E diele, 15.12.2019, 05:47 AM (GMT)

Gani Mehmetaj: Ku janë ngjashmëritë e istrianëve e të shqiptarëve

Salla e Teatrit të qytetit ishte e vogël sa të zinte të gjithë të interesuarit për shfaqjen e filmit "Babai" të Visar Morinës. Qindra syresh prisnin edhe në  korridore, dhjetëra ishin në shkallët e teatrit. Shqiptarët e qytetit të Poreçit dhe ata të Qarkut të Istrisë (Kroaci) kishin përgatitur një program e prezantim të veçantë...

Frank Shkreli: Rasti i shkrimtarit Agron Tufa, një precedent i rrezikshëm

Unë e kam thënë shpesh atë që kam menduar dhe mendoj përlirnë e fjalës dhe të medias në Shqipëri dhe për përpjkekjet e vazhdueshme të qeverisë, përfshir paketën “anti-shpifje”.  Është kjo një përpjekje që është këthyer tani në një tragji-komedi, sepse qeveria e ka vendosur tanimë se versioni i saj do të miratohet...

Ndue Ukaj: Shqiptarët e çakërdisur

Shqiptarët e sotëm nuk vuajnë prej ndonjë armiku të jashtëm, si dikur, as nga padija, siç tregonte Pjetër Bogdani në librin e madh, “Çeta e profetëve”, por ata vuajnë për shkak të mosmarrëveshjeve dhe keqkuptimeve të tyre të brendshme, dukuri këto që kanë shkaktuar urrejtje e çarje të mëdha kombëtare...

Pal Neçaj: Njoftoi për vdekjen e bosit dhe vdiq pranë tij

E njoha dhjete vite me pare. Sapo kisha filluar pune si super ne nje pallat ne Menhatan, ne lindje 85 rruge, Nju Jork. Mbasi kisha lare shkallte e jashtme, po laja tratuarin perpara tij. Nga ana djathte drejt meje, duke ecur ngadale, po vinte nje burr’mbas te cilit ishin kater qenush. Trupi i tyre mund te krahasohet me kecin 5 mujor...

Xhelal Zejneli: Afera e Drajfusit - Zola në mbrojtje të së vërtetës

Në vitet e fundit të shekullit XIX ndodhi në Francë një ngjarje e cila e tronditi, jo vetëm vendin, por edhe mbarë Evropën. Ngjarja u quajt Afera e Drajfusit.Ngjarjet kryesore gjatë kësaj afere të famshme që e tronditi jo vetëm tërë vendin e Volterit, por edhe një pjesë të madhe të opinionit publik botëror, kanë  qenë, si vijon...

Blerim Latifi: UÇK-së iu bashkuan shumë luftëtarë të huaj

Gjatë luftës UÇK-së iu bashkuan shumë luftëtarë të huaj. Ishin gjermanë, francezë, italianë e anglezë. Pesë prej tyre, i kam njohur personalisht. Disa u vranë, disa u plagosën. Italiani Françesko Bider dhe francezi Pallard Pierre sot prehen në varret e Koshares...

Kalosh Çeliku: Policia letrare e humbi fushëbetejën

E thotë me plot gojën mes faqeve të këtij libri Flora Sela - Kastrati. Përçudi, mes këtyre faqeve, papritmas edhe dëshprohet si autore. Thotë: Po, tashti të gjithë e kanë vënë maskën e patriotit. Kësulën e bardhë në kokë. Flamurin kuqezi në dorë...

Enver Bytyçi: Pse Baton Haxhiu sulmoi sot ambasadorin amerikan, Philip Kosnett!

Më tërhoqi vëmendjen një intervistë e liderit të Vetëvendosjes, Albin Kurti, në Radion prestigjioze “DW” dhe një koment i Baton Haxhiut në “Express”! Albini thjesht shprehte qëndrimin e tij politik në funksionin e kryeministrit, ndërsa Batoni i hakërrehej ambasadorit amerikan, Kosnett, pse ky i fundit...

Xhafer Leci: Jusuf Buxhovi - Dosja B

Prof. Dr. Jusuf Buxhovi, është historian dhe politikan nga më të njohurit e trojeve të Shqipërisë Etnike. Ky libër, si edhe shumë të tjerë, është publikuar edhe në anglisht. Kënaqësi! Dëshiroj të shkruaj pak fjalë. Romani "Dosja B" trajton tema të rëndësishme, për zhvillimin e luftës së fundit në Kosovë...

Fahri Dahri: 752 vjet më parë dhe e nesërmja

Në librat që janë shkruar, botuar e që shkruhen, ku edhe unë kam shkruar e botuar, në  kënd vështrimin tim, arrihet të tregohen, nxirren jashtë vetes për të mos i marrë me vete, vuajtjet, dhimbjet, amanetet, ashtu dhe sukseset, arritjet pozitive të breznive para nesh dhe ato të brezit tonë...

Shefqet Dibrani: Presidenti i Kosovës Isa Mustafa

Lidhja Demokratike e Kosovës, e cila po udhëhiqet nga teknokrati komunist Isa Mustafa është në krizë të identitetit politik. Kjo parti tashmë është e pushtuar nga nëntoka kriminale, e njohur si  Gjenerata e Kolegji RIINVEST, qëllimi parësor i së cilës është për ta çoroditur partinë e Ibrahim Rugovës...

Aleksander Platunov: Zbulimi i ri - Teatri nga Kosova

Më pëlqen të zbuloj gjëra të reja në teatër. Forma të reja, emra të rinj, autorë të rinj ... Në Festivalin XI Ndërkombëtar të Teatrove Chamber dhe Teatrove  me Small-Form  "Moldfest" të mbajtur në kryeqytetin e Moldavisë Chisinau nga 11 deri në 18 nëntor 2019, fillova të zbuloj një vend të ri teatral - Kosovën...

Xhelal Zejneli: Albert Camus - Shkrimtari i absurdit dhe i revoltës

Alber Kamy (Albert Camus) ka lindur në Mondovi të Algjerisë më 7 nëntor 1913. Vdiq në aksident rrugor në Villeblevin, afër Parisit, më 4 janar 1960. Është romancier, eseist, dramaturg dhe filozof francez. Rrjedh nga një familje e varfër punëtorësh. Babai i tij ishte francez...

Fritz Radovani: 13 Dhjetor 1990 – Shkodra zhguli diktatorin tiran

Në librin “TIRANËT”, Historitë e 100 Despotëve dhe Diktatorëve, me titull: “TYRANTS”, botue në vitin 2004, for Lifetime Distributors Pty Ltd Building G, 2 Hudson Avenue Castle Hill, 2154 Australia, kam gjetë të vërtetën historike t’ pashkrueme deri tashti për né Shqiptarët...

Xhelal Zejneli: Liria e Shtypit

Në vendet me shkallë të ulët të zhvillimit ekonomik, edhe demokracia është në nivel të ulët. Këtu bëjnë pjesë të gjitha vendet e Ballkanit perëndimor, si: Maqedonia e Veriut, Shqipëria, Kosova, Mali i Zi, Bosnja dhe Hercegovina dhe Serbia.Në vendet e sipërthëna, vështirëështë të flitet për lirinë e shtypit...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese