Gjon Keka: Lindja e Gjergj Kastriotit dhurata me e madhe e kombit arbnor

Keshtu qe lindja e Gjergj Kastriotit me 6 maj te vitit 1405 ishte dhurata me e madhe qe Zoti i ka dhene kombin arbnor qe nga zanafilla e tij. Ai eshte krenaria dhe lideri e heroi i paperseritshem i shtetit te Arberit...

Mehmetaj: Rugovën e çmuan njerëzit më të mëdhenj

Nuk kam lexuar tekst më të ulët e më denigrues në gjuhën shqipe se sa shkrimi i Kristo Zharkalliut, botuar kohë më parë në portalin Fjala e lirë. Nuk me brengos opinioni i tij për Rugovën, as pretencioziteti që t’u përgjigjet nga Athina Isa Mustafës e Gani Mehmetajt, sikurse thotë ai...

Tali: Muhamed ibn Abdul patriot e Skënderbeu jo!

Ligjëratat e imamëve për historinë tonë po vazhdojnë edhe më tutje. Tashmë kemi dëgjuar e lexuar gjithëçka nga ata.Para disa dite, duke kërkuar diçka në internet  rash rastësisht në një artikull të imam Shefqet Kransiqit,  me të cilin ai ishte munduar të shpejgoi se  tek ...

Frank Shkreli: Liria e Shtypit, përparësi e politikës

Si çdo vit edhe sivjet, 3 Maji shënoi Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit.  Kjo ditë u shpallë si e tillë nga Asamblea e Përgjithëshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) me qëllim që anë e mbanë botës të celebrohen dhe të mbështeten parimet themelore të lirisë së shtypit...

Krist Gjinaj: Kontributi i katolikve shqiptarë

Éshtë dhe do të mbetet i pomohuar fakti se katoliket shqiptarë ndër shekuj , ruajten dhe kultivuan kulturen shqiptare, por jo vetem kulturen , por edhe me shumë sesa kulturen, pra këta dhanë kontribut për liri, mbrojtjen e të qenit shqiptarë (ilir) dhe mbrojtje e tradites Evropjane...

Rexhaj: Buzëqeshja e President Ibrahim Rugovës

Viti 1989, 23 dhjetor bshkohen intelektualët e shumtë të Kosovës. Vendosin të themelojnë një parti demokratike, jashtë nomenklaturës koministe, vendosin dhe themelojnë një lidhje, apo një Lidhje vazhdimësi të asaj të Lezhes së kohës së Gjergj Kastriotit dhe asaj të Prizrenit të shekullit 19...

Florim Zeqa: Kuvendi i ndjenjave të përziera!

Ashtu siq është bërë retorikë e fillimit të aktiviteteve politike dhe kulturore të vendit tonë pas rishpalljes së Pavarësisë së Kosovës, edhe kuvendi i VIII-të zgjedhor i degës së LDK-së në Klinë fillojë me intonimin e himnit pa tekst, për të vazhduar me vetëm një strof të himnit të Republikës së ...

Albert Vataj: Di Francesco, gjeniu që shpiku pianon

Kush prej nesh ka dëgjuar tingujt e magjishëm të pianos, tastet e së cilës prej gishtave virtuozë të gjenive të muzikës, si Bach Vivaldi, Beethoven, Mozzart, Chajchovski, etj, kanë krijuar universin shkëlqimtar të universit të muzikës. kanë krijuar një marrëdhënie magjike të tingujve dhe perceptimit ...

Mobilizimi për Elhaida Danin

Elhaida Dani, përfaqësuesja e këngës shqiptare në Evrovizion 2015, gjatë qëndrimit të saj në Maqedoni u takua edhe me Bardhyl Mahmutin, autorin e librit «Mashtrimi i madh».Elhaida Danit i intereson çdo gjë që ka lidhje me shqiptarët dhe ...

Shefqet Dibrani: Poezia elitare e Alketa Spahiut

Përmbledhja poetike “MUZA JAM UNË”, e Alketë Spahiut, sjell për poezinë shqipe një varg të sforcuar, duke u bërë një individualitete me tipare dalluese qoftë për qasje ideore, e qoftë për nivelin estetik të kësaj poezie.Kjo përmbledhje poetike, për shumëçka dalluese, lexuesin do ta vërë ...

Shahin Ibrahimi: Në gjurmën e brezave

Pamvarësisht jetës së vështirë që po bëjmë në këto kushte tranzicioni të vështira shpesh ne si njerëz i bëjmë pytje ndonjëherë vetvetes, a kemi ndryshuar ne si popull. Apo i ruajmë traditat që na kanë lënë të parët tanë dhe krenoheshim me to, si mikpritjen, bujarinë, besën dhe trimërinë? ...

Përparim Hysi: Sikur të takoja personazhet e mi!

Ma merr mendja që kjo dëshirë imja nuk do të jetë krejt  e veçantë. Duhet t'i shtrijë "panxhat" edhe në krijues të tjerë. Ka kohë që m'u kthye si një obsesion që nuk më lë rehat. I mëdyshur, ta shkruaj, mos e shkruaj dhe ja  tek më vjen në ndihmë shkrimtari i madh portugez Fernando Pessoa...

Entela Binjaku: Larg “sindromës së institucionit”....

Në vendin tonë,  ka një qasje skematike, konformiste të opinionit publik ndaj shtëpive të  fëmijës, qëndrim i  trashëguar por edhe i fituar me kalimin e kohës.   Në opinionin e qytetarëve shqiptarë këto  janë institucione të mbyllura, ku  presupozohet keqardhja, ku ata  që kalojnë jetën brenda tyre ...

Reshat Nexhipi: Amerika për shqiptarët dhe këta për të

Sipas Prof. Leonard Foks dhe Gjek Gjonlekaj, gjatë vitit 2009 llogaritej se në ShBA jetonin 1 milion e 14 mijë  shqiptarë (Fakti, 30 janar, 2010). ,,Ska shqiptar që mos jetë pro Amerikan,, -thuhet në një tekst të internetit, duke shtuar se ,,Kjo,veç tjerash, u dëshmua me pritjen madhështore dhe të ...

Fritz Radovani: Hapni dosjet! (14)

Shqiptarët përgjithsisht kanë kalue disa nga këta përsekucione:Përsekucioni i Familjes... Përsekucioni shtetnor i shoqnisë... Përsekucioni krahinor... Përsekucioni fetar... Përsekucioni ideologjik... Përsekucioni kulturor personal...

Aurel Dasareti: Lojë e rrezikshme

Manipulimi është ndikimi tek të tjerët me anë të mjeteve për të cilat ata nuk kanë pamje të përgjithshme dhe për këtë arsye nuk mund të mbrohen prej tyre. T`i bësh budalla për të bërë ndonjë gjë në interes tëndin. Manipulimi është një problem social gjithëpërfshirës, por i fshehur...

Fahri Xharra: Populli i vetëm në tokën e vet – shqiptarët

Dëshira e madhe sllave ( dhe e të gjitha nëngrupeve të tyre ) është që me cdo kusht të gjejnë “fakte “ dhe me këtë të bindin ( mashtrojnë botën) me certifikatën e tyre të rrjejshme të lindjes . Por “ofiqari që i kishte pas shënuar lindjet e kombeve , e kishte gjetur mënyrën e vet që në “librat ...

Ermira Babamusta: Shqiptarët në shpëtimin e hebrejve

Shqipëtarët i pritën hebrejtë si miq dhe jo refugjatë ishte tema e ceremonive të veçanta zhvilluar në Sh.B.A. në përkujtim të shqiptarëve që shpëtuan hebrej. Në shtetin Teksas të Sh.B.A.-së janë zhvilluar dy ceremoni përkujtimore në nderim shqiptarëve që kanë shpëtuar hebrej dhe të ...

Enver Bytyçi: E drejta për protestë e kukësianëve

Sot emisionet e lajmeve u mbushën me ngjarjen e Kukësit. Më shumë policë se protestues, e ndërkohë dhunë e terro mbi qytetarët. Shefi i krimeve nxjerr pistoletën, e mbush dhe ua drejton qytetarëve paqësorë në protestë. Drejtuesi i protestës tërhiqet zvarrë, si për t’u kujtuar kukësianëve se kështu...

Meri Lalaj: Kur të këndon shpirti

Artistja e Merituar Suzana Turku-Kashara, është njëra ndër dirigjentet shqiptare, por në vitet që po jetojmë ajo është shumë e suksesshme midis gjithë dirigjentëve të tjerë. E kemi ndjekur Suzanën dikur dirigjente me korin e Teatrit të Operës dhe Baletit dhe veçanërisht me korin...

Llojdia: Edicioni i 7–të i Aulona Inter Folk Festival

Edicioni i 7 – të i Festivalit Ndërkombëtar “ Aulona Folk “ do të zhvillohet prej datës 7, 8, 9 Maj 2015.Edhe ky edicion, për të shtatin vit me radhë, shënohet në kuadër të hapjes së Sezonit Turistik 2015 dhe ndryshe nga vitet e kaluara Festivali do ti ...

Dibrani: Festivali poetik i Lidhjes së Shkrimtarëve

Edhe gjatë këtyre  ditëve  u festuar dita ndërkombëtare e punës,1 maji kudo në Botë. Kjo ditë është festuar edhe në mesin  e kombit tonë  në Shqipëri në Kosovë dhe ma gjerë në trojet tona .Kjo festë krijuesit e Mërgatës Shqiptare i gjet krejt në aktivitete tjera jo të festës,po të punës aty ku ju rrah zemra...

Përparim Hysi: Puthja e parë

Përse më çon mesazh, moj mikja ime?Se unë qeshë "fjetur" dhe më zgjove nga gjumiJa tek më vjen malli i një grimeSikur ma dërgove  mbi krahë pëllumbi! Tani u zgjova. Pa zë e shkundemDhe kthjellem krejt si qiell pa re.Si më  tjetër jam. Mos kështu dukem?Përse më "zgjove", moj mike? Përse?...

Qazim Shehu: E menjëhershme si një rreze

E menjëhershme si një rrezeNga mijëra kilometra largësiErdhe ti…Puhizë e ëmbël.GjeratoreShprese.Që  na kujtonDjepin e dheles…Bërryl i rrugës.Një plepGjethet mërzit nëpër erëPër të fshehtën e bërrylit të mjerë…

Murat Gecaj: Bisedë me peoten Alma Feruni

-Poezia është pasioni im, pa lënë mënjanë detyrimet e përgjegjësitë, angazhimet e shumta familjare e shoqërore, si dhe punën e përditëshme, e cila është kaq e rendësishme për mua…Valet e detit, në Vlorën magjike, zbulojnë tek unë magjinë dhe vargjet poetikë më rrjedhin si një burim  ...

Ruzhdi Jata: Ferri i të gjallëve

Sapo lexon faqet e para  të librit “ Ferri i të gjallëve” lumturohesh  që të ka rënë në dorë ky botim. Një prozë e shkruar bukur, rrjedhshëm,  me plot  ngjarje  rrënqethëse të mbijetesës së njerzve liridashës në ferrin e diktaturës komuniste. Autori kuksian Shefqet Gjana...

Elvi Sidheri: Mos të dekoroftë Rusia!

Një lajm i thagmtë sapo çau mespërmes qiellin pranveror të këtij maji të porsa filluar shqiptar! Të ketë vallë të bëjë me zgjedhjet lokale që afrohen pandalur? Të jetë gjë ndonjë ndodhi nga “ndërmarrja” (gjegjësisht-fushata elektorale)?! Nepali dhe tragjedia e paimagjinueshme njerëzore ...

Faruk Tasholli: Selanik, te shtëpia e Hasan Prishtinës

Kosovë, fund prilli, ditë me shi. Ime shoqe, Xhevahirja, me pyet në jam i gatshëm ta vizitojmë Selanikun. Po, i them, pa hezituar, Ajo ka hasur në disa shkrime se mu në qendër të Selanikut është  e mbetur një shtëpi, jo ...

Fotaq Andrea: Jules Simon - Harun Bej shqiptari

Në Paris harrohesh shumë shpejt. Askush nuk e njeh më Harun-Beun. Para pesëmbëdhjetë vjetësh për të nuk flitej veçse bulevardeve dhe gazetave. Udhëtimi i tij në Francë të kujtonte udhëtimin e Çiltërorit[i] por ndryshe ...

Fahri Xharra: Dëshira sllave...

"...kam vёnё re se librat e lutjeve fetare ndёrsa kanё lutje pёr çdo shkollё e pёr çdo zanat, s’kanё ndonjё lutje tё veçantё pёr shkrimtarёt. Unё nuk jam shumё fetar, por nganjёherё mё hipёn zjarri pёr njё besim tё shkurtёr. Jam nё njё gjendje tё tillё dhe kam gatuar njё lutje, tё cilёn ju kёrkoj leje ta ...

Engjëll Koliqi: U kremtua Dita e Shën Jozefit

Meshës së madhe solemne, bashkë me famullitarin tonë Dom Albert Jakaj, me Dom Aleksandër Kola, Dom Dr Gjergj Gjergji dhe Dom Kastriot Gjoni, i priu famullitari i Ferizajit e drejtor i CARITAS-it të Kosovës, Dom Viktor Sopi...

Pëllumb Gorica: Sytë e kaltërsive

Ka shumë njerez që kohën e lirë e shfrytëzojnë me mënyra të ndryshme. Xhevahir Cirongu është nga ata njerëz, që kredon e vet shpirtërore e shpalos në shkrime të sinqerta e të thjeshta. Ai me mënyrën e tij fotografon pjesën e fragmenteve nga realiteti që jetojmë, duke vënë në kornizë ...

Albert Vataj: Nikola Makiaveli, ai që e çliroi politikën

Bota e mendimit me Makiavelin hyn në një fazë të re. Shkëputja nga tradita e deriatëhershme dhe detyruese për shkak të rrethanave sociale dhe politike, por dhe vizionit mëtojnë prej tij ngulmin fillues të mendimit ...

George Seldes: Ludendorff dhe Hitleri

Para se të shkoja unë, Ludendorff u kishte dhënë një intervistë korrespondentëve amerikanë në Berlin më 1919. Ai kishte thënë, “Ne duhet të heqim dorë jo vetëm nga Jehovai, Krishti dhe Krishterimi, të cilët e kanë katandisur popullin në qaraman e të përvuajtur, ndërsa njëherë e një kohë ...

Parllaku: Sa anglo-saksone janë mediat në Shqipëri?

"Zyrtarët janë zgjedhur nga publiku për të bërë vepra të mira, ndërsa mediat investigojnë për të gjetur pikërisht ato që publiku do deterymisht prej zyrtarëve"Nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara dita e 3 majit është shpallur Dita Botërore e Lirisë së Shtypit për të ngritur vetëdijen...

Faton Mehmeti: Gjuha arrogante e Isës

Gjuha është mjeti kryesor i komunikimit të njërëzve dhe ka të bëjë më përdorimin e simboleve për t'u kumtuar mesazhe të tjerëve apo vetvehtes. Gjuha na lejon të shprehim ide që nuk kanë të bëjnë me të tashmen.“Gjuha e keqe sjell lajme të këqija” thoshin latinët. Një shprehje plot...

Agron Shele: Spektri i ngjyrave të penelatës jetë

Tregimet e herë pas hershme të autorit (Hamdi) Erjon Muça, që lexoja në mediet elektronike më tërhoqën vëmendjen jo vetëm për lirshmërinë dhe stilistikën e shkruar, por dhe për përmbajtjen dhe mesazhin e thellë që shprehnin  dhe ashtu  të ardhura në mënyrë satirike, për të goditur ...

Ramiz Lushaj: Kohë e pamjaftueshme

Selim Aliaj i Tropojës iu përket me gene dy fiseve: fisit të madh të poetëve të botës dhe fisit me epose e epope të Shipshanit të Malësisë së Gjakovës. E gdhend bukur fjalën poeti e shkrimtari ynë euro-kontinental Besnik Mustafaj tek parathania e vëllimit poetik “Muzat e dhimbjes” teksa ...

Remzi Salihu: Poezi nga Hans Kruppa

Hans Krupa (Hans Kruppa) u lind më 1952 në Marl(Vestfalen). Fëmijërinë e kalo në vendlindje, kurse tani jeton në Bremen. Që nga fëmijëria ishte i pasionuar në Pop muzikën angleze, nga dashuria për këtë muzikë fillon si autodidakt ta mësojë edhe kitarën.  Më 1970 e kreu shkollën e mesme...

Gëzim Hoxha: Një imazh i ri për qytetin e Fierit

Duke ecur përgjatë rrugës “Skënderbeu ” ose siç njihet nga shumë njerëz e nga banorët e lagjeve “Bishanak” dhe “Liri Gero” rruga e kombit, emrin e një televizioni kabllor që gjendet në fillim të saj, shumë pranë qëndrës tregtare ETC, të zë syri disa ndërtesa në ndërtim e sipër dhe ndonjë prej ...