E diele, 20.06.2021, 11:27 PM (GMT+1)

Entela Binjaku: Intervistë me "Mjeshtrin e Madh" Faik Xhani

Përveç datës 1 tetor, datë që kemi nisur ta përkujtojmë viteve të fundit, mendoj që nuk janë të shumtë që e dinë se bota e qytetëruar i ka kushtuar grupmoshës më të rritur të shoqërisë, edhe një datë tjetër:  15 qershorin.Në 10 vitet e fundit kjo datë kujtohet si Dita Ndërkombëtare e....

Ryzhdi Baloku: Punoni për Shtet!

Duke e ditur se miliona  familje i humbnin shtëpitë e veta dhe "e merrnin botën në sy" gjatë konflikteve të dhunshme dhe luftërave të zhvilluara, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara e përcaktoi 20 qershorin "Ditë botërore të refugjatëve", me synim që të sensibilizohej opinioni për kthimin e asaj popullate...

Edison Ypi: Budallai

Budallain që ishte aq budalla sa për asgjë nuk mendonte dhe asgjë nuk dinte të bënte, e kërkonin me qiri në cilin katund rënkonte, në cilin pyll kulloste, me cilën dhi bënte qef, e quanin njeri me mendje të kthjellët, me shpirt të pastër, me ndërgjegje të pandotur, bolshevik të lindur, proletar të paepur...

Fahri Xharra: Ajo që ishte e jona mbetet e jona

Lundrimin nëpër historinë e kombit tonë e bëjnë njerëzit e mençur të “zhveshur” nga bindjet fetare, politike dhe rajonale me një qëllim të shenjt- zbardhjen e saj. Neve kaluam shumë kohëra të turbullta, po flasë vetëm për dy mijë vjetshin e fundit; na gjymtuan me “ rob e me th`mi ” me “tokë e katandi” ...

Blerim Latifi: Historia nuk fillon me qeverinë Kurti

Në kohën e gazetave të printume budallallëqet e militantëve partiakë dëgjoheshin njëherë në katër vite, edhe atë në audienca të kufizuara. Tash, në kohën e rrjeteve sociale, budallallëqet e tyre marrin vëmendje të përditshme dhe mbarë kombëtare. Kjo po e transformon natyrën e vetë demokracisë, nga një regjim...

Prend Buzhala: Një Orë Letrare simpatike

Ujëmiri është qendra ku e kam kryer shkollën fillore. Sot, në prag të Ditës së Çlirimit të Klinës- Një TAKIM LETRAR simpatik në SHFMU "Ali Krasniqi" në Ujëmirë të Klinës, me nxënës e mësmidhënës të kësaj shkolle, si dhe me krijues letrarë, që erdhën nga Podjeva e Kamenica (Njazi Kastrati, Rudi Berisha, Zylfie Gërvalla...

Albert Zholi: Flet sopranoja dhe pedagogia Linda Kazani

Mag. art Linda Kazani Simixhiu Soprano dhe Pedagoge. Linda Kazani ka lindur në Tiranë, në vitin 1974. Pasi mbaron Liceun artistik „Jordan Misja“ në Tiranë, studion kanto lirike në Akademinë e Arteve në klasën e Prof. Suzana Frashëri dhe Prof. Hamide Stringa. Në vitin 1996 diplomohet si këngëtare lirike...

Nikoleta Kovaçi: Kafe me Njerëz

Dje takova ne rruge nje te njohuren teme! U ndal e m’tha se donte me patjeter t’me jipte kafe! I thashe nxitoi se vertet me duhej te shkoja ne nje darke te randsise se veçante! S’te marr shume kohe, m’tha, po kam tri dite qe me mundon nji ankth i madh! Due me t’bind se une s’jam kamikazi jot, S’po m’zà gjumi...

Kastriot Dervishi: Ekspozimi

Pasi shokët e forcave të ndjekjes mbaruan punë me kundërshtarët politikë, sollën popullin (edhe fëmijë) të shihte të vrarët e shpërndarë në lëndinë. Foto e vitit 1947 në Shijak...

Botohet studimi: ''Malësorja, Romani monumental i Kosovës''

Shefqet Dibrani, poet, publicist dhe kritik letrar, ka botuar pjesën e parë të studimit mbi romanin “Malësorja” të Nazmi Rrahmanit, me titull: “MALËSORJA, Romani monumental i Kosovës”.Shikuar nga stafi akademik të cilët janë...

Astrit Lulushi: Edhe kështu mund të ketë ndodhur

Në kohë zbulimesh të mëdha, shpesh për interesa të ndryshme, fshihen edhe identitetet e njerëzve që i kryejnë ato. Dhe historia përzihet.Ndërsa Kristofor Kolombi është pretenduar prej kohësh nga Italia, ka gjithashtu spekulime se ai mund të ketë qenë spanjoll, portugez, bask, hebre, kroat, polak, grek, francez e tjetër...

Dedë Preqi: Me një t'rame nuk trandët lisi

Në këto rrethana të njohura të marrëdhënive mes Kosovës dhe Serbisë, në tërësinë e gjitha çështjeve vërejmë mungesën e vullnetit politik ndërnjerëzor, i cili do të ishte çelësi kryesor që i kyq dhe hap portat e mendjes dhe zemres dhe kjo ndodh kur në thëmel të kërkimit të këtij vullneti, kemi vënë disa tipare dhe kritere të veprimit...

Marsela Lekli: Sa të rëndësishme janë pushimet?

Mbas një viti të lodhshëm është e rëndësishme të shkëputemi relativisht disa ditë të mjaftueshme nga rutina e obligimeve tona të përditshmërise. Si vëndet malore ose bregdetare.Pushimet kanë një rëndësi të madhe në mirqënien tonë psikologjike-mendore. Mbas pushimeve çdo kush ka një rritje të energjisë...

Hasan Hasanramaj: Do tu kthehet buzëqeshja dhe lumturia

Në regjionin e pasur dhe atraktiv me ajrin e  pastër që lëshohet nga Bjeshkët e Nemuna, florën dhe faunën e pasur cila mbulon kodrat dhe luginat nga të cilat rrjedh uji i ftohtë si akulli, gryka piktoreske të Deçanit, bukurit tjera të rralla e atraktive dekada më radhë ishin dhe janë viset me tërheqëse për fëmijët...

Florim Zeqa: Premtimet e harruara të kryeministrit!

Ditë më parë një mik i imi kërkojë nga unë që ta mbështes kryeministrin Albin Kurti në betejën me Vuçiqin dhe në betejën politike kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Po i thash, do ta mbështes në të gjitha premtimet që e kam mbështetur gjersa ishte si opozitar. Që i bie...

Hilmi Saraçi: Vrasja e Latif Berishës nga kriminelët serbë

Më datën 24 mars 1999 (datë kur forcat e NATO-s sulmuan Serbinë) kriminelët serbë kishin hyrë në befazi në oborrin e  shtëpisë së tij, në veri të Mitrovicës. Kur kishte dalë,kishte kuptuar se ishin kriminelë serbë, kishte  tentuar të mbrohet, por rrëbeshet e automatikut të kriminelëve serbë e kishin plandosur...

Tahir Bezhani: Ushtimë zjarri

Toka ime e shtrenjtëTë kam gjak shpirti,Copë e ngjeshur ashtiMe Ty dertoj çdo përplasje  jeteMë thuaj  pash besën tëndeA do m’i ruash gjatë eshtrat e lodhurAty brenda palcës tënde plot zjarrJe ADN-a flakëruese e qenies sime...

Kalosh Çeliku: Lufta ime vazhdon me poezi erotike

I shpëtova Pusisë, në “Bozhur”. PrishtinëFamiljes gruas parë besnike me birrë:“Peja”.Përcjellur mes kamarierit: Tri herë radhas.I thashë: Sot, nuk pi birrë “Peja”. I thuaj,“Mikut”: Faleminerit. Ҫka do pi ai prej meje? Jo! Ai, nuk pi asgjë prej teje. Atëherë, i thuaj:Brenda, pesë minutave: Nëse, nuk...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora