Elda Andrea Kokoneshi: Ajsberg mendimesh - Cikel me poezi
| E Diel, 19.12.2010, 07:50 PM |

Elda Andrea Kokoneshi - Elanko

 

Ajsberg mendimesh - Cikel me poezi

 

 

Ajsberg mendimesh

 

Ne portalin e kristalte

te zemres sime

eshte shkruar me gjuhe

te padeshifrueshme

per te ngelur enigme

ne galerine e kohes,

gjithshka rreth meje,

 

dashurine per jeten,

lirine, te verteten.

 

Dhe une,

ajsberg-mendimesh

i bej qendrese

furtunave te kohes

triumfalisht.

 

 

Lendina e ndrojtur

 

Udhet e jetes

preken adhurueshem

pranveren e ndrojtur

nga shikimi i tyre

zjarrmor.

 

Me flaken e pashuar te shpirtit

e ftuan ne takim

ne lendinen e mrekulluar

nga era e luleve te saj.

 

Diku, ne horizont,

Ylberi i mrekulluar

nga bukuria e saj

leshoi krahet e tij

shumengjyresh

duke e prekur

ne pafajesine e saj

te brishte.

U ciftezuan.

Ish larguar ndrojtja…

 

 

Marrezi e kendshme

 

Dashuria si nje arie e jetes

na fton gezueshem

ne koncertin e saj.

 

Notat ndjesore ne pentagram

tingellojne ndjeshem

ne sallen e spektatoreve

kureshtare, por…

vetem te dashuruarit njohin

marrezine e kendshme,

lumturine e tejskajshme.

 

 

Romanca e dashurise

 

Para syve te mi

nje flutur e bukur

fluturoi fluturimthi

duke me dritheruar zemren.

 

Ne ditarin e kohes

po shkruhet fshehur

romanca e dashurise moderne.

 

Me kish vjedhur padashur

qetesine

duke me befasuar

me pafajesine e saj.

 

 

Treni i kohes

 

Dielli,

bashkeudhetar konseguent

i trenit te kohes

lind per te gjithe njesoj

dhe shekujt

te bindur deri ne amshim

riperterihen heshturazi

nen rrezet e tij.(Vota: 3 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti:

Publikime te tjera ne kete kategori: