E premte, 15.11.2019, 10:50 AM (GMT)

Elvi Sidheri: Ndjesia e pështirë e inferioritetit kulturor ndaj sllavëve

Në këtë periudhë kur çoku flitet e përflitet lart e poshtë për çështjet e Ballkanit Perëndimor, Europës Juglindore, quajeni si t’ua ketë ënda këtë rajonin tonë tekanjoz ku fuçitë e barutit metaforik dhe të mirëfilltë, ndizen e fiken sipas motit, humorit të gjindjes e veçanërisht prirjeve të kokave të nxehta vendase apo të përtejshme...

Enver Bytyçi: Qeverisja e Edi Ramës është specie jashtëtokësore!

Një valë akuzash ka përfshi medien e Tiranës për atë çka qeveria ka inskenuar si “tradhti e opozitës ndaj banorëve të Astirit”. Edhe kësaj radhe fuqia mediatike dhe mendja diabolike e propagandës qeveritare funksionoi jo pak. Vëmendja u devijuaderi diku nga përgjegjësitë e shtetit dhe policisë së saj për...

Fahri Dahri: Rrëfime trilluese nga një funksionar partiak

Ditën e dielë, me datë 10.11.2019, në gazetën “Sot”, ishte botuar nje shkrim i cili i dedikohej, midis të tjerave edhe rrëfimit të një funksionari të partisë, i cili paska pas marrë pjesë edhe në luftë.Si njohës i pjesës së historisë që i takon Rajonit të Çamërisë dhe ngjarjes makabër...

Ndue Ukaj - Ismail Kadare: Kryqëzime letrare dhe kulturore

Shkrimtari Ismail Kadare, nën diktaturë dhe pas rënie së saj, ka shkruar letërsi të këndshme, plot jetë dhe gjallëri, për njeriun, raportet e tij me politikën, historinë, me një fjalë, ai ka shkruar letërsi, të bazuar “te dashuria, nderi, dhembshuria, krenaria, mëshira, sakrifica, te vuajta, te dramat jetësore...

Florim Zeqa: Heqja e vijave të kuqe, kusht për qeverisjen e Kurtit!

Bazuar në takimet e deritanishme të grupeve punuese të LVV-së dhe LDK-së për arritjen e një marrëveshje për bashkëqeverisje dhe dallimet në konceptin  qeverisës të vendit, pa arritur ende në pikën më të nxehtë të ndarjes së "tortës qeveritare", atë të postit të kryeministrit dhe ndarjes të posteve ministrore...

Mehmetali Rexhepi: Arti i përgjithësimeve ontologjike

Tashmë në dorë e kemi librin. Le t`i shfletojmë ngadalë e me kujdes njëqind e tridhjetë e një faqe të librit “AUREOLË E PËRHITUR”; pastaj nëpër shtatë ciklet: Parafjalë, Mashtrime, Kujtime e mallëngjime, Herezia për veprën, Margjinale, Kallëzore dhe Trajtat eliptike, të eksplorojmë...

Hazir Mehmeti: Fitorja diplomatike e UÇK-së

Sonte ndihem i nderuar që mu dha rasti të paraqes para jush  librin e radhës të  mikut tonë, ambasadorit të parë  të Republikës së Kosovës në Austri, zotit Sabri Kiçmari, Fitorja Diplomatike e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Kujtime nga përfaqësimi diplomatik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës...

Klajd Kapinova: Mons dr. Zef Oroshi në Logun e Kuvendit

Meshtari dhe personaliteti i shquar e i paharruar mons. dr. Zef Oroshi, rivjen mbas shumë viteve para komunitetit shqiptaro amerikanë, me një libër origjinal të mirëfilltë atdhedashës, me titull kuptimplotë: “Long Kuvendit – në trinomin Fe – Atdhe – Perparim” (New York, 2019)...

Vilson Culaj: Nue Oroshi - Principata e Artës

Mesjeta është një "pëlhurë e errët" për një masë të madhe njerëzish, brezash por edhe për disa kombe. Është luksi i ndonjë historiani apo lexuesi të pasionuar që mund të shoh dritë në atë hapësirë të errët dhe në atë fije drite ta përçojë përmes kronikave tek lexuesi i sotëm gjurmën historike ...

Lumturi Ymeri: Vetmia

Në truallin e hershëm të vetmisërrëmoj  qosh me qosh të gjej gjërat e miabiçikletën e fëmijërisëme timonin më të madh se krahëtatletet e grisuraku më ngatërrohen këmbëtfustanin me lule vjollce që s’e vesha kurrëfërshëllimat e shpërndara andej- këndejmë përplasen në fytyrëbashkë me ankimet e nënësqë harrohem pas lojëse ngrysem pa ngrënë…

Agron Shele: Ante

Antemë ngri mbi krahët e tu në qielltë shikoj, si bota shndrinngjyrat e fuqisë së zotave të tudhe të voglin njerishpresëtar të ëndrrave të vobegtangritur pezme falur begati,nga një Promete kryqëzuar shkëmbitvdekur e rigjallëruar për çdo ditë,për pak dritë...

Frank Shkreli: Shëngeni ballkanik - Kërcënim ndaj interesave kombëtare

Jemi në vigjilje të 28 Nentorit, Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë.  Është kjo ditë e Nëntorit që në të vërtetë bashkon të gjithë shqiptarët pa dallim dhe kryesisht pranohet nga të gjithë si e tillë: një ditë që kujton gëzim kur Shqipëria pas më shumë se 500-vjetësh u bë e pavarur.  Na bën të mendojmë gjithashtu...

Xhelal Zejneli: Rënia e Murit të Berlinit dhe konstelacioni i ri global

Pas mbarimit të Luftës së Dytë Botërore, d.m.th. më 1945, Gjermania u nda në katër zona të cilat zotëroheshin prej forcave të armatosura të shteteve - aleate të luftës së sapo përfunduar: ShBA-së, Britanisë së Madhe, Francës dhe Bashkimit Sovjetik. Në vitin 1949, zonat që zotëroheshin nga ShBA-ja, Britania e Madhe dhe Franca...

Rovena Vata: Propozimet për të promovuar figurën dhe veprën e At Gjergj Fishtës

Ajo çfarë dua të theksoj më shumë sot këtu nga toka amerikane, aleatja dhe mbështetësja jonë kryesore në çdo periudhë historike, është të theksoj se cili duhet të jetë roli i komunitetit shqiptar jashtë kufijve shqiptarë (pra diaspora), për të rehabilituar figurën dhe veprën e fishtajne dhe për ta ngritur në nivelin që meriton...

Redaktori Lushaj, prezanton shkrimtarin Pal Neçaj

Shqiptaro-amerikani Pal Necaj tani eshte 83 vjecar, por Amerika ´´nuk e ka lejuar´´ te duket i moshuar dhe e ka mbajtur ne gjendjen fizike te para tre dekadave qe ka zbritur aty.   Nga Nju Jorku ku jeton me nusen e tij te nderuar Prenda dhe krejt familjen, mbush me dashurine e mallin per At´dheun ai, me...

Liljana Dhimo (Ruҫo): Ëndërr-im

Të desha,Si askënd të desha,Vështrimi ytPërjetësisht mbetiSkalitur në retinëEdhe portreti yt.Nuk pati “flutura në stomak”,Qelizat shndrruar në kokrra rubini-shegeE në vena lëvrinte lëngu i saj...

Dedë Preqi: Veprimet e Daçiçit ndaj Kosovës i ngjajnë një terroristi

A nuk nënkupton njeriun « çnjerëzor », veprimet e ministrit të jashtëm të Serbisë, duke lobuar të kundërtën e demokracisë dhe lirisë njerëzore të popullit shqiptarë të Kosovës, cili ashtu sikur na tregon edhe vetë historia e tij, mund të takohet edhe sot ne epoka njerëzore me konceptet e mitëve parake, të cilat kullojnë qelb nga plagët e ...

Blerim Rrecaj: Mbështetur në grimca ditësh

Një kokërr shiu që bie në njërin nga xhamat e pasmë anësor të makinës në lëvizje merr trajtë horizontale, sapo përplaset dhe kjo rri si vijë e ndërprerë asfalti prej prej tetë nëntë pikëzave që pakëz më vonë do treten e humbasin sikur të mos kishin qenë. Pas ca kohe pika të tjera shiu bien pingul në xhamin e përparmë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese