E diele, 20.09.2020, 01:12 PM (GMT+1)

Fatbardha Demi: Gjuha Shqipe - dëshmi e së vërtetës historike

Ky frymëzim historik i albanologes Francesa Hardi dhe amerikanes Rose W.Lane u bë shkas i një «kuvëndi » të pazakontë deri më sot në shkencën e Lashtësisë, ku u përballën legjendat popullore të malësorëve shqipetarë të Thethit, me botimet e studiuesve botërorë, mbi popujt e parë të Gadishullit dhe origjinën arbërore...

Xhelal Zejneli: Jean-Baptiste Poquelin - Molière

Zhan-Batist Pokëlen (Jean-Baptiste Poquelin, Paris, 15 janar 1622 – Paris, 17 shkurt 1673) është komediograf francez, aktor dhe drejtues teatri. Është një nga komediografët më të mëdhenj të Francës dhe të letërsisë botërore. Shkroi komedi, farsa, tragjikomedi dhe komedi-balet. I takon epikës së klasicizmit...

Tuna Prekpalaj: Njerëzimi noton në rrena

Para se të filloj të flas me ty, lexues, bisedën mbi rrenat due me thân diçka në lidhje me të vërtetën – opozitën e rrenës. Shumkush në jetën e saj apo në jetën e tij, tej edhe fëmitë – e sidomos filozofët - e bâjn pyetjen: `çka âsht e vërteta?` Secili prej nesh - sidomos ata që mendojnë seriozisht...

Fritz Radovani: Një Vigan që kujton Viganin

Një frat të pafat po tërhiqnin me dhunë.Në terrin e natës, nja katër spiunë,E nxorën nga burgu, ku hoqi sa mundi.Tani, më të keqen, do hiqte së fundi.E shanin, e tallnin, gjith’ rrugës, parreshtur,Sa vajtën te varri në kishën e heshtur...

Mevlud Buci: Zëri i dritës së jetës në Kashnjet

Si vetë blerimi, Kurora e kreshtës të malit shekullor, gurgullimat e Gjadrit , vijnë kohërat, brezat me lindjet e vdekjet  e gjurmët e atdhetarisë në Kashnjet.Nëqendër të zonës, te vendi i shenjtë, te kisha vëllazërore katolike u ndjeva si në parajsë, pranë shpirtërave të shenjtëruar dhe jetës, pranë zemrave, pranë...

Resmi Osmani: Ditari i Pandemisë

Si shumë të tjerë,në Prishtinë e Kosovë dhe ne në Tiranë e Shqipëri, karantinës ju nënshtrua edhe Prof Agim Vinca në Prishtinë. Më duhet ta them, që Prof. Agim Vinca,është personalitet i shquar i kulturës shqiptare, me veprimtari te shumanshme: poet, kritik, historian i letërsis...

Liri Pone Bele: Çiltërsi

Pushimet verore gjatë ditëve të gushtit pranë bregdetit të Vlorës janë të këndshme, tërheqëse  dhe mbresëlënëse, pa mundur të përcaktohen mes tyre se cila pjesë e saj të dhuron kënaqësi më tepër, kur në orët e paradites vendos të shijosh freskinë e ujit të pastër dhe formimin e dallgëzave të lehta shoqëruese...

Vahit Nasufi: Hashim Shala

Moj Kosovë kafaz bilbilash,Fole solistësh dhe shahirash,Shumë prej tyre janë të ndjerë,Por, nuk harrohen asnjëherë. Për një këngëtar shpesh bie fjala,Për rapsodin, Hashim Shala,Në jetë erdhi n`fshatin Vërboc,Afër Drenasit, ish Gllogoc...

Ilinden Spasse: 'Në trenin e linjës nr. 16'

Posa mbarova së lexuari romanin “Në trenin e linjës nr. 16” të shkrimtarit të talentuar korçar Kristaq Turtulli, tani banues në Toronto të Kanadasë.Librin dinjitoz dhe mbresëlënës, ma dhuroi vetë autori në një takim të rastësishëm, kur erdhi për vizitë në Tiranë. Në takim kishin ardhur dhe disa miq të tjerë...

Edison Ypi: Petro Zheji

Mua letargut, mua gjarpërit të përgjumur në pritje të zgjohesha kur të ngrohej moti, nuk më interesonin të tjerë, më mjaftonin dhe më tepronin Lasgushi dhe Kadareja. Pata lexuar Don Kishoti, Foma Gordejev, Ringjallja, Zoti President, dhe të tjera, por mjeshtrin e përkthimit të këtyre kryeveprave Petro Zhejin nuk e njihja...

Blerim Rrecaj: Nganjëherë

Nganjëherë po jetojSikur ky VendYniT'i kishte pothuajse të gjitha gjërat në tereziNganjëherë po marrNjë shportë të madhe, të padukshmeTë mbledh dëshpërimshpresatNëpër tërë qenien e tij...

Skënder Kapiti: Shqipëria - 75 vite në tranzicion komunist!

Në vitet 1990 komunizmi në Shqipëri vetëra si Republikë Socialiste, dhe më pas prej 30 vitesh komunizmi po “luftohet”  po nga ishkomunistët e konvertuar në antikomunistë e kapitalistë. Ky është absurditeti,  dhe prandaj prej 75 vitesh Shqipëria është në tranzicion komunist, dhe nuk dihet se sa do zgjasë ky lloj tranzicioni...

Astrit Lulushi: Më pak shpresa, më mirë

Njerëzit përreth janë të çuditshëm, por thuajse çdo njeri është pak i tillë; bota qëndron pezull, herë-herë lëkundet dhe ndryshimet në njerëz janë pasojat e dridhjeve të saj. Ja ku është një i tillë pak i dhjamosur, herë me mustaqe herë me mjekër, herë jo, sipas konjukturave ose njerëzve që u serviloset...

Fahri Xharra: Kush janë shqiptarët ?- pyesin serbët

Njohja e Izreelit për Kosovën filloi t`i prekë zemrat e ligshtuara  të disa profesorëve, ish gazetarëve dhe disa akademikë.Përderi sa një ish arsimtar shkruan:”  Izraeli nuk është mik i imi, dhe shtrohet pyetja mbi të gjitha të tjerat: Si mund të  jetë ky shtet mik i ...

Nebi Dragoti: Poet, mos rri në guackë

Prolog mbi prolog të shkencës së kritikës për të qënë e dobishme, aktive, paraprijëse në proçesin e krijimit letrar në çdo kohë. Kjo ka rëndësi, se jo gjithë krijuesët kanë mentalitet objektiv për t’i dhënë publikut art dinjitoz. Krijuesi kap çdo temë, (është e drejta e tij), ndërsa kritiku vlerëson se në ç’kënd e...

Frank Shkreli: Demokracia në kohë pandemie dhe majtizmi shqiptar

15 Shtatori shënoi Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë, e përcaktuar si e tillë me një rezolutë të Asamblesë së Përgjithëshme të Kombeve të Bashkuara për të promovuar -- me thirrje dhe veprimtari -- mbështetjen dhe mbrojtjen e parimeve dhe vlerave të demokracisë, anë e mbanë botës.  Organizata e Kombeve të Bashkuara...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora