Selim Nëngurra: Virusët islamikë po dihen...
| E Enjte, 23.01.2014, 09:11 PM |

VIRUSËT ISLAMIK PO DIHEN, ATA DUHET TË DEKLASOHEN NGA SHTETI

Nga Selim M. Nengurra

Të shtunë e kalueme saktësishtë me 18 janar në qytezën LÆRVIK në veri të Norvegjisë fillojë nji zjarr në nji shtallë dhe pasi fryente era zjarri per pak minuta perfshiun tanë ndertesen dhe u shpernda edhe në shtëpijat per rreth dhe sa qel e mbyll syt mbi 30 shtëpi banimi dhe ndertesa tjera u ban shkrumb e hi. Sipas ekspertve të kompanive të sigurimeve dami vlersohet të jet disa qindra milionësh korona norvegjeze.

Dhe po sikur në Lærvik të Norvegjisë që nji shkendijë zjarri perfshiu per pak çaste tanë qytetëzen edhe shkendijat e zjarrit islamik në Dardani e trojet tjera shqiptare në Siujdhesën Ilirike kanë fillue menjihere pas çlirimit të Dardanisë nga pushteti okupues serb dhe ngadal e sigurt me kohën kan perfshi tan Dardaninë. Disa publicist kan pas pa rrezikun me kohë dhe kan ba shkrimet e para alarmuese, mirpo askush sua vari atyne. Ata mbeten nji za i vetmuem në shkretinë. Politikajt garonin per pushtet, nderskamcat e shtymja me brryla ishte e pamëshirshme mes tyne dhe asnjenit si hante palla per ta pa rrezikun e territ aziatik islamik që i mbuluem me pluhnin e Saharës po sikur gacat e mbulueta nga hini ngadal - dal po shpërndahej në trojet shqiptare.

As rasti i Bosnes që ishte pasqyrë e pastër me pa se cili asht rreziku nga trendi i ri i burrave pantol shkurt e me mjekrra dhe grave të mbulueme me shamija, burka e nigjaba nuk jua hapte syt miopëve shqiptarë të kupollës shtetnore.

Mbaj mend se diku në vitin 2000 kam ndëgjue të flitet se në vitin 1999 njikohësishtë me forcat çlirimtare të KFORIT në Dardani saktësishtë në kufinin verior me Serbinë në Merdare kan ardh kamion me sanduk plot para nga Beogradi dhe se ata i ka pranue dikush e i ka fut në Dardani. Kur ndodhin këso raste tinza opinionit publik normal se pastaj edhe sajohen histori të ndryshme rreth tyne.

Unë kam mbajtë mend se asht flitë se pranuesi i ati transporti ishin disa oficer francez të KFORIT dhe disa imam të BIK-ut të Dardanisë.

Perqudi Dardaninë e shkrumbueme nga lufta askush nga ata që aspironin se do bahen pushtetar të sajë se përfillte në atë kohë . "Komandantet" e Gjeneralet" e UÇK-së vraponin me uzurpue sa ma shumë prona publike e private dhe per ditë vriteshin mes veti shkaku i këtyne pronave. Vetem CARITAS-i gjerman  ndertonte shtëpijat e djeguna dhe bante aq sa kishte mundësi per ti ba njerëzit që këtheheshin në shtëpijat e veta me kulm mbi kokë. OJQ të shteteve arabe e të Azisë në vend se me veprue po sikur CARITASI gjerman ato filluen me kurse e ligjerata gjoja per ti ndihmue qytetarët nga traumat e luftës e në fakt ato ligjerata ishin fetare islamike me citate kuranore dhe kështu ngadal por sigurt popullsisë në mjerim dhe shtresave të pa arsimueme  të qytetarve ju shperla truni dhe filluen me u paraqit rrugëve gjithandej mjekrrosh me pantollona treçerek si dhe femna të mbulueme me shamija e nigjaba. Pra qytetet e fshatrat tona moren nji pamje e nji koreografi që nuk ishte pa ma heret kurr në trojet tona.

Sipas disave nga koha e pasluftës e deri me sot në Dardani janë ndertue mbi 1000 xhamija. Nuk kam ndëgjue që dikush nga OJQ-të e shteteve islame të ketë ndertue diçka dobipruese , ta zam diçka që do mundësonte punsimin e njerëzve , apo diçka të infrasturkturës së nevojshme per popullin, por kan ndertue vetem xhamija nga minaret e të cilave edhe filluen ulurimat në gjuhen arabe dhe nasihatet ( ligjeratat ) fjalori i të cilave ishte helmues e anmiqësor kunder miqve tan europrendimor dhe SHBA-vë të cilet na ndihmuen e na çliruen nga pushtuesi serb.

Nji fjalë popullore serbe thotë : bolje spreciti nego ljeciti ( ma mirë me parandalue se me sherue ) andaj janë per çdo kritikë pushtetarët tanë se si nuk ju shkoj mendja me parandalue lulzimin apo perhapjen e shkendijave të zjarrit ilsamik dhe ato shkendija tashma janë ba zjarr që po merr permasa katastrofale tue shkatrrue gjithçka me vlerë kombtare shqiptare, tue nëperkambë e vandalizue buste e statuja të personaliteteve tona të artit, të kulturës e të historisë.

Sot jemi dëshmitarë se si KQZ-ja ( Këshilli Qendror Zgjedhor ) pranojë si subjekte per të marr pjesë në zgjedhje levizjet islamike liderët e të cilave haptas shajnë, denigrojnë, sulmojnë e poshtërsojnë figurat tona kombëtare që neper shekuj ishin e do jan mburrja dhe vlera e jonë ma e shejtë.

Njifar fëtyrë aziatiku , ish kadet e oficer i APJ ( Armata Popullore e Jugosllavisë ) Fuad Ramiqi që edhe emen e mbiemen nuk i ka shqip, por boshnjak-qe apo serbo magjup-qe para sa viteve formojë nji subjekt gjoja politik që e qujti Partia e Drejtësisë dhe pas pak u largue nga kjo tue e lan në dorë të nji islamiku tjetër , në dorë të Ferid Aganit dhe Fuad Ramiqi filloj me u marr me dergimin e "ndihmave humanitare" per palestinezët dhe edhe u zu rob nga oficerët izraelit bashk me disa ekstremist tjerë terrorist të shteteve të ndryshme si Bosnje, Maqedoni, Dardani , Turqi e shtete tjera islame të Kaukazit rus. Ate e shpetojë kush tjetër pos mafiozit shqipfolës rusofilit  e islamistit Behxhet Pacolli.

Erdhi Fuad Ramiqi ne Dardani dhe askush se mori në pyetje se ku ishte? Cilat ishin qellimet e ti per të shkue në Palestinë? Cilat ishin ato organizata që ai ishte pjesë e tyne per të shkue atje etj, etj ? Kjo nuk ka guxue të ndodh kurr.

Në secilin shtet normal nji njeri i tillë do duhej me u marr në pyetje dhe me u percjell pastaj se çka ban e me kend vepron ai.

Vetem pushtetit të Dardanisë e qeverisë injorante të Hashim Thaçit kjo nuk i interesojë fare. Dhe pse jo Fuad Ramiqi mbledh rreth vetës forcat e rrugaqve mjekrrosh të rrugve të Dardanisë dhe formon nji levizje e cila panderpre del rrugve dhe trotuareve të Prishtinës me kerkesat per nji xhami të madhe dhe ate perballë Katedrales së Prishtinës në ambientin universitar në oborrin e Fakultetit Filozofik . Nuk ndaleshin mjekrroshët me kerrcnime e tyne dhe ma në fund u gjet nji kompromis me ta dhe ju dha lokaliteti afer ndertesës së postës në Prishtinë. Dhe pas kësaj Fuad Ramiqi formon subjektin e dyt islamik të cilin e regjistron në KQZ dhe ai subjekt quhet LISBA. Pra tanë këto veprime antishtetnore e antikombëtare ditën me diel i ban Fuad Ramiqi dhe organet e shtetit nuk bëzajnë.

Ka edhe shumçka të thuhet per këtë njeri antishqiptarë e shpirt kriminel, por nuk do i thamë të gjitha këtu sepse ky asht vetem nji shkrim, nji opinion i imi nga kandi i veshtrimit tim analitik dhe publicistik. Po e ceku se Fuad Ramiqi asht nji VIRUS shkatrrimtar i shtetësisë së Dardanisë dhe i kombit e kulturës shqiptare në Gadishullin Ilirik. Ky njeri duhet të deklasohet nga shteti i Dardanisë dhe shteti per ta ba këte ka mjaft fakte. Ka edhe të tjerë virus, po shkoj me radhë.

Shefqet Krasniqi, nji ftyrë leshatak, syqartun e njeri me pamje psikopati . Njeri i cili kur shau e denigrojë së pari Nanën Tereze para disa viteve dhe pasi reaguen masat shqiptare, ky u hesht per pak kohë, ama sa here kan pas fushatë zgjedhore partitë politike në Dardani ky perseri ngadal e sigurt ka dalë me prononcimet e veta. Dhe gjithmonë ka ba fushatë per parti të caktueme dhe per individ të caktuem. Dhe në vend se ti terhiqej vërejtja nga shteti e pse jo per shamjet e tia Nanës Tereze e Gjergj Kastriotit edhe BIK-u do duhej ta denonte, Shefqet Krasniqi vazhdon pa u pengue fare veprimtarinë e ti shkatrrimtare kunder vlerave tona kombetare, vazhdon me kërrcnue edhe vet rendin Kushtetues dhe ligjet sepse ai kerrcnon haptas se po deshti shkon në foltoren e Parlamentit dhe jau thërret zanin aty , po deshti jua ban hallakam Parlamentin.

Në zgjedhjet e fundit ky islamik i tërbuem e antishqiptarë i poshtër del haptas kunder AAK-së shkaku i deklaratave të sekretarit të saj z. Burim Ramadanit kunder islamizimit ekstrem të Dardanisë, por nuk harron asnjihere me dal edhe kunder atyne që deri dje i ka pas simpatik e i ka perkrah. Ta zam në Mitrovicë del në perkrahje të kandidatit të Behxhet Pacollit z. Agim Baftiri të cilit ma mirë asht me i thanë efendi se zotni.

Dhe per qudi posa merr mandatin e Kryetarit në Mitrovicë efendi Agim Baftiri shkon e falë gjumanë në xhaminë e vahabive në Mitrovicë. Shkon Shefqet Krasniqi me e perurue  e unë thamë me i dhan udhëzime se si me punue dhe atë natë naten vandalizihet nga dikush shtatorja e Nanës Tereze.

Dje Shefqet Krasniqi shkon edhe në Gjakovë te zavendësja e Behxhet Pacollit, hanmi Mimoza Kusari .

Mu të gjitha këto më qojnë në nji perfundim, në nji konkluzion.

Mendojë që Behxhet Pacolli padyshim se asht sponsorizuesi e financuesi i rrjetit islamik në Gadishullin Ilirik, ky këtu sjell petrodollaret arab e liretat turke per ta ba të vertetë propaganden serbe se në Dardani nuk ka shqiptar, aty ka mbeturina islamike të mbetuna nga pushtimi i dikurshem turk, se ata janë njerëz e grupe fundamentaliste e terroriste etj, etj.

Ka me mija fakte që qojne deri te konstatimi im paragjykues per Behxhet Pacollin. Do ceku vetem disa nga ato.

Ky njeri sado që Ibrahim Rugovës i ka premtue kullat me ari asnjihere nuk e ka pranue pran vetit Ibrahim Rugova.

E ka njoft Rugova këte njeri andaj nuk ka dasht ta ket askund në poret e jetës në Dardani.

Në Afganistan e paten zan rob forcat e talibanve nji shqiptare nga Peja që nese nuk kam harrue asht quejt Shqipe Hebibi dhe askush nuk pat se si e shpeton ate nga linqimi talibanesk, por shkoj Behxhet Pacolli me aeroplan special dhe e mori me vete e e solli shëndosh e mirë në Pejë.

Behxhet Pacolli tash po perflitet edhe si UDBASH i dikurshem dhe si i tillë normal se asht edhe islamik dhe ky njeri bashk me nenkryetaren e vet Mimoza Kusari para dy viteve ( nese spo gaboj kohen ) shkon në turne nëper shtetet arabe e ishte edhe te Moamer El Gadafi. Kan qarkullue shumë fotografi të Behxhetit e Mimozës në haremin e Gadafit dhe vallëzimet arabe atje. Këto fotografi i kemi pa në postime të ndryshme në FACEBOOK.

Dhe fakti tjeter shumë bindës se Behxhet Pacolli asht VIRUS islamist  dhe se asht financuesi i islamit ekstrem në Gadishillin Ilirik e posaqërishtë në Dardani asht fitorja e Agim Baftirit në Mitrovicë dhe e Mimoza Kusarit në Gjakovë. Mendojë se Mitrovica i duhet Behxhetit per shkakun e problemit me te me veriun e sajë dhe TEPÇES të cilen Behxheti mendon ta blej dhe pastaj ti shkon biznesi me Serbinë nga aty. Ndërsa Gjakovën per shkakun se ishte lufta me ndeshkue AAK-në per qendrimet e saj si parti kunder vahabizmit dhe se kandidati i AAK-së atje ishte z. Pal Lekaj shqiptar i besimit katolik.

Që nuk po flas pa fakte shifni veprimet në këto dy qytete: Agim Baftiri qellimisht e fillon diten e parë të punës në Mitrovicë me namazin e gjumasë dhe me pritjen e Shefqet Krasniqit pritje kjo që rezulton me vandalizimin e Shtatores së Nanes Tereze, ndërsa në Gjakovë Mimoza ma perfide dhe ma e zoja së pari refuzon ardhjen e ministrit serb ne Gjakovë e dje priti edhe ajo hoxhen faqezi virusin antishqiptarë Shefqet Krasniqin.

Menjihere pas kësaj në reagimet e shumta kunder Mimozës ajo del dhe thotë se asht e perkushtueme per profesionalizem e jo per fetarizem. Po cili qenka profesioni i Sheqfet Krasniqit oj Mimoza Kusari ?! Per cilin profesion fole ti me hoxhen faqezi?!

Dhe ende pa perfundue hutija e popullit per veprimet e Mimoza Kusarit , del publikisht i ashtuqujtuni FORUMI I të RINJVE ISLAM dhe i gëzohet vandalizimit të shatores së Nanes Tereze në Mitrovicë dhe bile edhe kerrcnon se do i zhvendosin të gjitha shtatoret dhe bustet e sajë kudo ato janë.

Ja pra se cilet janë virusët islamik e antishqiptarë në trojet tona etnike dhe të cilet shteti duhet me i deklasue njihere e pergjithmonë. Me i ç`rrenjosë nga trojet shqiptare. Ata janë:

1. Naim Tërrnava

2. Behxhet Pacolli

3. Shefqet Krasniqi

4.Fuad Ramiqi dhe

5. Ferid Agani.

Po u deklasuen këta ata tjeret që janë bukur shumë do ikun nëper birat e minjve dhe nuk kan me u ndëgjue per së gjalli.

Shteti duhet me e pa rrezikun që po na kanoset, perndryshe mbajnë pergjegjësinë e turpit gjatë historisë këta politikan nese nji ditë pelcet në Dardani lufta qytetare e fetare dhe bahet Dardania si Bejruti apo edhe si Siria sot.


Sarpsborg: 22.01.2014

(Vota: 32 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti:

Publikime te tjera ne kete kategori: