E shtune, 07.12.2019, 06:45 PM (GMT)

Lamtumirë Reshat Kripa!

Është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare ish-i dënuari dhe i përndjekuri politik, Reshat Kripa.Shkrimtari dhe Publicisti Reshat Kripa ishte dhe do të mbetet një ndër bashkëpunëtorët tanë më të respektuar.Z. Kripa që në fëmijërinë e tij nuk do të pajtohej me stalinizmin...

Elvi Sidheri: Një Golgotë për t’u lexuar, në frymë Krishtlindjesh në diktaturë

Kushdo që ta njohë sadopak karakterin, lëvrimin jo vetëm letrar, e veçanërisht penën e mendjen krijuese të Gjergj Jozef Kolës, nuk do të habitet aspak kur lexon një krijim të tij letrar, sakaq, kush akoma nuk e njeh Gjergjin, këtë emër të spikatur në përmbajtje etimologjike (veçanërisht për neve shqiptarët përmes epopesë Kastriotase...

Deo Graciani: Si e kapërceu Edi Rama vijën e kuqe në botën shpirtërore

Tërmetet e fuqishme që goditën Shqipërinë përgjatë tre muajve të fundit nxorrën edhe një herë në pah distopinë e shoqërisë shqiptare të kontrolluar financiarisht dhe psikologjikisht nga një bandë cinikësh dhe indiferentësh, produkt i të njëjtit brumë që ka nxjerrë Enver Hoxhën dhe Sali Berishën, dy kriminelët e pasluftës...

Ilir Çumani: Një Shqipëri si Luljeta!

“Sikur të takoheshim me vetveten sy për sy, do t’putheshim, apo  kishim për tu pështy…?”. Këto vargje – kumti të poetit kosovar Azem Shkreli mu kujtuan aty për aty, tek po shikoja në media qysh në orët e para të tërmetit në agun e 26 nëntorit dy burra të përvuajtur prej dhimbjes, të cilët, edhe pse nuk...

Frank Shkreli: Kush e mbron z. Agron Tufa dhe familjen e tij?

Ja dhe lajmi i papritur, i çuditshëm, por edhe shqetësues.  Zëri i Amerikës në gjuhën shqipe njoftoi se Agron Tufa, tani ish-Drejtori i Institutit për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit në Shqipëri ka kërkuar azil politik në një vend të Europës.  “Azil politik”, është ky një term që nuk e kam dëgjuar për pothuaj 30-vjet...

Armela Hysi: Elitat e mohuara... Krenari Kombëtare

Në periudhën të cilën jetojmë, që gjëmon nxitim e qerthullim (pas bishtit tonë, siç duket kaq qartë shumicën e rasteve, ose pas erës siç thoshte i madhi biblik, Solomo), gjëja më e vyer që mund të bëjmë me atë pakëz kohën tonë të lirë, është të zgjedhim miqtë më të dashur, për ta kaluar së bashku...

Gjon Markokaj: At Gjergj Fishta Poet i Kombit

Vepra e At´ Gjergj Fishtës në “pushtetin e djehit”, për dyzet e pesë vjet u ndalua ! Epopeja e Kombit “Lahuta e Malcis”e shprehur dhe shkruar nga mëndja e zëmra e tij ; “prush i ndezur”, me At'Dhe´-dashuri dhe me urrejtje anti-osmane  e anti-serbo–sllave; pasqyron ndergjegjën e bashkësisë kombëtare...

Resmi Osmani: Zonja çame nga Parga

Shkrimtari Enver Kushi, e mbajti gjat në laboratorin e tij krijues novelën “Zonja nga Parga”. Ne që e dinim se ishte duke e shkruar, e nxitëm shpesh që ta përfundonte, por ai s’u ngut. Kur u bind se ia kishte arritur asaj që kishte synuar, dhe pasi voli edhe gjykimin e disa...

Idriz Zeqiraj: Shantazhi dëmton LDK-në

Qoftë në shërbimin ushtarak klasik, qoftë në burg, nëse njëri  e lëshon gënjeshtrën se do të këtë lirim të parakohshëm ose falje, gënjeshtra kaq shumë shumëzohet, sa fillon ta besojë edhe ai vet. Kështu ndodhi edhe me gënjeshtrën e sajuar nga klanorët brenda Kryesisë të LDK-së. Pasi humbën shpresën se do ta fitonin garën...

Mehmetali Rexhepi: Mes shkallimit e vetëmohimit

Botuar nga SHB”Beqir Musliu” në Gjilan, më 2019, me editor Sabit Rrustemin dhe redaktore Orjona Tresa, doli për lexuesit e prozës artistike romani i autores së re Linditë Ramushi-Dushku, “Eva, njëra nga ato.”“Kjo nuk ishte bota e saj...” Me fjali të tillë pohuese e fillon romani...

Fahri Xharra : As gegë e as toskë e as kosovar por vetëm shqiptar

Deshta të bëj një analizë pak si ndryshe te një libri të botuar rishtas: “ Unë jam gegë” të Mustafa Nanos. Po them ndryshe sepse do të nisëm vetëm nga qëllimi i mesazhit (kumtit) të cilin libri mundohet të na jep. Librit ia potencon qëllimin e keq të tij edhe parathënja e Primo Shllakut. Jo rastësisht u gjetën këta të dy...

Fran Gjoka: Gëzim Tushi - Gratë në kohën e tyre

Sociologu i njohur, Mjeshtri i Madh, Gëzim Tushi ka një kohë të gjatë që i është përkushtuar me këmbëngulje sociologjike, intelektuale dhe politike temës së madhe e të ndërlikuar të femrës në përgjithësi dhe veçanërisht problematikave sinkretike e komplekse të gruas shqiptare...

Kalosh Çeliku: Kur gjaku dhe shpirti qarkullojnë në damarët e poezisë

Në këtë kohë shterpë, kur të gjithë shkruajnë poezi e kemi shumë pak poetë, vështirë mund të të bie diçka e bukur në dorë. E them këtë se, shumica e shqiptarëve me këmbëngulje dëshirojnë të gjithë të bëhen poetë. E dhunojnë letrën e bardhë me parulla të thata, përshkrime të kota e patetikë “artistike” kombëtare...

Albert Habazaj: Gjenerali i Gjyshit

Mares u bë burrë ..., mbushi dy muajsh,"Dy vjeç (me të vogla)" e këndon nëna,Mrekulli e Zotit është pak t'i thuash,Ku mbushet me dritë dielli dhe hëna. Ku mbushet me frymë shpirti dhe zemra,Ku dashuria rrok të tjera hapësira,Ku pranverë me lule vishet kënga,Se nga qumësht' i bletës ka më ëmbëlsira...

Enver Bytyçi: Triptik tërmetesh

Një tërmet shkatërrues ka lënë mijëra shqiptarë pa strehë e në ankth. Në këtë zallamahi dikush e cilëson kryeministrin afgano-pakistanez me çitjane si “baba”! “Ti je baba” – i thotë kryeministrit dhe ky i fundit tallet me ata që vuajnë tragjedinë. Dikush tha në TV se batutat e kryeministrit krijojnë shpresën...

Alfred Papuçiu: Çfarë lloj kapitalizmi duam vërtet?

Klaus Schwab është themeluesi dhe kryetari ekzekutiv i Forumit Ekonomik Botëror, me qendër në Gjenevë, por që mbledhjen vjetore ku marrin pjesë presidentë, Kryeministra, biznesmenë nga e gjithe bota e zhvillon në Davos, po në Zvicër. Në një fjalë të tij  më 2 dhjetor 2019, ai ka dhënë disa mendime tepër të ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese