E hene, 18.02.2019, 06:57 AM (GMT)

Entela Binjaku: Ndal bullizmit - pro sjelljeve miqësore!

Në njohjen tonë si sociologë shqiptarë bullizmi është nga dukuritë e reja. Edhe pse ka ekzistuar prej brezash dhe ka njohur forma nga më të ndryshmet, tek ne për shumë kohë njerëzit e shmangnin trajtimin e bullizmit (siç është tallja, vënia në lojë, kërcënimi, turpërimi, ngacmimi ...

Rexhep Shahu: Vdekja e palavdishme politike e Edi Ramës

Me 16 shkurt 2019 ra politikisht Edi Rama nga një protestë e madhe burrash e grash të dëshpëruara të këtij vendi të tradhëtuar e dhunuar prej qeverisë së tij që nuk ka fytyrë njerzore. Nga një protestë e fuqishme burrash e grash, jo të rinjsh e të rejash se rreth 500 mijë të ...

Ilir Çumani: Paradoksi i një mbrojtjeje të paautorizuar!

Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda, i kishte dhënë Dritan Dajtit dënimin me burgim të përjetshëm. Në të njëjtën kohë, ajo kishte pranuar edhe kërkesën e tij për gjykim të shkurtuar, duke i dhënë shansin për të kryer vetëm 25 vjet burg për vrasjen e katërfishtë të oficerëve të policisë së shtetit...

Everest Haxhi: Rama Ik, po kush do vijë?

Kalvari 30 vjecar i tranzicionit ende pa fund në Shqipëri po e cfilit shoqërine shqiptare në limitet e skajshme. Eshtë  fakt tashmë që klasa politike nuk ka mundur të menaxhojë Shqipërine post-komuniste dhe të arrijë që nga mbetjet e së kaluarës të rindertojë standarte institucionale të pranueshme...

Engjëll Koliqi: Letër e hapur liderëve dhe popullit

Shumë të nderuar liderë institucionalë dhe politikë, shumë të dashur vëllezër e motra – popull i Dardanisë, të pëllëmbës gjeografike të quajtur Republika e Kosovës, me urimin për mirësinë dhe mbarësinë tonë të përgjithshme, po ju drejtohem, nga larg, me këtë letër të ...

Gani Qarri: Të qajmë apo festojmë për Kosovën

Përderisa heroi i kombit Isa Buletini qysh në vitin 1913 të shekullit të kaluar, para diplomatëve të Fuqive të Mëdha, me krenari deklaronte; "Unë jam mirë, kur është mirë Shqipëria", kuslingu Hashim Thaçi, për më tepër se një shekull më vonë, po dëshmon të kundërtën dhe tregon hapur se është në gjendje...

Xhevat Berisha & Idriz Zeqiraj: Në Ludwigshafen përkujtojet Presidenti Rugova

Nëndega e LDK-në në Rheinland Pfalz, organizoi Akademi Përkujtimore, kushtuar Presidentit Historik, Dr. Ibrahim Rugova, në Ludwigshafen, Gjermani. Bie në sy pjesëmarrja në rritje, nga viti në vit, e mërgimtarëve, në Akademitë për Presidentin Rugova. Shprehja nostalgjike: "Rugova na mungon", - gjithnjë e më aktuale...

Fahri Xharra: Mos e ngucni flamurin e Skënderbeut!

Bota e qytetëruar nuk duhet t’i lejojë këtë pasardhës të Ilirëve e të Pellazgëve të lashtë që të zhduken. Raca e tyre ka lindur Pirron, Aleksandrin e madh, Shën Jeronimin, Konstandinin, pesë perandor të tjerë Romak, Papa Kelmentin XI, Skënderbeun, Krispin dhe shumë ...

Albert Habazaj: Jo hidrocentrale në Lumin e Vlorës!

Përnjohje fizike. Treva e Lumit të Vlorës ose lugina e Lumit të Bardhë, sipas studiuesve, karakterizohet nganjë trashëgimi komplekse arkeologjike, historike, etnografike, folkorike, biozoologjike, gjeologjike e gjuhësore, që jetojnë dhe ndërtojnë ekonominë e tyre sidomos me punët e bujqësisë...

Nexhat Halimi: Ora e xhepit

çdo gjë lëvizi nga korniza mitikeende është ndërmjet e kaq e fjetur peng mbeti vetëm fjala e paThënëvetëm pika e gjakut të kaltër atye rrugët e pikës së shiut të eturnë sipërfaqen e lëmuar të qelqit krejt ëndërr e prapë e prekshmekujtim që s`vdes pa ra etja e udhës...

Engjëll Koliqi: Dardania jonë

E vjetërE reDardania jonëPasuriGjithherë shenjtëriNë histori Shumë para historisëNë këtë tokëKe sjellur historiO e shenjtërueshmja Dardani...

Demir Krasniqi: 110 vjet Abetare me shkronja Latine

Gjatë muajit Mars të  vitit  2019 –Në Manastir do të shënohet përvjetori i 110 !Me këtë aktivitet kulturorë  të radhës –Do të  shënohet dalja e parë e  Abetares ! Me shkronja të  unisuara  si ishte më së mirit –Ashtu  siç ishin  t’ rreshtuara nga  Alfabeti i Manastirit !Ky aktivitet do të shënohet në  shenjë...

Kristaq Turtulli: Çdo vit në Shën Valentin

Të kujtohet kur më pyesjePse festohet në muajin e shkurtër dita i dashurisë?Ulur në stolin e thjeshtë,Nën bli, mbuluar me borë?Doja të thosha; dashuria është delikate,Naive, ngrihet mbi ndjenjë e dhembje.Por s’ më lije kohë, shtoje:Të kaltra i kam sytë?Thellësitë e oqeaneve janë hiç gjë...

Shyqyri Fejzo: Varfëria

Dembelizmi rrugës ecte ngadalëFliste me vete e diçka mendonteNuk ishte as sakat dhe as i çalëVetë nuk e dinte ku po shkonte Zhurmë hapash në çast dëgjoiNjë zonjë e qeshur prapa i vinteNga gëzimi mendja i fluturoi...

Atdhe Geci: Prushëza nga gacat

Kosovë, shenjëzoj tradhëtarët në shtetgjej frekuencat e resataurimit kombëtartradhëtia na është më e palavdishmjaata që ia kanë dhënë fjalën ujkut e ariutTrepça nuk falet, nuk falen Kishat e asUjmani!...

Reshat Nurboja: Shembulli 86

Komuna e Pejës, këto 5 vitet e fundit ka emertuar rrugë e rrugica në mënyrë paushalle e sipas kritereve dhe interesave individuale e grupore kryesisht të atyre partiake…Kjo çasje oportuniste, injoranca, padituria, joprofesionalizmi dhe servilizimi pothuaj i të gjithë sistemit...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese