E enjte, 23.01.2020, 05:19 AM (GMT)

Idriz Zeqiraj: Përgjakja e heronjëve në mërgatë

Në 38 vjtorin e rënies, në krye të detyrës, për realizimin e aspiratave shekullore të lirisë dhe të pavarësisë së Kosovës, trinomi i heronjëve: Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla, sot përkujtojmë, me respekt e nderim të skajshëm, veprën madhore atdhetare të tyre. Ata ishin dhe mbeten lajmëtarë të lirisë...

Sejdi Berisha: Fjalë të ngujuara në zemër

Sa herë që kam dëshirë të shkruaj apo të them diçka në shkrimin tim, në të njëjtën kohë ndjej një dridhje por edhe kënaqësi, e kur të bashkohen këto, sikur më bëjnë më të lumtur për guximin që kanë njerëzit. Ndoshta, një gjë e tillë edhe të detyron të futesh në brendinë e njeriut dhe të nxjerrësh gjëra që i ngjajnë ...

Jahja Drançolli: Në kujtim të mikut nga ditët shkollore

Në kujtim të mikut nga ditët shkollore: Presidenti historik i Republikës së Kosovës Ibrahim Rugova lindi në Labanon-in e lashtë (Cercë, në afërsi të Istogut), një ndër vendbanimet më emblematike të Dardanisë, emri i të cilit në aspektin onomastik provon kontinuitetin gjuhës iliro-arbërore edhe në këtë pjesë të Dardanisë së lashtë!...

Fahri Dahri: Gjenocidi ortodoks grek dhe pasojat gjeo-etnike (3)

Vendbanimi Risian, një gjetje arkeologjike me prejardhje pellazgjike. Risiani nga zbulimet e kryera arkeologjike të institucioneve përktëse franceze në vitin 2004, është konkluduar dhe deklaruar një vendbanim paleolitik; 9.000-2.800 vjet para Krishtit, bashkë me 7 qendra...

Dedë Preqi: Të ruajmë porosinë e William Walker-it

Kush nuk e njeh Viliam Valker, kryetarin e OSB-së, në Kosovë, në vitin 1998-99, i cili udhëheqte Misionin e Verikimit të Kombeve të Bashkueme në vedin tonë, që dha zërin më të fuqishëm dhe më kombues në gjithë botën se, ç’farë po bënte ushtria FASHISTE e Serbisë, ndaj popullatës ...

Neki Lulaj: Në atë kallnor

Unë, cumraku i vogëlCucërroj pas dere si culanShumë gajasa në atë KallnorE diLoti im shkriu akullin në shpirtin e bardhë. Ti emër i përveçëm çarës i robërisëE Dardania e fitoi ShtetinE trasove rrugën e drejtë...

Fahri Xharra: Sa e duam historinë tonë?

Përderisa akademitë tona shqiptare janë kundër dhe e mohojnë historinë pellazge, serbët krijojnë literaturë po nga ajo histori, të cilën e përvetësojnë dhe ia paraqesin botës si të tyre.Kemi nga ata që thonë, se dihet e vërteta...

Edison Ypi: Budallai i bukur

Të veshur, të mbathur, të larë, të krehur, me muhabete të thjeshta dhe të rrafshëta deri në neveri, pa asnjë vullnet për të bërë diçka të dobishme, budallenjt tanë të bukur çfaqen kudo si tulla të njëllojta që sapo kanë dalë nga fabrika.Budallenj të bukur kemi pasur...

Dhimitri Pojanaku: Kur të vish

Kur të vish këtë herë pranverë,Të pret ajo gonxhja e kopshtit timQë vjet,Nuk çeli dot.Ndoshta nga gëzimi i tepërt,Nga ndonjë dhimbje e vjetër...

Fatmir Halimi: Murat Gashi - Lulet e Latit

Poeti e shkrimtari i talentuar Murat Gashi, pas shtatë librave në gjini dhe zhanre të ndryshme të letërsisë, me këtë fillim vit para lexuesve tanë po paraqitet me veprën tjetër, poemën “Lulet e Latit”.Poema”Lulet e Latit”, si vepër poetike në vete ngërthen motive e ...

Tahir Bezhani: Vetmi e burgosur

Dimëri po më futë frikënÇdo gjë e ngrirë,tharë edhe pemëtGishtërinjtë e duarve nuk i ndjejAfër zjarrit kallem,nxihëm si dru e lagurLarg tij dridhem si zog pa krahëNë vetminë e burgosur pa tyNë rrafsh t  tmerr vapa, frikë acariA do vish prap një ditë?!...

Adil Fetahu: 100 vjetori i Kongresit Kombëtar të Lushnjës

Sot e njëqint vjet më parë, pikërisht më 21 janar 1920, në qytetin e Shqiperisë së Mesme, në Lushnjë, filloi punimet Kongresi Kombëtar, me synimet dhe vendosmërinë për shpëtimin e Shqipërisë nga copëtimi që i kanosej nga monarkitë fqinje, po edhe nga fuqitë e mëdha që ishin mbledhur në Konferencën...

Elvi Sidheri: Memento për një kolos

Është një përkujtim i trishtë, i dhimbshëm, por njëkohësisht aspak vajtues, ashtu siç me siguri edhe vetë Presidenti Historik i Kosovës së pushtuar, të çliruar dhe “de fakto” të pavarur, do të kishte dashur.Fundja, Ibrahim Rugovën duhet ta kujtojmë, jo vetëm në Kosovë ndër të tjera...

Ndue Ukaj: Ibrahim Rugova ka shkruar ungjillin politik të shqiptarëve

Ibrahim Rugova e ka shkruar ungjillin politik të shqiptarëve - testamentin e dashurisë politike- për njeriun shqiptar, historinë, kulturën dhe identitetin e tij. Këtë testament, të cilit ai i blatohej, bashkëkombësit e tij duhet ta kenë shujtë të përditshme në tryezën e tyre: të frymëzohen prej tij dhe të besojnë në të, në mënyrë që të ...

Thanas Gjika: Kushëriri im i shquar, tenori Toli Adham Pano

Midis njerëzve të shquar të fisit tim nga ana e nënës kam pasur kushëririn Toli Adham Pano, tenori i “Korit Lira” i quajtur dhe “Kori Karakteristik i Korçës”.Ky qytetar i talentuar edhe pse nuk është vlerësuar me tituj nderi prej qeverive pluraliste të pasvitit 1991, për mua është një personalitet i ...

Fahri Dahri: Gjenocidi ortodoks grek dhe pasojat gjeo-etnike (2)

Shpërngulja e dhunshme, tërësore e shqiptarëve myslimanë të Çamërisë prej vendit të tyre autokton nga shteti grek, përveç se ishte një veprim sa armiqësor, i ç’njerëzishëm, po ashtu është tepër i dhimshëm dhe me pasoja të rënda jetësore edhe në vijimësinë e ekzistencës së komunitetit çam...

Frank Shkreli: Rëndësia e vlerave morale sipas Martin Luther King-ut

Këtu në Shtetet e Bashkuara 20 Janari shënon ditën kushtuar Martin Luther King-ut, priftit protestan, aktivistit të drejtave të njeriut dhe udhëheqësit të lëvizjes së të drejtave civile në Amerikë, nga viti 1954 e deri më 1968.  Kjo ditë është festë federale, ditë pushimi për shumicën e amerikanëve, që shënohet çdo vit...

Resmi Osmani: Arti poetik i Ndre Mjedës në poemën Andrra e Jetës

Ka kaluar mëse një shekull nga koha kur poeti dom Ndre Mjeda, shkroi poemen “Andrra e Jetës”.Nga studjuesit dhe kritika, ajo është konsideruar kryevepra e tij poetike, dhe pa dyshim , në buqetën e poezive të shkruara prej tij, ajo është më e bukura e tyre, margaritari i kurorës. Për të janë shkruar analiza, vlerësime...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese