E marte, 19.02.2019, 12:59 AM (GMT)

Pëllumb Gorica: Pusi që lahet vetë e lanë dhe kujtesën tonë

Ka disa veçantira historike që, të tërheqin vemendjen me shfaqjen e tyre, me kreativitetin, misteret dhe kumtimet e padeshifruara. Është një përbashkësi kulturash e kohërash të lashta që të imponohen. Ndaj, gjithmonë i pres me dëshirë udhëtimet eksploruese drejt tyre, aq më shumë nëpër monumente...

Frank Shkreli: Prof. Dr. Rexhep Krasniqi - bir shpirti i Bajram Currit

Në bisedë e sipër me mikun dhe kolegun tim Idriz Lamaj, ai më kujtoi se ky muaj shënon 20-vjetorin e kalimit në amshim të njërit prej udhëheqsëve më të dalluar, më të nderuar dhe për shumë dekada ndër më të respektuarit e diaporës shqiptaro-amerikane, Prof. Dr...

Fritz Radovani: Tregonte Osman Kazazi

Ka perfundue Gjimnazin e Shkodres mbasi ka studjue nder Freten, në vitin 1940. Mbasi vazhdoi studimet në Itali, erdhi në Tiranë në vitin 1942. U arrestue si nacionalist në 1944, tri ditë para 17 Nandorit dhe u dënue 15 vjetë burg. Në dokumentin e Arkivit Ministrisë shenohet: “Çështja e tij u trajtua ...

Ilir Çumani: Jetimja e harruar...

“Padashur pashë emrin tënd të shkruar/, Në gurin e një  varri të vithisur/, Nga mendja ime ishe krejt i shuar/, Si një qiri i vjetër i braktisur…/”. Nuk  e di përse këto vargje të poetit të madh Dritëro Agolli më erdhën ndërmend, tek po meditoja i përhumbur me dhimbje, pranë një varri të ndodhur në periferi te Sarandës...

Gëzim Loka: Dod Doçi, një model fisnikërie dhe humanizmi

Rrugët nga ecim dhe lëmë përditë gjurmët tona, vjen një ditë dhe na kthehen në kujesë si mirazhe drite, oaze të mrekullueshëm ku pikëzohet e djeshmja, e sotmja dhe e ardhmja, në kërkimin e botës së vlerave, për brezat e sotëm dhe të nesërm. Këto mendon Dod Doçi...

Fahri Xharra: Malazezët nuk janë sllav, e as serbë- shkruan Milan Qosoviq

Kush janë malazezët, pyet studjuesi Miroslav Qosoviq ? Ai e ka edhe përgjegjen ; malazezët janë vendor në tokat e tyre të cilët gjuhën sllave e morrën nga ndikimet e kohes. Të njëjtën e shkruan edhe akademiku i CANU-s Petar Vlahoviq ( Akademisë së Shkencave të Malit të Zi ) në studimin e tij për antropologjinë fizike të malazezëve...

Zeqir Lushaj: Selim Braha (Doçi), ishte burrë!

Qeleshexhiu kosovar, e kishte shtëpinë në Pazar të Ri, në mes të Tiranës. Këtu e 20 vjet të shkuara, trokita, për herë të parë në derën e Hajdar Kastratit, aty, djathtas, në katin e dytë,sipër tunelit të pallatit. Doja një qeleshe për babën, për t’ia dërguar në Tropojë. Hajdari...

Dea Halimi: Kosova ime

Kambana i shkund tingujt mbi qytet,Ora e krenarisë bie,  e bie, e bie – buçet.Sa gjatë e ka pritur Kosova  lirinë,Oh, e ndiej në vete pafundësinë...Vala e përcjell valën, rritet e bëhet det,Amshimi ndrit në çdo zemër, në çdo sy,I ka hapur dritaret në secilën shtëpi...

Bardhyl Maliqi: Portreti i paautorizuar i shkrimtarit Kostandin Vogli

Gjatë një bisede në tavolinë, kur ra fjala për autorin Kostandin Vogli, shokun tim të kafesë, së paku  këtu e 20 vjet, unë bëra një profil, apo një portret të paautorizuar të tij, nisur jo nga arritjet përmbajtësore, as nga vlerat artistike dhe  mjetet shprehese me të cilat realizohen ato, por nga sendërtimi tematik i veprës së tij...

Kadri Tarelli: Komandant Jashari, të presim, ku je?

Ku je komandant, o Adem Jashari!Bir Dardanie dhe me gjak shqiptari,Si shqiponjë në luftë, u hodhe i pari,Si Mekë e shenjtë, i shenjtë t’u bë varri. Një tempull ngrihet, kur po vdes shenjtori,Pse një varr i thjeshtë, ku prehet dëshmori?Gjaku i komandanti, luftëtar arbërori...

Murat Gecaj: Bisedë me poeten Violeta Hoxhaj-Hysenaj

Përshendetje, mike poete Violeta  dhe faleminderit, që po e bëjmë bashkë këtë këtë bisedë!...Së pari,  dëshirojmë të dimë se çfarë kujton ti nga vendlindja, bukuritë e saj, traditat familjare etj.? -Kujtimet me te bukura,i nderuar profesor,i kam në vendlindje,aq sa...

Rexhep Shahu: Vdekja e palavdishme politike e Edi Ramës

Me 16 shkurt 2019 ra politikisht Edi Rama nga një protestë e madhe burrash e grash të dëshpëruara të këtij vendi të tradhëtuar e dhunuar prej qeverisë së tij që nuk ka fytyrë njerzore. Nga një protestë e fuqishme burrash e grash, jo të rinjsh e të rejash se rreth 500 mijë të ...

Ilir Çumani: Paradoksi i një mbrojtjeje të paautorizuar!

Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda, i kishte dhënë Dritan Dajtit dënimin me burgim të përjetshëm. Në të njëjtën kohë, ajo kishte pranuar edhe kërkesën e tij për gjykim të shkurtuar, duke i dhënë shansin për të kryer vetëm 25 vjet burg për vrasjen e katërfishtë të oficerëve të policisë së shtetit...

Everest Haxhi: Rama Ik, po kush do vijë?

Kalvari 30 vjecar i tranzicionit ende pa fund në Shqipëri po e cfilit shoqërine shqiptare në limitet e skajshme. Eshtë  fakt tashmë që klasa politike nuk ka mundur të menaxhojë Shqipërine post-komuniste dhe të arrijë që nga mbetjet e së kaluarës të rindertojë standarte institucionale të pranueshme...

Engjëll Koliqi: Letër e hapur liderëve dhe popullit

Shumë të nderuar liderë institucionalë dhe politikë, shumë të dashur vëllezër e motra – popull i Dardanisë, të pëllëmbës gjeografike të quajtur Republika e Kosovës, me urimin për mirësinë dhe mbarësinë tonë të përgjithshme, po ju drejtohem, nga larg, me këtë letër të ...

Gani Qarri: Të qajmë apo festojmë për Kosovën

Përderisa heroi i kombit Isa Buletini qysh në vitin 1913 të shekullit të kaluar, para diplomatëve të Fuqive të Mëdha, me krenari deklaronte; "Unë jam mirë, kur është mirë Shqipëria", kuslingu Hashim Thaçi, për më tepër se një shekull më vonë, po dëshmon të kundërtën dhe tregon hapur se është në gjendje...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese