E shtune, 21.09.2019, 03:05 PM (GMT+1)

Pëllumb Gorica: Në gjurmët e piktogrameve pellazge

Udhëtojmë drejt Xhuxhës së bashku me Frrok Bardhin. Me ndjenjën ende të pashuar për vendlindjen e tij, që nuk e harron, dhe e ka me vete kudo, zbulimi i gurit me piktograme dhe historia e lashtë e trevës, e ka bërë më shumë krenar.- Sa më shumë vitet shkojnë...

Gani Mehmetaj: Hoxhallarët e sotëm më të zi se popi rus!

Miti për popin (priftin) rus që ka shërbyer hoxhë me dhjetëvjetëshe në Dardani për të shkombëtarizuar shqiptarët, ka jetuar në mendjet tona që nga fëmijëria. Shkrimtari Ibrahim Kadriu e barti me mjeshtri në romanin “Misioni rus”,  që bëri jehonë të madhe dhe ua hapi sytë sadopak shqiptarëve...

Gëzim Llojdia: 1967. Për Enriko Veizin dhe talentin e tij

Artist si :Enriko Veizi lindën në kohë, por jetuan në vite të vështira . ”Brezi i humbur”,po shuhet dalëngadalë.Inxhinieri dhe karikaturisti Enriko Veizi i mbylli hesapet më këtë botën tonë mizore dhe  me jetën tokësore.Në parajsë ka të tjerë  ligje, shpirti atje i endur përballë dilemës , të rikthehet në trupa të tjerë...

Zenel Çeliku: Pse duhet të ofendojmë dhe të paragjykojmë Drejtësinë?!

Shoqëria shqiptare dhe ndërkombëtart kanë shume që ankohen për drejtësinë e korruptuar e të inkriminuar. Por që të jemi të qartë dhe të drejtpërdrejtë në gjykimet tona, duhet të pranojmë vendimet e drejtësisë edhe kur ato janë në kundërshtim me pritshmëritë tona emocionale...

Frank Shkreli: Argumenti Kundër Socializmit

Socializmi, si një ideologji dhe si një sistem qeverisjeje është bërë sivjet subjekt debatesh, në fushatën paraprake për president, midis kandidatëve të Partisë Demokrate, këtu në Shtetet e Bashkuara.  Në debatin e fundit midis 10-kandidatëve të kësaj partie, tërhoqi vëmendjen shkëmbimi, për këtë çështje, midis ish-Zevëndës ...

Ismail Kadare, fitues i Çmimit ''Pak Kyongni 2019''

Shkrimtari Ismail Kadare është përzgjedhur fitues i Çmimit Pak Kyongni 2019. Në njoftimin e bërë nga Kim Uchang, kryetar i komisionit përzgjedhës, thuhet se “...veprat e Ismail Kadaresë i bëjnë lexuesit të mendojnë dhe të ndjejnë fort marrëdhënien e tyre me ...

Mehmetali Rexhepi: Arratisja e lumit

lumi rridhte  përpjetënuk e gjente udhën e vetbishtin i lidhën nën shalësi një kali të harlisurshtratin i grabisinshtrihej i molisuri hoqën dhe  jastëkëtstomet e tij jetiknga doli nuk e shpinin dot...

Avzi Mustafa: Vajtimi me pagesë te shqiptarët e Rekës së Epërme

Në zakonet që kanë të bëjnë me vdekjen dhe përcjelljen e të vdekurit ekzistojnë shumë rite, që janë pagane ose parapagane. Një ndër zakonet shumë të vjetra është edhe kur një i vdekur vajtohet me një lloj të kënduari të përvajshëm.Vajtimi ka qenë i pranishëm edhe në popuj të ndryshëm...

Aurel Dasareti: Unë të dua ty, vendi im, i njomur në gjak

Duaje vendin tënd! Mërgimi është njëkohësisht një temë tërheqëse për të menduarit dhe një përjetim i tmerrshëm në përvojën njerëzore. Kjo është një ndarje e papërshkrueshme midis një qenieje njerëzore dhe një vendlindjeje, midis vetes dhe shtëpisë së vërtetë...

Reshat Kripa: Vargje per dashurine

Emrin tënd më s’e kujtoj, emrin tënd të pagëzimit,E kam flakur tej ndër yje, larg në botën e harrimit,Larg në botën e harrimit, jashtë zemrës lozonjare,Zemra ime  ziliqare, dita-ditës digjet fare. Dita-ditës digjet fare, dashurinë e munguar,Po kërkon që ta kujtojë, shpirtërisht i dëshpëruar...

Demir Krasniqi: Kush i mbyllë shkollat shqiptare

O, n’ këmbë janë ngritë , o , do faqezi – e ,Donë me i mbyllë , o , shkollat n’ Malësi – e  !Kush ia mbyllë , o ,   shkollat Malësisë – e ,Do t’i  mbyllen  dyert  e shtëpisë - e ! O, kush ia mbyllë , o, shkollat Gollakut – o,Do t’i  mbyllen dyert  e konakut !Kush ua vënë , o,  shkollave drynin...

Gani Mehmetaj: Nën flamurin e Muhametit

Flamuri i Muhametit valëvitet kërcënueshëm në dhjetëvjetëshin e fundit në Dardani e në Shqipëri. Flamuri i Muhametit është ai flamur që e tundnin terroristët islamikë në Siri e në Irak, duke përdhunuar gra e vajza, është ai flamur që e dogjën rinia e PDK-së në qendër të Prishtinës. Por nuk janë vetëm shoqatat myslimane...

Ndue Ukaj: Anomalitë ligjërimore të Albin Kurtit

Për mua, formimi kulturor i një udhëheqësi është parakusht themelor për të kuptuar formimin e tij politik, dhe rrjedhimisht, edhe synimet e tij politike.Dje, duke parë gulçet, dokrrat dhe retorikën boshe të Albin Kurtit, ndër të tjera kam vërejtur disa anomali të mëdha kulturor...

Shefqet Dibrani: Demokracia është abuzim i statistikave

Të nderuar Ambasadorë dhe përfaqësues të Misioneve Diplomatike në Kosovë, Jorge Luis Borges, që moti e ka thënë se “demokracia është një abuzim i statistikave”, prandaj duke u nisur nga ky koncept ne mendojmë se qytetari i Kosovës, nuk ka ku të ankohet, pastaj e ka të kotë të apostrofojë parregullsitë e shumta që po ...

Dedë Preqi: Vjedhja e bustave

Është bërë aksion vjedhja e bustave të figurave më mërkante në Kosovë, një imazh i tillë nuk përkon me paraqitjen tonë para botës së civilizuar dhe të zhvilluar, por me një paraqitje primitive, në të cilën bëhën luftëra të ndërsjella dhe gërshëtime që kanë karaktere dëshpëruese dhe degjeneruese...

Vahit Nasufi: Sylynjarët e këngës popullore

Ishte e pasur estrada shqiptare,Me këngëtarë dhe këngëtare,Që për melosin burimor,Ishin si zemra në krahëror! Jetën këngës ia kushtuan,Këngën populit ia dhuruan,Por, një nga një, jetë ndërruan,Nga kjo botë u larguan...

Frank Shkreli: Demokracia nuk pret - Roli i Shoqërisë Civile

Ashtu si çdo vit edhe sivjet me 15 shtator, bota shënoi Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë.  Dita Ndërkombëtare e Demokracisë, e përcaktuar si e tillë më 2007-n me një rezolutë nga Asamblea e Përgjithëshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, (OKB) me qëllim që të promovohen dhe të zbatohen parimet e demokracisë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese