E diele, 17.10.2021, 09:28 AM (GMT+1)

Enver Bytyçi: Bëhuni bashkë, nëse e doni Kosovën shtet sovran dhe të pavarur!

Dy aksionet e policisë së Kosovës në veri të vendit janë edhe akte politike të shtetit dhe institucioneve të saj. Vendosja e rendit, sovranitetit dhe kontrollit në të gjithë territorin është e drejtë dhe detyrë themelore për çdo qeveri dhe qeverisje. Qeveritë e mëparshme të dominuara nga Partia Demokratike dhe Hashim Thaçi...

Sabri Hamiti: Poeti Kombëtar

Të çmuar dijetarë e dinjitarë, miq të zemrës, që na ka mbledhur Gjergj Fishta në këtë solemnitet shpirtëror në Shkodër!Gjergj Fishta dyzet vjet të krijimtarisë i bëri në Shkodër, si asnjë pararendës i tij. Poligrafia e tij letrare rrok lirikën, dramatikën e satirikën, duke rivizituar kulturat letrare antike greke e latine...

Prend Buzhala: Migjeni - Mësuesi dhe poeti

Unë po e veçoj rrëfimin e Migjenit mësues për Lulin e Vocërr:“Askush s'e njef Lulin. As shokët e tij, që përpara tij lozin, nuk e njofin. Ma mire me thanë se e njofin, por ata lozin për hesap të vet e Luli i shikon për hesap te vet. Sot gjithkush ka punet dhe telashet e veta, ashtu dhe fëmijtë, ashtu dhe Luli. More Lul...

Resmi Osmani: Gjuetia

Bora kishte vene shtresë të hollë. Petriti, i njohur me emrin Lenci, e ngiste  motorrim ngadalë që të mos rrëshqiste. Parkoi në oborrin e bar “Lorelain” që ishte buzë lumit Rin, në stacionin fundor të tramvait. Bënte ftohtë. Hyri në bar. Ishte i pastër e plot dritë...

Fahri Xharra: Jaho Brahaj - Mos e shkatërroni xhubletën!

Mos e shkatërroni kështu Xhubleten. Te paret e ruajten per rreth 4000 vite. Po Ju ....E pafalshme kjo qe ndodhi ne Muzeun Kombëtar me dt 29 shtator 2021.Shikoni Publikimin e ketij indtitucioni: Ne Muzeun Historik Kombetar.Paraniku ashti Xhubletes se Ngusht, Brezi dhe corapet jane te...

Fritz Radovani: 1943, 503 qytetarë të vramë në Tiranë

Populli Shqiptar asnjëherë nuk ka kenë agresor, as pushtues i një pëllambë toke të shteteve fqinjë. Ai nuk asht angazhue në asnjë blok  gjatë Luftës së Dytë Botnore, madje asht kenë edhe shteti i parë që u pushtue nga Italia fashiste më 7 prill 1939...

Fatmir Halimi: Shkrimtari që hapëron me kohën

Shkrimtari Murat V. Gashi, me romanin "Etja për jetë" hapëroi nëpër kohë, me qëllim që të mbahet në mend kjo kohë e pandemisë, kjo jetë e vështirë, që e përjetoi populli ynë. Ky vit që lamë pas, pra viti 2020 do të mbahet në mend për shumë arsye, sepse kjo pandemi do të mbetet në kujtesën e njerëzimit...

Sonila Meço: Chapeau Vjosa Osmani!

Vjosa Osmani ka mbajtur një fjalim për t’u kujtuar gjatë në takimin për Kosovën në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.Çfarë e bën një fjalim politik historik nuk është as minutazhi i duartrokitjeve, apo “zhurmëhania”, që e shoqëron në rrjete sociale për tre ditë...

Florim Zeqa: Ndryshimi dhe vazhdimësia në dorën e qytetarëve!

Zgjedhjet komunale janë zgjedhje për pushtetin që është më afër dhe pranë qytetarëve. Qytetarët e kanë mundësinë e artë që të zgjedhin kandidatin më të mirë për kryetar komune dhe kandidatin më të mirë në listat zgjedhore për asamble të kuvendit në komunën e tyre...

Baki Ymeri: Shefqet Dibrani dhe libri me mbresa

Poeti dhe kritiku letrar, Shefqet Dibrani, i lindur në Kosovë dhe banues rezident në Zvicër, si asnjë tjetër ka shkëlqyer me këtë vepër briliante venerimesh letrare, (“Libra dhe mbresa” , botoi Albanisches Institut, St. Gallen 2005). Libri me 672 faqe, është strukturuar në këto cikle: Nocionet që e plotësojnë...

Fatmire Duraku: Lulja në kokë të gjarprit nuk ka bukuri

Me botimin e librit “Shtatë poetë e një balerinë”, Nexhat Halimi,për të tretën herë ndërlidhet me ciklin e poezisë, të botuar në fillim të viteve të shtatëdhjeta, kushtuar  në mënyrë imagjinative  shatë krijuesve dhe një balerine. Të parën herë, në vitin 1971, autori këtë cikël të poezisë së shkëlqyer e botoi në faqet e gazetës Rilindja...

Edison Ypi: Frida

Ka ca kohë, dikush që edhe po t'ja mbaja ment emrin nuk meriton t'ja shkruaj këtu, në tentativë për të thënë diçka se si duhet të jenë ministrat e sotëm shqiptarë, solli shembullin e Vaso Pashës që kishte arritur të bëhej Guvernator i Libanit.Nuk dimë asgjë mbi cilësinë e qeverisjes së Libanit nën hyqmin e...

Enver Bytyçi: Kush është dhe çfarë përfaqëson Doktor Sali Berisha?

Dy shtata janë sot në ditëlindjen e Prof. Dr. Sali Berisha! Në kodin e shqiptarëve shtata është fat, është fuqi, është mejdan, por edhe fisnikëri! Shtatëdhjetë e shtatë vite nga ditëlindja e Sali Berishës janë për atë sa 770 vite për nga energjia, rendimenti e produkti i punës së tij, për nga veprat dhe ndryshimet...

Andon Dede: Në emër të devoshmërisë në detyrë

Ne ishim duke xhiruar në fshatin "Agim" të Fierit.  Për të treguar se në Myzeqe kishte vajtur dhe treni, ekipi ynë u nda në dy pjesë: operatori me ndihmësit e ndoqën "heroin" e telereportazhit tonë me kamera në tren, kurse unë do të kthehesha në qytet me makinë...

Kastriot Dervishi: Osman Kazazi - Komunizmi personifikon gjak, terror dhe uri

Legjenda e kampeve dhe burgjeve të komunizmit, Osman Kazazi, u dënua tre herë nga regjimi komunist. Ai vuajti gjithsej 33 vjet, 6 muaj e 4 ditë burgim. Dënimin e parë e vuajti në vitet 1944-1959. U arrestua përsëri më 31.10.1966 dhe u dënua me 10 vjet burgim. Teksa vuante dënimin në Repartin nr.321 Burrel u arrestua...

Viktor Mërkuri: BE për Ballkanin - Mbijetesa e qëllimit si i vetmi opsion

Më 6 Tetor, samiti BE-Ballkan Perëndimor u mbajt në Brdo pri Kranju në Slloveni. Udhëheqësit e BE-së ranë dakord për ratifikimin e përbashkët të deklaratës “Brdo”. Deklarata prej nëntë faqesh përmend se “BE riafirmon mbështetjen e saj të qartë për perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor dhe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora