Selim Hasanaj: Diçka po përgatitet, shumëçka mund të ndodhë
| E Diel, 26.09.2010, 09:59 PM |

Diçka po përgatitet, shumëçka mund të ndodhë

 

Nga Selim Hasanaj

 

Në disa shtete të Evropes po ndodhin disa levizje dhe lideret e politikajt evroprendimor po dalin me disa deklarata dhe veprime të cilat sipas meje janë paralajmrime se megjithate MJAFT asht MJAFTË.

Ishin zgjedhjet parlamentare në Suedi javen që shkojë dhe perkunder mobilizimit të papamë deri atëherë në historinë e këti shteti të partive tradicionalisht pozitare , pra socialdemokratve të Mona Sahlin dhe qendres me moderatet e Fredrik Rienfeldt që kurrsesi mos të kalojë pragun nji parti e re e formueme në vitin 1988 kryesishtë nga persona me të kalueme nacionaliste shumëherë në pragun e racizmit dhe nacizmit partia SVERIGESDEMOKRATERNA me JIMIE ÅKESSON si lider, megjithate ndodhi ajo që të gjithë e kishin prit, SVERIGESDEMOKRATERNA kalojë pragun zgjedhor dhe fitojë 20 mandate në parlamentin suedez.. Këto zgjedhje si kurr ma parë zgjuen interesimin edhe të opinionit nderkombëtarë dhe u percollen me kujdes.

Pra sado që pozita dhe opozita e deshronin pushtetin, megjithate nga friga e SVERIGESDEMOKRATERNA të Jimie Åkesson-it 31 vjeçar këto dy parti harruen veten dhe u mobilizuen bashk per ta pengue partinë e re të futet në RIKSDAGEN në Stockholm. Megjithate nuk ja dolen. Kjo parti u fut në parlament dhe aty do ketë 20 ulse. Kjo parti e re e udhëhequn nga njerz të ri e plotë energji, nga njerz me bindje të forta patriotike suedeze të cilat bindje i kanë sepse e dojnë origjinen e vetë, kulturen e vetë dhe kushtetuten e mbretninë e vetë dhe mbi të gjitha janë njerz që shofin se shteti i tyne Suedia po kerrcnohet nga politika globalizuese e politikajve suedez të cilet per shkaqe të konventave të, ndryshme nderkombtare kanë lejue që nga të gjitha anet e botes të vershojnë me e pa nevojë njerz të feve, të kulturave dhe traditave të ndryshme dhe ata tash po kerrcnojnë kulturen suedeze, traditen suedeze, religjionin dhe mbretninë suedeze sepse po shkelin pamshirshem Kushtetuten e këti vendi. Lideri i saj, 31 vjeçari Jimie Åkesson u ba i popullarizuem pasi në nji artikull per të perditshmen AFTONBLADET  në tetor të vitit 2009 pat deklarue se refugjatet e besimit musliman janë kerrcnimi ma i madhë që i bahet Suedisë që nga koha e Luftes së Dytë Botnore. Sekretari i kësaj partie Björn Söder ( 34 vjeç) deklaron në nji blog të tij personal se homoseksualiteti asht njisojë sikurse të bash seks me shtazë.Nenkryetari i partisë Jonas Åkerlund 61 vjeç deklaron ( sipas gazetes EXPRESSEN )se le të bahet nji botë multikulturale, por jo nji Suedi e tillë. Zavendes kryetarja Carina Herrstedt ( 39 vjeç) që asht edhe partnere e liderit Åkesson ka kjen e denueme per konflikt kunder dikujt me origjinë minoritare, pra e denueme sipas paragrafit që denon per nenqmim dhe ofendim të personalitetit per arsye të dallimit racor, fetar, kulturor etj. dhe që në suedisht quhet ÆREKRENKELSE. Pastaj vjen lideri i dikurshem i partisë 45 vjeçari Mikael Jansson, Margareta Sandstedt ( 46 ) vjeç, sekretari politik 33 vjeçari Mattias Karlsson që kur pat pa nji park në nji qytet dhe mbeturinat e hudhuna gjithandej e pat quejt parku i mbeturinave dhe pat fajsue per të qytetaret jo suedez të ati qyteti. Sekretari per mardhanje nderkombtare Kent Ekeroth 29 vjeçar lider i levizjes " KUNDER ISLAMIZIMIT TË SUEDISË" dhe pastaj të tjeret: Richard Jomshof ( 41) vjeç, Sven Olof Sällström ( 41 ) vjeç, Erik Almqvist ( 32 ) vjeç, lider i rinisë së partisë, Thoralf Alfsson ( 52 ) vjeç, William Petzäll ( 22) vjeç, Lars Isovaara ( 51 ) vjeç, Johnny Skalin ( 32) vjeç, Julia Kronlid ( 30 ) vjeç, Josef Fransson ( 31 ) vjeç, Tony Wiklander ( 71) vjeç, David Lang ( 37 ) vjeç dhe Per Ramhorn ( 42 ) vjeçar. Ishin pra këta 20 deputetet e ri të RIKSDAGEN  të Suedisë të cilet padyshim do luejn rrol të madhë në ndryshimin e shumçkaje në politiken suedeze. Unë jetojë vetë tani e 21 vite në Norvegji, por isha ma par gadi dy vite në Suedi dhe veç kesaj frekuentoj shumë me këtë shtet, shof TV-të e keti shteti dhe percjell me vemendje ato që ndodhin atje. Asht traditë që persa i perket politikes së emigracionit Norvegjia gjithmonë ka qendrue në hije, në prapavi të politkave të shteteve tjera evroprendimore e posaqërisht vendimtare ka kjen tradicionalishtë Suedia. Pra ajo që ka ndodhë në Suedi pas pak ka ndodhë edhe në Norvegji .

Kështu suksesi i Severigesdemokraterna që në perkthim shqip do thotë Demokratet suedez, i entuziazmojë dhe mobilizojë menjiherë forcat e njejta nacional ekstremiste të Norvegjisë. Në krahinat e anes prendimore të këti shteti menjiherë u zgjuan (dhe tash flitet e shkruhet per ta) partia nacionaliste e Vidar Kleppe. Edhe në vet partitë qeveritare dhe ato të opozites ka lider që deklarohen per kompromise e aleanca edhe me Fremskritspartiet të Siv Jensen. Nji deklaratë të tillë e dha para disa ditve zavendës liderja e KRISTELIFOLKEPARTI zonja Hansen. Ka biseda që të bashkohen në aleancë partia e Djathtë ( HØYRE PARTI ) e Erna Solberg me ate Fremskritsparti të Siv Jensen. Dhe krejt kjo jo per faktin se shteti qeveriset keq nga pozita e socialdemokratve në koalicion me të majtet, por per faktin se të gjithë janë dakord se duhet të bahet diçka, duhet të bahen ndryshime. Të gjithë janë dakord se keshtu nuk muj vazhdon ma. Të gjithë janë dakord se duhet veprue dhe ndalë rrezikun që kanoset nga politika globalizuese e cila ndoshta në rrafshin ekonomik edhe ka sjell të mira per shtetet dhe popujt evropian, por në rrafshin nacional, kulturor e fetar asht katastrofë. Levizjet antiislamiste dukshem po rriten gjithandej. Ndalimi i mbulesave per femna në vende publike në Francë si dhe largimi i romve nga ai shtet, pastaj ndalimi i shamijave dhe mbulesave të femnave në Holandë, Belgjikë, ndalimi i minareve në Zvicerr etj, etj nuk janë asgja tjeter pos paralajmrime se popujt e besimit islam e kanë teprue dhe tash ata duhet të ndalen.

Në biseda me qytetar të thjeshtë norvegjez e suedez ndegjojë ( pasi paraprakisht i provokojë dhe ata nuk dinë se edhe unë jamë i huej ) se ata nuk pajtohen se si politikajt norvegjez e suedez në vrap pas parasë dhe pasunive personale kanë lidh llojë llojë konventash e kontratash dhe kështu kanë obligue veten per të pranue gjithçka në shtetet e tyne. Nuk asht e drejtë thotë populli që të na vin njerzit së pari si njerz në hallë që kerkojnë ndihma e pasi tu afrohet ndihma të na shfrytzojnë, të na keqperdorin shtetin e sistemin dhe per ma në fund me paratë dhe ndihmat tona të ndertojnë armë dhe mundësi per shkatrrimin tonë. Ndertimin e gjamijave dhe islamizimin publik e urrejnë të gjithë, por asht karakteristikë e norvegjezve e besa edhe suedezve se kanë durim dhe nuk reagojnë pa ua teprue.

Si duket popujt e shumtë nga e gjithë bota ë posaqërisht ata të fesë islame e kanë teprue dhe kanë kalue çdo kufi. Tash si duket në ajr po pregaditet diçka dhe kjo padyshim do jetë nji stuhi kunder islamiste e cila nuk do jetë mëshiruese per shumkend. Unë këtu frigohem dhe ndjehem keq pse edhe populli im shqiptarë u fut në të njejten strajcë me mahlukatet e Azisë e Afrikës?! Kamë frikë se do na fusin në të njejtin thes me ta dhe do e perfundojmë keq.

Personalisht i jamë gëzue fitores së SVERIGESDEMOKRATERNA dhe i kamë dergue leter urimi liderit Jimie Åkesson. Unë di se ashtu sikur perfunduan shumë perandori , ashtu sikur perfundojë epoka e pushtetit të të kuqve karpatian ashtu , por këtë herë ma shpejtë se perpara po prendon koha e liderve evropian të cilet nuk janë asgja tjeter pos kopila të arabve e turqve, te pakistanezve e indianve që e kanë mbush Evropen me shalvare, hixhaba, shamija , mjekrra e minare . Melezet me gjak të perziem nuk sjellin gja tjeter pos kaos. Ata nuk muj ndahen në dysh a ta perkrahin anen e babës apo të nanës, andaj ata provojnë të jen lojal per të dyja anet dhe kështu vie kaosi. Shembull tipik në SHBA. Kush kishte guxue ta permend ndertimin e gjamisë në vendin e Kullave Binake në kohen e Gjorgj W. Bush-it?

Tash në kohen e djalit të Hyseinit kjo po ndodhë. Dhe ai publikishtë e parkrahu këtë derisa nuk ju ngreh veshi nga amerikanet e vertetë dhe patriot. Mirpo ai nuk e kundershton atë gjami. E ceka këtë mendim timin sepse shof se vetem shtresat e varfna dhe ato të mesme qytetare në Norvegji dhe Suedi kanë probleme me ekonomi, kanë probleme me emancipim dha arsimim, andaj nga këto shtresa edhe vie deri te ndamja martesore dhe pastaj femnat e tilla bahen dashnore të emigrantve që këtu kryesishtë janë me origjinë nga Azia apo Afrika , pra kryesishtë musliman. Andaj per arsye të tareqve të tyne ato gra që per mue nuk janë tjeter pos lavire i detyrojnë edhe fëmijet e vetë që të bahen tolerues dhe mos ta kundershtojnë ardhacakun.

Ndersa klasat e emancipueme, të arsimueme dhe aristokracia e vertetë norvegjeze dhe suedeze gjithmonë janë kunder depertimit të kulturave tjera e posaqërishtë kunder fesë islame e cila rrezikon jo vetem kulturen evroprendimore, por edhe egzistencen e popujve të botes.

Diçka po pregaditet, shumçka mund të ndodhë. Mirë nuk do i del askujt dhe fajin e ka vetë Evropa që ju la hapsinë dhe teren krijesave antinjerzore dhe anticivilizuese.

 

Selim M. Hasanaj

Sarpsborg

Norvegji

26.09.2010(Vota: 17 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Emri:
Emaili:
Kodi i sigurise:
Titulli:
Komenti:

Publikime te tjera ne kete kategori: