E diele, 03.07.2022, 10:18 PM (GMT+1)

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (2)

Sidoqoftë, këtë ndihmësudhëheqje të Qendrës e mora si edhe e kuptova si shumë serioze, aspak nuk ishte lakmuese. Ishte pozitë sibashibuzukçe, në kohë të përmjegullt, ngase e dija fort mire se për çdo post-pozitë në sistemin komunist paraprakisht lypsej domosdo pëlqimi i organeve të pushtetit...

Aurel Dasareti: 7 korrik, bashkohuni kundër tiranëve. Mëmëdheu po thërret!

Ju që e doni veten dhe Shqipërinë duhet të jeni në rrugë me atdhetarët që do të protestojnë.Nëse jo, ndoshta protesta do të shuhet. Duket se kjo revoltë e ndezur shumë vite më parë tani po ringjallet, por kjo nuk duhet të jetë arsye që ne të kritikojmë pa asnjë propozim, të dënojmë apo të "konsiderojmë", kur të...

Ndue Dedaj: Një bari i vogël i një bjeshke të madhe

Është e njohur shprehja “Një fotografi sa një mijë fjalë”, por në këtë rast na duket se fjalët do të ishin dhe më shumë. Është fotoja rastësore, ndonëse e përditshme, e një vogëlushi 7 - vjeçar, Borisit (për publikim e së cilës morëm leje nga familjarët), i cili është duke ruajtur tufën e dhive në bjeshkët e Selitës,..

Kastriot Dervishi: Pushkatimi i opozitës së parë

Më 3.7.1946 u ekzekutuan anëtarët e Koalicionit Demokratik (emrat në foton bashkëlidhur), opozitës së parë shqiptare që përbëhej nga grupet monarkiste, të rezistencës dhe ai socialdemokrat. Të ekzekutuarit u përkisnin dy grupeve të para. Në procesin e madh të zhvilluar në Tiranë bënin pjesë edhe opozitarë të tjerë që morën dënime të...

Fadil Gazetari: Intervistë e pa përfunduar

Mërgimtaret e letrave shqipe në Diaspore janë aktualisht ambasadorët e medias shqiptare, njëhkohësisht me krijmtarine e tyre letrare i bëjnë jehonë njohje Shqiperise, pa ndonje rrogë shtetërore diplomatike, vetëm me djersën me penen e botimet, nder popujt e botes , Atdheut te tyre.-Nje nder ta eshte dhe publicisti shqiptaro-amerikan Luan Kalana, i cili sot jeton ne SHBA...

Kadri Tarelli: Shpendi Topollaj - Aforizma me humor

Para dy ditësh, miku ynë Shpendi Topollaj më dhuroi librin e tij më të fundit “Aforizma me humor”. Libër i një lloji tjetër në krijimtarinë e madhe të romancierit, poetit, dramaturgut, kritikut e publicistit Shpendi Topollaj, që mbështetet në përvojën e madhe të jetës dhe veprimtarisë...

Sali Berisha: 32 vjetori i kryengritjes së 2 korrikut 1990!

Te dashur miq, ne historine e qendreses se shqiptareve kunder diktatures staliniste me jetegjate ne Europe dhe lirise se tyre, eshte nje dite e shenuar. Me daten 2 Korrik te vitit 1990 mijra te rinj, punetore por edhe intelektuale e te persekutuar te Tiranes u ngriten dhe me nje guxim epik shemben ne Tirane murin e Berlinit...

Xhelal Zejneli: Shote Galica - Luftëtare për Bashkim Kombëtar

Qerime Galica, e lindur si Qerime Radisheva, njihej me emrin Shotë. Lindi në fshatin Radishevë të Drenicës, më 10 nëntor 1895. Vdiq në Fushë-Krujë, më 1 korrik 1927. Ishte luftëtare për çlirimin e Kosovës nga pushtuesit serbë, bullgarë dhe jugosllavë dhe për bashkimin e saj me shtetin shqiptar...

Fritz Radovani: Don Jak Bushati

Jak Kolë Bushati asht le në Shkoder me 8 Gusht 1890. Nga dukumentacioni i ruejtun shihet kjartë origjina e Familjes së Tij qytetare Shkodrane.Jaku nga vllau i madh Filipi merr me andje dëshiren per shkollim dhe, tue Ju kushtue thirrjes shpirtnore hyn në shkollen Françeskane të Shkodres...

Florim Zeqa: Për një alternativë të re që shënon fundin e kauzave të rrejshme!

Dukuria e ardhjes në pushtet me kauza të rrejshme është prezente nga paslufta në Kosovë. Pa dashur t’i numërojë të gjitha kauzat e rrejshme të subjekteve politike, lutem që kauza e rrejshme e “Trust”-it të jetë kauza e fundit që i ndanë pushtetin dhe opozitën! Dhashtë Zoti që LVV-ja të jetë e fundit që erdhi në pushtet me kauza të rrejshme!...

Gjon Keka: Tatuazhi dhe simbolikat tek populli shqiptar

Fjala "tatuazh" vjen nga fjala tahitiane "tatau", nga një formë e përsëritur e fjalës "tau" që do të thotë të bërit shenjën duke shkaktuar plagë.Studiuesi Cook dhe bashkëmendimtarët e tij e sollën fjalën në Europë si "tatu" e cila pastaj u përdor në shumë gjuhë ,pra kjo fjalë u internacionalizua tek popujt e ndryshëm...

Prend Buzhala: Kuptimi perëndimor Kastriotian dhe ai oriental e rus për lirinë

Eh, si po na sillen disa qarqe tonat (jo) politike: sikur lufta çlirimtare është pronë private, sikur liria është pronë private e të cilat i privatizon... sikur ato ndahen në parcela e në këste dhe të tjerët nuk kanë se çka kërkojnë në atë hise të uzurpuar. Harrojnë se liria nuk dhurohet, liria e pushtuar  si parcelë private nuk quhet e tillë, nuk është liri...

Xhemal Ahmeti: Traumat e skllavit

Duhen më së paku edhe nja 50 vite deri sa të shuhen gjithë ata të gjeneratave postjugosllave që ende u vuan zemra për atë kohë. Kemi fjalën për ata që UÇK-në nuk e konsiderojnë lavdi por si gropa fatkeqe e fatit të tyre. Edhe kaq gjatë sepse, siç pretendojnë ca etnopsikologë; edhe gjenerata e parë pas tyre bart dhe kultivon...

Edison Ypi: Njeriu i Ri

Për të ngrënë i bën Mami.Mendjen ja rrit Babi.Punën ja gjen Miku.Rrogën ja jep shteti.Diplomën ja siguron zagari.Mjekrrën ja vizaton brisku.Komplimentat ja bën skilja.Moralin e mëson nga rrugaçët.Edukatën nga hajdutët.Historinë ja rrëfen soc-realizmi.Gjeografinë e kqyr në Google...

Nuhi Veselaj: Nga Jetëshkrimi (1)

Ç’është e vërteta, edhe pse vetëm disa muaj pas rënies së Rankoviçit, më shkonte mendja se mos do të kem pengesa përshtatshmërie politike për punësim në Qendrën shkollore teknike “19 Nëntori” të Prishtinës ku konkurrova në fillim të vitit shkollor 1966/67 për dy arsye: e para...

Blerim Latifi: Dëshmori pa fotografi

Sot nuk kemi asnjë fotografi të tij me uniformë të UÇK's. Askush nuk e fotografoi. Ai është heroi pa fotografi. Dhe rrallë e zë në gojë ndokush emrin e tij. Sepse të shumë janë ata që nuk arrijnë ta kuptojnë dhe kurrë nuk do ta kuptojnë thelbin e UÇK- së dhe të luftëtarit autentik të saj, siç ishte Driton Ibrahimi...

Ndue Dedaj: Debati për shkollën, sa herë ka provime

Do të ndodhë diçka gjatë provimeve të Maturës Shtetërore apo ato të arsimit 9-vjeçar pa do të plasë debati. Po nuk ndodhi ndonjë gjë, harroje se dikush do të kujtohet për të debatuar për problematikat e shkollës dhe të arsimit në tërësi. O do të ketë dalë teza e provimit, o do të jetë ndonjë tekst qesharak si “Tili”, o do të jenë marrë vetëm 4 dhjeta...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora