E enjte, 22.04.2021, 02:22 PM (GMT+1)

Rexhep Shahu: Pse duhet të votojmë Flamur Hoxhën

Dua dhe mundem lirisht e krenar t’u them miqve dhe gjithë të njohurve të mi në Kukës, Has e Tropojë, gjithë atyre që më njohin e më besojnë se deputeti Flamur Hoxha është përfaqësuesi më i mirë, dinjitoz dhe meriton të jetë në parlament se na bën nder dhe na përfaqëson hijshëm. Kalorës të tillë i duhen parlamentit tonë...

Rexhep Shahu: Flamur Hoxha, deputeti që e bën politikën të moralshme

Flamur Hoxhën, sipërmarrësin humanist që do të bëhet deputet i Kukësit me 25 prill tashmë e njohin shumë njerëz. E njohin për vlerat e larta morale, humane, njerzore.U bënë muaj që ai takon përditë e përditë njerëz në Kukës e zona të tjera, siç pati krijuar lidhje e mijëra kontakte në rajonin e Kamzës...

Arumun: Intervistë me z. Dhimitër Basho

Fundjavave në valët e transmetuesit publik në Gjirokastër përcillet emisioni me titull: “Tradita dhe kultura Arumune “.Ky emision transmetohet çdo të shtunë në orën 19.00 në “RTSH Gjirokastra”. Ky emision ritransmetohet edhe të dielën në mesditë në orën 12.30...

Hamza Halabaku: Kosova ka një presidente me legjitimitet popullor dhe institucional

Që nga e premtja e kaluar kur ishte ftuar një seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës nuk iu kam ndarë televizorit. Kam përshtypjen se ne të diasporës jemi disi më të etshëm, për të mos thënë më të interesuar për zhvillimin e ngjarjeve në Kosovë. Së pari mendova se seanca e jashtëzakonshme...

Agron Tufa: Në Qafë-Bari shkohet për të vdekur!

Greva e urisë e ish te burgosurve politikë në vendin tragjik te vuajtjeve, torturave e vrasjeve makabre ne Qafe Bari, në vendin e vuajtjeve të rinisë, është një gjest që shpreh kulmin e dëshpërimit dhe zhgënjimit. Dëshpërim dhe zhgënjim nga liria pa asnjë cilësi njerëzore e 30 viteve...

Andi Bushati: SPAK, një qen roje i PS

Që prej fillimit të javës që shkoi, pasi Lapsi.al botoi skandalin e grabitjes të të dhënave personale të qytetarëve të Tiranës, unë dhe kolegu im Armand Shkullaku jemi bërë pjesë e një hetimi të Prokurorisë së Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit. Fillimisht një grup oficerësh të policisë gjyqësore...

Nikoleta Kovaçi: Ju qe jeni verbu nga lajthitja e Edvinit!

Ta shohim pak problemin ma drejte, o njerez! Ju qe jeni verbu nga lajthitja e Edvinit e, ca te tjere nga indiferenca!-Pervetsimi i çdo te dhane nga ana e qeveriut asht anti-njerzore dhe kriminale! Pra asht direkt nderhymje ne te drejten tuj themelore!-Kthimi i karantines per shqiptarët e Greqise e te Maqedonisê së...

Blerim Latifi: Si u lanë vetëm gjakovarët përballë Dervish Pashës

Pasi kishte mbyllur kontestin kufitar me Greqinë, në dimrin e vitit 1881, Sulltan Abdylhamidi, kishte marrë vendimin për të shtypur me dhunë Lidhjen e Prizrenit. Për këtë punë ai e kishte ngarkuar gjeneralin më të mirë të tij, Dervish Pashën. Në fillim të pranverës, ushtria e tij...

Meri Lalaj: Romani i ri i Grigor Banushit

Rrallë, ndoshta aspak, kur hyjmë nëpër librari mund të shohim se po i bëhet reklamë një autori shqiptar apo librave të tij. Libraritë janë të përmbytura me libra të autorëve të huaj të përkthyer në gjuhën shqipe. Deri diku është e kuptueshme uria që kemi pasur për të lexuar shkrimtarët e huaj të ndaluar për...

Mehmet Musa: Përkujtim i vitit 1981

Po kujtojmë dhe përkujtojmë pranverën lulëgjaku të vitit 1981, me rastin e 40 vjetorit ,duke i përshendetë të gjitha familjet e dëshmorëve që  nga lufta e Drenicës, në dimërin e egër të vitit 1945 e gjerë të lufta e Ushtrisë Çlirimtare  e    Kosovës,i përshendes të gjitha  ato familje të gjysmës së  Shqipërisë...

Gjekë Gjonaj: Rexhep Lika, imami që meriton respektin dhe nderimin më të lartë

Vëllai im   imami  tashmë në pension Rexhep Lika, 81 vjeç,   është një person  shumë  i respektuar  jo vetëm në  Ulqin e Malësi, ku ka shërbyer si imam e kryeimampothuaj tërë jetën e tij, duke predikuar   fenë islame, duke pajtuar  njerëz e duke ndërtuar   ura të reja komunikimi e  bashkëpunimi , por edhe kudo...

Frank Shkreli: Një vlerësim nga India për librin e autorit Gëzim Alpion

“Me gjak unë jam shqiptare. Me shtetësi jam indiane. Me besim unë jam murgeshë Katolike. Për nga thirrja, unë i përkas botës. Për nga zemra ime, unë i përkas plotësisht Zemrës së Jezusit”, janë fjalët e shqiptuara nga Nënë Tereza, e cila jetën e saj ia përkushtoi të varfërve, anë e mbanë botës...

Fahri Xharra: Pjetër Budi – enciklopedia e gjallë e mbytur në Dri

Katër shekuj me pare, ndodhi një skene tmerri, si ne filmat me horror: mbytja ne Drin një mbytje e pakuptimte dhe krejt e dyshimte, e një Heroi te veprimit dhe mendimit kombëtar, Pjetër Budit. Kapërcehet kështu rasti alibik i aksidentit, po te kemi parasysh hetimet e Vatikanit pasvdekjes si dhe faktin ngulmues dhe gati...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora