E enjte, 21.03.2019, 02:07 PM (GMT)

Pëllumb Gorica: Fryma pagane e Ditës së Verës

Ritet e lashta pagane janë përcjellë, sa në antologjinë gojore popullore, aq edhe në plastikën e lëvizëshmërisë së jetës, si një dëshmi e kulturës sonë të lashtë. “Dita e Verës” është një prej riteve festive. Në zhvillimin e saj, ajo përshkohet nga tipari i gëzimit njerëzor, që pasqyron kalimin e dimrit...

Klajd Kapinova: Amerikanët frymëzohen nga jeta dhe vepra e Nënë Terezës

Amerikanët e vlerësojnë shumë gonxhen e shqiptarëve dhe shën Nënë Terezën e botës. Ajo ishte Qytetare Nderi e SHBA, titull i dhënë shumë vite më parë nga Presidenti republikan Roland Regan, i cili e adhuronte shumë për punën e saj fisinike në shërbim të të varfërve amerikanë dhe botës. Ajo vetëm në New York ...

Atdhe Geci: Kosova, dashuria ime

Ne që trupin e mërguam nëpër botë si pasojë të shtypjes së egër dhe  luftës, jo pak jetën e dhënë nga prëndia po e harxhojmë nëpër vende të huaja, dhe për të huajtë. Unë thotë Ali Tahir Aliu, nga fshati Bardhyl ( Bradashi ) i Podujevës, se është çasti që t´i trokasim vetes...

Xhelal Zejneli: Thomas Stearns Eliot - Tradita dhe talenti individual

Kur ne anglezët shkruajmë, rrallë flasim për traditën, ndonëse herë pas herë na vjen keq për mungesën e saj. Nuk mund t'i referohemi nocionit "traditë" në ndonjë kuptim të përgjithshëm apo të veçantë; në rastin më të mirë e përdorim mbiemrin dhe për poezinë "e këtij apo të atij" themi se është "tradicionale" madje edhe "tejet ...

Diadema Stil: Llogoret kanunore të instinkteve maskiliste…

Përditë opinioni shqiptar tronditet nga dhunimet e skajshme të femrës, dhunë fizike e psikike pa limit, deri dhe vrasje pa asnjë alibi, pjesë e një mentalitetit maskilist të skajshëm kanunor. Viktima për fat të keq, nuk kanë qenë vetëm gratë e vajzat e zonave rurale, me arsim të kufizuar, por dhe femrave ...

Adil Fetahu: Karaxhiqit - burg i përjetshëm

Trupi gjykues i Mekanizmit  për Gjykatat Penale Ndërkombëtare, mekanizëm ky që e vazhdon punën e Tribunalit të Hagës, pas shqyrtimit të ankesave të të akuzuarit Radovan Karaxhiq dhe atë të Prokurorit të atij Mekanizmi, sot mori vendim  (aktgjykim të plotëfuqishëm), me të cilin e ndryshoi...

Faruk Tasholli: Me 'zotin e veshur me të bardha'

Në shtypin gjerman të rrethinës ku jetoj, në Aachen të Rajnës Veriore, rastësisht has një emër të një mjeku shqiptar, i cili bën mrekulli duke transplatuar kockat e të vdekurve tek të gjallët. Është ky shefi i klinikës kirurgjike në spitalin Shën Josef në Linnich, Arjan Mullahi...

Fatmir Halimi: Bislim Aliu - Vetmia

Vetmia është titull shumë interesant dhe karakteristik i romanit të fundit të shkrimtarit dhe piktorit Bislim Aliut. Zbërthimi i titullit na shpie në dy venerime: atë artistik, simbolik e figurativ dhe në venerimin faktik e konkret.Venerimi simbolik e figurative ...

Lidhja e Shkrimtarëve e Kosovës: Njoftim

Dashamirët e artit letrar bëhen me dije se nesër, në orën 12, në Institutin Albanologjik të Prishtinës, organizohet një takim letrar në shenjë të 21 Marsit - Ditës botërore të poezisë. Me këtë rast do të paraqiten disa punime dhe diskutime, si dhe do të lexojnë krijimet e tyre poetike disa anëtarë të LSHK-së...

Jusuf Zenunaj: Fjalët e politikanit

Nê mes tuaj jam gatuarE jam duke u premtuarqë natën do t’jua bëj ditë,ndaj nga unë mos keni frikë..Si për vete do t’mundohem;para jush t’mos turprohem,me ju do jem gjithë jetën;në parti të re si n’të vjetrën.I ri e i vjetër t’gjithë e dinipër çdo gjë n’krah më keni...

Nexhat Halimi: Koha në tokën e djegur

Të dielat e pikuara nga gjiri i RozafësKanë kënaqësinë e djegies së fluturës në qiriTë hënat e ndezura nga Molla e Kuqe te zotiKanë ëndrrën e Toplicës fshehur m`u në gjiTë martat e shelgut degë lëshuar mbi ÇamëriKanë ritmin e fluturimit të zgalemit në ulliTë mërkurat gjak rrënje në Malësi të Madhe...

Frank Shkreli: 20 vjetori i sulmit të Nato-s kundër Serbisë

24 Marsi i këtij viti shënon 20-vjetorin e fillimit të sulmit ajror të Aleancës së Atlantikut Verior, NATO-s kundër objektivave ushtarake të Serbisë. Ishte angazhimi i parë ç’prej themelimit të Aleancës më të fortë ushtarake që ka njohur ndonjëherë historia, me qëllim për të ndaluar krimet e Serbisë...

Mehmetali Rexhepi: Atdhedashësi e mësuesi model - Hetem Arifi (1945-2019)

Në emër të Shoqatës së të Burgosurve Politikë të Kosovës- Dega në Gjilan, mora pëlqimin e kryetarit të Degës, që t`i shpreh pak fjalë për jetën e bujshme e dramatike të atdhetarit, të burgosurit politik, të veprimtarit për  bamirësi në Gjilan e rrethinë, të aktorit të teatrit ...

Blerim Rrecaj: Përsëri për punësimet

Të ngacmon diç që dëgjon. Të vërtitet titulli "Përsëri për punësimet"... Dhe fillon diç mendon. Më pas dhe fjali nis të thurësh. Dhe ja çfarë hedh hidhur në fletë, edhe pa qenë nevoja që të hapet goja edhe pse thuhet se goja flet e flet kur shpirti ka siklet. Njëra nga temat për të cilat pëshpërisim...

Nuredin Lushaj: Miku ynë i dashur, Prof Murat Gecaj

Në Malësinë e Gjakovës (Tropojë), që nga çlirimi e deri më sot, ka arritur mbi 1.000 numri i intelentualëve me me arsim të lartë, të profesioneve të  ndryshme. Nga këta, mbi 100 kanë grada e tituj shkencorë. Ata janë janë krenaria e krahinës sonë, por dhe e Kombit Shqiptar. Për secilin prej tyre, meriton të shkruhet nga një ...

Neki Lulaj: Mbrëmje artistike për nderë të festës së pavarësisë

Në fund javën qe e lam pas Konsullata e Republikës se Kosovës ne Frankfurt am Main në bashkëpunim me : Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike me Shoqatën „Dardania“dhe me shkollën shqipe organizuan :Mbremje artistike për nderë të festës së pavarësisë...

Dedë Preqi: Kush duhet ta marrë timonin e LDK?

Ai, apo ajo, që do e merr timonin e LDK, nuk do të jetë vetëm një timonier i thjeshtë në udhëheqjen e partisë në fjalë, por në rend të parë do duhet të emërohet një njeri që ka siguri të plotë në vetëvete, nga logjika që tregon përkushtim dhe sinqeritet brenda dhe jashta partisë së vet,  dhe në aspektin...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese