Fotaq Andrea: 'Zogu I' dhe 'Skënderbeu III'

Nuk kemi ndër mend të bëjmë historikun e formimit të Mbretërisë shqiptare, kur Ahmet Zogu, nga kryetar i Republikës shqiptare u shpall nga parlamenti me dy tituj njëherësh: “Zog I - mbret i shqiptarëve”, por edhe “Skënderbeu III”. Në është folur gjerë e gjatë ...

Baki Ymeri: Milioneri shqiptar që vdiq në varfëri

Nikolla Naço ishte ushtari më i vjetër dhe më energjik i çështjes shqiptare. Burrë i madh i kombit. Apostull i vërtetë i shqiptarizmit. Krijonjës dhe shpirtzonjës i flaktë i shoqërisë “Drita” shqiptare e Bukureshtit. Fytyrë urdhëronjëse dhe heroike...

Drita Lushi: Perëndim mbi Danub

Që të gjykosh drejt, duhet ta shohësh diçka me sy,ta shkelësh më kembë,të prekësh dhe të bisedosh me njerëz;E vërteta dhe e Rrejshmja janë gjithmonë relative,andaj çdo njeri shpreh veten, pa marrë përsipër përfundime dhe gjykime gjithpërfshirëse...

Zeqa: Mohojnë FARK-un, 'nderojnë' pjesëtarët e saj!

Vetëm brenda një harku kohor prej 10 ditësh pushtetarët abuzuan dy herë me vlerat e lirisë, përkatësisht me gjakun e dëshmorëve të lirisë sonë, dhe atë me dy figurat më markante të luftës çlirimtare të vijës institucionale, Agim Ramadani dhe Sali Çekaj të rënë poashtu në ...

Fran Gjoka: Procesi i edukimit, familja dhe shkolla

Ka pak kohë që ka dalë nga botimi dhe po bën qarkullim të suksesshëm libri i fundit i sociologut Gëzim Tushi (Mjeshtër i Madh): “Edukimi në familje dhe në shkollë”. Është një punë shumë vjeçare e kombinuar midis kërkimeve dhe studimeve teorike për specifikat dhe...

Atdhe Geci: Klithmë

Në monolog për të plasarituratI flisnja zbrazëtisë, e qortoja mezemërim! Në studio s´ndodhejaskush, përveç meje e vetvetesNë këtë teatër hijesh e shpatashunë e luaja valsin me vetvetenNjë art të vetmisë! Me një iks tëbukur e pa shije, pa aromë gruaje!Në pavdeksinë e pa frymë të ca...

Meri Lalaj: Liri Belishova

Megjithëse e sëmurë, zonja Liri, u përgjigjet pyetjeve të mia. Ajo u lind më 14 tetor 1926, në Belishovë, fshat afër Ballshit në krahinën e Mallakastrës. Liria u rrit nga prindërit dhe mësuesit me shumë dashuri për Atdheun dhe shkollën, që do të ndihmonte përparimin e...

Fritz Radovani: Papa Gjon Pali tek Gjergj Kastrioti

“Historia endè nuk e ka njohtë até që ka ngja në Shqipni...”25 Prill 1993, kur Papa Gjon Pali II, po hynte fitimtar në Katedralen e rindertueme të Shkodres, ditë në të cilen Ai puthi Token Shqiptare, Token e rijtun në shekuj me gjakun e Shenjtë të mija Martirëve ...

Timo Mërkuri: Jorgo Nanidhi shkruan letër anonime

Atë mbasdite  qershori, Jorgo Nanidhi ngjiti me nxitim shkallët  drejt katit të dytë dhe duke fërshëllyer lehtazi një melodi, hyri plot gëzim në zyrën e tij. Ardhja e zotit Jorgo në zyrat e bashkisë jashtë orarit  të punës, në mbasdite, ishte një gjë e zakonëshme për punonjësit e...

Kujtim Mateli: Albanologut Milan Shuflaj emrin dhe gjakun ia ruan Shqipëria

Viti i Gjergj Kastriot Skënderbeut, siç është quajtur viti 2018, në kuadër të 550 vjetorit të vdekjes së tij, është një vit i shenjtë për shqiptarët kudo që ata ndodhen. Në këtë kuadër, Forumi i mbrojtjes së Trashëgimisë Historike Kulturore Kombëtare organizoi këto ditë ...

Ndue Dedaj: Gjurmëve të Skënderbeut në Has

Hasi dardan është i pagëzuar me tre emra: Hasi i Rrafshit, Hasi i Gurit e Hasi i Brisë, që tregojnë natyrën e kësaj treve malore, plot gryka e qafa, bimësi dhe kullota alpine (sidomos për mbarështimin e dhisë autoktone të Hasit), shpate e pllaja të banuara, qarkuar ...

Jusuf Buxhovi: Nëpër kohë

Dimensioni i shthurur i lirisë pas tranzicionit të papërfunduar ose keq të përfunduar - në Shqipëri, si dhe problemet me lirinë pas çlirimit - në Kosovë, preokupojnë edhe publicistin Fran Shkreli, objektivi i të cilit, mbi këto çështje drejtohet nga jashtë, pra nga...

Fahri Xharra: Hipokrizia e islamistëve të rinj

Na ka kaluar në opsesion , duhet të shahet çdo gjë shqiptare që nuk është në vijën e islamit . More kërkojmë gjëra dhe gjëra , nuk lëmë gur pa lëvizur dhe të gjejmë diçka për të sharë arsye e pa arsye por vetëm që e shënon polin e kundërt të islamit. Po cili qenka ai pol ...

Petrit Aliaj: Ideja e bashkimit të diasporës

Ndodhemi në Greqi, mbasi kemi udhëtuar nga tre shtete të ndryshme për takime pune në Tiranë e Prishtinë, ku na priste kolegu ynë Xhevat Fetahaj , anëtar i kryesisë qëndrore.Të nesërmen marrim rrugën drejt Shkupit e më...

Aleko Likaj: Krijimtaria e poetit Xheladin Mjeku

Xheladin Mjeku është një zë krejt tjetër në poezinë që shkruhet sot në trevat e kosovës, e cila për mua tingëllon në kohë, ndryshe nga rymat që nuk u sprovuan dot, ndofta më herët në atë që cilësohet, ''Toka amë''. Një krijues serioz që prej katër dekadash e ca ka provuar që të ...

Jolanda Lila: Koçi Petriti, portreti i një poeti

“Kultura zë vendin e vrimës së fundit të kavallit dhe ka një injorim injorant prej medieve dhe ekraneve tona ndaj veprimtarive letrare e artistike”- Kështu do të shprehej Koçi Petriti, në një intervistë të dhënë dhjetë vjet më parë, ndër të rrallat intervista të tij...

Demir Krasniqi: Ismet Jashari - Hero i Popullit

Po i këndojnë bylbylat nëpër bjeshkë të Sharit –Luftëtarit t’ shqipes – trim Ismet Jasharit !Komandant ushtrie me nofkën “Kumanova” –Që Hero të Popullit e nderoi Kosova ! Njëri ndër figurat t’ lavdishme t’ UÇK-së ,Ishte  luftëtari trim dhe burrë me besë –Që për ideale fliste të vërtetën...

Baki Ymeri: Vlera të lirikës së mërgatës

Poeti Lulzim Gashi sjell çaste lumturie të këndshme për shpirtin tonë dhe lexuesit e kësaj vepre. Libri i tij „Drita e shekujve”, strukturohet në dy cikle: „Plisi im” dhe „Plagë malli”. Malli i mërgimtarit defilon në një numër të konsideruar lirikash të frymëzuara të këtij autori që ...

Faruk Buzhala: Ilir Muharremi - Psycho

Ilir Muharremi me romanin e tij Psicho ka arritur që të krijojë një personazh mjaft kontrovers dhe të frikshëm! Guximi i tij që t'i qaset një karakteri të tillë të komplikuar, e bën lexuesin që të hamendet dhe të njohë më mirë botën me të cilën rrethohet dhe në të cilën...

Gani Mehmetaj: Ai që mohon të parët e vet katolikë

Të gjithë shqiptarët në Dardani, Maqedoni, Mal të Zi, Preshevë e Bujanovc, e dinë prejardhjen e tyre katolike, sipas trungut familjar nga Hasan Hyseni i sotëm deri të Zef Marku i djeshëm. Të gjithë shqiptarët e islamizuar e thonë më mburrje se u dalin rrënjët katolike...

Frank Shkreli: 'Gjyshja e Amerikës' ndërroi jetë

Barbara Bush, e quajtur si në përkëdhelje, “Gjyshja e Amerikës”, ose “gjyshja e të gjithëve” -- bashkshortja e Presidentit të 41-të dhe nëna e Presidentit të 43-të të Shteteteve të Bashkuara, ndërroi jetë më 17 prill në moshën 92-vjeçare në shtëpinë e saj në Huston të shtetit ...

Baki Ymeri: Albanica e Anton Balotës

Çdo shikim në retrospektivë na ndihmon ta njohim më mirë të shkuarën për t’i trasuar shtigjet e ardhmërisë. Sa u përket vlerave kombëtare të të parëve tanë, sidomos kur vjen fjala për fletoret, gazetat, revistat, abetaret dhe veprat e rilindësve tanë, Bukureshti e...

Rexhep Shahu: Gjoba Rama tradhëti ndaj Kosovës

Taksa, tarifa apo gjoba e qeverisë Rama ndaj përdoruesve të Udhës së Kombit është tradhëti e lartë ndaj Kosovës, është thikë pas shpine Kosovës, është detyrim e ndalim i saj të mos udhëtojë nëpër Shqipëri por të përdorë portet greke e udhët serbe...

Fahri Xharra: Kush ishin Pajonët dhe Pajonia?

Në një portal e lexova këtë : “Simply say—that Paionian is a Mediterranean language, spoken for centuries” - “Thuaj thjesht - që gjuha Pajone ishte një gjuhë Mesdhetare e folur me shekuj “Nëse ishte Mesdhetare , mund të shtojmë edhe këte   që ishte ...

Neki Lulaj: Nga aktiviteti i Lidhjes Shqiptare në Botë

Pikërisht ditën e shtunë, më 15 Prill të këtij viti, kryetari i Lidhjes Shqiptare në Botë për Gjermani, Zt. Sebastian Nuiqi, kishte thirrë mbledhjen e kryesisë në parapregaditje për Kongresin e Tretë të kësaj organizate që do te mbahet...

Nue Oroshi: Imzot Nikollë Kaçorri - figurë emblematike

Figura atdhetare e Imzot Nikollë Kaçorrit është  ajo figurë e cila portretizon Flamurin e kombit shqiptarë. Pra është figurë e cila me veprimtarinë e vetë atdhetare,kulturore dhe trimërore ka bërë që ngjarjet historike të themelimitë...

Dedë Preqi: Pushtet i mangët

Një mendimtar i shquar thotë, për deri sa për individin vështirësohet rrugëdalja, për popullin kjo rrugëdalje mund të gjindet. Prandaj, edhe populli jonë bënë përpjekje për ta shijuar lirinë dhe pavarësinë e vet dhe në favor të përmbushjes së qëllimëve të veta, duke ndodhur ...

Frrok Vukaj: Ndryshime pozitive në statusin e emigrantit

Pas vizitës së parë në ndërrimin e viteve 2012 – 2013 në disa fshatra e qytete të Greqisë përshfshirë Athinën e Akropolin , kjo është vizita e dytë. Më joshi e më mundësoi këtë vizitë shoku dhe miku im, baxhanaku Viktë Lika...

Selimi: U përurua 'Dritëhëna' e autores Rita Ademaj

Thonë, libri është dritare e botës. Është edhe dija e njeriut. Pa libër, si pa sy, si pa ardhmëri. Kush e adhuron librin, e do jetën. Me libër, njerëzit komunikojnë në mes vete. Afrohen dhe i rrëfejnë njëri-tjetrit dhimbjet dhe të mirat e jetës. Kjo është fuqia e librit. Pse jo? Me...

Sotir Athanasi: Kryqi i Anës (4)

Kur mbërrijta në shtëpi, nëna sa më pa, thirri:- Ç'të ka ndodhur kështu, mor bir?- Asgjë!Babai që po ndiqte lajmet e ditës në televizor, erdhi pranë, i alarmuar:- Nuk të eci puna mbarë?- Përkundrazi. Mora dyfishin e pagës, - e hapa më në fund gojën unë.Nxorra nga xhepi të njëzetë mijë dhrahmitë...

Kadri Tarelli: Filxhani me buzë të kafshuar

Pasi piu një gllënkë ujë, afroi filxhanin më pranë vetes dhe pa i lënë radhë të tjerëve, Fatriu e filloi bisedën:- Kur po shikoj këtë filxhan kafeje kaq të bukur, më vjen ndërmend një ndodhi, që nuk e kam përmendur, po bën gati 30-vjet.Ishte mes shtatori i vitit 1992...

Gjon Markokaj: Rrokadë nate

Kur me kapërthurin mëndimet..., shkruaj edhe në mjesnatëse është qetësi, lehë vetem qeni i hekuravet..., muza rrjedhë e qëtë... !Nga ballkoni shikoj hënën dhe ajo bën vetem dritëS’ e di si vjen e nesermja, e di se dielli në mëngjes sjell dritëËshtë për t’ u çuditur se pushtetarët e vëndit tim, s’ e dine, sepër të...

Milazim Kadriu: Rexhep Halimi - Buzëqeshje në mesditë

Rexhep Halimi kësaj  radhe para lexuesve vjen me librin  e tij me vjersha për fëmijë të titulluar “Buzëqeshje në mesditë” që 44 vjersha të bukura ku dominon tema nga jeta e përditshme e fëmijëve . Halimi ndonëse  krijimtarinë e vet poetike e ka filluar qysh në bankat e ...

Ajshe Leka: Ushqimi në ndihmë të flokëve

Flokët e forta dhe me shkëlqim, janë shenjë e vitalitetit dhe e shëndetit të mirë të përgjithshëm. Përveç rëndësisë që kanë për pamjen tuaj, flokët gjithashtu mbrojnë kokën, veprojnë si një receptor ndijesor dhe ndihmojnë trupin që të ruajë ngrohtësinë...

Kalosh Çeliku: Unë ose ajo që fluturoi në qiell

Edhe, sot qava për një Zanë MaliQë, papritur iku. Fluturoi në Qiell.Vetëm më la mes xhindeve. DexhallitNateditë të më hudhin mbi çatiaDorë më dorë majë lisave, në Katund. Gji më dha me shtamba në Bit - Pazar:E kisha Engjull Grua basnike. Përkrahu...

Sejdi Berisha: Varrin djalit për t'ia gjetur

Mëso për rrënjëtSe qëndresa e RrapitPlleshmëri toke bëhetE shenjtërohet LiriaShiko qiellin atëherëEdhe detin si merr frymëBjeshkën e veshurMe historinë e sajErërat çajnë ballinShpërndajnë polen lumturie...

Entela Kasi: Baladë e dashurisë për jetën

Tek lexon Kozeta Zavalanin me romanin e saj “90+”,  herë të kujton Anna Frank, një nga viktimat hebraike të Holokaustit, me Ditarin e saj, që e shkroi duke qëndruar e fshehur nga viti 1942 deri më 1944, gjatë pushtimit gjerman të Holandës. E herë kujton Isabel Allende që...

Vepër e re letrare nga shkrimtari Luan Kalana

Prof. Kristaq Shabani dhe poeti Kosta Nake - "Informojmë LNPSHA “ Pegasi”ALBANIA se, pas publikimit të novelës “ Çapkënia” për lexuesit, shkrimtari , publicist shqiptaro-amerikan, prof.Luan Kalana, sekretar i Lidhjes te Artistëve dhe Shkrimtareve në Cleawater,Florida...

Gjekë Gjonaj: Kisha dhe xhamia e Tuzit

Malësia mburret me atë që të tjerët e quajnë tolerancë fetare, por që në fakt është diçka më e madhe se tolerancë: është bashkëjetesa midis qytetarëve të besimit myslimanë dhe të krishterë. Për malësorët feja gjithmonë ka pasur kuptimin e paqes, mirëkuptimit...

Kristaq Turtulli: S'kemi të drejtë të duhemi?

Vajza u gëlltit dhe, eci djathtas drejt klasës së baletit, megjithëse është akoma herët për të filluar provat. Hynë brenda, ambienti është i qetë. Vironi i mori me kujdes dorën e vogël, të bardhë të May Lee-së, e mbajti një copë herë mes dy pëllëmbëve, filloi ta përkëdhelë...