Fritz Radovani: Luigj Gurakuqi me shokë ‘’u ka ikë koja’’...
| E Diel, 11.03.2012, 03:49 PM |

Nga Fritz RADOVANI:

 

LUIGJ  GURAKUQIT  ME  SHOKË  “U  KA  IKË  KOHA”…

Në prag të 100 vjetorit Pavarsisë

 

A i keni sytë në ballë?... Apo nuk i keni per me pa me tà?!...


Dhe pse në vitin e 100-të të shpalljes së Pavarësisë, shteti dhe institucionet e tij përkujtojnë çdo ngjarje apo datë me rëndësi historike, 87-vjetori i vrasjes së një prej nënshkruesve të aktit të shpalljes së Shqipërisë shtet i pavarur dhe një prej figurave kryesore të kësaj periudhe, Luigj Gurakuqit, është kaluar në heshtje.
Shkodra, qyteti i tij nuk ka treguar as shenjën më të vogël të kujtesës institucionale për Gurakuqin. Tek shtatorja e tij në sheshin kryesor të qytetit që mban emrin e kësaj figure të rëndësishme të historisë sonë, janë vendosur vetëm dy kurora me lule, nga veteranët e luftës antifashiste. Heshtja ndaj Gurakuqit dhe harresa për të nuk është e panjohur për shkodranët dhe as e paqëllimshme, por në 100-vjetorin e Pavarësisë shpresohej të mos ndodhte.


Anila Dushi – Shekulli

 

 

 

Fotokopje e origjinalit të letres së Baltion Stambollës, e ruejtun nga Atdhetari Gjon Kamsi, sot në Muzeun e Shtetit në Shkoder. (Foto 2009):

“Kerkoj mbrojtje dergoni të holla ndermjetsoni për pshtim pranë Qeveriës Italjane.

Pyetnij Çatin Saraçin ku asht...? "besa" ndihma!...

Baltjon Stamolla – Carceri Giudiziarie Bari.

Shkelqësis Tij Ahmet Zogu Tirana (Albania)

Shkelqësis Tij Ceno Beg Jakova (Gjakovë)”

--------------------------------------------------------------------

Me 20 Dhetor 1924 Don L. Shantoja në gazetën “Ora e Maleve” shkruen:

Secili komb i ka trathtarët. Dje përdori Esadin, sot përdorë Ahmetin: nesër mund të gjejnë ndonjë tjetër që, ti bahet vegel për me shkatrrue Shqipninë..”

 

E cila nga këto fjalë nuk asht vërtetue në këta 100 vjet në Shqipni?

A nuk e gjeti edhe tjetrin… e tjetrin… e prap sot tjetrin... e besà edhe neser prap tjetrin që  do t’i duhet për me shkatrrue Shqipninë!?

 

E ku hynё Luigj Gurakuqi me ké ka per rreth nё 100 vjetorin e

Pavarsisё nga Perandoria Otomane..?

 

Melbourne Mars 2012.(Vota: 3 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti:

Publikime te tjera ne kete kategori: