E marte, 23.07.2019, 07:26 PM (GMT+1)

Hazir Mehmeti: Aty ku lulëzon burka, vritet e ardhmja

Gëzimi i lirisë ishte një eufori e arsyeshme e bazuar në vuajtjet shekullore të kombit. Asnjëherë lufta për liri nuk pushoi, ani pse kombi u tkurr në përmasa drastike në të gjitha anët gjeografikë të tij. Armiku ishte i egër dhe barabar duke përdorur të gjitha format e mundshme të terrorit fizik e psikik mbi popullatën shqiptare...

Alma Lama: Fitorja diplomatike e Kosovës në GJND dhe rreziku i sotëm i kufijve

Vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë nëntë vjet më parë ishte fitorja diplomatike më e madhe në lidhje me çështjen e Kosovës. Ky vendim që në të vërtetë është opinion ligjor jo i detyrueshëm për tu zbatuar nga ana e shteteve, ishte kurorëzimi i të gjithë aksionit diplomatik të ndërmarrë nga shtetet përkrahëse të Kosovës...

Shyqyri Fejzo: Kapedani Grabovar Mahmud Xhelili

Çdo epokë prodhon heronjtë e saj. Në momente të caktuara historia njerzore ka treguar se një qytet, fshat, krahinë apo vend lind  dhe nxjerr njerzit e vet që bëjnë e përfaqësojne epokë. Kuptohet, ekzistojnë edhe disa kushte që e bëjnë nevojë lindjen e “kreshtave” të tilla të cilat përfaqësojnë njerzimin...

Frank Shkreli: Një thirrje nga shkrimtari i lartësive, Martin Camaj

Ky muaj shënon përvjetorin e lindjes së shkrimtarit dhe poetitit të mërguar shqiptar, Martin Camajt, me 21 Korrik të vitit 1925, në Temal të Dukagjinit.   Camaj ka ndërruar jetë në qytetin Munich të Gjermanisë, marsin e vitit 1992.   Shkrimtar dhe albanolog i njohur shqiptar në botën perëndimor...

Mehmet Musa: Haradinaj, burrë i fjalës dhe i pushkës

Treshja Vuçiç, Daçiç dhe Thaçi, nuk do të ngopen poqese nuk e shohin në turrën e druve duke u djegur si Xhordano Bruno, Ramush Haradinajn.Takimet e shpeshta ndërmjet Thaçit e  Vuçiçit, që nga viti 2013 e deri më sot, prodhuan hiç më shumë e as më pak por vetëm puthjen e dy...

Ndue Ukaj: Para se ta përdorni Fishtën për ta sharë Europën...

Gjergj Fishta ka shkruar një vepër të madhe, letrare dhe publicistike, në të cilën ka transmetuar dashuninë e pafund për kombin. Po, Fishta i është blatuar dashunisë për kombin, gjuhën, identitetin, aq sa e tejçon ligjërimin e tij në botën e përtejme, duke i premtuar Shqipërisë se, “edhe n'vorr ka me parmendë.”...

Prend Buzhala: Vargje fishtiane mbi tradhtinë

Eh, o Át Gjergj Fishta!Nuk e di se ku e kishte hidhërimin e tij poeti i shquar anglez William Blake, kur ka thënë: "Është më e lehtë ta falësh një armik, se sa ta falësh një mik." Dhe, nuk është e habitshme, pse, në këso rastesh, intelektuali i tradhtuar apo miku i tradhtuar në besimin e tij, e ndien...

Tahir Bezhani: Mesazhi filozofik në romanin e Muharrem Kurtit

Krijuesi nga Gjakova,z. Muharrem Kurti,tani është një emër i theksuar në letrat shqipe,  një poe i spikatur dhe romansier i dalluar me temat e përditshmërisë sonë, të kohës dje e sot, si në  prozë ashtu edhe në poezi. Ky autor, kohë të gjatë bartë në vete historinë e dhimshme të popullit që i përket, vuajtet...

Dedë Preqi: Shqipëria të mësojë nga Kosova

Dorëheqja e Ramush Haradinaj nga posti i keyministrit të Kosovës, më shumë është përsonale, ndoshta edhe për të iu përgjegjur thirrjes për intervistim në Gjykatën e Hagës dhe kjo vlenë madje edhe kur çështjet në pushtet janë të çrregulluara, ose të organizuara gabim deri në atë pikë ku nuk duhet të vazhdohet mëtutje!...

Reshat Kripa: 'Dasma e madhe'

Nuk është në karakterin tim të zhvillojë polemikë, por nuk mund të hesht kur një grup hijesh të vetëquajtur “veteranë të luftës nacional-çlirimtare”, por që nuk kanë asgjë të përbashkët me veteranët e vërtetë dhe ish-punonjës të Sigurimit të Shtetit apo drejtorë të burgjeve komuniste bëjnë deklarata të paskrupullta...

Ndue Ukaj: Të dehur nga lavdia e pushtetit

Mos pritni ndryshime pozitive, zhvillim ekonomik, mirëqenie, arsim, kulturë e prosperitet, nga ata janë të dehur nga lavdia e pushtetit. Ata sillen si njeriu i dehur dhe nuk e kuptojnë realitetin. Ata jetojnë në dëlirin e madhështisë që u krijon aureola e pushtetit, dhe siç ka thënë ...

Anton Marku: Kosova ime

Kosova ime është zonë tranziti dhe vendtakim për mercenarë anonimë, ushtarë që nuk morën pjesë në luftë dhe luftëtarë që vdekja nuk i deshti, oficerë karriere që nuk arritën të bëhen komandantë dhe komandatë pa qenë ndonjëherë oficerë. Nëpër të parakalojnë agjentë të dyfishtë, prostituta politike të trefishta dhe seksere me çorape të...

Jusuf Zenunaj: Burka

Në shekullin e ri,burka si buklajo tinëz ka hynë shkolla e në shtëpi !?Si bari i keqdita-ditës shtohet...

Caush Kullafi: Bashkëbisedim i këndshëm me mësuesin e gjuhës shqipe z. Gëzim Bare

12 korrik 2019, dita shënonte pikun e vapës. Telefonata me profesorin e gjuhës shqipe z. Gëzim Bare më tërhoqi drejt një kafeje në Tiranë.. Ndodhej me ne në këtë tavolinë dhe publicisti Bashkim Saliasi.Trokitje gotash, shkëmbim batutash, por kryefjala e bashkëbisedimit ishte e folura dhe e shkruara e gjuhës shqipe, që në momente të ...

Shefqet Dibrani: Realidealizmi si ligjërim poetik

Libri me poezi “GRAFITE NËNLËKURORE”, i Sabit Rrustemi, hapet me poemën “Lexime në mur”, që nga titulli duket sikur të jetë sinonim me “Grafite në mur”. Kjo poemë e strukturuar në 35 poezi me format të çrregullt, padyshim se bart fatin artistik të vet autorit i cili është njëri nga personalitete...

Kozeta Zylo: Larg duart nga Ramush Haradinaj se na e shpifët!

Kryeministri i Kosovës i shtetit më të ri në botë ka dhënë dorëheqjen.Ai do të paraqitet në gjyqin e Hagës.  Ai iu drejtua popullit të Kosovës ndër të tjera me këto fjalë se:  “Nderi Kryeministrit dhe Shtetit duhet të ruhet dhe unë nuk e poshtëroj asnjëherë. Në Hagë si Ramush Haradinaj ...

Alma Lama: Kosova duhet te shkoje ne zgjedhje te jashtezakonshme

Qeveria e ardhshme nuk duhet te heqe dore nga pergjegjesia e dialogut me Serbine.Qeveria e ardhshme duhet te jete e vetedijshme se demi qe i eshte shkaktuar Kosoves ne arenen nderkombetare me perfoljen e çeshtjes se kufijve, eshte i pallogaritshem.Sot, edhe diplomate apo politikane te ...

Hysen Kobellari: Në mbledhjen e partisë...

Një nga një ata nisën të vinin …Shumica, me xhepa bosh, si sy lugati; as laps e as kartë. Presin të marrin  gazetën.Ishte mbledhja e radhës e Partisë. Mbledhja e parë ishte  për disa prej tyre.  Ata kalonin pragun e derës dhe hynin brend...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese