E enjte, 02.12.2021, 09:21 AM (GMT)

Pëllumb Gorica: Mrekulli që shijon syri, fryma, shpirti...

Kur udhëton, mënyra më e mirë për t'u shkëputur nga rutina e përditshme është të ikësh larg në kërkim të panjohurës, për të "pushtuar" në mëndje dhe "hipotekuar" bukurinë fotografike të natyrës. Emocionet të vijnë nga të gjitha anët, nga flladi i mëngjesit dhe freskia e muzgut, nga...

Kalosh Çeliku: 'Hajduti i ndershëm' - sot në qendrën tregtare

Zakonisht, sipas masave Qeveritare, pasi nuk kisha marrë asnjë vaksinë antikoronavirus?! Arsyeja: nëntë vite kisha pi tambël te Nana ime, dhe e kisha marrë gati gjithë jetën vaksinën e Natyrës, raki rrushi mes vreshtave . Edhe, Dy shtama verë të Mikes Di, nuk kisha leje pa vaksinë të hyj në Hotele dhe restorante publike...

Edison Ypi: Më puthi Perla

Nuk i rezistova dot lutjeve të përsëritura të dikujt për të vajtur në një event ku zengjinët e rinj, njësoj si mafjozët e vjetër, takojnë njëritjetrin periodikisht.Po edhe mua më duhet tu hedh një sy heraherës zengjinëve që mezi i kemi. Për t'i parë si janë me shëndet ata trima, sa u janë trashur qafat...

Blerim Latifi: Edhe një dimër i humbur shtrihet para nesh!

Edhe një dimër i humbur shtrihet para nesh! Në pranverë në Serbi ka zgjedhje dhe do të thotë se nuk duhet pritur asgjë nga dialogu i Brukselit. Dhe shkaku dihet: secila parti në Serbi do të mundohet të përfitojë vota nga retorika nacionaliste për Kosovën. Madje mund të priten edhe...

Sadbere Emshiu Karimani: Kjo përmendore do i mbijetojë kohës

“Të “gëdhendësh” për së gjalli një figurë madhështore, sic është ajo e “flakadanit” simbol i mbare shqiptqreve, Xhelil Musa, nuk është një gjë e lehtë.” Ky është mendimi modest i dy shkrimtarëve, e atij shqiptar me origjinë nga Gramshi e banues në rrethin e Korcës dhe Hamburg, Shyqyri Fejzo dhe e bashkëautorit Hasan Qyqalla...

Xhafer Leci: Përkujtojmë Shaban Bobaj në një vjetorin e amëshimit

Atdhetarët veprimtarë të mëdhenj e të devotshëm të çështjes tonë kombëtare, nuk vdesin kurrë sepse pas vetës lënë një lum veprash.Gjithë ata mijëra mërgimtarë, në veçanti, në radhët e LDK-së, të cilët e kanë njohur, janë mburrë me  Shabanin, duke filluar nga kryesia e atëhershme e Degës së LDK-së, si Hafiz Gagica, Sali Çekaj...

Afrim Caka: Otomanonostalgjiku, Nexhemedin Spahiu

“Aleati strategjikë i shkatërrimit tonë. Dashuria e madhe e otomanonostallgjikut turk dhe të gjithë shqipfolësve që janë konvertuar në turqë e arabë. Nexhemedin Spahiu e bënë rolin  e argatit e të spiunit turk sikur nuk e njehë realitetin shqiptar drejtë Bashkimit Kombëtar...

Fritz Radovani: Qeni dhe Hana

Në një mbrame vonë një qen po shikonte hanen. Nuk po i besonte syve të vet! I dukej ma afer se kurr! Ndoshta, i ishte krijue idea se hana edhe mundet me ra…Ai po e priste nga minuti në minut ramjen e saj, mbasi kishte kuptue lëvizjen e saj në rrotullim, po nuk po kuptonte se a po lëvizë toka ku ishte ulë, dhe po shikonte naltë...

Florim Zeqa: Elbasani lara-lara, kthehuni shqiptar kah e mbara!

“Që nga “Shqipëria londineze” apo Shqipëria e 1912-s e deri më sot nuk kanë reshtur përpjekjet e shqiptarëve për bashkim kombëtar. Sa e sa gjenerata kanë ikur nga kjo botë me ëndrrën e këtij bashkimi të cilin nuk po e arrijmë dot që 109 vjet rresht! Më mirë do të ishte sikur të mos ndalem fare në deklaratat e Ramës dhe Kurtit për idenë e...

Idriz Zeqiraj: Vrasja e Mustafës, deklarata e Sabahate Tolajt dhe "porosia e Hashimit"

I. Gazetarët janë minitoruesit, përgjuesit të përhershëm, qoftë të qeverisë, partive politike, por, edhe të shoqërisë të një vendi, në përgjithësi. Zakonisht, gazetarët edhe për qeverinë më të mirë, duhet të jenë oponentët e saj, për ta mbajtur në tension, të mobilizuar qeverisjen e mirë, larg korrupsionit, nepotizmit dhe të shkeljeve...

Eshref Ymeri: Mbresa të fuqishme nga një ekspozitë befasuese

Para pak ditësh, në rrethojën e Presidencës së Republikës së Shqipërisë qe hapur një ekspozitë origjinale në llojin e vet. Në atë rrethojë qenë vendosur fotografi, harta dhe piktura, në të cilat pasqyrohet historia jonë kombëtare që nga periudha e lashtësisë dhe sidomos  historia e Çamërisë. Punën e gjatë përgatitore për...

Kalosh Çeliku: 'Hale' para shtëpisë

Gjithëshka, gati është “Hale”. “Hale”, dikur kemi pasur pas Shtëpie. Po, jo si Sot para Shtëpisë. Ose, në Shtëpi. Dihet, “Hale”kemi pasur edhe pas porte. E kemi edhe Sot. Jo, vetëm familjare. E kanë pasur, edhe mbretëritë në Perandarorinë osmane. Mos themë për Partitë Politike Shqiptare. Ose, në Lëmë. “Hale”, pas Gardhi...

Fritz Radovani: At Gjergj Fishta – Hymni i Flamurit Kombtar

Hartimi i këtij Hymni asht ndoshta momenti ma i lumnueshem e ma guximtari për Poetin Kombtar. Malazezët mbas shtatë muejsh rrethim kishin hi në Shkoder. Me gjithse këtyne iu desht me dalë, Fuqitë nderkombtare nuk e ngritën Flamurin e Shqypnisë. Ishte nata e kremtes së Shna’ Ndout, 12 Qershor 1913...

Gani Mehmetaj: A duhet ta festojmë a të mbajmë zi më 29 nëntor?

Me 29 nëntor zyrtarë të lartë shqiptarë çirren si të çmendur: në Luftën e Dytë ishim me aleatët! Aleatë patet Serbinë e Rusinë, dy armiqtë më të mëdhenj të kombit, ndërsa e shkëputët Shqipërinë nga Evropa. Janë për mburrje këto dy krime?Në kohën e okupimit italo-gjerman u ri bë Shqipëria natyrale nga Çamëria në Pazar të Ri...

Gjovalin Muzhani: Shpella e Pllumbavet e Qafgrades

MALESI E MADHE. SHQIPNI. Nder bukurite mjaft kurreshtare, tereheqese, te bukura me interrese studimi te natyres  se larmishme te fshatit Reç, ne Malsine e Madhe, asht kjo shpelle qe e rrite imazhin turistik. Ndollet ne fshatin Reç ne malin e Sukes Gjate. Shkohet ne anen e majte te rruges se vjeter kambesore...

Resmi Osmani: Drurët vdesin në këmbë

Pas ditëve të mugëta nga qielli i mbuluar me re dhe erës së veriut dhe ngricave, pranvera hukiti frymën e ngrohtë. E para e ndjeu Bajamja qe ndehu në ajr flamurin e bardhë të luleve, pastaj shih lulja lulen dhe çelu:kumbullat, kajsitë, qershitë, pjeshkët dhe në fund mollët që prisnin   sigurinë e ditëve të ngrohta e plot dritë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora