E merkure, 30.11.2022, 05:49 PM (GMT)

Nexhmije Mehmetaj: Dita e Pavarësisë së Shqipërisë në Gjenevë

Të shtunën më 26 nëntor 2022 shoqatat e mërgimtarëve shqiptarë Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë (LAPSH) “Naim Frashëri”, Komuniteti Shqiptar në Gjenevë ,  Ansambli “Gëzuar ” dhe Rinia Kontakt organizuan një festë të madhe në mjediset e Sallës së Festave në Avanchets të Gjenevës...

Kozeta Zylo: Dita e Pavarësisë së Shqipërisë në New York

Në mjediset e LiGreci's Staaten Restaurant në Staten Island, Komuniteti Shqiptaro Amerikan u mblodh për të festuar 110 Vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë.  Mjediset të rregulluara me simbolet e Flamurit tonë Kombëtar, kuq e zi e bënin dhe më festive këtë ditë të shenjtë Kombëtare.  Mbrëmja u organizua...

Kolec Traboini: Uleni flamurin në gjysëm shtizë!

Nderoni e kujtoni 7 mijë shqiptarë të ekzekutuar nga diktatura komuniste. Pushtimi nuk është çlirim.Me 29 nëntor 1944 filluan ekzekutimet e atdhetarëve nga bishat e komunizmit. Nga 5, 8 apo dhe 11 të ekzekutuar në ditë në murin rrethues të Varreve të Rrmajit në Shkoder. Lumi Kir u skuq prej gjakut të atdhetarëve...

Florim Zeqa: 110 vjet ndarje e shqiptarëve!

Edhe 110 vjetori i pavarësisë së shtetit shqiptar i gjeti shqiptarët të ndarë dhe përçarë si asnjëherë më parë. Është ky një festim i gjatë i ditëlindjës së shtetit shqiptar, njëherit është një histori e gjatë, sa e lavdishme dhe krenare, po aq e dhimbshme dhe trishtuese e ndarjes së shqiptarëve në disa shtete...

Fritz Radovani: Erdhi koha e ndryshimeve!

EUROPË ! Nder lulishtat Tua Ju keni Gjergj Kastriotit tonë, të Madhin dhe të Pavdekshmin Skenderbe. Besoj se Ju nuk e keni vue Até nder qytetet Tua, per me u knaqë me eren e luleve Tua të kandëshme aqsa edhe të bukra?!Kanë kalue 32 vjetë tue pritë Lirinë ! E deri kur Shqiptarët...

Jusuf Buxhovi: Kosova në kuadër të ndryshimeve kushtetuese të vitit 1968 (2)

Mbyllja e diskutimeve publike ku kërkohej që Kosova të fitonte statusin e republikës si dhe tërheqja nga ajo e udhëheqjes politike të Kosovës para trysnisë serbe dhe kompromiseve të udhëheqjes jugosllave me atë serbe, nuk e kishte mbyllur këtë çështje. Përkundrazi, fryma e saj nuk kthehej mbrapa. Këtë e dinin të gjithë...

Frank Shkreli: Kreshniku kombëtar Dedë Gjo' Luli

Si zakonisht, është kënaqësi dhe privilegj për mua që gjëndem përsëri këtu në kryeqendrën e Vatrës historike të shqiptaro-amerikanëve dhe të Kombit mbarë. Ju falënderoj për ftesën për të folur, shkurtimisht -- për Kreshnikun e Kombit Ded Gjo Lulin me...

Blerim Latifi: Një histori nga Drama e Madhe e Nëntorit 1912

Pasi nuk ia kishte dalë të ndalonte serbët për të marrë Prishtinën, Isa Boletini me një pjesë të luftëtarëve të tij ishte tërhequr në drejtim të Vushtrrisë. Aty e kaluan lumin Sitnica dhe u nisën në drejtim të Prekazit për të kaluar natën në konakun e mikut të tij të vjetër, Ahmet Delisë...

Fritz Radovani: Marshon Shqipnia komuniste drejt zhdukjes

Dhjetori 1990 mbetet dhe do jetë një muej shumë i randsishem në historinë e Shqipnisë, në rrugën e gjatë dhe të vështirë për arritjen e dy parullave kryesore të mitingjeve të rinisë s’ asaj kohë: "Liri Demokraci" dhe "E duam Shqipërinë si gjithë Evropa". Shteti ma i mbrapambetun i Europës, dhe fatkeqësisht gjithnjë jashta Saj...

Gani Qarri: Gëzuar Dita e Flamurit dhe 110 Vjetori i Pavarësisë!

E besueshme apo jo, sot edhe për pjesëmarrje në festën e mëvetësisë kombëtare, shqiptarët e Kosovës duhet t`ia paguajnë tagrin Edi Ramës!Kryepeshkopi i Shkupit Lazër Mjeda dhe gazetari vjenez Leo Freundlich e quanin gjeneralin gjakatar serb Bozhidar Jankoviq, i cili në...

Kalosh Ҫeliku: Edhe ky 28 Nëntor në minare pa flamurin shqiptar

Bërlloku shqiptar me shekuj na ngatërrohet nëpër këmbë, në Lëmë. Dhe, nuk na e sjellë Evropa e as Amerika, po pjella jonë pas porte. Trojeve tona kanë ecur me ushtri barbare pushtues të tërbuar me shekuj: Perandoria Osmane (pesëqind vjet me radhë) dhe ajo sllave që edhe sot e kësaj dite e kemi mbi shpinë...

Blerim Latifi: Aktet solemne të shpalljes së pavarësisë së një kombi gjithmonë bartin një ngarkesë të madhe simbolike

Aktet solemne të shpalljes së pavarësisë së një kombi gjithmonë bartin një ngarkesë të madhe simbolike.Delegatët e Kuvendit të Vlorës të nëntorit 1912, e kishin parasysh këtë dimension, prandaj edhe e kishin hartuar një procedurë, e cila duhej të reflektonte gjithë hartën etnike shqiptare, për të cilën do të shpallej Pavarësia e Shqipërisë...

Vildan Sharra: Historia e Sheshit të Flamurit

Do na behet Shqiperia? Do na behet ne e do! Nuk jane vargje poetike,  as kenge patriotike.Trojet arberore ishin ne prag te rrezikut dhe shfarosjes prej fqinjevete perhershem grabitqare. Per afro pese shekuj nen roberine e eger otomane,  me gjithe perpjekjet e here pas hershme nuk kishin mundur te krijonin nje shtet...

Fritz Radovani: 110 vjet

Porsi fleta e Ejllit t’ ZotitPo rrehë Flamuri i Shqypnis,E thrret t’ bijt e KastrijotitMe mbledhë tok nder çetë t’ ushtris.Bini, Toskë, ju, bini Gegë!Si dy rrfé, qi shkojn tue djegë!A ngadhnyesë a t’ gjith deshmorë!Trima, mbrendë! Me dorë! Me dorë!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora