E shtune, 04.02.2023, 03:53 PM (GMT)

Lutfi Alia: Bala, luftëtari legjendar i epokës Kastriotiane

Në shekullin XV, Arbëria u trondit nga sulmet e vazhdueshme të hordhive barbare të Perandorisë Osmane. Janë të njohura masakrat që kryen turqit në popullatën civile, dihet se pas çdo fushate sulmesh kundër vendit tonë morën robër, që i dërguan në Anadoll; plaçkitën, dogjën dhe shkatërruan vlerat kombëtare arbërore...

Gani Mehmetaj: Kujtimet e një koloni serb

Dikush kishte thyer kornizën e fotografisë së Titos, në klasën VII-3.Ngjarjet e jashtëzakonshme, në shkollë ishin të rralla. Nuk quheshin ngjarje zënkat dhe grindjet apo fishkëllima në ajër e shkopit të mësuesve, ndonjëherë edhe mbi kokën e ndonjë fatkeqi. Prandaj ishte tronditëse, kur u përhap kumti se dikush kishte...

Timo Mërkuri: Deti dhe mali në poezinë e Niko Kacalidhës

Poezia e Niko Kacalidhës është një poezi që nuk ka “pluhur” rrugësh dhe as “vapë” asfalti në vargjet e saj, përkundrazi ajo është plot freski pylli, jod deti dhe ajër të pastër mali, sikur të jetë e ardhur direkt nga Parnasi. Nuk e përmëndëm më kot Parnasin pasi poezia në fillim ka qënë arti i perëndive...

Xhafer Leci: Trysni e madhe ndaj Kosovës për Planin franko-gjerman

Ta humbësh luftën, nuk është tradhti as turp!Gjithmonë mirënjohës Fuqive të mëdha demokratike, në krye me Amerikën, për çlirimin e Kosovës, në të cilën serbët dhe pakicat tjera gëzojnë të gjitha të drejtat, më mirë se në çdo vend tjetër në botë.Me nëshkrimin e tradhtisë së Asociacionit  të Komunave me...

Atdhe Geci: Heshtja në gur

Të gjithë shqiptarët mes veti kanë ndjenjën e gjakut të përbashkët. Ndjenjën e të folurit dhe të shkruarit të njëjtë. Dhe, poaq, përgjegjësinë për t´i dalë zot atdheut të vet.Qeliza e kombit, familja, shumë është dobësuar dhe zvogëluar. Popullit tonë i mungon heroi dhe heroizmi...

Ndue Ukaj: Koeficienti politik i Kurtit

Ekziston një e vërtetë - se Albin Kurti në asnjë temë të interesit publik nuk është i vërtetë.Është tinëzar dhe i pabesë.I tillë ishte me kryetemën e madhe të shqiptarëve - bashkimin kombëtar - me të cilën abuzoi me arrogancë, duke e banalizuar...

Nue Oroshi: Kosova në udhëkryq dhe strategjia për ruajtjen e shtetit të Kosovës

Ka vite të tëra që përmes shkrimeve publicistike e kam ngritur zërin për humbjen e rrugës  në oborr të politikës së Kosovës. E kjo humbje e rrugës ka një kronologji të shëmtuar e cila është e lidhur ngushtë me interesat e politikanëve të Kosovës të cilët në vrap për tu pasuruar nuk shikuan fare se ku po...

Bajram Çeliku: Begzat Azem Aliu (1911- 1944)

Begzat Azem Aliu (Vuli) lindi në vitin 1911, në fshatin Zajas të Kërçovës, në një familje bujare dhe trime. Babai i tij Azem Aliu (Vuli), sipas rrëfimit të gjyshit tim Emin Çeliku, por edhe nga vet goja e Azem Aliu (Vuli), djalit të Begzat Vulit, mësova se ai na paska qenë një trim mbi trima...

Aurel Dasareti: Bashkimi mbarëshqiptar garanton mbijetesën e popullit tonë

Opozitë kuislingësh, kjo e Kosovës. Uniteti i popullit tonë brenda dhe përtej kufirit të imponuar varet nga forca e Shqipërisë, e Kosovës, e shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut, e shqiptarëve të Luginës së Preshevës, e shqiptarëve të Malit të Zi dhe nga patriotizmi - urtësia e atyre që i udhëheqin! Bashkimi politik...

Zenel Çeliku: “Qaj vëndin tim”!

Po, po, vërtet qaj vëndin tim kur dëgjoj ulërima, shpifje e poshtrime në politikën tonë të shpifur e të pa përgjegjshme, qaj vëndin tim kur shikoj korrupsion galopand, qaj vëndin tim kur krimi ka kapur majat. Pse vetëm un qaj vëndin tim për këto situata 30 vjeçare që po mplakin këtë popull dhe...

Kalosh Çeliku: 'Liria' sot të vret n'pabesi pas shpine

Sistemi komunist jugosllav shqiptarëve, nuk u jepte Liri të barabarta kombëtare: Shkolla në Gjuhën Shqipe. As, Gjuhë Shqipe. Flamur kuqezi me Shqiponjën Dykrenare. Aqmëpak portretin e Skënderbeut në jaknën e setres. Ose, u jepte aq të drejta kombëtare sa për sy faqe...

Frank Shkreli: Në 1-vjetorin e shkuarjes në amshim të Senatorit Bob Dole

Ish-Senatori republikan, Hero i Luftës së Dytë Botërore, ish-Kongresist, ish-Senator, ish-Kryetar i Partisë Republikane, ish-kandidat për president i kësaj partie dhe ish-udhëheqës i Senatit Amerikan – por mbi të gjitha, njëri prej miqëve më të mëdhej i shqiptarëve në Amerikë...

Ndue Ukaj: Gropa e Prishtinës në fundjanar

Prishtina është qytet i ndërtuar në një gropë. Kur e sheh relievin e saj, të duket sikur mendësia e gropës i ka kurthuar mendimet e saj dhe ngërthen diçka fatale.Në vitet e nëntëdhjeta, Prishtina kishte një elitë që ia doli të dilte prej grope, u bë elitë e metropoleve dhe u përqafua nga...

Jusuf Buxhovi: Shqiptarët, historikisht dhe kulturalisht pjesë e Europës

Në Universitetin Europian të Tiranës mbajta ligjeratën "Shqiptarët dhe Europa". Në fokus të  ligjërimit, para studentëve të shkencave politike, ishin raportet historike, kulturore dhe politike të shqiptarëve  me Europën si qytetërim perëndimor nga antikiteti në themel të saj...

Albert Zholi: Rapsodi Pjetër Matusha - Babain ma pushkatuan kur isha 3 muajsh

Pjetër Matusha mbetet një ndër rapsodistët më në zë shqiptar të dekadave të fundit. Ai në repertoin e tij ka me dhjetëra këngë popullore të veriut që nga ato të patriotëve dhe figurave të shquara, por edhe lirike. Takimi me të ma orientoi regjisori i talentuar Llesh Nikolla, i cili e njeh me detaje jetën dhe veprimtarinë e tij...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora