E diele, 20.10.2019, 10:08 AM (GMT+1)

Prend Buzhala: Kujtesa kulturore proverbiale e Zymit - Takimet e Gjeçovit 2019

Këto takime sivjet , që u mbajtën për të 48-ën herë me radhë, ia kushtoi 330-vjetorit të vdekjes së Pjetër Bogdanit dhe At Shtjefën Gjeçovit në 90-vjetorin e rënies. Manifestimit tradicional “Takimet e Gjeçovit”, u mbajt në fshatin Zym të Hasit, nën përkujdesjen e Ministrisë së Kulturës të Kosovës...

Gani Mehmetaj: Shqipërinë e islamizuar të Edi Ramës nuk e duan në Evropë

Shqipërinë e islamizuar të Edi Ramës nuk e pranuan në Evropë, këtë e panë të gjithë shqiptarët. Mund ta shajmë Francën e Makronin me të drejtë sa të duam, mund ta quajmë Evropën me fyerjen e moçme të Fishtës, por fajet i kishin edhe shqiptarët.Me kokën në Anadoll e trupin në Tiranë e Beograd...

Shefet Ademi: Kadareja dhe Nobeli

Epoka e letërsisë shqiptare ka njohur, shumë intelektualë, filozof, shkencëtar, artistë, dramaturg, madje edhe shkrimtar e poetë. Që nga periudha e Gjon Buzukut, e deri në ditët e sotme shqiptarët patën shumë figura të mëdhenj të kombit shqiptar, që ditën dhe punuan për të mirën e kombit shqiptar...

Sejdi Berisha: Poezia si thesar i rebelimit dhe i ndijimit të thellë shpirtëror

Vera Istrefaj, nuk është krijuese vetëm sa për të thënë se vargu është pjesë e jetës së saj. Përkundrazi. Ajo përmes këndimit poetik na sjellë një gamë të pasurisë së mendimit poetik, që ndoshta, thjeshtë është zë edhe i arsyes edhe i së mirës, edhe zë i madhështisë njerëzore, i cili dot nuk mund të rri përbrenda mendjes së njeriut...

Sevdail Hyseni: Lidhja shekullore

Turqia na ka sunduarPesëqind vjet me shpatë,E tani po na “ushqen”Me filma për çdo natë! Nëpër ekrane televiziveBuçet kënga mesdhetare,Në çdo cep të katunditNgre Xhamia me minare...

Alma Lama: Ambicje neootomaniste

Domethene erdhi dita qe perkrahesit e Erdoganit ne Kosove, te pengojne nje proteste qe zhvillohet per mbrojtjen e te drejtave te njeriut!Pra ndikimi i presidentit autoritar turk, i cili ne raport me Ballkanin ka ambicje neootomaniste, arrin deri ne piken kur mbeshtetesit e tij, edhe pse te paket...

Fahri Xharra: “Zbulime“ të reja antishqiptare

“Gjuha shqipe, është nën inkuizicion mesjetar. Të ndalet inkuizicioni mesjetar i albanologjisë zyrtare ndaj gjuhës pellazgo-shqipe!” e thotë me gjithë mend Fatbardha Demi ( historiane , gjuhëtare dhe publiciste ) ;” jo vetëm gjuha por edhe kombi edhe pavarësia  janë në shënjestër të atyre që iu pengon ...

Florim Zeqa: Rinumërimi i votave, deformim i procesit zgjedhor!

Edhe pse zgjedhjet e 6 tetorit u zhvilluan në mënyrë të shkëlqyeshme, të qetë dhe demokratike, pas prezentimit të rezultateve preliminare, filloi deformimi i këtij procesi nga KQZ-ja. Manipulimi i procesit zgjedhor nisi me rinumërimin e votave në 314 vendvotime, për të vazhduar me turnin e dytë të rinumërimit...

Zymer Mehani: Të mos i harrojmë shëmbëlltyrat e kombit tonë

Shëmbëlltyrat e dëshmorëve prore qëndrojnë në kujtesën tonë. Mbetet i freskët përherë kujtimi për ata më të shquarit dhe ashtu sikurse kalon edhe koha- këta njerëz të denjë të kombit tonë, që tashmë kanë kaluar në përjetësi, janë shkrirë ngadalë në një tërësi në altarin e atdheut dhe janë shembull atdhesie...

Shefqet Dibrani: Pragmatizmi e shpëton Kosovën

Të nderuar Ambasadorë, Kosova ka nevojë për reforma të cilat duhet shoqëruar edhe me programe të aplikueshme të cilat do të duhej t’i menaxhonte një ekip a komision në të cilin do të ishte mirë sikur në të të ishin edhe ndërkombëtaret, pasi akuzat për krim dhe kriminalitet ekonomik dhe politik zakonisht po bëhen...

Luan Kalana: Odat e poetit

-Te njohin te gjithe,mos u fshih nuse stoli,fjale embel,goje mjalte,e qeshur ne miqesi,ne shpirt, ne mendje, je ar i cmuar, flori,te duan,te te mbajne ne preher si femij.-Koha eshte e jotja,jeta nuk njeh moshe,dil nga vetmija,mos druaj,harroji te gjtha...

Adil Fetahu: T'ia ndërrojmë emrin Kosovës, në Dardani

Në këtë botë nuk ka asgjë statike, e dhënë njëherë e përgjithmonë e pa ndryshueshme. As shtetet nuk janë kategori  statike nga aspekti historik, gjeografik, politik. Edhe ato lindin, si organizma shoqërore-politike,  zhvillohen, rriten (shpeshherë edhe zvogëlohen), zhduken. As emrat e shteteve...

Blerim Rrecaj: Lutje për dajën

Ec hapshpejta jetë. Sa hap e mbyll sytë. Mes tyre kalon një shekull, disa dekada, nëpër dyer e dritare stinësh, grumbuj muajsh, javësh, ditësh... Diç e pritur e diç e papritur na bije në vesh a para syve. Që e pranojmë e përballojmë, sado që ta kemi lehtë a vështirë. Diku një gaz, diku një vaj. Gjithku mund të ndodhemi...

Bardhyl Maliqi: Dallëndyshja e përhershme e letërsisë lëvizëse

Në vetullate tua prehet fluturimi i dallëndyshes, poetja jonë Fehime Selimi! Poetët si piktorët e fjalës së bukur skicojnë buzëqeshjet e tua tek ato fluturojnë nga shtegu i harkuar i vetullave në ëndrrat tona njerëzore. Ne vijmë tek ty me një grusht dashuri më tepër, të mbledhur në sqepin e pëllumbit të bardhë...

Demir Krasniqi: Disa pyetje për Tugjecin

Nëpër  orë t’ hershme t’ mëngjesit –Bylbylat  i këndojnë Tugjecit ! Bylbylat  në  vend  nuk ngecin –Për shumëçka e pyesin Tugjecin ! O Tugjec , fshat i Gollakut –Ku i ke burrat e konakut ?! O Tugjec , vend i qershive –Ku e ke Kullën e Ushtrive ?! O Tugjec , fshat i kodrinës –Ku e ke Hanin e Hamit Sijarinës ...

Aurel Dasareti: Nëse nuk jeton për diçka, vdes për asgjë

O shqiptarë! Mos braktisni vendlindjen, prindërit, motrat, vëllezërit, gjyshërit, gjyshet dhe të ikni  në hiç, atje ku nuk u dëshiron askush. Shijoni gjërat e vogla, sepse një ditë do të dëshironi të shikoni prapa dhe të zbuloni se ato ishin të mëdhatë...

Gjon Keka: Harta e rrallë e vitit 1530

Duke kërkuar mbi figurën e kryezotit tonë Gjergj Kastrioti, e gjeta këtë hartë të rrallë të vitit 1530. Kontinenti jonë europian shihet tepër qartë, edhe pse nuk janë shënuar emrat e popujve brenda kontinentit europian,aty historikisht dihet përbërja e tyre...

Ymer Keta: Treva e Lurës, nga Lashtësia në ditët tona

Lura është një krahinë  shqiptare në zemër të Gegnisë. Është administruar si Mal më vete të Gegnisë, përkrah Dibrës, Matit, Mirditës, Martaneshit,Kurbinit, Fushës Arbrit, Bendës (Malësia e Krujës),Tomadhea (Malësia e Tiranës) dhe Çermenikës.  Këto male janë emërtuar që në shekullin...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese