Fritz Radovani: ''Na njoftoni datën e ekzekutimit dhe vullnetin e tyre të fundit''
| E Diel, 29.01.2012, 08:03 PM |

“NA  NJOFTONI  DATEN  E  EKZEKUTIMIT DHE  VULLNETIN  E  TYRE    FUNDIT…”

Gjeneral Kolonel Enver Hoxha…

 

Nga Fritz RADOVANI

 

Radiogram: “Gjykatës Ushtarake Shkoder; Aprovohet ndeshkimi me vdekje i dhënë prej asaj gjykatë kunder 1. Dom Luigj Prennushit, 2. Ndrecë Dodë Dodanit…

Na njoftoni daten e ekzekutimit dhe vullnetin e tyre të fundit!

Minister i Mbrojtjes Kombëtare e Komandant Suprem,

Gjeneral Kolonel Enver Hoxha. Firma, Tiranë, 22 – I – 1947.”

“Ju njoftojmë se ekzekutimi u krye në prani të popullit të Vaut të Dejës,

në katundin Shelqet...me daten 24 – I – 1947, diten e premte, ora 11.30 p.d...

Ekzekutimi u prit mirë nga populli dhe u duartrokit...

Dom Luigj Prennushi tha: “Nuk kam me thanë gja, jam i pafajshem!”

(Dosja 1016, Arkivi i Min. Mbrendshme Tiranë, 1998.).

Besoj se akuza kunder Don Luigj Prennushit, vjeç 50, nga Shkodra dihet nga të gjithë Shqiptarët...”Agjent i Vatikanit që ka strehuar të arratisur në qelë...nuk ka miratuar në popull zhvillimin e arsimit...se donte të mbante popullin në errësirë...etj...”

Don Luigji asht arrestue me daten 5 Dhjetor 1946...

Prokurori asht kap. I Namik Qemali, gjykatës asht kap.I Misto Bllaci...edhe këta emna besoj tashma i keni mësue dhe nuk i harroni...ashtu si Aranit Çelen, Hysë Zajen, Lilo Zenelin, Dul Rrjollin, Nesti Kopalin, Pjerin Kçiren, Ali Xhungen, Zoji Themelin, Dulaç Lekiqin, Elez Mesin, Shaban Dautaj, Fadil Kapisyzin, Zurdi Shehu, M. Iljazi etj...

Të gjithë këta katilë kriminela të zgjedhun me gisht me i sherbye organit terrorist të sigurimit të shtetit komunist, ishin vegla të UDB-së jugosllave, që mbi uniformen e tyne të ngjyme në gjakun e Shqiptarëve të pafajshem u shkelqenin dekoratat e dhurueme nga Tito e Rankoviqi, nepermjet vegles së tyne anadollakut Enver Hoxha, per sherbimet e tyne antiatdhetare dhe kryesisht antiklerikale ndaj Klerit Katolik Shqiptar në Veriun e Shqipnisë. Qendra e masakrave ishte Shkodra. Kur ishte puna me vra e me torturue nuk i lenin gja mangut as Puka, Lezha, Kopliku, Mirdita...e deri në Konispol apo Permet.

Nuk do të hyj në zhvillimin e procesit apo të hetimeve mbasi ecunia asht e njajta e atyne që janë shpjegue ma perpara ose mbas këtij, ku ndryshimet janë vetem emnat...

Tashma porsa lexuesi sheh titullin fetar Don, At, Imzot etj...e di që në emnin e Tij edhe permbajtjen e dosjes, zhvillimin e hetimeve, të gjyqit, fjalen e prokurorit, vendimin e gjykatës dhe permbajtjen e radiogramit me të cilin njoftohej turkoshaku Enver Hoxha, i cili “nuk ua prishte vendimet e drejta gjykatave ushtarake”, por knaqësia e tij prej bishe të eger, ishte “me dijtë vullnetin e fundit të viktimës”!... Sigurisht, kur kishin radiogram per ekzekutimin e ndonjë Kleriku Katolik atë natë Nexhmija kishte ma shumë punë në darkë, ku jo vetem do të shtrohej sofra me të gjitha të mirat, por edhe do të gostiteshin miqët që kishin kontribue në realizimin e skenarit të vrasjes së Priftit...

Tash nuk e di a vazhdohet prap me u njoftue “komandanti”...nga pasuesit e tij..!!

Don Luigj Prennushi asht arrestue me 5 Dhjetor 1946, pra gati një muej mbas At Mati Prennushit, Provinçialit të Françeskanëve të Shqipnisë në Shkoder.

Shpejtohet procesi dhe gjyqi per me u zbatue vendimi me vdekje i Don Luigjit.

Me 24 Janar 1947 u pushkatue, tue kenë të bindun se Don Luigji ishte i pafajshem.

Në vitin 1947 në Durrës asht arrestue Imzot Vinçenc Prennushi...i cili vdes po në burgun e Durrësit me 19 Mars 1949.

Me 11 Mars 1948 pushkatohet At Mati Prennushi në Shkoder.

Me daten 6 Dhjetor 1948 arrestohet edhe Don Kolec Prennushi, dhe mbas 11 muej hetuesi lirohet dhe vdes nga torturat në Shkoder me 2 Korrik 1950...

Bana këte shpjegim të shfarosjes së Klerikëve të familjes Prennushi, të At Mati Prennushit, Imzot Vinçenc Prennushit dhe Don Kolec Prennushit nga viti 1946 – 1950.

Në vitin 1997 një ish oficer, YX, në praninë e të njohunit të tij, z. Koço Nini, në Tiranë, më ka shpjegue pushkatimin e të pafajshmit Don Luigj Prennushi, me akuza të trillueme vetem tue u mendue se i perkiste Fisit Prennushi, që sigurimi i shtetit po shfaroste me një plan të parapërgatitun në zyret drejtuese të Genocidit kunder Klerit Katolik Shqiptar pranë KQ të PKSh, aso kohe të instruktuem nga jugosllavët, edhe pse Don Luigj Prennushi nuk kishte asnjë lidhje gjaku me Prennushët e siperpermendun.

Plot 65 vjet janë ba që u vra Ky Martir i pafaj i Kishës Katolike Shqiptare!

Po sa të pafajshem si Don Luigji ka vra Enver Hoxha me veglat e tij terroriste?

As nuk ka me u tregue asnjëherë e verteta e 45.000 të vramëve, të zhdukunëve, të dhunuemëve, të masakruemëve, të vdekunëve ndër hetuesi apo interrnime... perderisa as nuk bahet fjalë për Genocidin që Enver Hoxha dhe Ramiz Alia kanë krye kunder Klerit Katolik Shqiptar dhe Atdhetarëve që punuen per një Shqipni Europjane.

Heshtje...Mbulohen krimet dhe vrasjet e 47 vjetëve komunizem...

Fjala “Genocid” në kartat nderkombtare “nuk perkon”me krimet në Shqipni!

Vrasjet janë ba, po janë të kryeme tashma...”Nuk mund të ngjallim të vdekunit!”

Kush ma shumë e kush “aspak”...po “të gjithë Shqiptarëve” u janë vra njerëz...

***

“Dosjet” nuk kanë si hapen...se po afrohen edhe zgjedhjet...

Turp per Presidentin, Kuvendin Popullor dhe Qeverinë “demokratike”...

Nuk e shkrova në fund Shqiptare, se ndoshta fyhen!!..

 


Melbourne, Janar 2012.

(Vota: 11 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti:

Publikime te tjera ne kete kategori: