E marte, 26.01.2021, 07:29 PM (GMT)

Arben Çokaj: Një deputete e denjë për Kuvendin e Kosovës

Alma Lama është Dr. e shkencave politike dhe marrëdhënieve ndërkombëtare, një politikane dhe diplomate e provuar për qëndrimet e saj të palëkundura, në interes të më të mirës në Kosovë, për integrimin Europian dhe pro-perëndimor të popullit shqiptar, një politikane moderne, e ditur dhe e arsyeshme...

Edison Ypi: Përqafimi

S'ndjehej mirë. I ishte prishur qetsia. I merreshin mentë. I vinte bota rrotull.Iku te një pyll jashtë qytetit. U mbush me frymë. U lehtësua. Por jo plotësisht.Vajti te një zabel për të dëgjuar ca cicërima zogjsh. I dëgjoi. U kënaq. Mirpo oreksi për të tilla gjëra j'u shtua.Priti pranverën. Me të ardhur pranvera vajti...

Ibrahim Kabili: Intelektuali i Tiranës që promovon vlerat e saj dhe rrethinave!

Eshtë privilegj për mua të bëj një shkrim modest për inxhinierin e talentuar, studiuesin e pasionuar, veprimtarin shoqëror dhe intelektualin e mirnjohur në Tiranë dhe jo vetëm, Skënder Farka. Eshtë sa privilegj për mua, dhe aq përgjegjësi të përshkruaj në këto radhë jetën dhe veprimtarinë e Farkës. Me Skënderin ...

Florim Zeqa: Rrënim i shtetit në emrin e lirisë së shprehjes!

Në secilin vend të lirë dhe demokratik të botës, liria e shprehjes është e rregulluar me ligj, sikurse që janë të rregulluara me ligj edhe rastet e shpifjeve, akuzave dhe sharjeve ndaj personave zyrtar apo civil.Në këto 13 vitet e fundit, të pas pavarësisë, aq shumë ka pas pohime, në të njejten kohë mohime të asaj...

Kristo Çipa: Hymn i gjuhës sime

Nga vatra më foli zjarri me flakët e tijaTi je zoti im i pari, unë jam si fëmijaNëpër prush e nëpër flakë flitet gjuha imeNuk kam alfabet në kartë shkrim e drejtëshkrime Kur erdha, një gjuhë dëgjova, ajo ishte jotjaDarkë më darkë e mësova, ditën e mbulojaIshte para historisë kur s’kish vatër prushiI dha ...

Nue Oroshi: Riciklimi politik

Në politikën perëndimore ku demokracia është e zhvilluar ndodhë shumë rrallë riciklimi politik.Politikanët në botën perëndimore kur futën nëpër parti politike ata janë të vetëdishëm se cilit koncept politik i takon ajo parti politike prandaj me plot vullnet futën aty që ti qojnë përpara idetë e tyre politike.Unë ka 15 vite...

Neki Lulaj: Hapni dosjet

Po hapni,  bre ato arka të mbylluraHapni ato Arkiva gjëmëmëdha!Ju që rrini si thëngjill i ndezur, si struci.E fshiheni pas ofshamave  si mëkatarë Kujeni ju?Ju oficerë fallco që mbanit çelësat e thesaritHapni  ato bashkë me sejmenët tuaj!Se I fshihni nëpër gungat e qafës së malit.Dosjet  e krimit, përt ë cilat  toka ju ka mallkuar...

Xhevahir Cirongu: Nata

Dikush në heshtje trokitite porta e shtëpisë së vjetër,ca zëra zogjësh të mekurnën strehën e shtëpisë vajtonin,sa dhe kënga në grykë u kishin mbetur. Kjo natë me shi vërtetë të trembnë kangjella të portës qëndronin varur...

Ndue Ukaj: Idetë e këqija

Franc Kafka në tregimin fantastik “Emblema e qytetit” e tematizon idenë e ndërtimit të Kullës së Babelit, një dëshirë e përhershme e qenieve njerëzore për të arritë qiellin, pikën kulmore të barazimit të njeriut me Zotin.Ndërtimi i kësaj kulle, siç tregojnë rrëfimet biblike nuk ka përfunduar kurrë, por prapa ka mbetë ideja...

Ramush Haradinaj: Arbën Xhaferi mbetet udhërrëfyes i brezave!

Arbën Xhaferi u lind 73 vite më parë.Gjithë jetën ia dedikoi të drejtave të ligjshme të popullit tonë.Veprimtar, atdhetar dhe politikan, që dëshmoi se identiteti ynë, e drejta jonë, janë para çdo interesi tjetër.Ai mbetet udhërrëfyes i brezave!...

Gjokë Dabaj: Diaspora shqiptare dhe fjalëmirat e gjuhës shqipe

Më 17 janar 2021, një grup atdhetarësh u mblodhëm në Prekaz, te varret e Jasharajvet.Prekazi është Jerusalemi i shqiptarëvet. Ashtu siç mblidhen të krishterët në Jerusalem te vendi ku është kryqëzuar Jezu Krishti, me qëllim që njerëzimi t’i lutet një Zoti të vetëm, ashtu mblidhen edhe shqiptarët te vendi...

Kastriot Dervishi: “T’i marrim televizorin”

Demaskimi ishte një nga format e poshtërimit publik që përdorej ndaj qytetarit me qëllim që të shërbente edhe për frikësimin e pjesës tjetër të popullit. Partia e quante “mjet edukimi”.  Përdorej për rastet kur nuk mendohej procedimi penal i personit. Demaskimi ishte një bukë që gatuhej nga shokët e degës së punëve të brendshme...

Edison Ypi: Qena dhe komunista

Komunist mos mu boft as qeni shpis !Sentencën madhështore e uluriti me duart nga qielli një mirditor mu në mes të restorantit.Nga fjalët e fuqishme me bukuri të pashoqe të gjithë mbetën me gojë hapur dhe lugët pezull.Krejtësisht i ngrirë nga ky befasim i mrekullueshëm, pronari i restorantit j’u drejtua mirditorit...

Fritz Radovani: Burgu i Burrelit per rininë ishte edhe një “Universitet”

Në burg të Burrelit, njëherë, i nderuemi Ibrahim Biçaku (ish kryeministër i Shqipnise në 1944), nuk binte dakord me të nderuemin Gjergj Kokoshi për një problem filozofik në fushën politike e për me përcaktue përfundimin e bisedës vëndosën me e mbyllë bisedën ashtu si do të thonte Padër Mëshkalla.... Ai me të...

Hasan Hasanramaj: Intervistë me shkrimtarin dhe publicistin Sejdi Berisha

...Pa gëzimin e njeriut dhe të atdheut, pa kombin e lumtur, çdo gjë sikur e ka akrepin e orës të ngadaltë dhe duhmën e dhembjes që nuk pranë. Pa këto gjëra, jeta më është boshe, e thatë dhe pa tharmin e këngës, pa dritën e mëngjesit pranveror. Andaj, të lumtur qofshim vetëm të bashkuar ...

Ndue Ukaj: Çfarë pushteti kërkon VV-ja?

Nga parullat me karakter revolucionar, të cilat i dëgjojmë përditë e zhurmshëm, VV-ja tashmë ka kaluar në një stad tjetër të rrezikshëm, duke kërcënuar hapur institucionet e pavarura të shtetit dhe kjo përbën një shqetësim tejet serioz për të ardhmen demokratike të vendit tonë.Sulmet ndaj kryetares së KQZ-së Valdete Daka...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora