Wednesday, 12.12.2018, 02:42 PM (GMT)

Sejdo Harka: Ismail Kadare dhe 'grindja' e tij me sunduesit

Shkak për keto shënime të shkurtëra,  për një çështje të madhe,  siç është roporti  mes  sunduesit dhe shkrimtarit,  u bë shfletimi i librit  më të ri të shkrimtarit tonë të madh Ismail Kadare ”Kur sunduesit grinden”,  i cili u shfaq për herë të parë në panirin e librit të ri të vitit...

Ilir Çumani: Një tjetër ciklon i afrohet uraganit të protestave!

Një tjetër ciklon i afrohet Uraganit të protestave të studentëve.... Ajo e jelek - verdhërve në lidhje me rritjen e çmimit të naftës. Kryeministrit Rama i ka dalë situata nga kontrolli, e ka të pamjaftueshme kohën për ti dhënë zgjidhje gjëndjes së krijuar për shkak të keqqeverisjes së tij...

Idriz Zeqiraj: Demonstratat e vitit 1968 - zgjim kombëtar

"Historia fillon me ne", - thonë pushtetarët aktual, mburracakë e hiçër, të Kosovës. Ata kanë uzurpuar, veç gjithëçka tjetër, edhe mediat. Asnjë medium, viziv apo shkrimor, nuk mori pjesë, për ta pasqyruar një ngjarje shumë domthënëse, siç ishte Akademia solemne...

Blerim Rrecaj: Pëshpëritje për paqe

Fjalët tona të përditshme, vetmevete a me të tjerë pak a shumë kanë këtë rrjedhë: Si je? Lodhshëm e më lodhshëm, duke u ngritur a zbritur shkallëve të lodhshmërisë, mërzisë, melankolisë...Mos u dorëzo! Të mos ngrisim duart lart a dorën me flamurin e bardhë...

Sejdi Berisha: Mbi varr të nënës

Pak behar pati kësaj vereTë gjitha lulet i mblodhaI hodha mbi TySi për inatNatyra ndërroi pamjenEdhe gjethet u zverdhuanDiçka e tmerrshme më kaploiPrej sot jam i vetmuarTamam qyqekall vetëm ...

Ardita Lushaj: Asgjë personale…

Shqiptarët, ata që sa të takojnë pyetja e parë që të bëjnë, pa të pyetur akoma se si je, është: A je në punë? A thua se vërtetë ju intereson kjo gjë, por pyesin thjesht nga kurioziteti.Nëse ke mbaruar shkollën të pyesin: Çfarë shkolle ke mbaruar ti? Po shkollën vetë e more?...

Resmi Osmani: Mëngjesi i vetmitarit

Plaku u zgjua. Ishte gdhirë. Pamja ishte si një mjegullim i pështjelluar, midis vetëdijes e pavetëdijes, as në gjumë as zgjuar,  një jerm i një bote ireale, trupi  peshëhumbur plevaste në boshësi. Edhe pse perdet ishin të lëshuara, mendja e mpire, ende e përgjumur ajgëtonte mozaikun e dritës  së zbehtë që larushonte  mugullimin e...

Aurel Dasareti: Shqiptarët janë thurur si forca të blinduara

E vërteta është deti i thellë! Dhe, edhe më i thellë kur është fjala për Kosovën dhe shqiptarët. Shqiptarët nuk do të ndalen derisa nazifashistët serbo-çetnik dhe zagarët shqipfolës që e rrezikojnë mbijetesën e tyre, të shkatërrohen plotësisht. Besa Shqiptare është ...

Kadri Tarelli: Komiteti 'Mbrojtja Kombëtare e Kosovës dhe Isuf Veseli

Një ftesë e ardhur nga Kosova, se në Pejë, në ditën e parë të dhjetorit 2018, në sallën e Teatrit “Isuf Gërvalla”, sot “Ismet Begolli”, do të përkujtohet 100-vjetori i Komitetit “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës”, i ngritur në qytetin e Shkodrës, në ditët e para të përfundimit të Luftës ...

Shyqyri Fejzo: Përrallat në Parlament

Kur Athinës ju lëkund pushtetiDemosteni  del tek podjumiParlamenti nuk e mbështetiZhurmë, rrëmujë andej nga fundi Kur asnjë nuk po dëgjonteFjalën e tij fort të rrallëNdryshoi temë, po tregontePër gomerët një përrallë...

Emine S. Hoti: Çast

Nëse s`i hedh në letër në çast,Mendimet ikin si zogjtë, fluturojnë,S`mundemi jo, t`i rikrijojmë përsëri,Se t`tjera gjëra shpirtin na trazojnë...

Reshat Kripa: Mesazhi i një proteste

Uragani ka filluar. Nje uragan i tillë,  që kishte vite që nuk ishte parë, qysh nga viti i pa përsëritshëm 1990. Në krye të këtij uragani janë përsëri rinia shqiptare, janë përsëri  studentët, njësoj si atëherë, nuk janë partitë politike organizatorët e kësaj revolte.. Studentët e kanë ...

Fritz Radovani: Biblioteka e Lahutës

“Lahuta mbet varë n’ tra,Mixha kalbët n’ dhé,E, nipat s’ dinë me i ra!”   Një Poet’ i Dardanisë.Kur lexova disa thanje të ditve të fundit per “Lahuten e Maleve tona”, mu kujtue i madhi Prof Zef Mirdita, që shkruente në librin e vet “Krishtenizmi ndër Shqiptarë” fq. 46...

Blerim Rrecaj: Për cungjet e dy pishave

Duke ecur trotuarit të një rruge të qytezës sonë multi-shqiptare fisesh e visesh nga më të ndryshmet dhe të komuniteteve tjera, pranë një shumëkatëshje, në katin e parë të së cilës gjendet kafiteria (shumica e ndërtesave, për të mos thënë të gjitha, katin e parë janë lokale me ...

Atdhe Geci: Elena Kocaqi - 'Lufta e Trojës- Luftë Pellazgo Ilire'

Libri i Prof. as. dr. Elena Kocaqit „Lufta e Trojës – Luftë Pellazgo-Ilire“, që u botua para sa ditëve në Tiranë shënon kthesë në historinë tonë kombëtare dhe ndërkombëtare. Libri i studiuses dhe historianes së shquar shqiptare, Prof. as. dr. Elena Kocaqit, njohëses së thellë të ...

Gjekë Gjonaj: Njeriu i fjalës i cili vulosi Besëlidhjen e Malësisë

Një ndër personalitet e tilla, i cili  gjithherë ka   vepruar në shërbim të familjes dhe të kombit, deri në frymën e fundit, është  edhe burri i nderuar i Hotit (  Malësisë së Mbishkodrës), Nua Vuksan Junçaj, i njohur në popull si Nua Vuksani.  Atë e kam njohur qysh herët, sepse ...
Newsletter