E enjte, 26.11.2020, 06:18 PM (GMT)

Rexhep Shahu: Dashuria e nxehtë e Edi Ramës për serbët

Letra e dashurisë e Edi Ramës për futbollistin serb Mihajlovic, i njohur sa për futbollist aq edhe si mik i ngushte i kriminelëve më të njohur serbë, tigrit Arkan që masakronte shqiptarë e Mlladiçit, qoftë ky edhe yll botëror futbolli, është lëpirje, nënshtrim, servilosje.Letra e Ramës futbollistit serb...

Edison Ypi: Po japim lajmet

Të dashur bashkatdhetarë vllavrasës, kafepirës, gazetangrënës, internetshetitës, hashishtymosës, zemërbardhë, mëlçizinj, shpirtkatranë, ku jeni e ku s'jeni para tavave të dhesë, zjarreve të ftohura, vatrave të fikura, oxhakëve pa tym, ndalni llomotitjet, thashethemet, intrigat, dallaveret, kollitjet, teshtitjet, frymat, dhe...

Agron Tufa: Palloshët e historisë

Publikimi i dokumentave që vërtetojnë se Gramoz Ruçi dhe Nasho Jorgaqi kanë qenë spiunë të Sigurimit të shtetit, me pseudonimet përkatëse "Cigarja" dhe "Dragoi" e ka përvëluar për koklash krejt armatën trashëgimtare të enverizmit. Nuk po gjejnë derman, as ngushëllim. Pse? Sepse enveristëve...

Gjokë Dabaj: Procesi antishqiptar i Hagës

“Përkujdesja Gjithshqiptare” e shikon Procesin e Hagës si vazhdim i veprimtarivet antishqiptare të qarqevet të ndryshëm regresistë të Evropës ndër shekuj. Themi regresistë, duke nënkuptuar që forcat progresiste s’i kanë munguar Evropës asnjëherë, por ato, në shumë raste, kanë qenë të pafuqishme...

Albert Zholi: Intervistë me violinisten Albana Leka

Ka një paraqitje të veçantë që tërheq vëmendjen e kujtdo në rrugë. Krenare, e dashuruar me librin, me karakter të fortë, gjithmonë e sheh në kërkim të të rejave në profesion. E lidhur qysh në fëmijëri me violinën ajo tashmë në repertorin e saj ka me qindra pjesë në formacione të ndryshme...

Blerim Rrecaj: Mjedis i ftohtë ku vazhdojnë përpjekjet

Kohëve të fundit kanë nisur të duken edhe mjegullat. Ndonjëra shfaq fytyrën e saj në një mëngjes, ndonjëra edhe në ndonjë pjesë tjetër të ditës. Duken e zhduken. Dielli ende i pranishëm në këtë nëntor që vazhdon rrugëtimin. Ndonjëherë edhe në mbretërinë e ca mbrëmjeve të bukura e muzgje të...

Fritz Radovani: Simon Rrota - Po shkruej për vedi e për Shkodren

Profesor Simon Rrota (1887 – 1961) shkruen:“… Mbas sa ditësh, me thirri Patër Gjergj Fishta për me ba disa skena për një teatër për nji dramë të përkthyeme prej Tij “Mjeku i përdhunë” (komedi e Molierit). Kjo do t’ ishte rasa ma e mirë për ...

Edison Ypi: Keni, por s'keni!

Keni fukarallëk, por përdorni smartfona.Keni ankesa, por në Prokurori nuk shkoni.Keni biznese, por taksa nuk paguani.Keni dëshirë të qeveriseni, por votën e shisni.Keni shpirt, por ua mposht instinkti i kopesë.Keni fantazi, por e përdorni për dallavere...

Leon Lekaj: Vjeshta pa ty

Ajo vjeshtë i dogji të gjitha!Ngjyrën e portikëve të vjetërburgun steril të shpresësdhe rrugët e mundimshme për tek ti.Mbeta fillikatmes hutimit njerëzor të zotavedhe arratisë shpendëveqë nuk thanë qoftë edhe një fjalë të vetmepër ikjen tande...

Xhemaledin Salihu: Millosh Jagodiq, Kolonizimi i Principatës së Serbisë

Principata e Serbise, më 1878, me vendimet e Kongresit të Berlinit fitoi pavarsinë dhe shtimin e territoreve në rajonin e rrethit të Nishit, Pirotit, Vranjës dhe Toplicës.Popullata myslimane qe jetonte në këto rajone para luftës serbe-turke 1877/78 dhe duke ikur nga ushtria serbe u shpërngul në brendi të...

Juliana Troci: Violinçeli

Ajo mbylli sytë teksa ndjeu violinat t’i drithëronin shpirtin. Përkundej me to duke fiksuar ato imazhe duarsh femërore që përkëdhelnin apo ngacmonin ethshëm telat e shtrirë si linjat e një jete…Dukej se çdonjëri në atë sallë kishte diçka të veten aty: një kujtim, një mbresë, një copëz jetë, një çast të paharruar...

Neki Lulaj: Do të vij

Do të vijKur  yjet ia falin flladin natës së ëmbëlAvulli i gurishtës  stanin e  merr ne gjiKlekat  nga era qetë-qetë i nanurisin hënësE ti   ëndërron  takimin me një djalë të ri. Do të vijTe gurra e drurit pranë lugutKur uji akull currilin kurrë s’e ndalDo pres agimin që e zbardhëllon tokën...

Frank Shkreli: A është ky kryediplomati amerikan në administratën e Bajdën?

Portali i lajmeve The Hill -- me burime të besueshme në Kongresin e Shteteve të Bashkuara dhe në qeverinë amerikane në Washington -- njofton se Presidenti i zgjedhur Xho Bajdën ka emëruar tanimë Sekretarin (e ardhëshëm) Amerikan të Shtetit, ndërkohë që vazhdon përpjekjet për të përzgjedhur antarët e tjerë të...

Florim Zeqa: Pozita dhe opozita, dy anët e së njëjtës "medalje"!

Rënja në gjumë të thellë dhe moskëndellja e qytetarëve nga agonia e pritjes, se "nesër do të bëhet mirë", ka bërë që të mungojnë iniciativat e reja politike.Rënja në gjumë të thellë e intelegjencës apo trurit të kombit, të cilët hezitojnë dhe vetëm vëzhgojnë se çafrë po ndodhë, pa e marrë as edhe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora