Saturday, 19.01.2019, 08:54 PM (GMT)

Elvi Sidheri: Presidenti i ri (pjesërisht) arbëresh i Brazilit

Fundviti 2018 u kurorëzua, mbas një orteku sovranist që përfshiu tërë hapësirën euroatlantike (SHBA + disa vende të BE), me triumfin në Brazil, të presidentit Jair Bolsonaro, ish ushtarakut që ndonëse i plagosur rëndë dhe i tërhequr nga fushata aktive elektorale, pa akses ...

Orhan Rexhepi: Mbretëria e Dardanisë 3500 vjet të plota

Është mëse e lavdishme që të përshkruhet me pak fjalë një Histori tepër e madhe e paraardhsëve të Shqiptarëve të sotëm, ajo që ka ndodhur në një vit shumë, shumë të largët, në vitin 1481 para Krishtit, domethënë rrafsh 3500 vjet më parë, Histori kjo të cilën duhet ta dimë së pari vetë...

Ilir Çumani: Piskama ulëritëse e një nëne...

Në përgjumjen e orëve të para të agut të djeshëm, teleshikuesit e televizionit “News 24”, përjetuan tmerrin e një piskame ulëritëse të një nëne në mjerim. Ajo, duke bërë publike shqetësimin që kishte, ndjehej e tëra në panik, e lodhur, e pafuqishme, e pashpresë, e ...

Nuredin S. Lushaj: Zef Marash Gecaj, atdhetar e luftëtar

E kam njohur që në rini, këtë burrë atdhetar e luftëtar të Malësisë së Gjakovës (Tropojë), jo vetëm se kemi banuar familjarisht afër njëri-tjetrit, por edhe sepse babai im, Sadik Selman Lushaj e ka pasur atë njeri të dashur ose “jaran”, si shprehemi nga anët tona. Po kështu ...

Dedë Preqi: Çfarë dhurate do i jepte Hashimi Putinit?

Nuk është e nevojshme që ne shqiptarët të merrëmi me marrëdhëniet ruso-serbe, apo qëndrimet e tyre politike dhe bilaterale, por kur ata, as kafen e mëngjesit nuk e pinë rehat pa e marrë në gojë çështjen e Kosovës, atëherë, edhe qenja jonë njerëzore nuk do të ishte e ...

Zymer Mehani: Për ty, poet

U trazuan retë në qiellDhe ylberi humbi ngjyratZogjtë e malit pushuan këngënTë përlotura janë fytyrat Një penë shqipes iu shuaU këput një varg në mesShkoi poeti, u larguaShpirt i tij pastë ndjesë...

Demir Krasniqi: William Walker – hero i Reçakut

Për çdo vjet kur vjen 15 Janari –Dimri ne na zen , bora dhe acari !...E kujtojmë masakrën në fshatin Reçak –Kur lugina e Shtimes na u mbush me gjak ! 15 Janar 1999 –Këtë masakër forcat serbe na e banë !45 civilë t’ pa fajshëm  na i kanë vrarë –Qytetarë t’ Kosovës , që të gjithë shqiptarë !...

Sevdail Hyseni: Dialogu

Mblidhen kokat me rendT’ bisedojnë në KuvendPa e prishur terezinëNga Brukseli në Prishtinë Me dëshirat lum për nePo s’na bëri gjeli veNëpër stilet li e leshOpsionet ndërrohen shpesh...

Baki Ymeri: Shqiptari i Naços dhe misioni i saj historik

Vlen të ripotencojmë faktin se numri i parë i gazetës „Shqiptari” doli në dritë para 131vitesh, më 7 Gusht 1888. Gazeta delte një herë në javë në Tipografinë (Shtypshkronjën) Cucu, Bulevardi Elisabeta Nr. 8, „nënë urdhërit të një pleqësie”, me artikuj në gjuhën shqipe dhe atë ...

Joe DioGuardi: Gjergj Kastrioti Skënderbeu - Shok me të mëdhenjtë e më të mëdhenjëve

Nga viti 1443, kur Kështjellës së Bardhë të Krujës iu kthye triumfalisht, e deri në shtratin e vdekjes në Lezhë, në vitin 1468, Skënderbeu la pas një trashëgimi të paharrueshme të heroizmit të madh në mbrojtje të lirisë. Gjergj Kastrioti, jetoi dhe vdiq për ato që ai besonte me tërë qenien të ishin vlera të shenjta të besimit, virtytit...

Frank Shkreli: Qeveria e Shqipërisë kacafytet me Zërin e Amerikës

Para disa ditësh, Zëri i Amerikës në gjuhën shqipe transmetoi një kronikë mbi farsën e konkurseve publike në Shqipëri, ndërkohë që ekspozoi ndërhyrjet për punësime në sistemin e burgjeve nga zyrtarë lokalë, deputetë të Partisë Socialiste dhe në një rast edhe nga kabineti ...

Blerim Rrecaj: Vetmi e ftohtë

S'di çfarë të bëj, ndonjë hap këndej a andej, a të mos lëviz nga vendi, të mos kem qarkullim të duhur të gjakut nëpër damarë dhe nga kjo të ndjesh valë ethesh të ftohta. Mbase shkojnë bashkë vetmia me ftohtësinë. Shoqëro me to mërzinë e kotësinë. Në mendje më erdhi...

Flamur Hoxha: Aktorët e vjetër dhe pushteti i moralit

A mos gjithmonë jemi të dënuar ta nisim nga e para?Gjithkush në këtë botë ka të drejtën të ndryshojë, por duket më shumë se absurde situata jonë. Bota jonë është e vogël, më e vogël se e mendojme ne.Pushtetarët kur marrin pushtet ...
Newsletter