E marte, 11.08.2020, 02:35 AM (GMT+1)

Gani Mehmetaj: Kur të gjithë ishim shqiptarë

Kur luftonim për shqiptarësinë dhe pavarësinë e Dardanisë, askujt nuk i shkonte ndër mend të lidhej me lindjen. As shtetet arabe e Turqia s'kishin interes të lidheshin me neve, sepse s'donin ti prishnin marrëdhëniet me Serbinë. Ndërkaq, ne me lindjen kishim përvojë të hidhur e histori tragjike, që askush...

Haxhi Mehmetaj: Kisha e Vrellës nder kishat me të vjetra në Dardani

Sipas gjetjes të qeramikës  dhe monedhës së bronzit të perandorit Justinian, bazilika i takon Antikitetit të Vonë, shek. IV - VI pas Krishtit. Ndërsa gjetja e monedhës së bronzit të perandorit Romanus III Argyrus (1028 – 1034), në afërsi të bazilikës, dëshmon që kjo bazilikë do të ketë qenë në...

Frank Shkreli: Ndërroi jetë Lekë Gojçaj, i ''Shtatoreve të Përjetësisë''

Javën që kaloi, komuniteti shqiptaro-amerikan humbi njërin prej aktivistëve më të njohur të tij, Lekë Gojçaj.  Megjithëse nën rregulla shumë të lufizuara për arsye të pandemisë aktuale që ka goditur mbarë botën, komuniteti shqiptaro-amerikan, me një pjesëmarrje të madhe përcolli për në amshim, me më të...

Fahri Xharra: Labaratorët e DNA-së italiane zbulojnë origjinën e etruskëve

E kam thënë 1000 herë dhe nuk do lodhem aspak duke e ripërseritur, o ne sgjohemi dhe investojmë për të kaluarën tonë dhe ju pergjigjemi të huajve, (jo vetëm me nacionalizëm romantik, por me prova dhe argumente te shëndosha shkencore) ose të mbyllim gojën dhe të pranojmë konkluzionet e të tjerëve...

Xhelal Zejneli: Eqrem Çabej

Eqrem Çabej (Gjirokastër, 1908 – Romë, 1980) është një ndër përfaqësuesit më të shquar të gjuhësisë së re shqiptare. Lindi në Gjirokastër, më 7 gusht 1908, ndërsa vdiq në Romë, më 13 gusht 1980. Në Romë kishte vajtur për t’u mjekuar nga një sëmundje e rëndë. Në periudhën kur jetoi Çabej, populli shqiptar ...

Gani Mehmetaj: Jemi 95 për qind myslimanë, s'ka ç'na bën Amerika!

Pritet reagimi i ashpër i zyrtarëve tanë më të lartë dhe i Bashkësisë Islame të Kosovës ndaj ambasadorit amerikan."Jemi 95 për qind myslimanë, prandaj s'ka ç'na bënë ambasadori amerikan, as Amerika. Bar e këlli do të hamë e rrugës së islamizmit nuk do t'i shmangemi. Xhami do të ndërtojmë sa bunker ndërtoi ...

Vangjush Saro: Partnerë apo padronë?

Zyrtarët e lartë shqiptarë, edhe ata që drejtojnë aktualisht, vetë Kryeministri Edi Rama, gjenden në një situatë komike sa i përket marrëdhënieve me Perëndimin, domethënë me Amerikën dhe BE-në. Nuk e besoj se ka ndonjë vend a shtet tjetër në Ballkan, në Evropëjo se jo, që të jetë kaq i varur nga...

Blerim Rrecaj: Mbresa të bardha nga Shëngjini

Nisemi me autobusin e agjencisë turistike që mban emrin e një ngjyre që i përket detit e qiellit dhe jo vetëm. Drejt Shëngjinit për të parën herë. Çdo gjë ecën mirë. Në pikat e kota e të pakuptimta kufitare mes shqiptarëve, me plot vetura e autobusë as që na kontrollon kush. Dalngadalë e mbërrijmë. Gjejmë...

Fritz Radovani: Ku ishte thertoria!

Mbrenda kësaj ndertesë asht krye gjakderdhja ma e madhe e Shqiptarve!Mbrenda kësaj ndertesë u aprovue edhe shfarosja e Popullit Shqiptar!Mbrenda kësaj ndertesë u aprovue zhdukja e Shqipnisë nga Europa!Mbrenda kësaj ndertesë asht urdhnue zhdukja e Atdhetarve ...

Kastriot Dervishi: Ata që përgatitën litarin për ekzekutimin e Havzi Nelës

Pas daljes nga burgu i parë në vitin 1986, Havzi Nela nuk qëndroi shumë kohë i lirë. Komisioni Qendror i Internimit e Dëbimit, me vendimin nr.16, datë 26.9.1987 e internoi në fshatin Arren të Kukësit. Më 15.1.1987, me propozim të punëtorit operativ Islam Guri, zëvendëskryetarit të degës Ali Turabiu dhe miratim të kryetarit...

Qazim Shehu: Totali

Drejtori thirri financieren e re në zyrë dhe,pasi e shikoi një herë mirë e mirë nga këmbët te koka ose anasjelltas, ai vuri re se ajo nuk ishte më e largët se e djeshmja kur e përpiu me sy ,sapo vajza  u shfaq në derë dhe ajo i dha ca shenja buzëqeshje që ai nuk i kuptoi tjetër veçse si afrim.Financierja ishte  mjaft e bukur...

Bardhyl Maliqi: Pas ikjes së një miku

Namiku iku,Në kujtesën time ka mbetur vetëm hijaE arkitekturës së tij lëvizëse.Më besoni, është një hije e bukur,që shkurtohet nga ravgimet qiellore të diellit zliqar.Por vjen sërish muzgu dhe agzholi,koha tipike e ravgimit tokësor të hijeve.Dhe ne kujtojmë nga mbamendja e të parëve orgjinën tonë...

Zenel Çeliku: Intervistë me Prof. Kristaq Kume, lidhur me ndryshimet kushtetuese

Më 30 Korrik, në seancën e fundit të sesionit parlamentar, me 106 votapro dhe 10 kundër, Kuvendi i Shqipërisë miratoi ndryshimet kushtetuese që lidhen me proçesin e reformës zgjedhore, duke vendosur përfshirjen e listave të hapura për zgjedhjet parlamentare. Ky votim u bë pa dakordësinë e opozitës së bashkuar jashtë...

Nikë Gashaj: Kosova në kohë të Rankoviqit

Politika nacionaliste dhe shoviniste e Rankoviqit në udhëheqjen e sigurimit shtetëror jugosllave ndaj shqiptarëve në Kosovë u shprehë dhe zbatua, në veçanti në periudhën e viteve 1951-1957.Në fillim të vitit 1951 në vijën e nacionalizmit dhe shovinizmit të Aleksadar Rankoviqit u ndërmuar aksioni për deklarimin e...

Timo Mërkuri: Një hyrje e shkurtër në iso-polifoni

Kur më 25 Nëntor 2005 u shpall vendimi i UNESCO për njohjen e iso-polifonisë shqiptare si kryevepër shpirtërore të njerëzimit dhe marrjen e saj në mbrojtje, ky lajm në  popullin tonë, u përjetua si çasti i daljes së nuses në valle. Nuk ishte nevoja që të shkreheshin pushkët në ajër...

Liri Pone Bele: Përballë njëra-tjetrës, logjika me ndjenjën prindërorë

Në një nga netët e shërbimit si mjeke roje dhe gjithë të shtruarit ne pavionin e patologjisë ishin disa duke fjetur ,të tjerë zgjuar por pa shqetësime atëhere ,e gjykova të arësyeshme të lexoja një artikull mjeksor i porsa botuar në revistën përkatëse .Rreth orës 22.00, teksa  isha duke lexuar qetësisht dëgjova të...

Xhemal Ahmeti: Padija diskrediton edhe Gjergj Kastriotin

Prej shekullit 18 e këtej është bërë normë: pa nacionalizëm s’ka komb kulturor. Pasojat e këtij zhvillimi janë zhdukja e plotë etnive që s’patën fatin të kenë shtete e as fuqinë e nevojshme për tu vetëprodhuar në kushte të valëve të ndryshme të kolonializmave dhe globalizmave të ndryshëm. Ende nuk është...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora