë

Sado që jetonim në fshat, ne,si familje, rronim në një pallat dy-katësh. Ne rronim në katin e dytë, kurse në të parin rronte një familje që,sado në pallat, kishte dhe një qen. Qeni rrinte aty, në fund të shkallëve, dhe kurrë nuk trazonte njeri...

Islam Lauka: Njё libёr, jo vetёm pёr dhimbjen nga vdekja pa rend

Para njё viti, Çun Lajҁi, pёrjetoi atё qё as hasmit mos i raftё me e provue. Pa i mbushur ende 34 vjeҁ, e bija e tij, Bubulina, shkoi nё amshim. Ҫdo vdekje ёshtё e dhimbshme, por ajo pa rend, kur prindi e shtin nё dhé femijёn e vet, dhimbja ёshtё e fundbotshme. Duhet ...

Fituesit e Festivalit Letrar për të Rinj “Tirana 2018”

Elona Zeraliu - Çmimi i Parë në Ese për krijimin “Harta e zhubrosur”.Çmimi iu dorëzua nga gazetarja Arta Marku Qëndro (anëtare e Jurisë së Festivalit).Behar Jacaj - Çmimi i Parë në Prozë për krijimin “Gjama e Gjamës!”.Çmimi iu dorëzua nga shkrimtari Ylljet Aliçka ...

Ramiz Lushaj: Ish-presidenti Fatmir Sejdiu "Qytetar Nderi" i Tropojës

Sot, në një ceremoni solemne e festive, Bashkia Tropojë e nderoi me titullin e lartë "Qytetar Nderi" i Tropojës ish-presidentin e dytë të Kosovës, prof. dr. Fatmir Sejdiu, me motivacionin: Për kontributin e dhënë në të gjitha proçeset transformuese, demokratizuese dhe ...

Reshat Nurboja: Opinion me shkas!

Qeveria e Kosovës me të drejtë ka vlerësuar se ka ardhur koha të i tregoj Serbisë e një pjese jo të vogël të Evropës se Kosova, vertet është e gatshme të toleroj e duroj shumçka për paqe dhe marrëdhënje të mira ndërshtetrore me fqinjet e të gjitha shtetet tjera të botës...

Hysen Ibrahimi: Opinion për poezinë e poetit Jahë Fida

Të gjitha poezitë e poetit të mirëfillt Jahë Fida , të cilat i kam lexuar me ëndje dhe shpirt, më detyruan të shkruaj pak fjalë për ato poezi.Them të drejtën se poezia e poetit Fida, më ka emocionuar, duke i cilësuar në ...

Meri Lalaj: Fan Noli - Parullat revolucionare

Shindleri na tregon se “në ndjenjat e tij politike, Betoveni ishte republikan.” Ai e përsërit këtë pohim në të tre botimet e Biografisë së tij dhe kësaj here nuk ngatërrohet. Ka shumë të dhëna në letrat e Betovenit që e provojnë këtë gjë dhe se Shindleri thotë të vërtetën...

Fatmir Halimi: Mevlyde Mezini Saraçi - Buzëqeshje e përvajshme

Poetja Mevlyde Mezini Saraçi është një ndër krijueset më serioze të letërsisë sonë, e cila para lexuesve me veprat e saja letrare ka filluar të paraqitet qysh nga paslufta e këndej. Ajo është aktive në jetën kultorore-letrare dhe organizatore e pjesëmarrëse në shumë ...

Hajro Limaj: Haradinaj, kryeministri që i duhet Kosovës

Ditët e fundit qeveria e Kosovës me në krye kryeministrin Haradinaj ka marrë vendime shumë të rëndësishme për t’i treguar Botës se Kosova është realisht një shtet i pavarur, sovran dhe që kërkon reciprocitet të plotë ndërshtetëror dhe ndërkombëtar. Qëndrimet ...
Newsletter