Wednesday, 16.01.2019, 02:22 AM (GMT)

Besnik Mustafaj: Një trashëgimtar i shkronjësve të 'Diellit'

Ata shqiptarë që arrinin ta dëgjonin “Zërin e Amerikës” 30 vjet më parë e tutje, e kanë njohur Frank Shkrelin si gazetar radiofonik.  20 vjetët e fundit qysh kur u largua nga “Zëri i Amerikës”, ai ka ardhur drejtpërdrejt në Tiranë me shkrimet e tij tashmë si gazetar i shtypit të ...

Avzi Mustafa: Rreth mbiemrit dhe vdekjes së Josif Bagerit

Perandoria Osmane me reformat e Tanzimatit kishte deklaruar se të gjithë kombësive do tu lejohet lirisht të ushtronin gjuhët e tyre në institucionet arsimore dhe fetare   me përjashtim të shqiptarëve. Banorët e truallit shqiptar thirreshin  turq, arnaut, kaurr, latin, por kurrë me emrin e tyre të vërtetë. Këtu gjithsesi duhet të shtohet se ...

Kristjan Dukaj: Punësimi i të rinjve shqiptarë- sfida për 2019

“E vetmja mënyrë për të pasur një mik, është të  jeni si një. Ne nuk mund të sigurojmë një paqe të qëndrueshme nëse i afrohemi asaj me dyshim, me mosbesim apo frikë.” Kështu fliste presidenti SHBA, F. Ruzvelt në vitin 1945.Kur flasim për situatën politike në vend...

Timo Mërkuri: Petrit Ruka vajton Dilinë

Gjatë leximit të poezisë “Nënë ç’ma bëre Dilinë” të Petrit Rukës me motive nga vajtim-kënga  popullore me të njëjtën titull, të krijohet një ndjenjë  angështimi shpirtëror, ku ngulçet e dënesave të brendëshme,  shkaktuar nga përjetimi i poezisë, vijnë gjer në grykë ...

Nezi Velaj Plaku: Kur ndihesh e pasigurt

Shpirti prej dallgëve të detit shpesh përzihesh,dhe heshtja shpirtin tutje ma përflak,cdo të ndodhë me mua?asnjëherë, thoshja,nuk i dihet,ndoshta dallgët shpirtim tim në breg do të mahedhin?Apo ndoshta dallgët e trazuara,me shpirtin timkërkojnë të përballen?...

Blerim Rrecaj: Livadhi i fëmijërisë

Nga jeta e tashme hidhemi në strehën e kujtimeve të fëmijërisë, për t'iu shmangur paksa të reshurave të përditshmërisë. Dhe merr udhë në drejtim për në atëbotën ku jetonim së bashku në një familje të madhe, shumë antarëshe, në të ashtuquajturin bashkallak siç njihet ...

Frank Shkreli: Masakra që ndryshoi politikën botërore ndaj Kosovës

Pas ditën e 15 Janarit, 1999, Washingtoni ishte paralizuar nga një furtunë e ftohtë me akull, ndërkohë që këshilltarët më të lartë të politikës së jashtme të Presidentit Bill Klinton po mblidheshin një nga një për një takim mbi gjëndjen në Kosovë, në të ashtuquajtën...

Resmi Osmani: Xhyraja

Vjeshtë e pare 1992, kufiri shqiptaro –grek.Udhëtari i vetmitar, që ishte nisur për në Çamëri, rreshti së ngari.Dita ishte në të ngrysur.Në perëndim, dielli po ulej mbi shtratin e ujshëm të detit, për të fjetur i përkundur me ninullën e valëve. Kishte sosur e ndaluar në buzë të kufirit te shtegu ku kalonin klandestinët e që ...

Nue Oroshi: Kosova me bardhësinë e borës dhe me ngricat e politikës

Acari i dimrit ka mbuluar me borë Kosovën.Krahas këtij acari që e ka kohën kemi edhe acarin politikë.Si do i përballon Kosova këtyre dy acarëve mbetët të shihet në të ardhmen.Burazonet e heshtjës e kanë kapluar mendimin e lirë të qytetarit.Kuloarët vlojnë nga mendimet...

Florim Zeqa: Jo "Kombëtares" së Haradinajt!

Të vendosësh taksë politike ndaj shtetit armik në njërën anë, ndërsa në tjetrën të lobosh për dialogun vrastar për shtetin e Kosovës, nga i cili Serbia do të gllabëron rreth 30 % të territorit me pasuritë më vitale për shtetin, jo vetëm se është hipokkrizi dhe mashtrim, paraqet ...

Namik Selmani: Një gjerdan me shkronja

Urim për poetin Neki Lulaj Merr ca shkronja bëj gjerdanBëj një himn për shqiptarinë!O poet, zëshatërvanTi ke gjithë mirësinë.Ke damarë nga Tokë e ShqipesThellë gjoksit fle blerimi.Në Bërliqin dritëmagjieHodhe hapin që të rriti.Vit më vit prek mbrothësinë...

Fahri Xharra: Letër Presidentit të Italisë Zotit Sergio Mattarella

Falë rrjeteve sociale, ne qytetarët e zakonshëm ndoshta po degjojmë dhe shohim ndoshta më shumë se sa duhet, dhe rasti ma solli të shikoj një video të shkurtër ku flisni për 17 perandorët serb që e paskan sunduar Perandorinë e Romës.Ndoshta keni folur më gjatë, dhe nuk e di se...

Adil Fetahu: Si e ndanë Dollanci dhe Lubiçiqi Jovanken prej Titos

Diktatorët janë të pavdekshëm (vetëm) deri sa janë gjallë. Dhe sa të jenë gjallë, në biografitë e tyre shumëçka mbetet e panjohur për opinionin e gjërë, sepse askush nuk guxon të gërmojë në to.  Kështu është rasti edhe me ndarjen e Titos nga bashkeshortja e tij, Jovanka...

Adem Gashi: E pazakonshmja

Po. Në mënyrë të pazakonshme do t’ju flas për librin e Marigonës.E para, sepse më erdhi, që në dorëshkrim, si një përmbledhje që më sillte “tradhtinë” e autores brenda. Ajo kishte tradhtuar moshën e saj, sishoqet e saja, rrjedhat e sotme të lirikës. Kjo sikur nuk jeton ...

Qazim Shehu: Nyjet e pyllit të ditëve

Druri i arrës së vjetërNyjëzon vështrimin tëndHija që shkrihet me hijen tjetërMe vështrimin tënd rend… Dhe kjo re, daulle vjeshteMe shkopinj vetëtimash,Vështrimin tënd hedh në letërSi bojë e pashkatërrueshme kine...

Reshat Kripa: Zemër e dëshpëruar

O moj zemra ime, zemër pikëlluar,Çfarë ke pse rënkon, zemër dëshpëruar?Unë po  vajtoj, kohën e kaluar,Kohën e rinisë, kohë hidhëruar. Atë kohë mizore që ne e jetuam,Kjo rini e sotme, nuk e ka menduar...
Newsletter