E enjte, 17.10.2019, 03:59 AM (GMT+1)

EMIGRANTJA, një peripeci në shkrim

Mbas një itinerari të gjatë e të thepisur ngjarjesh e të papriturash që do të paraprinin botimin e tij, romani Emigrantja i shkrimtarit dhe përkthyesit shumëgjuhësh Elvi Sidheri, më në fund tashmë gjen dritën e botimit.E veçanta e këtij romani, mënjanë padyshim përmbajtjes së tij, qëndron pikërisht edhe në vetë fazën tejet të...

Resmi Osmani: Ndarje pa lamtumirë

E quanin Mariola, por e thërrisnin Lola. Ishte motër e tre vëllezërve. Bijë e vetme e prindërve pas tre djemve. E llastuar dhe e rritur me pekule. Lola u rrit  e hodhi shtat si selvi , u çel e u zbukurua si tëndafil dhe kur vashat rriten, si thote ajo kënga korçare, andej - këndej kërkojnë djemtë! Në qytetin e vogël mes maleve...

Sejdi Berisha: Elegjia e shekujve

1.Ka ardhur kohaTë shkunden oxhaqetNga çagja shekulloreTë pastrohen çatitëNga foletë e sorrave të zeza 2.Ka ardhur kohaTë flasin thepa e kreshtaShkëmbinj e lëndina 3.Ka ardhur kohaTë flasin kalatë e kështjellatPër ato ethet e tmerritMe shekuj brenda tyre ngujuar...

Dedë Preqi: Çmimi Nobel nuk i takon një shkrimtari rebel

Do duket si një teatër absurdi, nëse Çmimi Nobel, do përbuzej në këtë mënyrë, duke e marrë edhe të pa merituarit, sikur në këtë rast tëshkrimtarit Peter Handke nga Austria, sepse përveq se do të ishte një retrospektivë ndaj gjinisë letrare dhe Letërsisë Botërore, një gje e ...

Idriz Zeqiraj: Koha për t'i hapur letrat

Rrugëtimit të LDK-së i shkon për shtat anekdota, për kafshimet e ujkut, në prapanicën e gomarit dhe ngushëllimin e këtij të fundit: "Inshallah jam në ëndërr!" Kanë ndodhur dhe vazhdojnë të  ndodhin prapësira individueale e klanore, gjithnjë në dëm të LDK-së. Dhe, megjithatë, kalohen në heshtje...

Albert Zholi: Libri me poezi ''Studentët protestojnë'' dhe realiteti i sotëm

Studentët përfaqësojnë pjesën më vitale të shoqërisë shqiptare, pjesën më të bukur, më rinore, më ëndërrimtare, më të guximshme, më vizionare. Studentët janë e ardhmja e vendit të shqipeve, janë krenaria e kombit tonë. Studentët e duan atdheun sepse kërkojnë të ndryshojë gjendja dhe jo të ikin...

Blerim Rrecaj: Përreth problemeve

Në fjalorin e Gjuhës sonë fjala "problem" shpjegohet në tri mënyra. E para, flet për problemin në lëminë e matematikës, e dyta, më tepër u takon sferave të shkencave shoqërore e flet për një çështje të ndërlikuar që kërkon e pret zgjidhje, e treta, bën fjalë për sjelljet e ndokujt që shfaqin shqetësime tek të tjerët...

Adil Fetahu: George Fred Williams - Shqiptarët / The Shkypetars

Është e gjatë lista e  emrave dhe veprave  të miqve amerikanë për  Shqipërinë dhe shqiptarët që janë shfaqur në shekullin e kaluar deri në mbarim të Luftës së Parë Botërore, pa i përmendur edhe ata të shumtë  të historisë më të re, të cilët ndihmuan çlirimin dhe pavarësinë e Kosovës .  Nga ata më të parët,  duhet të veçojmë...

Afrim Caka: O presidenti ynë...

“Presidenti mund të jetë shitës farmerkave, piktor, mund të edhe poet, mund të jetë muzikantë i odave – ky është plotësim ndaj figurës së presidentit tonë të madh. Politika dhe muzika e tij tallava nuk i kundërvihen njëra – tjetrës, përkundrazi, muzika e odave mund ta ndihmojë të bëhet polituuuukanë i mirë...

Fritz Radovani: Papa Gjon Pali II

Tue fillue që në kohën e Gjergj Kastriotit Skenderbeut e deri në ate moderne, ku çdo çast diskutohej kenja ose moskenja e tansisë sonë toksore si Shtet, roli i Vatikanit ka kenë gjithmonë vendimtar për fatin tonë. Unë nuk kam në mend me ba përsëritjen e atyne fakteve ...

Kalosh Çeliku: Vajtimi pas Çmimit Nobel

Çmimi «NOBEL» i Akademisë Suedeze është themeluar në emër të shkencëtarit Alfred NobeL. Që, Sot për Sot: Shkencëtari që e shpiku dinamitin. Zbulim shkencor historik i asaj kohe, dhe gjithë botës në shkencën dhe ekonominë botërore, por edhe mos harrojmë: Shkatërruesi më i madh deri më Sot i njerëzimit...

Kadri Tarelli: Shpendi Topollaj dhe mitologjia

Në kolanënë e librave të botuara nga shkrimtari, kritiku dhe studiuesi i njohur Shpendi Hulësi Topollaj, shtohet e dhe studimi: “Esse. Rreth shprehjeve mitologjike”.  Libër, që pak kohë më parë doli nga shtypi dhe që hapet me poezinë, “Në Akropol”. Vetë titulli dhe figura e bukuroshes Athina luftëtare...

Mehmetali Rexhepi: Lamtumirë i durimit dhe besimit të pathyeshëm

Ngushëllimet për Bacën Limon vijnë krejtësisht të natyrshme, sikurse një rrjedh e qetë lumi... Veprimtari Ahmet Isufi e kishte jo vetëm baba, por dhe një shok këshill-dhënës e këshill-marrës... Bacën Limon vazhdimisht e ka karakterizuar atdhedashuria dhe vullneti i pathyeshëm për lirinë e shqiptarëve...

Astrit Lulushi: Henry Wadsworth Longfellow - Psalmi i jetës

Mos thuaj se je thjesht një numërApo se jeta është ëndërr e zbrazëtSepse njeriu i zhytur humbDhe gjërat nuk janë ato që duken. Jeta është e vërtetë, e zellshmeDhe varri nuk është qëllimi i saj;Shprehja “nga pluhuri në pluhur...

Lefter Duraj: Kur do sherr…!

Dy shoke te mire, gjithmone bashke rrinin,Ishin si vellezer, te gjithe ashtu  ata i dinin.Diku njerit qejfi iu prish, inatin filloi t’njerre,Edhe nje minute vonese, tjetri niste sherr.! Habitej shoku se ndryshe atij po i dukej,Jo si me pare, por inati ne fytyre i strukej...

Ilia Karanxha: Poezi në gjuhën arbërore për Skënderbeun në Padova

Në veprat    Icones diversorum...(Portrete të ndryshme) 1591 apo  Vitae et icones sultanorum...(Jetët dhe portrete e sulltanësh..) (1596)   të  Jean Jacques Boissard ne kemi mundësi të njihemi me disa personalitete të shquara të cilët në një mënyrë ose në një  tjetër kishin pasur të bënin me Skënderbeun...

Entela Binjaku: Maia Morgenstern në Shqipëri

Ajo është pa më të voglin dyshim një simbol i artit teatror në Rumani. Ky emër i nderuar i skenës por edhe i filmit, aktorja e shumënjohur Maia Morgenstern, ndodhet në Shqipëri gjatë këtyre ditëve.Në cilësinë e të  ftuarës së veçantë në edicionin e vitit 2019 të  Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit “Skampa”, Madame Morgenstern...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese