E marte, 28.01.2020, 06:52 AM (GMT)

Gani Mehmetaj: Si mësova për vrasjen e Jusuf Gërvallës

Vazhdoja shërbimin e detyrueshëm ushtarak në qytetin slloven Kranj, kur mësova për vrasjen e Jusuf Gërvallës. Nga biseda telefonike me babanë në Pejë mora vesh se dje e vranë në Gjermani me të vëllain Bardhoshin e Kadri Zekën. Se si më dukej, nuk isha mësuar të dëgjoja për vrasjen e njerëzve që i njihja...

Eshref Ymeri: Çmitizimi artistik i diktatorit

Në Panairin e librit të nëntorit që kaloi, Shtëpia botuese “Onufri” nxori në qarkullim romanin e ri të shkrimtares së mirënjohur Mira Meksi, me titull “Diktatori në kryq”. Kjo është një vepër origjinale në llojin e vet në mbarë letërsinë shqipe pas zëvendësimit të sistemit komunist dhe vendosjes së pluralizmit...

Florim Zeqa: Frika nga "patatja e nxehtë" dhe zbrazja në heshtje e Kosovës!

Zvarritja e bisedimeve për arritjen e marrëveshjes së koalicionit qeverisës LVV-LDK, ka thyer më shumë shpresat e qytetarëve sesa të gjitha qeverisjet paraprake.LVV dhe LDK janë dy parti diametralisht të kunderta si në aspektin e profilizimit politik, ashtu edhe të veprimeve në rrafshin praktik...

Elvi Sidheri: Vlora, dikur qendër e hebraizmit në Mesdhe

Veç pak ditë kanë kaluar nga Dita E Kujtesës, që në mënyrë të përvitshme shënohet në tërë Europën, edhe në Shqipëri, ku krenarisht, si askund tjetër (ndoshta me përjashtim të Danimarkës, ku hebrenjtë u mbrojtën si në Shqipëri), populli e shteti shqiptar mes trishtimit të çiltër për miliona...

Edison Ypi: Voce Zela

Shqiptarët do ishin shurdhuar nga ulurimat e kongreseve, urratë e aksioneve, trokitjet e çizmeve të parakalimeve nëse të gjitha këto nuk do t'i hidhte në hale 1 zë i vetëm, gjenialja Voce Zela.Voce Zela nuk ka qënë kurrë festival, vals, shi, lemzë, djalosh, fëmijë i parë, lumturi, atdhe, gërshet...

Rexhep Shahu: Libri ''Shtatë Fletore'' i Havzi Nelës - Çmimi Kombëtar i Poezisë

Çmimin e parë kombëtar për vëllimin më të mirë poetik për vitin 2018 e fitoi libri Shtatë Fletore, vepra e plotë poetike me 5548 vargje e poetit martir Havzi Nela, botuar nga Klubi i Poezisë.Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve, si botues e përgatitës për botim i këtij libri të munguar tri dekada, mbajta këtë...

Ibrahim Kabili: Sabile Basha - Intelektuale dhe studiuese me vlera kombëtare

Me datën 23.01.2020 së bashku me tre bashkëudhëtar të tjerë Gencin, Tinin dhe Rushin u nisëm dhe bëmë një udhëtim të këndshëm por dhe të lodhshëm në Kosovë. U nisëm herët nga Tirana në ora 6 dhe Arritëm në ora 9-të. Udhëtimi qe komod dhe me axhentë të përcaktuar më parë. Shoferi jonë, Tini, u tregua i palodhur...

Gani Mehmetaj: Vdekja e Ibrahim Rugovës – fundi i një epoke

Rreshtat e gjatë me kilometra, në acarin e dimrit, njërin ndër dimrat më të ftohtë prej se mbahej në mend, ishin formuar para Kuvendit të Kosovës. Durimi i pritjes për t’ia bërë nderimet e fundit presidentit të vdekur, dëshmonte se ata e vlerësonin punën e tij njëzetvjeçare. Pikëllimi e mbërtheu qytetin, e pushtoi Kosovën, pesha e humbjes ...

Aleks Kapllaj: Donald Trump, mbrojtësi i jetës në Shtëpinë e Bardhë

Ka 47 vjet, që në Washington të SHBA, zhvillohet Marshimi për Jetën, në të cilin marrin pjesë qytetarë nga të gjitha shtetet e Amerikës në mbrojtje të jetës që nga embrioni deri në ditën e lindjes.Presidenti i SHBA-së, Donald Trump është presidenti i parë që merr pjesë në këtë marshim...

Fatmire Duraku: Filimena

Ditët në hapësirën e xhamisë për asgjë nuk ndërronin nga të ikurat. Datat nuk ekzistonin fare. Ato, me kohë, e humbnin rëndësinë e vet dhe vinin pa gjurmë. Njëjtë ngjante dhe me premtimet... Premtime apo gënjeshtra, pa as më të voglin ndryshim. Qe mjegull, brenda e jashtë secilit, kohë ujku. Kush merrej më me fjalën...

Sevdail Hyseni: Intervistë me Xhemaledin Salihun

Që nga kufiri shqiptaro-shqiptar në Tabanoc, ndërmjet Maqedonisë dhe Serbisë, në të dy anët e Autoudhës në rrugëtimin e saj për Bujanoc, në të djathtë dhe në të majtë të saj gjenden lokalitete e objekte arkeologjike, nekropole, kisha të vjetra ilire, katolike e ortodokse shqiptare. Presheva me rrethinë, është një prej viseve më...

Dedë Preqi: LVV ka gurin, ndërsa LDK ka arrën!

Asnjëri nuk do dalim fitimtarë, duke e fyer njëri-tjetrin e duke u sharë, nëse dëshirojmë të bëjmë diçka të mirë për këtë vend dhe për këtë popull, patjetër duhet ti pastrojmë rrethanat ekstravagande dhe urrejtjet në mes njëri-tjetrit, gjegjësisht thashethënat dhe praktikat partiake, që janë bërë të padurueshme...

Demir Krasniqi: Metush Haxhaj – të lumtë dora

Në katundin Haxhaj , t’ çarkut të Gjilanit –Lindi e u rrit  një djalë –  shtylla e vatanit !Prindërit e pagëzuan me emrin Metush –Çiftin  për trimëri , s’ mund t’ ia  gjejë askush !Refreni :Seç uronin Shari , Shala e Bajgora –Kalle Metush Haxhaj , hej , ty të lumtë dora !N’ kryengritje t’ fundit , n’ Grykë të  Kaçanikut –Ia shpove kazanin  trenit të  armikut...

Edison Ypi: Manjola

Manjola kalonte rrugës dhe nuk kuptohej nëse vinte apo ikte, vallzonte apo fluturonte. Manjola nuk ishte shtatlartë, me sy të jeshilta, me gjoks të kërcyer, këmbë të drejta, fytyrë vezake, tipare të rregullta, dhe të tjera si këto. Manjola ishte mpleksje qiellore e një pafundësie hiresh femërore. Manjola ishte e bukur e tëra...

Ndue Ukaj: Duhet të ndërgjegjësohemi

Unë besoj që Amerika dhe perëndimi do të gjejnë ilaçin për t'i kuruar raportet tona me Serbinë, ashtu siç e kanë e gjetur para dy dekadave, kur bombarduan Serbinë dhe na çliruan; dhe siç bënë para 12 viteve kur na pavarësuan...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese