E diele, 28.02.2021, 10:45 AM (GMT)

Ilia S. Karanxha: Marin Beçikemi dhe inkuzicioni

Të flasësh për Marin Beçikemin nuk mjafton ta shikosh  thjesht si një nga  humanistët e kohës  që ja  dedikoj jetën  autorëve të antikitetit. Ai ishte njëkohësisht  poet, orator, historianin, profesor në  universitetin  më të shquar të Europës  e mbi të gjitha  një  aktivist  me penë e  armë  në dorë për të luftuar kundër robërisë otomane...

Adil Fetahu: E vërteta dhe realiteti, në Serbi ‘’No Pasaran’’!

Një deklaratë e kryetarit të Akademisë Serbe të Shkencave dhe Arteve, e dhënë Radio-Beogradit në vitin 2015, dhe e përsëritur në vigjilje të Krishtlindjeve ortodokse në janar të këtij viti, që prej fillimit është duke shkaktuar “stuhi” brenda dhe jashtë asaj Akademie, ne opinionin publik, në...

Fazli Maloku: Takimi im i parë me bacë Adem Demaçin

Qershori i vitit 1990. Bacë Ademi ishte liriuar nga burgu i tretë! Ende pa dalur nga burgu, ishte përhapur lajmi se "Adem Demaçi është vërbuar totalisht". Lajm i trishtuar për të gjithë shqiptarët. Nisur nga ky informacion si duket pjellë e UDB-së, edhe poeti i mirënjohur shqiptar, z. Adem Istrefi...

Fahri Xharra: O Zot e di ti që po humbasim drejt vrimës së zezë?

“Valë  ofensive shume e gjere dhe e organizuar ka filluar e po ka sukses kundër kombit shqiptar, identitetit shqiptar dhe interesave te kombit. Kemi qene te shqetësuar për strategjinë dhe qëndrimet sllave e greke, normal qe përsëri duhet te jemi te shqetësuar por po kuptoj se ka dale ne plane ...

Basir Çollaku: Diktatura e re e bijve e do të vdekur Agron Tufën

Shqipëria po hyn në zgjedhjet parlamentare 2021 me një paradoks monstruoz: pas 30 vitesh nga rënia formale e diktaturës komuniste, Shqipërisë i duhet të ndeshet sërish me po atë trashëgimi diktatoriale, të cilën pandehëm se e rrëzuam. Është i njëjti establishment ideologjik, janë të njëjtët personazhë të pushtetit të djeshëm...

Florim Zeqa: Ja pse Vjosa Osmani nuk i duhet më LDK-së!

E dalldisura pas pushtetit duke manipuluar përmes të ashtuquajtures "Lista Vjosa", nën slloganin mashtrues "Guxo" e manipuloi një pjesë të konsiderueshme të elektoratit të LDK-së për ta ngritur LVV-në, përmes së cilës synon ngritjen e saj në postin e presidentit...

Fritz Radovani: ‘’Kleri katolik shqiptar dhe Europa...’’

Bisedat e At Mëshkalles kishin një qellim kryesisht të mirë, prandej koha që kalonte njeriu me Té, për të gjithë dukej aq shumë e shkurtë. Çdo fjalë të mësonte dishka të mangët po, Ai, nuk pritonte me u rikthye prap për me të mbushë mendjen.Kur rikthehëj për me dhanë ndonjë...

Zenel Çeliku: Bluzat e bardha janë heronj

Shumë kush kanë akuzuar mjekët dhe infermierët, se janë të korruptuar duke I quajtur padrejtësisht “mafia me bluza të bardha. Apsolutisht në asnjë rrethanë nuk mundet të ngatërrohen mjeket me kardiokirurgun Prifti I cili është akuzuar për korrupsion pasiv, por akoma pa prova, në asnjë mënyrë nuk mundet të bëhen pis...

Frank Shkreli: Një prokuror i ish-regjimit komunist dekorohet!

Jo, jo nuk është “fake news”, është lajm i vërtetë! Lajmi më erdhi në postën time elektronike drejtë për drejtë nga Departmaneti i Shtetit pasi jam i abonuar për të marrë rregullisht të gjitha njoftimet e këtij departamenti në lidhje me Evropën.  Lajmi u përhap edhe nga agjenci lajmesh të tjera shqiptare, përfshir edhe...

Enver Bytyçi: Pse Miroslav Lajçak e fshiu nga harta shtetin e Kosovës?!

Miroslav Laçak është ndërmjetës i Bashkimit Europian për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë. Më saktë është përfaqësues i shefit për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, zotit Borrell. Lajçak dhe Borrell vijnë nga dy vende, të cilat nuk e kanë njohur shtetin e Kosovës, përkatësisht Sllovakia dhe Spanja...

Nikoleta Kovaçi: Unë kam një fat...

Une kam nje fat qe se kini ju, ose shume kush prej njerzve te ketij vendi: s’ja kam patur e s’ja kam nevojen njeriut politik ne kete vend; atij qe asht pis e te ban pis! Madje as njerzve qe ste bajne pis po merren me politike, pasi gjithnje kam besu e besoj se kur futen aty s’kane ngè me u marre me nje njeri pa asnje interes politik...

Ndue Ukaj: Shqiptarët - të kequshqyer me politikë - vjellin mërzi e trishtim

Atyre u pelqen politika - thoshte Ernest Koliqi- "jo aqë ajo qi me ânë të nji përpjekjeje vepruese ka qellim ndertues, por ajo qi shfren në bisedime tue ndejë në kafehâne ase rreth nji tryeze shtrue me pije e meze...Mbush e derdh...Vizatò e shlyej situata...Naltësò e zbrit persona, grupe, shtete, kontinente. Fundi?...

Pierre-Pandeli Simsia: Borziloku

Borziloku, kjo bimë gjelbëroshe barishtore aromëmirë është mjaft e përhapur e kultivuar në pothuajse çdo familje, jo vetëm si bimë zbukurimi, por edhe në guzhinë në gatimet e gjellrave të ndryshme, sidomos në përgatitjen e salcës për makaronat, por edhe si bimë mjekësore për të prodhuar ilaçe të ndryshme...

Gani Qarri: A kishte Isa Mustafa dijeni mbi urdhërdhënësit dhe dorasit e vrasjeve?

Nëse bëhet një krahasim sado modest, i rasteve, jo për mijëra të vrarë në "liri", siç ndodhi në Kosovën e pasluftës, por edhe për një person të vetëm në vendet e BE-së, si bie fjala rasti i gazetares malteze Daphne Caruana të vrarë me 16 tetor të vitit 2017, dorasi u arrestua në nëntor të vitit 2019 dhe këto ditë të...

Alma Lama: Goditje e lirise se fjales

Ne vitin 2015, u paralajmerova nga ish-shefi i AKI-se se jeta ime dhe e dy personave te tjere ishte ne rrezik nga fondamentalistet islamike, qe ishin persona qe donin te na likundonin, qe ishin blere armet etj etj.Njeri prej tyre qe rrezikohej ishte Visar Duriqi, gazetari qe ka ka bere investigime te thella per kete teme...

Resmi Osmani: Sa e bukur ka dale nusja!

Jeta është plot me çudira , të papritura e të pamenduara, me ca të fshehta që i shfaq rasti dhe fati i mirë apo i lig.Pas përzënies së hysmeqarit arnaut, Ibrahimit,Shemshedin agai, bëri sikur i harroi jabanxhijtë, por Allah ,Allah, as në mendje as në fiqir, se ata do të ktheheshin në një makth të mallkuar që do t’i...

Qazim Shehu: Poet i ngjyrave të vendlindjes dhe gjurmues i etnokulturës

Poetit Mevlud Buci, me rastin e 70-vjetorit të lindjes - Mevludi u lind me 2 mars 1951 në Lukan. Mësimet e para fillore dhe 7-vjeçare  i kreu në Lukan.Shkollën e mesme e mbaroi për mësuesi në Normalen e Elbasanit.Më pas, kryen fakultetin për Gjuhë-Letërsi.Shërbeu si mësues gjuhë-letrësie dhe...

Edison Ypi: Dashnorja

Kënga "S'kalohet jeta pa dashnore" shkrehte në lotë si të rehatuarit e lumtur që dashnore kishin, dhe fatkeqët që dashnore nuk kishin, por pas pak do kishin.Kur dikush që dashnore kishte i tha dikujt që dashnore s`kishte "Hë mo dhe ti, nuk gjen dot një cop' dashnore", ky i fundit, nga vuajtjet e...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora