E merkure, 01.02.2023, 07:23 PM (GMT)

Albert Habazaj: Shqipëria europiane mbron hebrenjtë në funksion të lirisë

Në nderim të Ditës së Kujtesës së Holokaustit, mendojmë të ravijëzojmë sadopak ndihmesën e thjeshtë të shqiptarëve, dhe më ngushtë akoma të banorëve të qytetit të Vlorës, në mbrojtje të hebrenjve, që kanë kaluar një persekucion shembullor gjatë Luftës së Dytë Botërore (LDB: 1939-‘45), luftë, e cila...

Xhelal Zejneli: Ç'po ndodh me aleatët perëndimorë - Kosova

Që nga viti 1991 e këndej, s’ka ditë që shqiptarët të mos e përsërisin refrenin: “aleatët tanë perëndimorë”; “miqtë tanë perëndimorë”; “partnerët tanë strategjikë”. Me kalimin e kohës, ky refren u shndërrua në klishe. Me aleatë, shqiptarët nënkuptojnë ShBA-në dhe fuqitë e tjera të Perëndimit. Refrenet e sipërthëna...

Visar Zhiti: Konti i soneteve nga ferri në parajsë

Më vjen të vë titullin “Kont” tani që shkruaj Uran Kostreci, jo vetëm pse kemi një Kont Urani në historinë e lavdishme të Gjergj Kastrioti – Skënderbeut, të atij burrit plot besë, që i qëndroi në krah Heroit Kombëtar dhe, edhe kur Sulltan Murati I a II a të dy ishin gati që t’i jepte mushka me florinj, që ta shiste Skënderbeun...

Edison Ypi: Buka

"Me bukë" bëhej gjithçka; Korreshin fitoret, ushqeheshin masat punonjëse, shtohej hovi revolucionar, çahej bllokada, përparonin shkencat, zhvillohej Arti, letërsia, teatri, kinematografia."Pa bukë" nuk bëhej asgjë, nuk ndodhte asgjë, nuk bëhej asnjë spiunim, nuk arrihej asnjë fitore, nuk tejkalohej asnjë plan, nuk bëhej asnjë mbledhje...

Gani Mehmetaj: A ka kanale shqipe në televizionet tona?

Pas shumë muajsh, mbase ka një vit, hapa kanalet televizive Dardani-Shqipëri. E nisa me RTK 1: një emision turk me një flamur gjigant me yll e më hënë në prapavijë ma preu hovin, ndërsa ia lash në gjysmë fjalën folësit ezmer. Vazhdova në RTK 2, në gjuhën serbe. As aty nuk u ndala...

Blerim Latifi: Strategjia e serbëve është e qartë

Strategjia e serbëve është e qartë: të shmangin statusin e pakicës brenda Kosovës. Meqë aktualisht Kosovën nuk munden ta kthejnë në Serbi, kanë zgjedhur ta krijojnë një Serbi të tyre brenda Kosovës. Për fatin tonë të keq miqtë tanë perëndimorë duket se janë pro kësaj ideje. Për të na qetësuar, na thonë...

Idriz Zeqiraj: Të vihet pika mbi "i"

Shumësia e medieve, mirë të paguara nga banda e bashkuar PAN, janë në një sulm frontal, kundër Qeverisë Kurti, pozitës aktuale. Njëri nga eksponentët e PAN-it, deklaroi se "Lëvizja Vetëvendosje është  një shtëpi budallë!" Dhe, si në "kor bretkocash", horrakët PAN-istë, e përsërisin, si refren...

Enver Bytyçi: Mos e bëni Kosovën ferrin e së nesërmes!

Tema e krijimit ose jo të Asosacionit të Komunave me shumicë serbe në Kosovë është aktualisht tema më e nxehtë. Që në fillim duhet thënë se kjo kërkesë e Serbisë erdhi në duart e Albin Kurtit si një patate e nxehtë, për shkak të nënshkrimeve të 19 prillit 2013 të Hashim Thaçit...

Albert Zholi: “Sekretet” pa sekrete të “Vilës nr. 31” të ish- diktatorit, Enver Hoxha

“Vila nr. 31”, ose siç njihet ndryshe “Vila e ish- diktatorit, Enver Hoxha”, nuk do të klasifikohet më si “Sekret Shtetëror”. Vendimi është publikuar pardje, dhe rtsh.al, sjell detaje lidhur me shkaqet dhe arsyet që e kanë shtyrë Drejtorinë e Shërbimeve Qeveritare, që të mos e klasifikojë më tej informacionin rreth kësaj godine si të “Klasifikuar”...

Frank Shkreli: Thikë mu në zemër të marrëdhënieve shqiptaro-amerikane!

Unë nuk dua të futëm në procesin gjyqësor të rastit të ish-zyrtarit të lartë të FBI-së -- Byrosë Federale të Hetimeve të Shteteve të Bashkuara -- Charles McGonigal, i arrestuar të shtunën që kaloi nga autoritetet amerikane se ka marrë para nga një ish-punonjës i shërbimeve inteligjente shqiptare, si dhe për lidhjet...

Visar Zhiti: Burrë i madhërishëm

Prandaj dhe Lazër Radi duhej të lihej, ja ashtu si dikur, në terrin e burgjeve dhe në braktisjet internimeve. Sidomos vepra e tij. Vuajtjen edhe mund t’ia nderojnë, edhe mund ta kenë dekoruar, atë a bashkëvuajtës të tij, aq më mirë pas vdekjes, por veprën jo, librat, poezinë, nuk ia durojnë dot, ka shkruar në burg...

Resmi Osmani: Vdekja e lisit plak

Isha tetë vjeç.Atë vit pllakosi uria. Zija e bukës. Në magje nuk mbruhet bukë. S’ka bukë! Por buka eshtë palca e jetës.Pyetja jonë :”E çdo të hamë moj nënë” mbetet pa përgjigje. Nëna s’ka çtë na japë veç dhimbjes dhe dashurisë, por ato s’na e shuajnë dot urinë.Me se do të ushqehemi? S’kemi çtë përtypim veç dhimbjes...

Florim Zeqa: Nga Dushkaja në Prekaz!

Në mbrëmjen e 28 dhjetorit të vitit 1997, pasi ra muzgu unë dhe daja Sahit Sahiti nga Grabanica, me Traktor u nisem për të shkuar në Jabllanicë (sot Shqiponjë) për një ndejë qefi tek miqt e Dushkajes. Edhe pse nuk ia thash dajës Sahit...

Kalosh Çeliku: Sot për pushtet dhe pasuri po e hamë njëri-tjetrin

Fatkeqësisht, Sot shqiptarët nuk bëjnë politikë me armikun historik, por me vetëveten. Nateditë, merren me shpifje dhe thashetheme probagandistike mes tyre duke ia nxjerrë sytë njëri – tjetrit për pushtet: poste politike, pasuri dhe vëllavrasje. Vend për drejtësi nuk u lënë institucioneve...

Kujtim Mateli: Dimensioni kombëtar i letërsisë përmetare

Letërsia përmetare është e njohur në të gjitha trojet shqiptare. Naim Frashëri, i njohur nga shqiptarët si Poet Kombëtar tregon se shkrimtarët e kanë patur Naimin si frymëzim për veprat e tyre, kurse shqiptarët kanë marrë prej tij dritën e fjalës dhe shpirtin luftarak. Përmetarët, si pasardhës të denjë të Naimit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora