SHBA, bllokohet plani për sulm terrorist
| E Enjte, 29.09.2011, 02:05 PM |

Përforcimi i kontrolleve në pikat hyrëse në SHBA, për të shmangur sulmet terroriste, ka detyruar terroristët të kërkojnë mënyra të reja depërtimi në Amerikë.

 

Një 26-vjecar, diplomuar për fizikë, u prangos në Masacusets të SHBA-së me akuzën e terrorizmit dhe të sigurimit të mjeteve për kryerjen e sulmeve terroriste.

 

26-vjecari Rezuan Ferdaus, akuzohet se krijoi një avion të përmasave të vogla, të telekomanduar. Avioni, thonë autoritetet amerikane, do të vihej në shërbim të Al Kaedas, që pasi të mbushte me lënë shpërthyese, C4 do ta rrëzonte atë Kapitol ose mbi Pentagon.

 

Në pranga përfundoi edhe një person tjetër, identiteti i të cilit nuk bëhet publik. Në rast të shpalljes fajtor, Ferdaus rrezikon deri në 18 vjet heqje lirie.

 

 


Top Channel

(Vota: 0)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti:

Publikime te tjera ne kete kategori: