Gjon Neçaj: Poezi për 1 Qershorin, festën e fëmijëve
| E Premte, 03.06.2011, 07:56 PM |

POEZI PER 1 QERSHORIN, FESTEN E FEMIJEVE

 

Nga GJON NEÇAJ

 

 

1. POROSIA E QERSHISE

 

Nje pranvere femijet

I qortoi qershia,

S’u lë me te hani

Ju kokrrat e mia.

 

Qershia u pat thene,

Pranveren e kaluar,

Mos thyeni deget

Se s’kam per te prodhuar.

 

Femijet e thuren

Qershine ne vjeshte,

Me kokrra kuqloshe,

U mbush kete pranvere.

 

 

2. NE FOLEZE TE KENGES

 

Kenga nga zemra ,

Si zog ciceron;

Nga zemra del,

Tek zemrat shkon.

 

Ne cdo stine te vitit,

Ajo ka folezen,

Pranverave bujare

Shtruar mban tryezen.

 

 

3. MEMEDHE – ATDHE

 

Jane dy fjale,

Eshte nje emer,

Prane i kemi

Ne cdo zemer.

 

Eshte nje fjale,

Eshte nje emer,

Thelle ndodhet

Ne cdo zemer.

 

 

4. I THERISTE PRANVERA

 

Nga dritarja e dhomes,

Ku flinte Visari,

Erdhi gushkuqi,

U ul te shtrati.

 

Nga gjumi u zgjua,

Zogun pa prane tij;

Visi shume u gezua,

U vesh me shpejtesi.

 

Lulemollet ne oborr,

Koloviteshin nga era,

Zogun dhe Visarin,

I theriste pranvera.

 

 

5. VALBONA E KALTER

 

Si nuse zbret nga malet,

Valbona e kristalte,

Permes Dragobise,

Ne token e lashte.

 

Malet thike drejt qiellit,

Asaj i bejne roje;

Zogjte kendojne kenge,

Gurrave ne kroje.

 

Valbona e kalter,

Miqte i qeras,

Ne shenje bujarie,

Me uje te ftohte i sperkat…(Vota: 56 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti:

Publikime te tjera ne kete kategori: