E marte, 02.06.2020, 09:11 PM (GMT+1)

Skënder Hoxha: Tetë Dëshmorët nga Dushkaja

Është kjo krahina etnografike e Dushkajës, e cila ka shtrirje administrative në komunën e Gjakovës dhe në atë të Deçanit. Është kjo Dushkaja ku herët e vonë gjetën mikpritje e mbështetje burrat e kombit shqiptar: Azem Bejta, Bajram Curri, Nue Përlleshi, Isë Boletini ...

Resmi Osmani: Mbretëresha Olimpia (IV)

Ishte dita e fundit e javës së parë të prillit.Kasandri u dha fund mëdyshjeve. Bëri fli në altarin e Zeusit dhe shortarët shqyrtuan dhe shtjelluan shenjat.Ishin të mbara.Edhe orakulli i Apolonit të Delfit, bënte fjalë për një zjarr që shuhej dhe një dritë që fikej. Shpatullat e flive rrëfenin një kafaz dhe një pellg gjaku...

Agron Tufa: Gjarpri

- Do të ta shkapërdhej nënën mor pizeveng! - ulërin kapter Zalo në argjinaturën e Kënetës.Vazhdoj punën me forcat e fundit. Nuk e ngre kokën. Nuk dua të ndesh atë vështrimin e tij...- Pse nuk flet, o shkërdhatë? Deshe të më vrasësh me atë...

Enver Bytyçi: Akademiku autokrat i LDK-së, Isa Mustafa!

PNUD dhe USAID-i amerikan kanë publikuar rezultatet e një sondazhi për performancën e politikanëve të Kosovës në ditët e sotme. Anketimi ishte adresuar mbi 1300 qytetarëve dhe në përfundim del se mbi 72 për qind prej tyre e pëlqejnë punën e krye-parlamentares, Vjosa Osmani, ndërkohë që 64 për qind shprehen ...

Fritz Radovani: Nuk ka si Shkodra

Shumë ka provue ajo zemer… E, asaj Shkodres plakë, Shkodres së “Rozafës” sonë…Po, gurra e artistave në Shkoder nuk shterrë. Edhe ata janë të derdhun në bronx…Njeriu, thonë, Shkrimet e vjetra, asht kenë krijue prej baltet… Atje, shumë vjet perpara edhe unë njofta...

Ibrahim Kabili: S'bëhet polilikë e re, me kastën e vjetër

Ngjarjet e njëpasnjëshme që po ndodhin kohët e fundit në Kosovë të ngjallin neveri. Dashje pa dashje këto "politikanë" na e kanë bërë jetën të besdishme me idiotësitë e tyre politike. Hiqen si "baballarët" e kombit, "shpëtimtarë" të tij,  si "krenaria" jonë etj. Gjepura! Iluzione! E si mund ta mendosh kështu klasën e vjetër politike ...

Gani Qarri: Bahqe për Dullën dhe terminale për Isën edhe në Serbi

Përndryshe zhvillimet më të reja, e bëjnë të pamundur të kuptohet fakti se si Isa Mustafa katapulton njeriun më të pavotuar në postin e kryeministrit të vendit, ndërsa anashkalon njërin nga anëtarët më të votuar të kryesis së LDK-s, emrin më të suksesshëm shumëvjeçar dhe ministrin më të mirë që shkëlqeu në Qeverinë në detyrë, Lumir...

Demir Krasniqi: Mejdi Korrani

T’ gjithë shqiptarët e  mbarë globitEdhe  të Dardanit –I këndojnë dëshmorit t’  kombit ,Trim  Mejdi Korranit ! Me nderimet më të  larta ,Në çdo përvjetor –Për veprat e tij  të arta ,Kujtojmë këtë dëshmor...

Remzi Limani: Flakadani i shpirtit poetik

Kur flasim për poetët e arrirë, pashmangshëm na troket ndërgjegjja e mendjes së shëndoshë, për ta prezanruar poetin e njohur Arif Bazaxhi, i cili tërë jetën e tij ia kushtoi poezisë - një poezi veçane me pak fjalë e shumë të thëna, duke e mbajtur ndezur Flakadanin Poetik, për të mbijetuar jetën si formë Qëndrueshmërie,..

Jusuf Zenunaj: Lista n’Beligrad

Lista n’Beligradshkoi ta marrë bekiminme votat e sajtë drejtojë Prishtinën.Një shekull e më shumëtë pushtuar ishim,në sofër e në fushë,në shkollë ,fabrikë e n’gjumë...

Prend Buzhala: Pandemia dhe dalja nga izolimi

Apo thyhet rutina e jetës në izolim dhe e situatës në të cilën ende gjendemi?Vërehet: jeta e përparshme, e përditshme, është përmbysur e shembur në masë të madhe. Ishte rrëqethëse të dëgjoje për çdo ditë: se si mijëra veta vdesin nga koronavirusi nëpër Evropë e SHBA...

Kozeta Zylo: Vëllai i George Floyd bëri thirrje për Paqe

Është shumë e dhimbshme dhe tejet emocionuese të shikosh dierket nga ekranii TV-s Në Mineapolis në vendin ku oficeri i policisë mbyti një afrikano amerikan të pa armatosur, vëllain e të ndjerit George Floyd, z.Terrence Floyd duke bëre thirrje për Paqe...

Bardhyl Maliqi: Bir i bekuar i hises së diellit, Bekim

Bekim,bir i bekuar i një kombi të vogël,bir i bekuar i një familje të madhe,bir i bekuar i hises së diellit tim - Bekim! Për ty kishte vlerë çdo gjë që të kujtonterrugicat e fëmijërisë,ku edhe tigani i shtëpisë cingëronte shqip,ku tringëllinte shqip dhe breshëri në dritare,ku edhe kërcejtë e gjelbër të hardhive...

Xhevahir Cirongu: Ninulla e gjyshes

Ai kërkon të më thotë disa fjalëPor ende i vogël është nipi im,Sytë i ndrçojnë e më buzëqeshNga puthjet dielli i kish mbetur në ballë. Rrugës së lagjes çapin  ai hedh ngadalëMe moshatarët luan, shikimin ndalon tek një flutur;Dhe cicërimat e zogjëve të dallandysheve...

Qazim Shehu: Anjeza

Ata për pak nisen.Fatmiri thoshte se ishte e sigurt se vjedhësi i ishte atje dhe se quhej Kasem.Kishte marrë informata se ndodhej në një hotel të Strugës;një tjetër në sediljen e pasme rrinte i heshtur.-Po ky ç`është? Na e prezanto!-Vjen me mua deri në Librazhd,-tha Fatmiri...

Florim Zeqa: Për Kosovën shtet ligjor dhe demokratik!

Duke qenë se isha ndër ata që i kam dhënë mbështetje koalicionit qeverisës LVV-LDK, prishjen e këtij koalicioni e kam përjetuar keq si shtetas i Republikës së Kosovës.Për të mos përseritur vërejtjet dhe kritikat e mia për dy ish partnerët qeverisës (LVV-LDK), se kush ishte më pak dhe kush tjetër më...

Hilmi Saraçi: Mulla Asllani Murati veprimtar për pajtimin e gjaqeve

Në këtë fushë Mulla Asllan Murati me Latif Berishën, Ahmet Malokun, Florie Ibrahimi, Adem Ademin, Fazli Hajrizin dhe shumë të tjerë  jo vetëm në rrethinën e Mitrovicës, por edhe më gjerë ,u angazhuan për faljen e gjaqëve, për pajtimin gjithëpopullor dhe për bashkimin kombëtar. Mulla Asllan...

Frank Shkreli: Kemi nevojë për udhëheqës që duan drejtësinë dhe njerëzimin

Bota sot është e prekur nga turbullira dhe trazira politike, ekonomike dhe shoqërore, ndoshta si asnjëherë më parë.  Shtojë kësaj situate edhe përhapjen anë e mbanë botës të korona virusit vdekjeprurës, që pothuaj nuk ka lenë vend pa prekur në botë.  Një periudhë si kjo, nevojitë udhëheqës të mëdhej e frymëzues...

Edison Ypi: Dy burgje

Nostalgjira të trishta që nuk është mirë tu afrohesh se çmendesh. Të tilla më janë dukur gjatë viteve letrat që ja kam nisur vëllait në Spaç dhe ai i solli kur u lirua.Kanë mbetur disa dhjetra. Të tjerat kanë humbur.Nuk u jam kthyer atyre letrave për të parë çfarë kam zhgarravitur many tears ago...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora