E shtune, 18.09.2021, 06:09 AM (GMT+1)

Xhelal Zejneli: Përmasat tronditëse të krimeve serbe

Gjatë luftës në Kosovë të vitit 1999 Serbia bëri krime. Ndonëse që atëherë kanë kaluar 22 vjet, shumë pyetje kanë sot e kësaj dite kanë mbetur pa përgjigje.Ushtria, policia, njësitë paramilitare apo falangat serbe:- kanë kryer vrasje;- kanë vrarë civilë;- kanë vrarë fëmijë...

Nikoleta Kovaçi: Vijimësia e turpit!

Dje nisi turpi i radhes! Ai qe do t’gajase t’madh e t’vogel ne kte vend duke ua heq edhe ate grime nevoje per reflektim dhe reagim pas shitjes se votes se 25 prillit! Mjafton niveli mjeran i listaxhinjeve qe drejtojne edhe kabinete qeveritare per t’i hutuar e kalamendur shqiptaret qe sot jane ne udhekryq, ma shumë se...

Aurel Dasareti: Kriminelë, për ju ka një vend të veçantë në ferr

Në trojet shqiptare, vetëm të vdekurit ndihen si në shtëpi, por jo edhe të gjithë të vdekurit.Ne nuk mund ta çrrënjosim krimin pa kapur të keqen në rrënjët e saj.Nëse shqiptarët nuk bëhen të vetëdijshëm për këtëdhe nuk veprojnë menjëherë, të hedhin në koshat e plehrave të gjithaato fëlliqësirat e këtyre 20-30 viteve të...

Blerim Latifi: Bota Serbe!

Dje në Beograd u zhvillua një paradë ushtarake dhe Vuçiqi urdhëroi të gjithë serbët të ngrisin flamurin dhe të kremtojnë festën e re të shpikur dhe të emërtuar nga ai si "Dita e Unitetit Serb".Po pse e zgjodhën pikërisht 15 shtatorin si ditën e kësaj feste?15 shtatori shënon të ashtuquajturën dita e fitorës serbe...

Kastriot Myftaraj: Vepra e Presidentit Wilson u shkatërrua nga Biden

Qëndrimi i Presidentit amerikan Wilson në mbrojtje të Shqipërisë në Konferencën e Paqes të Parisit në 1919-20, nuk ka pasur të bëjë thjesht me kundërshtimin e tij për të njohur Traktatin e fshehtë të Londrës të vitit 1915. Në të vërtetë ky ishte një qëndrim në parim.Me rëndësi praktike ka qenë kundërshtimi i Wilsonit...

Edison Ypi: Sulova Socjaliste

Ç'janë ata male me Devoll te këmbët ?Cilët janë ata trima që jetojnë atje ?A e shkrepin pushkën ?A e zhgrrapsin penën ?A e ngasin parmëndën ?Nga Dumreja deri në rrëzë të Tomorrit, nja 30 e ca katunde, male, kodra, pyje, përrenj, liqere, shtrihet e shtriqet, e ulet e ngrihet, madhështorja Sulova...

Fritz Radovani: At Meshkalla tha - Po formoni nji brezni...

Kur At Meshkalla foli per “brezninë që po formohet”, Ai ka lanë një testament shumë të saktë per “edukimin komunist të rinisë shqiptare”, tue percaktue thalbin e frymes marksiste – leniniste, dhe pikrisht këte e ka thanë në Institutin Pedagogjik të Shkodres: “...Po atë efekt kanë ba fushatat e çfrenueme diskredituese...

Timo Mërkuri: Dashuria si pafundësi tingujsh, dritash dhe ëndrrash

Në qoftë se pas leximit të librave poetikë në katër vëllime “Hyjnorja ime je ti ” të Sabit Rrustemit do përballemi me thënien e Persi Shellit se: “Poezia është kujtesa e çasteve më të mira, më të lumtura të mendjeve më të lumtura e më të mira” me siguri që këtë përkufizim do ta ndërlidhim pikërisht për poezinë e këtij autori...

Qazim Shehu: Zëri i vendlindjes

Ku jeni ju, o të poshtër, djemtë e mi,Që më latë si në mesjetë.Mos vallë i denjë jam për ju,Vetëm në poezi, fletanketë? Unë u rrita, nga lulja, guri:U dhashë netët me pak hënë,Rendët, ju, me fjalë të bukura,Lavdinë për të zënë...

Fahri Xharra: Moj Shqipëri shumë po gabon!

Në Galerinë e Arteve në Tiranë ishte hapur më 17 shtator 2015 ekspozita për një ngjarje të madhe të historisë së Serbisë gjatë Luftës I Botërore, e njohur si “Tërheqja e madhe”.“100 vjet më parë, në fillim të Luftës I Botërore, Mbretëria Serbe u gjet përballë një sulmi frontal të ushtrive gjermano-austro-bullgare...

Kadri Tarelli: Bashkim Kadiu - Enciklopedia e vlerave

Ka vetëm pak dit, fund gushti 2021, që doli nga shtypi, libri i Bashkim Kadiut “Enciklopedia e vlerave”. Një titull që ngacmon kureshtjen dhe fantazinë e lexuesit dhe çdo durrsaku, që e do dhe  e ndjen pulsin e qytetit të lashtë e të ri, sepse aty përfshihen rreth 539 portrete te intelektualëve durrsak, për gjatë një...

Jahja Drançolli: Zbulimi i kryeveprës së dytë të Leonardo da Vinçit

Zbulimi befasues i një vepre të panjohur më parë nga Leonardo da Vinci është rindërtuar në librin “La bella principessa di Leonardo da Vinci, Ritratto di Bianca Sforza (2010), të Martin Kemp, një nga ekspertët kryesorë në botë për Leonardo da Vinci. Duke koordinuar një ekip historianësh të artit dhe ekspertë në analizat shkencore...

Albert Vataj: Maria Kalas, fëmija i padëshiruar që u shndërrua në legjendë

Maria Kalas, fenomeni i jashtëzakonshëm i një shpërthimi të beftë, që mbushi me dritë skenat e errta të tragjedive operitike dhe lartësoi në famë kumbimin drithërues të një zëri. Shkëlqimi i fuqishëm i këtij ylli do të reflektonte në një qiell që nuk ishte gjithnjë i kthjellët. Megjithatë ajo u shua...

Përparim Hysi: Bujtina "Hake"

Leon Trifoni qe duke pirë kafe tek Rruga" Myslym Shyri" dhe nga brenda xhamave pa që kaloi një njeri,tepër i gjatë dhe po aq i trashë. E ndoqi me sy nga brenda dhe vuri re që hyri në një rrugicë. Leon Trifoni filloi të hamendësonte: ku  e kish parë dhe a ishte e mundur që të ishte ai? I gjatë sa një lis...

Kalosh Çeliku: Bregu nuk erdhi tek unë, as unë nuk shkova te bregu

Përreth Olimbisë, në Shkup: luanët, kuajt e hazdisur edhe Filipi i Maqedonisë, së paku kanë ujë me shtama mbi kokë. Nuk e kanë problemin e bukës.Mitropilitët e Beogradit: Shën Klimenti dhe Naum Ohëri përkrah Shën Klimentit dhe Metodit me kryqa e Bibla në duar, i pushojnë sytë tek gjinjtë e hazdisur...

Ismail Kadare: Identiteti evropian i shqiptarëve

Në shkurt të vitit 2006, kryekomisioneri i Këshillit të Evropës, Baroso, fluturoi me avion për në Tiranë, për nënshkrimin e Marrëveshjes së Shqipërisë së vogël me kontinentin e madh evropian.Disa vite më parë fjala “marrëveshje” e përdorur për Evropën, do të ishte fatale në Shqipëri, madje aq fort, saqë do të çonte në burg ose në pushkatim...

Enver Bytyçi: Konservatorizmi apo neoliberalizmi sorosian - Në anën e kujt je ti?

Shqipëria është pasqyra e konfliktit klasik ndërkombëtar midis neoliberalizmit sorosian dhe konservatorizmit politik. Dhe Shqipëria është i vetmi vend në Europën Lindore që ruajti nga që nga koha e rënies së komunizmit partinë konservatore, Partinë Demokratike dhe kjo kryesisht falë rezistencë stoike e të pashëmbullt të liderit të saj, Sali Berisha...

Florim Zeqa: Lojë politike dhe biznes me testet e covidit!

Nga shfaqja e pandemisë e deri në ditët e sotme, nuk dihet prejardhja e saktë dhe as origjina e këtij virusi misterioz. Nuk dihet, nëse është natyral apo artificial (i prodhuar në laborator), nëse është sëmundje ngjitëse apo helm vrasës i shpërndarë në ajër!Po ashtu nga fillimi i vaksinimit e deri më sot...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora