Fotaq Andrea: Më jep dikë

“Njeriu nuk është kurrë larg Perëndisë sesa një lutje”, ka thënë Nënë Tereza e madhërishme.Dhe lutjet e shpirtit shqiptar kanë gulfuar historikisht në kuadër të besimeve dhe riteve fetare, duke ruajtur një baraspeshë shpirtërore ...

Avzi Mustafa: Kongresi i Alfabetit...

Pa dyshim se ngjarja më e madhe pas Lidhjes së Prizrenit është Kongresi i Alfabetit në Manastir. Ai kongres është një përpjekje vigane për ta ruajtur dhe për ta afirmuar identitetin kombëtar. Kongresi i Manastirit hyri në...

Ramiz Selimi: Politikanët amatorë të Kosovës!

Krijimi i Qeverisë së re është në interes të Republikës së Kosovës, pa asnjë dyshim dhe për këtë arsye duhet  përgëzuar edhe pse nuk është ajo qeveri që e dëshiron shumica. “Jeni bërë të padurueshëm dhe keni tejkaluar çdo rregull normalë në krijimin e Qeverisë. Ju nuk paskeni asnjë dije në politik...

Fritz Radovani: Shqipnia në rrjetin e marimangës

Josif  Broz Tito me sherbëtorët e vet në Shqipni, Dushan Mugoshen, Enver Hoxhen dhe Miladin Popoviqin, nga viti 1941 e deri në pragun e 1945, i ndihmuem nga “Aleatët”, të cilët i kishin lanë në llogoren e tij edhe djalin e Çërçillit, po zbatonin një anderr të vjetër të shumë e shumë shekujve ...

Fahri Xharra: Si na mbytën në puse!

“Zoti ambasador, çka mund t’na thoni për këtë skenë tëtrishtueshme?” Ai iu përgjigj:“Ky është krim kundër njerëzimit”.Shprehja haptas e ambasadorit Uaker më 16 janar 1999 në Reçak, në mbrojtje të së vërtetës,duke rrezikuar madje edhe vetveten, do të mbahet ...

Frank Shkreli: Qëndrimi i SHBA ndaj Enver Hoxhës

Në një intervistë  që zhvilloi në programin televiziv shqiptar, "Ilva Tare Tonight",  Ambasadori  i Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Z.  Alexander Arvizu u prononcua në lidhje me fotot e ish-diktatorit komunist Enver Hoxhës që u shfaqën në ceremoninë zyrtare me rastin e 70-vjetorit...

Gjon Keka: Portret i panjohur i Gjergj Kastriotit

Nje portret i Gjergj Kastriotit Skenderbeut, i vitit 1610. Ajo qe eshte me rendesi ketu te nenvizohet se ne kete portret shkruan edhe titulli apo epiteti i dhene si "Athleta Christi", gje qe ne portrete tjera nuk e kam has...

Florim Zeqa: Koalicioni i turpit!

Që nga shkuarja në amshim e presidentit historik Ibrahim Rugova, lajmi i mbrëmshëm për lidhjen e koalicionit (kurorës) së turpit mes LDK-së dhe PDK-së, për shumicën e qytetarëve të Kosovës, ishte lajmi më i keq dhe më tronditës, lajm i kobshëm dhe tepër i dhimbshëm për elektoratin rugovian...

Zejdush Kastrati: Ju lanë me u koritë - u koritët!

Për pesë muaj rresht,ju vëzhguan dhe vetëm ju vëzhguan,  ju lejuan të shfryeni epshet e apetitet përmes deklaratave,herë-herë edhe me një gjuhë kërcënuese e ofenduese,por me të vetmin qëllim,   që  të tregohet haptas e botërisht,  fëtyra e vërtet, e një lidershipi hipokrit, që ka krijuar dhe po ...

Remzi Salihu: Ndotja e ajrit me antivlera

Çdo gjë është e shtresuar keq në hapësirë. Ajri është i ndotur me artin e antivlerave. Qielli dhe Toka rrëndohen keq nga pisllëqet dhe papastërtitë e shumta të akumuluar gjatë kohë te ne. Ti vepron me tekat e tua të njëanshme, pa marrë parasysh se ndotja e ambientit helmon të tjerët...

Baki Ymeri: Kosova e një koleksioni buzëqeshjesh

Pas vëllimit të parë (Buka e mërgimit, Tringa Design, Tetovë 2012), Musa Osmani nga Zvicra vjen para opinionit me një koleksion buzëqeshjesh të reja lirike. Libri i tij i dytë (Dhe mbeta një çast i heshtur), e sheh dritën e botimit me një lëndë të strukturuar në 6 cikle (Njerëzit dhe lulet, Jetë qeni...

Sophie Castriota: Vallja e Rugovës

Sophie Castriota: Vallja e Rugovës...

Arsim Spahiu: Pseudoanalistët dhe studiot televizive

Blendi Fevziu, me emisionet që drejton ka arritur të tërheqë vëmendjen e shumë shqiptarëve brenda e jashtë vendit. Mirëpo nganjëherë sikur gabon në zgjedhjen e të ftuarve. Sidomos këto ditët e fundit që ndjenja nacionaliste e shqipëtarëve mori zjarr nga qëndrimi shovinist i serbëve...

Qazim Shehu: Vezulli

E ngutëm fjalën e na u desh,Ta përsërisnim kuptimin e saj të humbur,Në një vezullim afruar drejt nesh,Në buzë që kërkonin një të puthur.Sakaq vezulli qe shkrirë,Buzët puthitur ,bërë një,Puthja duke vetëtirë,U hepua  pa zë.U shtangëm të ngrirë e t`ia nisnim...

Marjan Sebaj - Sopi: Ditët e të Lumës Nënë Tereza në Kroaci

Si çdo vit tanimë tradicionalisht, poashtu edhe sivjet që nga data 13. 11. 2014., e deri më; 17. 11. 2014., u shënuan „Ditët e Nënë Tereza“ në Kroaci.Këto ditë si në kryeqytetin kroat Zagreb poashtu edhe në disa qytete tjera ...

Ahmet Selmani: E keqja për shqiptarët, e mirë për serbët

Sa herë që bie fjala për shqiptarët, duket se në mendësinë serbe aktivizohet vetvetiu një slogan i vjetër që nuk po i lë të lirohen as sot e kësaj dite. Sipas logjikës së tyre paranojake del se e keqja për shqiptarët është e mira për serbët dhe, anasjelltas, e keqja për serbët, është e mira për shqiptarët...

Ndue Lazri: Jetë e sjellë në art

Gjithnjë kam patur përshtypjen sikur Drita Lushin e kam lexuar paralelisht, edhe në poezi, edhe në prozë. Sepse nuk e dija me cilën gjini e kishte filluar më parë krijimtarinë, me poezinë apo me prozën. Kur më ranë në dorë dy librat e saj të parë, vëllimi poetik “Ëndërr” (botuar në vitin 2012) dhe ai...

Dedë Preqi: Kacafytja e minjëve

Këto raste jo të zakonshme, me seriozitetin e tyre jo të sinqertë, u afrohen vetëm atyre formave të interesave partiake dhe klanore, të cilat nuk kanë të bëjnë me interesin e popullit dhe shtetit të Kosovës. Sëcila parti  në Kosovë,  deri më tani nuk tregon arsye dhe seriozitet të mirëfilltë të besojmë në ...

Ftesë: Netët Poetike - Takime nën Rrap

Jeni i ( e ) ftuar të merrni pjesë në ManifestiminKulturor Tradicional Ndërkombëtarë:Netët poetike të Vjeshtës (XIX)(Ende nuk jemi në Dimër)T A K I M E  N Ë N  R R A PVendi: KërçovëData: 14, 15 dhe 16 dhjetor  2014Ora: l7.00, në Hotelin “KIÇEVO”, Kërçovë...

Kujtim Mateli: Ai ecte me diellin e lirisë

Kushtuar gjithë shqiptarëve që i pritën me armë e urretje pushtuesit fashistë e nazistë. Kushtuar gjithë atyre bij e bijave që me guxim e trimëri nw qytetet dhe zonat e pushtuara nga armiku, shkuan në çdo vatër dhe me fjalën e tyre e ngritën popullin për lirinë e Shqipërisë. Kushtuar gjithë ...

Rezart Palluqi: Historia shqiptare në “luftë civile”

Historia shqiptare ndodhet në lufte civile. Historianët e jugut i kanë drejtuar shkopin  e historianëve të veriut. Ose thënë më saktë: kemi të bëjmë me një duel midis Ismail Qemalit, Enver Hoxhës kundrejt Ahmet Zogut dhe Sali Berishës...

Pëllumb Gorica: I lagur jam këtë mëngjes

Pikëllohet zëri yt i bukurdhe lexohet errësira e mbrëmjes,në krisjet e pa cak kjo pasqyrë,tregoi zigzaket e dhimbjes. Ëndërra e një nate plot mall,u harrua nga sytë e përlotur,një zë i lodhur dhe i çalë...

Ksenofon Dilo: Bota ka simfonine e saj

Dukej sikur një dirigjent i padukshëm mbante lart ata shkopinjtèelegantë e sikur gjithësia priste shenjën e tij për të marrë fryme , për të vazhduar atë simfoni të ç’frenuar që e karakterizon , para së cilës është mikroskopike çdo lloj tjetër orkestre simfonike në ç’fardo theatër të botës ....

Elida Buçpapaj: Kujtesë LDK-së!

Isa Mustafa ka lajmëruar që në mëngjes në Facebook anëtarësinë dhe simpatizantët e LDK-së se sot mbahet mbledhja e Këshillit të Përgjithshëm të Lidhjes Demokratike të Kosovës rreth vendimeve që do të marrë kjo parti pas situatës të re të krijuar. Uroj që këto vendime të jenë në interes të ...

Elvi Sidheri: Në kufi!

Kur përçapet njeriu që të kalojë kufirin turko-grek nga zona e Trakisë turke, për në atë greke (se ka edhe një tjetër Traki bullgare ndërkohë), ajo që më tepër të bën përshtypje, janë doganierët e secilës palë! Ata turq, të ngeshëm, zakonisht të buzëqeshur vesh më vesh, dhe të mësuar ...

Entela Binjaku: Shumë suksese z. Iohannis!

-“Të gjithë do të çuditen,  unë do të fitoj”!, - kjo është shprehja me të cilën e ka celur fushatën e tij presidenciale z. Klaus Iohannis, presidenti i ri, i sapozgjedhur i Rumanisë.Prej datës 16 nëntor të këtij viti   z. Iohannis do të mbajë mandatin 5-vjeçar të presidencës rumune ...

Frank Shkreli: Të drejtat e njeriut dhe politika

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre perëndimorë për një kohë të gjatë e kanë konsideruar mbështetjen dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe të demokracisë si një pjesë të pandarë të politikës së tyre të jashtme.  Sidomos, Shtetet e Bashkuara e kanë promovuar mbështetjen e tyre ndaj...

Ismail Kadare godet ashpër qarqet Islamike në Kosovë

Ismail Kadare, në librin e tij të fundit “Mëngjeset në kafe Rostand” godet ashpër disa teolog të Islamit në Kosovë të cilët i akuzon për tjetërsim të identitet shqiptar, sipas këtyre autorëve shqiptarët kanë origjinën prej një fisi arabë.Një dikush, me emrin ...

Faruk Tasholli: Kjo nuk është nata finale

Kjo nuk është nata finale e jetës sateNë duartrokitjen e rëndë të lotëve,Të gjithë do të bëhemi dhèPasi ta provojmë jetën dhe dashurinë me fund Shpirtin tënd nuk e zë varri as e mbulon dheuAi regtin lart, më lart se krahët e shqiponjaveTek ngjitet qiellit mbi Sharr mbi Korab e Tomor...

Elida Buçpapaj: Kujdes LDK!

Në këta gjashtë muaj katrahurë pas 8 qershorit, e vetmja gjë që të jepte shpresë ishte koalicioni VLAN – ku LDK-VV-AAK dhe Nisma, pavarësisht nga ofertat e majme për pushtet ofruar nga Hashim Thaçi, nuk u dorëzuan dhe qëndruan bashkë...

Kastriot Myftaraj: Beteja për çlirimin e Tiranës...

Në librin “Historia e Shqipërisë”, botim zyrtar i shtetit komunist thuhet: “Beteja e Tiranës është lufta më e madhe dhe heroike e UNÇSH (Ushtrisë Nacional-çlirimtare të Shqipërisë) kundër pushtuesve dhe tradhtarëve për çlirimin e atdheut.” (“Historia e Shqipërisë”, Akademia e Shkencave e ...

Adem Zaplluzha: Kombi shijoi aromën e fitores

Ngjan edhe kjo që në fushë të sportitTë fluturoj krenar dykrenori i jonëTë fluturoj me mallSi në kohën e KastriotitMe një krakëllimë të ëmbël qiellTa zbardhi fytyrën tonë Kur e panë flamurin disa  laraska të bardhaIu sulën shpendit ta shqyejnë me brina...

Poezi nga Përparim Hysi

Në mbetsha këndej pari ku më solli krejt, rastësia,Jo. Kurrë s'më ikën malli.  Malli i vendit: Shqipëria.Se për natë më del në ëndërr, gjumë nuk fle aspak rehatMë regëtin e shkreta zëmër dhe nga malli jam "sakat"...

Meri Lalaj: Nënat nuk mund të flenë kur fëmijët janë të uritur

Mbrëmë ndoqa programin “Fiks Fare” të Televizionit  “Top Channel”, u trondita së tepërmi dhe sonte nuk po më zë gjumi, sepse në një fshat të Shqipërisë afër Mamurrasit dy fëmijë, Evisa dhe Sokoli, bien për të fjetur me barkun bosh. Më sipër tek titulli shkrojta se nënat nuk mund të flenë...

Fahri Xharra: Margareth M. Hasluck - një skoceze më shumë se një shqiptare

Ishin burra dhe gra të botës që vinin në anët tona ,të na shohin , të na përshkruajnë , të na studjojnë . Qëllimet ishin të ndryshme. Por mjeshtria e artit të mbijetesës së shqiptarit i bënta ata që të dashurohen në vendin ,tokën, malet dhe frymën  tonë sa që ngelnin përherë tek ne...

Florim Zeqa: Fundi i mbrapsht i iluzioneve!

Përderisa  10 qershori 2014 shënon fillimin, fjalimi i ambasadorës Jacobson shkaktoj qarjen e parë, dita e djeshme shënon shkatërrimin përfundimtar të bllokut paszgjedhor. Njiherit ky bllok hyri në histori për jetëgjatësinë (më të shkurtë) dhe dëmin e madhë që i shkaktoj vendit për këta muaj...

Bekim Rexhepi: Asimetria politike

Ndofta edhe neve do të na duhet të kapërcejmë nëpër përvoja të hidhura dhe shumë tipike, si për shembull ajo e Kapusçinskit, ku midis viteve 1958 dhe 1985, në Afrikë u ndërruan me forcë gjashtëdhjetë e katër qeveri dhe dështuan një numër i madh grushtesh shteti. Mbase ne nuk jemi ne Afrikë...

Karanxha: Skënderbeu autentik dhe modeli i Romës

Një nga argumetat më të debatuara në shkencën albanollogjike ka qënë i lidhur me autenticitetin e portretit të Skënderbeut. Pranimi apo mos pranimi i vërtetësisë  qëndronte tek fakti se piknisja e inkonografisë ...

Fotaq Andrea: Zëri “Albania” në revistën franceze

Dy vjet para se të mblidhej Kongresi i Berlinit, në qershor 1878 ku, për herë të parë do shkëputeshin brutalisht nga trungu amë troje të tëra historikisht shqiptare për të kënaqur lakmitë e shteteve fqinje të Shqipërisë, revista e mirënjohur franceze Revue d’Anthropologie, e drejtuar nga shkencëtari ...

Selim Nëngurra: Takim me poetin Gjon Neçaj

Isha në pushime të verës në Vendlindje në Istog  kur nji ditë në posten time elektronike shof dhe lexojë nji letër  si njoftim  për mu nga miku im i letrave  krijuesi, poeti, publicisti dhe malsori i Tropojës z. Gjon Neçaj.Do vi në Prishtinë z. Selim Nengurra sepse atje ka nji conference ...
Kryesore