E diele, 31.05.2020, 08:31 AM (GMT+1)

Julian Deda: Opozita duhet të jetë e hapur dhe e sinqertë

Rilindja ne keto vite sundim eshte kritikuar, dhe akuzuar pafund dhe me te drejte per nje milion pazare, padrejtesi dhe qelbesirlleqe tjera. Rilindja do mbahet mend si struktura njerezore me e paafte ne historine e politikes shqiptare.Ajo qe ja ben "mu" eshte se...

Aurenc Bebja: Gjergj Kastrioti - Princit të Tarentes: Ja kush janë shqiptarët e mi

Autori zviceran, Charles Didier (1805 – 1864), në librin e tij « Raccolta, Mœurs Siciliennes et Calabraises » të botuar në vitin 1844 në Paris, u ka dedikuar një kapitull shqiptarëve të Kalabrisë (« Les Albanais en Calabre »), ku dhe vë në dukje kontributin e Gjergj Kastriotit ndaj mbretit të Napolit, Ferdinandit të I-rë...

Fritz Radovani: Piktori Ferdinand Paci

Oborri i shkollës Pedagogjike e ma vonë salla e vizatimit e prof. Simon Rrotës, na lidhi si shokë me Ferdinand Pacin e, ma vonë si piktor të rijë, por edhe përjetsisht miq. Kujdesi dhe dashnia e prof. Rrotës për ne, na bani me dashtë artin për të cilin, atëherë ishte sakrificë e madhe me dashtë...

Edison Ypi: Paret e babit hajdut

Paret e vjedhura nga babi hajdut, kalamajtë e babit hajdut i shpenzojnë për të bërë qef nëpër lokale, hotele, plazhe, për të blerë rroba të shtrenjta dhe për të bërë kurvërira.Paret e babit hajdut, çuni i babit hajdut i përdor për tu bërë drogaxhi.Çupa e babit hajdut, paret e vjedhura...

Jahja Drançolli: 107 vjet më parë nënshkruhet ”Marrëveshja e Londrës”

”Fjalët fluturojnë, shkrimet mbesin“ (”Verba volant, scripta manent“): Si sot, 107 vjet më parë (1913) nënshkruhet ”Marrëveshja e Londrës”, që përfundon Luftën e Parë Ballkanike, në të cilën Serbia, Malit i Zi, Bullgaria dhe Greqia duke i dëbuar forcat osmane pushtuan Shqipërinë dhe Maqedoninë!...

Enver Bytyçi: Veliu - Produkt i sistemit pervers të Rilindjes!

Ardi Veliu nuk është pasqyrë e Edi Ramës, as e Sandër Lleshit. Ai është produkt i një sistemi që si filozofi ka denigrimin e familjes shqiptare, të dinjitetit dhe integritetit të qytetarëve shqiptarë, të personalitetit të çdo kujt që nuk është me Rilindjen. Eshtë pasojë e perversitetit politik e moral të regjimit...

Ndue Dedaj: Ku je Anton Çeta!

E kemi nisur vitin 2020 duke bërë thirrje që të përkujtohet në mënyrë dinjitoze 30 - vjetori i Misionit të Madh të Pajtimit të Anton Çetës, i cili me 1 maj 1990 mblodhi 500 mijë vetë në vendin e quajtur Verrat e Llukës në Komunën e Deçanit, Kosovë.Asnjë ushtri, asnjë parti...

Resmi Osmani: Mbretëresha Olimpia (III)

E marte, dita e trembëdhjetë e vjeshtës së tretë,315 p.e.r.Vjeshta e parë dhe e dytë kaluan pa ngjarje të veçanta.Lufta është ende larg.Nga fronti nuk vijnë lajme të mira.Kasandri[1] pasi theu falangat tonë të mbrojtjes, është nisur drejt Pidnës[2].Mbeturinat e reparteve tona të thyera, u kthyen dhe u mbyllën në kështjellë...

Florim Zeqa: Çka pas vendimit të kushtetueses!?

Shkrimin e sotëm do e filloj me deklaratën e Albin Kurtit pas vendimit të kushtetueses; "Fatkeqësisht, Gjykata Kushtetuese u rreshtua me kapësit e shtetit. Ajo foli për veten, më parë e më shumë sesa për çështjen që trajtoi. Ajo e vulosi veten, ajo e zhvlerësoi veten,...ne njëmend nuk kemi pasur shpresa ...

Luan Kalana: Gjuha shqipe lindi me njerinë

-Qe kur njerezia filluan te pinin e te hanin,Flisnin me fjale shqipe*, uje dhe buke,Gjurmet jane te shkrura ne flete papirusi,Atehere kur Ne ishim te paret mbi Dhe,Kishim nje emer te lashte,Na therrisnin ,Popull  pellazge ,toke burimore  Pellazgi...

Sevdail Hyseni: "Insajderi" i Luginës

"Insajderi" na qenka, lule pandemie,Kundërmon një erë me ngjyra partie! Është zhytur n'batak kërkon si aferë,Të godas Komunën për disa tenderë! Shpif  me intriga e përhap shantazhe,Gjitha për të keq dalin me mesazhe...

Hans-Joachim Lanksch: Për Gegnishten dhe gjuhen “letrare”

A mund të pranohet si gjuhë kombëtare një idiomë, e cila i është imponuar dhe urdhëruar me dekret popullit nga klika udhëheqëse dhe ideologët e saj vetëm e vetëm për shkak se ato 80% në fjalë ishin idioma e skutës së vendit, nga vinte diktatori? Gjë aq e paparë sa edhe e pabesueshme!...

Agron Tufa: Rreshter Barjami

Të shtënat erdhën poshtë kalasë-burg të Porto Palermos. Mandej vikamat:- Ndihmë ore, ndihmë! Po mbytet rreshter Barjami!Lamë lojën në tarracë dhe gjithë fëmijët u turrëm teposhtë te shkëmbinjtë mbi det. Pamë një njollë të...

Prend Buzhala: Ndodhi dëmtimi i memorialit dhe ne mësuam të vërtetën

Dy pilotë amerikanë kanë rënë dëshmorë për lirinë e Kosovës më 5 maj 1999. Aza ishin oficeri David A. Gibbs, 38 vjeç, i lindur në Massillon të shtetit Ohio dhe oficeri Kevin L. Reichert, 28 vjeç, i lindur në Chetek, të shtetit Wisconsin. Data 5 maj, sikundër dihet, nga regjimi komunist ishte shpallur si Ditë e...

Xhemal Ahmeti: Intrigat e Thaçit dhe mitet rreth Kurtit

Ishte e qartë se Gjykata Kushtetuese do të vendos kështu siç bëri. Ajo s’kishte rrugë tjetër përveç se t’u bindet shkronjave nga të cilat ekziston edhe vetë ajo si instancë [Lexo: Presidenti veproi sipas kushtetutës]. Hashim Thaçi e rrëzoi Kurtin jo vetëm nga pushteti, por edhe nga Galeria e «revolucionarëve»...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora