E shtune, 31.10.2020, 07:20 AM (GMT)

Noemi Lushaj: Rozafa = Gruaja në mur

Historinë e mëposhtme më tregoi për herë të parë nga babai im, me sytë e tij plot lot, ndërsa unë shëtisja nëpër rrënojat e kalasë së një qyteti historik të Shqipërisë veri-perëndimore të quajtur Shkodër. Kalaja, e cila ishte ndërtuar strategjikisht në një kodër me pamje nga qyteti në antikitet, u emërua pas...

Reshat Nexhipi: Rrallë ka komb në botë me tolerancë fetare si i yni

1.Deklarimi i heroit tonë dhe babait të tij, herë për katolikë, herë për myslimanë, nvarësisht nga interesat kombëtare, siç preferonin edhe  Ali pashë Tepelenës, për t’u  bërë ortodoks, Faik Konicës, katolik etj.2.Laramania fetare e pjesëmarrësve në Kuvendin e Lezhës, të v.1444, të Lidhjes së Prizrenit, 1878...

Gëzim Llojdia: Të huaj në vitin 2020. Pse jo!

Maria Danielle Smith  bën këtë pyetje , që shqetëson sot rreth 95% të banorëve të tokës.Të huaj në punë,në shtëpi,në biznes,në lojë, dhe së pandemia e ardhur nga diku nga Azia ,na bëri të huaj në planetin tonë. A mund të ndihet viti 2020 më kataklizmik? Ka një pandemi vdekjeprurëse dhe një krizë ekonomike...

Ndue Dedaj: Shteti nuk ka hyrë në galeritë e minierave

Nëse ka një copë territor ku shteti është inekzistent, është nëntoka shqiptare, minierat që nuk i nënshtrohen asnjë lloji kontrolli shtetëror. Të vetmet raste kur shteti rend turravrap për te galeritë e kromit, bakrit etj. është dërgimi i ekipeve te avari-shpëtimit nga Tirana për të nxjerrë trupat e pajetë të minatorëve...

Ndue Ukaj: Marritë tona janë bërë të gërditshme

Nuk ka gjë të keqe të duash, të respketosh dhe të nderosh një komb tjetër, por të bësh këso shfajqe turpi, në kohë theyerjesh të mëdha kulturore dhe me një popull që rrallëherë në histori ka treguar respekt, nderim dhe dashuri për kombin tonë, kjo do të thotë se diçka nuk është në rregull me ne...

Afrim Caka: Konflikti apo mashtrimi midis fesë radikale ndaj kombit shqiptar

Një analizë e imja për personalitetet dhe ndikimit të tyre në kulturën dhe historinë tonë. Përveç kompleksit të vdekjes nga radikalzmi fetar mesjetar, për të cilën kam shkruar e folur shum herë, shohim në këtë rast gjestin dramatik dhe disi historikë të udhëheqësve politik nga Drenica, Dugagjini e Prapashtica ...

Halil Matoshi: Viva La France!

Terrorizmi i primë nga islami politik si tendencë kundër qytetërimit Perëndimor, ndonëse i merr në qafë aktualisht qytetarët e rëndomtë, në thelb është rebelim i njerëzve primitivë kundër modernizimit e përparimit të shoqērisë njerëzore, sëkëndejmi, ideologjia që e ushqen terrorizmin është...

Xhemal Ahmeti: Terrorizmi e ka bazën tek religjionet

Me eufemizma nuk zgjidhen problemet: pse nuk pret sot askush koka në emër të Kantit, Volterit, madje as Nietzsches e Shopenhauerit, as Platonit e Arsitotelit, as iluminizmit, as nihilizmit e ekzistencializmit - marksizmit po se ishte religjion ouleanik i llojit të vetë? Leni infantilizmat ky paqësor ai hyjnor...

Ndue Ukaj: Armiqtë e lirisë

Skenat e terrorit në Francë, tregojnë qartësisht se armiqtë e lirisë, përmes terrorit, frikës dhe ankthit, duan t' iu vënë kazmën themeleve të qytetërimit tonë bashkëkohor, që paradigmë dhe vlerë sublime ka lirinë e shprehjes.Duke i parë skenat e tmerrit në Francë...

Sadik Bejko: Fishta si karakter i madh i kombit të vet

Për ne pasardhësit Gjergj Fishta është një poet i shquar, një nga emrat më të mëdhenj të kësaj fushe. Veprat e tij botohen dhe ribotohen në këto vite të kthimit të tij në vendin që ia kishin mohuar. Studiuesit dhe universitetet thellojnë kërkimet dhe analizën mbi vepra të tij. Aktorët...

Ramush Haradinaj: I tronditur me sulmet terroriste në Francë

I tronditur me sulmet terroriste në Francë. Në këto momente të vështira, qytetarët dhe populli i Republikës së Kosovës, ndajnë dhembjen me popullin francez. Franca i ka dhënë pafundësisht shumë qytetërimit dhe lirisë, andaj ekstremizmi dhe terrorizmi, nuk mund ta sfidojnë Francën...

Nebil Çika: Gramoz Ruci flet per holokaustin?! Pse nuk thriret edhe Geringun!!!

Te flase Gramoz Ruci per holokaustin dhe eshte antisemitizmin eshte nje soj sikur te flas Gering apo cdo minister tjeter nazist . Ruci eshte  ministri i fundit i brendeshem i diktatures komuniste autori me i madh i gjalle i holokaustit komunist ndaj shqiptareve  , pergjegjes i drejtperdrejte per krime kunder njerezimit...

Prezantimi i Lëvizjes për Ndryshim, fjala e Jozefina Topallit

Jam ndjere e emocionuar kur nje grup te rinjsh me ftuan te ishim bashke per nje kauze te forte e patriotike.Kisha kohe qe beja  thirrje e shpresoja  qe dikush nje dite te niste  nje inisiative  e te merrte frenat e nje levizje per ndryshim. Ku ka me mire e me shpresedhenese se sa kete levizje ta fillojne brezi i ri, nje brez i ...

Tomislllav Markoviq: A është Kosova territor, apo hyjësi?

Se kush me se merret, intelektualët serbë e mbrojnë Kosovën nga Shqiptarët dhe Malin e Zi nga Malazezët. Dhe puna nuk po iu shkon keq. Malin e Zi tanimë kanë filluar ta çlirojnë nga okupimi malazez, me ndihmën e vogël të Aleksandër Vuçiqit, të buxhetit të Serbisë dhe të makinerisë mediale...

Gjon Keka: Historia e gjuhës dhe artit të shkrimit

Arti i të shkruarit është arti i shprehjes së mendimeve tona përmes shenjave. Para se të shpikej shkrimi,mbilleshin pemët, ngriteshin grumbuj gurësh, altarësh dhe kolonash si dhe bëheshin festivale e lojëra, këto dhe shumë të tjera gjëra simbolike ishin mjetet me të cilat njerëzit e popujt donin të ruanin...

Bardhyl Maliqi: Bashkëjetesë e shndritshme e Naimit me atdheun

Janë shumë të rrallë emrat e autorëve që bashkëjetojnë me emrat e veprave të tyre dhe krejt të veçantë ata që mishërohen te Atdheu i tyre. I tillë është padyshim Naim Frashëri. Kujtojmë emrin e këtij festivali poetik, jetëgjatësinë 24 vjeçare të tij, shqiptojmë “Ditët e Naimit” dhe menjëherë kujtojmë çka...

Mero Baze: Telebanizmi kërkon një përgjigje shtetërore

Ambasadori i Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi, po përballet me një fushatë linçuese nga përfaqësues zyrtarë të klerit mysliman në Kosovë dhe më tej, për shkak se ai ka shpërndarë një raport të gazetës franceze “Le Figaro”, në të cilin bëhej një kronologji e ngjarjeve lidhur me masakrat që kanë...

Rexhep Shahu: Gurë të çmuar në gjerdanin e lirisë

Liria vjen nga gjaku i dëshmorëve, nga gjaku i bijve të Kosovës, ne na duhet ta ruajmë si sytë, si jetën tonë. Dhe të mos abuzojmë me lirinë.Luftë askush askund nuk bën përditë. As beteja në kohë lufte nuk ka përditë. Por beteja për ruajtjen e lirisë së fituar nga gjaku i shqiptarëve dhe lufta e miqve...

Fritz Radovani: Maska e At Gjergj Fishtës

Ishte viti 1962.., sikur flitej se mund të “rikthehej” At Fishta.U bane edhe disa mbledhje në Shtëpinë e Kulturës në Shkoder me krijue këte pershtypje, po nuk mund të besohej se mbas gjithë asaj shtergate kunder Tij, mund të ndigjohej ushtima e Atij zanit...Erdhne dhe personalitete nga Tirana per atë qellim...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora