E marte, 23.04.2019, 05:17 PM (GMT+1)

Idriz Zeqiraj: Ismet Gashi - një jetë aktive dhe rënie heroike

Në 20 vjetorin e rënies të gjykatësit, avokatit, veprimtarit atdhetar, luftëtarit, Ismet Selman Gashit, Oda e Avokatëve të Kosovës, Shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, Dega regjionale në Prizren, në bashkëpunim me përfaqësuesin e fshatit Landovicë Qazim Thaçi, organizuan Akademi Përkujtimore...

Resmi Osmani: Valsi vjenez

Në zyrën e vogël të redaksisë së gazetës “Bashkimi”, që ishte organ i mërgatës politike “Bashkimi Kombëtar” me seli në Vjenë, erdhën njëri pas tjetrit krerët e organizatës: doktori, avokati dhe deputeti. Të sapoardhurit, të mrrolur e të mpakur nga të ftohtit dhe llohës së borës, hoqën kapelat, shkundën borën, lehtësuan...

Eshref Ymeri: Mira Meksi, një shkrimtare erudite

Në veprën më të fundit “Hakmarrja e Kazanovës”, ku përfshihet novela me titullin në fjalë dhe 16 tregime, vepër kjo që u prezantua në panairin e librit të këtij viti, Mira Meksi i zbulon lexuesit vetëvetësinë (individualitetin) e Xhakomo Kazanovës, për të cilin Dostojevski ...

Reshat Kripa: Përjetësisht (1)

Arbëri  qëndronte në qoshkun e tij  në sallë, duke pritur mbërritjen e avionit që do ta çonte në një botë tjetër dhe meditonte. Meditonte  dhe  ëndërronte rrugën plot hithra e ferra nëpër të cilën kishte kaluar jeta e tij. I kujtoheshin brengat që e kishin shoqëruar vite me rradhë. Kishte shumë pasione. Donte të bëhej jurist, gazetar, mjek, inxhinier...

Kalosh Çeliku: Nana dhe Babai herët ma gjetën një nuse

Unë, nuk i takoj asnjë feje. Partie PolitikeFushatave zgjedhore. Dritareve televiziveUnë jam, Kalosh Çeliku. Poet Rebel.Që, shtatë sahat larg, sot e fluk vargun. Unë i takoj Fesë Vetme Shqiptarisë.Që, shtatë sahat e fluk larg vargun…

Qazim Shehu: Poezia fluroreTahir Bezhanit

Poeti Tahir Bezhani nga Gjakova tashmë e ka krijuar profilin  e tij me disa libra në poezi,prozë,studime dhe monografi. I dalluar sidomos në poezi, ai sjell para lexuesit, librin e fundit,që është një arritje dhe kapja e një niveli më të lartë, çka dëshmon se poeti është gjithnjë në kërkim të shprehjes poetike dhe të thellimit të saj,si dhe i zgjerimit ...

Zymer Mehani: Nga sfida në sfidë

Libri autobiografik “Persekutim-përndjekje” i atdhetarit, shkrimtarit dhe publicistit Dashamir Alliu, lexuesit shqiptar në Shqipëri dhe në Kosovë i ofron dromca jetësore, historinë e tij të jetës, me ngjarje, fakte, ide, me sukseset dhe arritjet, dështimet dhe zhgënjimet e tij, me përndjekjet...

Afrim Caka: Lufta e spërdredhur e Xhavit Halitit

Ka kohë që rimohuesit antishqiptar ka zënë vend në historinë e errët të Dardanisë, jo veç në media çoroditëse, por në libra, filma e në rrëfenja urbane të pafundme, aq sa njeri prej ngazëlluesve nuk e mbajti dot klithmën në shtyp: “Në Koshare po del se nuk ka psur luftarë, por vetëm komandantë...

Gëzim Llojdia: Si humbi 'Vasha e Vlorës'?

Vasha e Vlorës,  fotografuar nga Instituti italian: ”Luce”. Fotua njihet nga filmime të tjera,  që gjenden në librat historik . Cili është portreti i vashës së Vlorës ?Kush e  gdhendi këtë bukuri në shekullin 4 pr.  Kr?Mirëpo njihet vetëm trupi i gdhendur . Edhe në foton e Institutit : ”Luce”...

Demir Krasniqi: Dy këngë për Deli Agushin

Bilaçi i  Bujanocit , me pozitë t’ veçante –Ka një histori të  pasur , shumë  interesante !Gjatë Perandorisë osmane dhe  anadollake –Ekzistonte  garnizon i ushtrisë perandorake ! Në ndërkohë që ishte  qendër administrative –Fshati  Bilaç  ishte në shërbim të popullsive !Kishte pasur mbi 100 punëtori t’ ndryshme zejtare...

Reagim i gazetës 'Dielli' në SHBA për cënimin e lirisë së medias në Shqipëri

DIELLI është i ndërgjegjshëm për rolin e vet në fushën mediale si gazeta që ka nderin të identifikohet me Rilindjen Kombëtare, dhe që në udhën e vet 110 vjeçare, i ka paraprirë Pavarësisë së Shqipërisë dhe momenteve kyçe të historisë. Qysh  nga fillimi i shekullit të 20 patriotët shqiptarë të Amerikës i kanë prirë lëvizjes së zgjimit të...

Ndue Ukaj: Rruga e Kalvarit

Të duhet një kryq dhe dy gra që rrinë besnike deri në fund.Dhe një udhë e gjatë sa maja ku ëndërron të shkosh.Ti gjithmonë më ke thënë, ëndërron të shkosh larg. Rrugës ka kronikanë.Disa shkruajnë të vërteta e disa shtrembërojnë të vërteta.Gjithmonë dishepuj e hipokritë...

Poezi nga Zahir A. Bërçeci

Fol pake puno shumëqë një ditëtë bësh lumlum për vetilum për të tjerëse koka e shpuartë ka marrë erëedhe pse s'kemendo për fytyrëmendo për nder ...

Përparim Hysi: Po u 'mbarse' me metafora, përditë lind

Ka ndodhur pak kështu me mua sot,si:" me inat më foli,me "inat" po i  përgjigjem". Siç e shihni,  pak i veçantë titulli i  esesë sime dhe ndodhi kështu,se pak e veçantë është dhe autorja e këtij libri me poezi"Përditë lind" i Poetes aq cilësore që quhet ADELINA DARDHA  HASKAJ. Libri ka gati 250 poezi dhe,që të gjitha...

Ndue Ukaj: Notre Dame është vlerë e përbotshme dhe pasuri e njerëzimit

Notre Dame dhe Franca kanë dhënë shumë për kulturën e përbotshme dhe për ne, ndaj, sado që të themi e bëjmë ne, është pak.Notre Dame nuk i përket vetëm Parisit, Francës dhe të krishterëve. Notre Dame është vlerë e përbotshme dhe pasuri e njerëzimit. E miliona njerëzve që ndër shekuj janë ushqyer...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese