E merkure, 19.02.2020, 12:24 AM (GMT)

Edison Ypi: Albanicus Modernicus

Ecën rrugës sikur nuk e ka mëndjen, sikur nuk i intereson asgjë shqiptare, sikur Shqipëria dhe shqiptarët janë një realitet që ky është lodhur shumë për ti bërë si Italia dhe italianët, por ka hequr dorë sepse këtu njerëzit janë të prapambetur, të pa gdhëndur, të egër, ndërsa ky është i përparuar, i ndriçuar...

Bardhyl Berberi: Në kujtim të Misto Markos, mjeku personal i Poradecit

Pranë kishës së “Shën Mërisë” në një  rrugicë karakteristike pogradecare, fare pranë burimeve ndodhet shtëpia ku ka jetuar Misto Markua, i cili  kishte shkuar në Amerikë pranë vajzës së tij pak vjet më parë.Dr. Mistua  njihet ndryshe edhe si mjeku personal i Lasgush Poradecit, i cili e ka kuruar nga viti 1953 deri në vitin...

Helena Halilaj: Kosovë të dashurova me sy fëmije

Prej teje mësova që fëmijë dashurinë për lirinë. Në qytetin tim të vogë që u bë prehër i madh.Pë ty kujtimet më të forta i ruaj në qendër të zemrës e i takoj shpesh sa herë shkoj në Kukës, sa herë fryjnë mbi ballin tënd erërat e mallit. Më merr malli për fëmijërinë time kur ne jetuam sëbashku, sa mirë ishim...

Gani Mehmeti: Bija e Mavriqit, Hanifja

Me kokën prapa, pse i kishte mbetur gjithçkaqë njihte e dinte, këmbët po e çonin përpara. Njerëzit, të mëdhenj e të vegjël, të shkurtë e të gjatë,të hollë e të trashë – janë të njëjtë. Por, ata dallojnë në mendje e në zemër,  në ndjenja e në emocione, në të ditur e në të paditur...

Fritz Radovani: Lule për vrasjet e luleve shqiptare

Ambasadori Sovjetik Vladimir Nikollajeviç Tokin në Tiranë. i dhuroi vrasësit komunist “hero” Ramiz Alia, “një lule dhe një dekoratë kujtim”… Tashti Ramizi e ka mbi vorr!..Dhe, vrasësi i Luleve Shqiptare, i ardhun me kohë nga Bosnja.., e merr kujtimin e vet...

Hysen Dizdari: 12 vjet pavarësi e Kosovës – 20 vjet Kosovë e lirë

Kosova historikisht ka qënë ka dhe mbetet djepi i shqiptarizmit dhe i Rilindjes Kombëtare Shqiptare,por dhe faktori themelore i krijimit të shtetit të sotëm shqiptare dhe  i fitores së pamvarsisë me 28 nëntor 1912 në Vlorë.Historia nuk mund të harrohet se shqiptarët e Kosovës kanë derdhur gjakun e tyre...

Xhelal Zejneli: Krijimet letrare të arbëreshëve

Ngulimet masive të shqiptarëve në Itali filluan me pushtimin e Ballkanit nga Turqia. Ky eksod u shtua pas vdekjes së Skënderbeut (1468). Në vitet 1468-1478 valë refugjatësh braktisën Shqipërinë jugore, kaluan detin për t’u ngulitur në Basilikatë, Molize, Pulje, Kalabri...

Moza Boletini: Tafil Boletini në mbrojtje të hebrejve

Sipas materialit të mësipërm dhe disa dokumentave që më dërgoi Gazmend Boletini nga Mitrovica, bëhet fjalë për shpëtimin e hebrenjve në Prefekturën e Elbasanit në vitin 1943, ku në qendër ndodhet portreti i intelektualit e patriotit Tafil Boletini, atë kohë Prefekt i qytetit të Elbasanit. Ky material pasqyrohet ...

Nafi Çegrani: Inskenime dhe akuza të trilluara!

Asnjë e dhënë konkrete zyrtare, veç informacionit mediokër se në iks vendin ( janë disa vende të evidentuara në akuzë, por mbeten si versioned he gjeografikisht në largësi të ndryshme, madje edhe në kohë nuk kanë një përputhmëri…), ku thuhet se kinse u ,,krye vrasja,,(?) Thuhet se personja e zhdukur NN u ,,likuidua,, me dy plumba...

Fatmire Duraku: Shpirti digjet gjithherë pa ty

Poezia e Nexhat Halimit, kjo e librit më të ri “Ulli mbi det”, e sapo  botuar nga Shtëpia Botuese “Diti & Oli” në Ulqin, është një tërësi unike dhe ti ke përshtypjen e udhëtimit të pandërprerë ndër valë të ashpra, ndër det të qetë dhe të pafund për të arritur deri te një kështjellë mijëvjeçare dhe prapë  - i përgjakur...

Florim Zeqa: 12 vjet njohje ndërkombëtare, 12 vjet izolim!

Edhe pse me qeveri të re, Republika e Kosovës 12 vjetorin e njohjes ndërkombëtare është duke e pritur më e katandisur si asnjëherë më parë; me fusnotë*, me pozicion inferior dhe me status të hapur në arenën ndërkombëtare, me tkurrje njohjesh, mes takses 100 % dhe reciprocitetit me Serbinë, mes idesë së...

Fatmir Halimi: Zekerija Idrizi - Bisedë shpirtërore me Shën Nënën Terezë

Librin publicistik “Bisedë shpirtërore  me  Shën Nënën Terezë”,Zekerija Idrizi e ka ndërtuar nga parimet dhe idetë shumë personale të tij, ose të themi se Zekerija për konceptimin e këtij libri është nisur nga personalja, pasi që si Nëna Terezë, e ashtu edhe autori (Zekerija)kanë lindur në të njëjtin qytet...

Mihal Gjergji: Një udhëtim letrar me poetin Agim Basha

Shfletova ditarin tim të para disa viteve. Mes të tjerash edhe mbresat e poetit Koçi Petriti gjatë një udhëtimi të tij në Kurvelesh. Qëndroja shpesh në shoqërinë e këtij liriku të shquar. Ai kishte ndaluar në Lekdush, në vendlindjen e poetit Agim Basha dhe më rrëfente përshtypjet e tij.  “Kisha lexuar poezi të Agimit. Ka një guxim të ...

Flamur Harri: Analize dhe... urretje

U befasova sot me date 11 shkurt 2020 .Kur rreth ore 12 -13 me vjen postieri i lagjes dhe me bie nje zarf nga prokuoria gjykates se shkalles se pare ne Tirane.Pyetja e pare qe i bera vetees ishte: Cdua une ne Tirane, kur une po e trajtoja problemin me Zv. Prokurorin Ridvan ne Elbasan...

Dedë Preqi: Opozita primitive sjell në skenë llojin e vet primitiv

Në vendet e zhvilluara demokratike opozita ka një vend të rëndësishëm në rrolin e vendimeve dhe plotësimin e detyrave që e kontrollojnë pushtetin. Në thelb opozita do të kishte rrolin për të vepruar të trajtojë shumë çështje në parim dhe ato, të cilat janë gjithnjë e më të ekspozuara ndaj predentimeve gllabëruese...

Ndue Ukaj: Sa larg ëndrrës për shtet normal

Don Kishoti do t' iu kishte lakmi aventurave politike të udhëheqësve shqiptarë. Pa e mbarur një, e fillojnë një tjetër.Arrogantë dhe të pasinqertë, si “dhija e zgjebosur me bishtin përpjetë”, ata bëhen sikur janë në pozicionet e tyre, për t’i ndrequr ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese