E marte, 07.07.2020, 10:56 AM (GMT+1)

Frank Shkreli: Dorëheqja si një akt patriotik dhe njerëzor!

Para nja 10-ditësh botova artikullin me titull “Ambasadori amerikan që ka dhënë dorëheqjen për të shpëtuar Shqipërinë”, në kujtim të një miku të madh të shqiptarëve, ish-diplomatit, ish anëtarit të Kongresit dhe ish ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Greqi dhe në Mal të Zi...

Ardian Ndreca: Koliqi dhe Camaj ishin në krahun e drejtë

S’do ta kisha mendue kurrë se nën atë fytyrën prej Shvejku baballek të Auron Tares mund të mshehej nji historian i hollë që përpiqet me hjedhë ndonji kovë baltë mbi figurat e Ernest Koliqit dhe Martin Camajt.Por ky Tarja ka meritën se të paktën nuk asht marrë me veprën e tyne por ka ba detyrat e shtëpisë tue...

Haxhi Mehmetaj: Vrapuesja e Prizrenit në Muzeun Britanik

Nder veprat më të bukura të artit të skulpturës së imët,jo vetëm në Dardaninë qendrore ( Kosovën e stome), por edhe në Gadishullin Ilir do radhitur shtatoren e një vajze të gjetur në Prizren. Shtaroja e vajzës është derdhur në bronz. Ajo është veshur më një fustan (kiton), të gjatë e të hollë i cili i lë të zbuluar një...

Ilir Çumani: Mëshirë dhe keqardhje për despotin tonë kryeministër...

Mëshirë dhe keqardhje për Despotin tonë Kryeministër...! Sa shumë të ka konsumuar    pushteti, hipokrizia, deliri, industria e tmerrshme e makinerisë propagandistike që e ngrite me aq zell në funksion të imazhit të rremë të vetvetes, PPP - të dhe oligarkët..!? Tirania dhe etja për pushtet pa kufi...

Shuhet në moshën 92-vjeçare kompozitori Ennio Morricone

Shuhet në moshën 92-vjeçare kompozitori dhe dirigjenti i orkestrës italiane Ennio Morricone. Lajmi bëhet i ditur nga familjarët të cilët thanë se vdiq në një klinikë në Romë.Ennio Morricone njihet për kolonat zanore të shumë filmave të njohur italianë dhe të kinemasë botërore. Morricone ...

Zenel Çeliku: Jorida Tabaku, zonja e hekurt e Partisë Demokratike

Shumë është folur për zonjën e hekurt të PD, konkretisht për Znj. Jozefina Topallin e cila ka një kontribut të madh në kupolën e PD-s për 17 vite radhazi. Znj. Topalli ka qënë realisht e fortë në postin e Kryetares së Kuvendit për dy legjislatura, ku ka treguar integritet dhe vendosmëri për të kryer sa më...

Prend Buzhala: Alternativa letrare e zhanrit të lirë

Kur lexojmë letërsi, nuk ndjehemi keq, pikërisht për faktin pse na pëlqen kategoria estetike e së bukurës. Ndodh që, kur kemi aq shumë telashe jetësore, shoqërore, apo përplasje mes dëshirave dhe realitetit, letërsia është ajo që na ngushëllon. Dhe: kur nga letërsia an trazojnë zërat e shqetësuar, zërat e...

Blerim Latifi: Strategjia e Pashiqit është e gjallë dhe në veprim

Ivo Banac, historiani i famshëm kroat, profesor në Yale University, paska vdekur dy ditë më parë. Libri i tij “Çështja nacionale në Jugosllavi- origjina, historia, politika” përbën ndoshta studimin më të mirë shkencor për periudhën midis dy luftërave botërore në Jugosllavi. Një pjesë e studimit i kushtohet edhe...

Klajd Kapinova: Lenini e Stalini arkitektë të Tmerrit të Kuq bolshevik

Në shkollat e mesme dhe univesitetet amerikane, mësuesit dhe pedagogët janë shumë liberal e të njëanshëm, sepse janë të influencuar nga ideologjia utopiste e trushpërlarjes komuniste marksiste leniniste dhe socialiste e Moduros, Fidel &Raul Castros, Antifes, BLM etj., të ditëve tona...

Koleksioni fotografik i Erich Liebert: Shqipëria e Veriut, 1902–1908

Eksploruesi austriak Erih Libert (1873-1951) ishte kirurg me profesion. Për herë të parë shkoi në Shqipëri në shtator 1902 ku shëtiti zonën e Pultit dhe malet në jug të lumit Drin. Në gusht 1903 shkoi në Shkodër dhe kaloi me shqiptarin Luigj Jakoviqi në Dushman, përgjatë bregut të majtë të Drinit...

Anton Marku: Ngjyrat e qiellit

‘‘Shkrimtarët janë të fundit që heshtin’’ ishte thënia e cila mu kujtua në çastin kur një mik poet më mori në telefon në javën e fundit të marsit. Kishte dhjetë ditë që ishim futur në karantinë kolektive. Shteti po konfrontohej me armikun e padukshëm, i cili kishte vënë në pikëpyetje ekzistencën tonë...

Shyqyri Fejzo: Shtatëdhjetë vjetori i një “flakadani”

Pikërisht më 10 korrik te vitit 1950, shtatëdhjet vjet më parë, në fshatin Pozharan të komunës së Vitisë në Kosovë familjes së Mehmet Musa dhe Ajshesë u lindi fëmija i parë. Ai që gëzoi zemrat e njerëzve të shtëpisë, ishte një djalë, emrin e të cilit nuk e patën vështirë për t’ja vënë. E quajtën Xhelil...

Brahim Avdyli: Simbolika e shkrimeve të Thotit dhe krijimi i feve të tjera (VII)

Për të përcaktuar më mirë këto çështje, edhe të kufirit natyror, po nisemi së pari prej intervistës së Kujtim Matelit, të botuar në gazetën elektronike e të gazetës në Shqipëri, në “Fjala”[1], të nxjerrur edhe nga ana ime në portalin e FB, pas botimit të librit të tij, “Albanologjia dhe çështja e kufijve historikë...

Valbona Hadri: Unë, urata jote baba

Kalimthi ndjeva aromën e dikurshmenjë aromë parfumi që më kujtoi shumëçka,ndjesia për ty më shpejtojë të rrahurat e zemrës që të mbante gjallë në mua. Me një valëvitje flokësh të merrja, baba,symbyllurazi shfletoj kujtimet e fundit,doja të të riktheja prapë në zemren time...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora