E marte, 21.09.2021, 06:08 PM (GMT+1)

Pëllumb Gorica: Nga qytetërimi, vetëm thërrmie

Ndjenjat dhe përjetimet e përftuara nga udhëtimet janë gjithmonë të veçanta; me të gjitha ngjyrat e dashura për syrin dhe për emocionet. Që nga kohërat mitike (që nga Odiseu, fjala vjen) udhëtimi ka qenë pjesë e veprimeve të pëlqyera e shumë të vlerësuara njerëzore, si një formë revolucioni paqësor me etjen e...

Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me Prof. Dr. Milaim Fejziun

Universiteti i Prishtinës, që nga themelimi i tij, ka qënë shpresë e madhe për ngritjen arsimore të shqiptarëve të Republikës së Maqedonisë, por, jo vetëm. Në vitin 1991 autoritetet sërbe në Kosovë, i ndaluan studimet në gjuhën shqipe në këtë univerzitet. Vështirësitë e shkaktuara në këtë universitet, ishte një grusht i rëndë për...

Enver Bytyçi: 'Anti-amerikani'!

Kush prej atyre qe ishin deshmitare te vizites se George Bush ne Shqiperi mund te behet anti-amerikan?! Cili prej demokrateve shqiptare nuk eshte ndjere krenar me deklarimin e presidentit Bush, kur tha se „Mjaft eshte mjaft, Kosova eshte e pavarur“?! A mund te jete anti-amerikan nje demokrat me aktin e nenshkrimit te pranimit ne NATO nga ana e liderit te tyre, Sali Berisha?! ...

Kalosh Çeliku: Partitë Politike Shqiptare merren me ndarjen e lugëve dhe enëve

Partitë Politike Shqiptare në Shtetin e “përbashkët” në pushtet e opozitë me “besë” e pa besë, koha është Sot të ngulin këmbë, se: Ende, pa u bë regjistrimi saktë i banorëve në këtë Shtet të “përbashkët demokratik”, nuk mund të ketë zgjedhje të lira dhe demokratike. Fatkeqësisht, hë pë hë në këto...

Marjana Bulku: Për liderin e shekullit të ri

Iris Halili mbërriti në Federatën Panshqiptare Vatra me botimin e saj më të fundit “ Lideri nuk lind… bëhet” një libër që ka marrë vlerësime maksimale nga Bukinist,kritikët , analistët dhe lexuesit e shumtë.Ajo udhëtoi nga Florida drejt Nju Jorkut sepse zgjodhi pikërisht Vatrën si vendin nga ku historia , letërsia dhe patriotizmi...

Shefqet Dibrani: Rrugës për në kishë

Sot është e Dielë – dhe në ora 9.00Dyert e Kishës janë hapurRrugës qifte të moshuar shkojnë në KishëZonja me veshje elegantePo aq sa zotrinjtë që ato i shoqëroninTë hareshëm dhe plot dinjitetShkonin Rrugës për në KishëQiftet e bekuar të Perendisë Plot gaz e hare pamja e tyrePërshëndeteshin...

Ndue Ukaj: Visar Zhiti - Dorëshkrimet e fshehta të burgut

Ky libër - botimi anastatik i poezive të burgut të Visar Zhitit - vërtet përbën një lajm të madh për letërsinë shqipe.Visari është denuar nga diktatura e Enver Hoxhës vetëm pse ka shkruar poezi dhe këtë fakt duhet ta njohim e për këtë e kemi detyrë morale të flasim...

Blerim Latifi: Filozofi që nuk e harroi kurrë gjuhën e babës

Kur Kongresi i Manastirit kishte vendosur që për shkrimin e gjuhës shqipe të përdorej vetëm alfabeti latin, në Stamboll kishte shpërthyer një reaksion i madh kundër këtij vendimi. Qeveria e xhonturqve kishte filluar një fushatë agresive për ta kundërshtuar alfabetin latin dhe imponimin e alfabetit arab për shqipen e shkruar...

Resmi Osmani: Një muaj në Finlandë

Njëzet e dy korrik 2021 Aeroporti “Nënë Tereza”. Mëngjes heret.  Jam nisur për në Finlandë, për te im bir, Erioni.  Megjithëse kohë pandemie, salla e pritjes është mbushur plot. Udhëtarët presin në portat e daljes.  Kaloj piken e kontrollit. Aeroplani i Lufthansës, që do të më shpjeerë transit në Frankfurt, niset në...

Florim Zeqa: Blerja e votave me “një petë lakrori” asfalt!

Dukuria e blerjes së votave me “një petë lakrori” asfalt nuk është dukuri e re, por dukuri e re është shitja e asfaltit “në të zezë” në kundërshtim me rregullat e tenderimit! Pa dyshim, çdo investim në vendet rurale është i mirëpritur nga banorët lokal, por investimet duhet të bëhen në përputhje me nevojat e qytetarëve e jo me...

Prend Buzhala: Thellësitë e introspeksionit lirik

Libri me poezi "VETULLAT E MAJËBORËS" i Mehmetali Rexhepit, e shtrin tekstin poetik me anë procedimesh metapoetike: riintepretime të lirikës autobiografike protagonistë letrarë dhe historikë, siç thuren te poezia që i prin vëllimit (Ditëlindja ime e gjashtëdhjetë e tetë) - vështrimi kah vetvetja; dhe tek dy...

Albert Zholi: Flet Jorgo Papingji

Jorgo Papingji (Vlorë, 10 qershor 1942) është një autor dhe poet shqiptar, i njohur për këngët e tij të shumta që morën pjesë në "Festivali i Këngës në RTSH".  Ai ka shkruar 5 këngë fituese në "Festivali i Këngës", njëri prej të cilave ka marrë pjesë edhe në Festivalin Evropian  në vitin 2014...

Fritz Radovani: A duhet kujtue arkitekti i madh Ludovik Zojzi?

Besoj ju ka ra në sy se me “rilindjen komuniste”, akademia HASHSH-it perditë po ujitë (gati shkrova po psh...) veprat e vyshkuna socialiste, të kufomave dhe mumjeve të “Lidhjes së Shkrimtarve dhe t’ Artistave”... Që, edhe nder foto duken si atëditë kur i kënduene Everit të ngordhun...

Atdhe Geci: Trojë e Fushës së Margëlliçit

Ti  u  xhveshe  si  thelëz e mollëspër të vrapuar  me  ajrin dhe erënhijet e natës  i  çave për pak hënëpër pak  yje  e  për  pak përqafimZemër, jemi në të njëjtën kohë tëjetës sonë, e  në  të njëjtën rendjeHëna  me  kitare na shfaqej kudoajo ishte varsja në  një nate ipeshDashuria  në  netë të nxehta vere...

Sevdail Hyseni: Këshilltari

N’maje të bjeshkësNdodhej një fshat,Ku krahas burravePunonin dhe gratë! Mes hallesh t’shumtaKishin një kësodore,Si ta ndërronin llojinE lopëve qumështore! U mblodhën burratTe Logu në Vrik,Vendosën në fshatTa sjellin një bik...

Dedë Preqi: Qëndresa e nënlokeve tona

Edhe palët e saj  trëndën në thellësiKur i nxjerr ofshet e dhimbjeve të ashtitZëri i klithmave thërret n’përmbytjeSytë e nënëlokeve vërbohen në pritje. Hapu tokë palë palë deri në fshehtësiLiroj ata zogj nga vetmia në errësirëPse u ke vënë peshë engjëjve të perëndisëE  mbi kockat e tyre korbat ia thojnë dollisë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora