E marte, 07.04.2020, 11:40 AM (GMT+1)

Gjon Keka: Filozofia e pajtimit dhe e faljes

Iniciativa e prof. Anton Çettës ishte një akt bujar për ngritjen e popullit dhe shoqërisë në shkallën e lartë të civilizimit dhe kulturës së jetës normale në paqe e liri. Nga realizimi i kësaj ideje dhe vënien së saj në praktikë u pa qartë se ata u bënë roje që presin mbi bedena të kohës së pajtimit të njerëzve, familjeve...

Gani Mehmeti: Fazile Gimolli Rama, flet për jetën dhe vuajtjet e saja

Fazile Gimolli, fëmija më i madh i prindërve, që nga fëmijëria, nga mjerimi, merr mbi supet e saja për mbajtjen e familjes – prindërve dhe dy vëllezërve të saj më të vegjël. Duke mos pasur asnjë mundësi tjetër të vijë deri tek ushqimi i familjes, kjo sakrifikon fëmijërinë dhe rininë e saj për prindërit dhe vëllezërit, duke pranuar të bëhej ...

Engjëll Koliqi: Ju flet Engjëll Koliqi

Ishte 28 mars 1990. Mbasdite erdhën të na përshëndesin murgeshat e Kuvendit Arbëresh të Bazilianëve, që ishin ardhur ditë më parë nga Grottaferrata e Romës. Erdhën të na përshëndetnin, sepse të nesërmen herët do udhëtonin nga Shkupi për Romë, me trenin që po shkonte në Francë e po ndalonte në Venedik...

Dedë Preqi: Veriu në karantinë faji në Kinë

Kosova, sikur për një çast duket e shqetësuar si gjithë bota nga pandemia e koranovirusit covid-19, që po e trazon edhe botën, me ç’rast dhe shkenca e mjekësisë gjendet në një ndjenjë ethësh, e dyta, ky vend është hipnotizuar edhe nga pandemia politike, që nuk po gjenë shërim akoma...

Fatmir Minguli: Isopolifonia – kjo perlё shqiptare e jugut

Nuk ka shumё kohё qё pa dritёn e botimit libri i poetit dhe studjuesit bregdetas tё Sarandёs,Timo Mёrkuri, qё edhe pse mban pёrcaktimin “sprovё” nuk ёshtё i tillё por ka formatin e njё vepre dinjitoze me plot argumetime serioze nё lёmё tё artit popullor tё Jugut shqiptar. Nёse do tё diskutoj mbi strukturёn e kёtij...

Hilmi Saraçi: Mjegulla

Shpeshëherë flitet për mjegullen.Për mjegullen në natyrë dhe për “mjegullen” në fytyrat e njerzëve.Ç’është ,pra, mjegulla në të vertet? Ç’rëndësi ka në jetën e përditëshmë? Si krijohet mjegulla në natyrë dhe në hapsirën e jetës së njeriut. Sa është e vështirë jeta nëpër mjegull?...

Hajri Shehu: Një vepër e re shkencore e Prof. Dr. Eshref Ymerit

Fjalorët japin tablo të ndryshme të gjuhës dhe, kur janë dygjuhësh, japin tablo të gjuhëve që ballafaqohen. Për pasojë, nëse një fjalor leksemor dygjuhësh është ndërkombëtar, sepse ka dy gjuhë, dy struktura gjuhësh, dy semantika dhe dy barasvlerës, një fjalor...

Kalosh Çeliku: Koronavirusi në karantinë më la edhe pa lapës kimik

Mëkot, mjekësia moderne. Reklamat televizive:Kaq, veta: Janë me koronavirus, në karantinë?!Dhe, kaq veta, Sot: Vdiqën, gjatë 24 orëve:Ende, nuk e dinë “armikun e padukshën”?! Shqiptarët: E, dinë Mikun e tyre HistorikUnë, Poeti! Sot, mbeta pa lapës kimik?!Edhe, po vdisja mbi tavolinën e punë...

Demir Krasniqi: Refreni i mjerimit

Kërkoj rrugën e shpëtimit ,Ndiej refrenin e mjerimit –Bahet mirë, bahet mirë ,Hajt se bahet mirë ! Zgjidhet ndërrohet Qeveria –Rritet terri e papunësia !Bahet mirë , bahet mirë ,Hajt  se bahet mirë...

Shyqyri Fejzo: Në emër të jetës

Sot e lodh globin vetëm një molekulëShkenca me forcë kërkon një formulëTë gjejë dhe  tja ngjitë virusit si pullëTa testojë e ndajë botës kudo me vulë Na zuri prirja universale, nënvleftësimiFrika dhe humbja e instiktit tek veprimiNa kapërtheu për fyti si ndjenjë izolimi...

Fritz Radovani: Nana Shqipni qindro!

O  NANA  SHQIPTARE,NUK  JENI  AQ  PAK  SA  MOS  ME  JU  KUJTUE !..MBI  45.000  FUTA  T’ ZEZA  E  DEGERMIA   MBAS   VITIT 1944, MBULUEN  KOKAT  E  NANAVE  TONA.JANË  ATO  FATZEZA  QË  DISHRUEN  ME  I  PASË  LOÇKAT  E  ZEMRES  S’ VET  N’ PREHEN  E, ME...

Aurel Dasareti: Ne duhet të qëndrojmë së bashku

Virusi Corona është një vrasës i qetë dhe i padukshëm. Një murtajë. Në luftërat në të cilat kam qenë, unë mund të merrja një rrezik të llogaritur, mund ta dija se ku ishte snajper-isti dhe kisha mundësi të mbrojë veten. Në tërmetet dhe terrorin, gjithçka është më fizike ...

Kozeta Zylo: Vdekjet në kohën e Covid 19

Vetmia është vdekje, vuajtje pa fund,Të dyja bëjnë dashuri jo si “çiftet” natën e parë,Është një dashuri horror për filmat në Hollivud,I sëmuri i radhës jep shpirt me vetminë pranë…

Enver Bytyçi: Eshtë koha për reflektim dhe jo për vetëlavdërim

Një sondazh i publikuar sot ka fiksuar si rezultat fitoren absolute të Lëvizjes Vetëvendosje prej 52 për qind, nëse zgjedhjet e përgjithshme në Kosovë do të mbaheshin tani. Nuk dua të ndalem në interpretime të tjera, sepse më mjafton kjo që të shpreh drohnë që kur një subjekt politik mbërrin kuota të tilla pëlqyeshmëri...

Edison Ypi: Si qëmoti

Kush kapet duke e pritur të dashurën me kufje në vesh ose duke shkruar mesazhe në celular, dënohet 7 vjet burg pa të drejtë apelimi.Selfiet dënohen me rjepje lëkure, varje në litar, ose pushkatim në vend pa gjyq.Udhëtimet bëhen vetëm me tren...

Alfred Papuçiu: COVID-19 dhe Talasemia

Rrugët janë bllokuar si pasojë e koronavirusit dhe Arditi e ka shumë të vështirë që të drejtohet nga Lushnja, në drejtim të kryeqytetit për të marrë gjak. Sëmundjen, Talaseminë e shikon si faktor pengues për shumë aktivitete që mund të bëjë një person i shëndetshëm. Arditi ka një apel :”Njerëzit të dhurojnë sa më shumë gjak...

Dedë Preqi: Kosova në mes pandemisë virale dhe politikës vërbale

Të kemi parasysh problemet që na rrethojnë, duke mos heqë dorë nga të përditshmet tona të momentit ndaj koronavirusit, por edhe ndaj problemeve tjera që sjelli politika e anti qeverisë Kurti. Edhe në këtë rast, sikur po i kruhet « zhuga » dikujna të mirret përsëri më çështjen e taksës dhe  kundër vendosjes së...

Cikël poetik nga Ndue Ukaj

Në qytetin e saj është një katedrale e rrënuar.Ajo qëndron mes gërmadhave,i mungon kori dhe kënga Ave Maria. Skaj rrugëve gurët lëshojnë dhimbje.Veç gjurmë kori dukenbashkë me buqeta lulesh të vyshkura.Aty ka shumë qen dhe mbeturina,është edhe një piano e madhe pa vendqëndrim...

Hamza Halabaku: Gjallë e i varrosur

Pasditja e asaj dite, kur Shpendi ishte nisur për në punë, kishte qenë e trishtueshme nga reshjet e shiut dhe bubullimat e vetëtimat e shpeshta e të forta. Mezi kishte arritur t’u ikte atyre gjëmimeve të stërzgjatura e trishtuese dhe të shkonte para makinës së vet në fabrikën e qytetit...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese