Selim Nëngurra: Ngjarje me madhe për popullin tim

Kur isha i ri dhe nga bankat e gjimnazit u largova  pa perfundue vitin e tretë dhe ku në ditarin e notave lash të gjitha pesëshe, por shkaku i varfnisë vendosa me shku të gjej punë në Lublanë të Sllovenisë dhe më kujtohet se Baba Mustafë më pat thanë; ... " po më dhimbsesh o bir që të ra shtëpia në ...

Kalosh Çeliku: Nusen me franga e mori ''vëllai'' i madh

Shqiptarët, ende vazhdojnë të shpallin “Ilirida” nëpër katunde, qytete e Facebook. Vite më parë e shpallën edhe me referendum në Gostivar. “Guxim”, pas një kohe morën ta shpallin edhe në Tetovë. Armët i nxorrën nga brezi kësaj radhe, e shpallën për së treti herë te “Kali’ i dudumëve. ...

Krist Gjinaj: Të arrestohet edhe Lutfi Haziri

Për të fituar votat nga muxhahedinet, Lutfi Haziri u premtoi dhe bëri cdo lidhje me ekstremistet vetem e vetem që të marrë postin e kryetarit të komunes në Gjilan.Ai duke shkelur mbi kushtetuten e cila e ndalon bartjen e shamise ...

Berisha: Ngjarje që madhështojnë vlerat kombëtare

Sa herë që mendoj të shkruaj diçka për peshën e mendjes, të shpirtit e të zemrës së njeriut, të kombit, por edhe për vlerat shpirtërore dhe kulturore, sikur para meje më del një almanak i madh historie dhe e rrugëtimit të njeriut, që seriozisht ...

Fritz Radovani: At Mati Prennushi përballë tradhëtarëve

Me daten 8 Janar 1948, në gjyqin e mbyllun që po zhvillohej në mensen e burgut të Kishës së Fretenëve në Shkoder, Provinçiali At Mati Prennushi në fjalën e fundit tha:“Tash e disa shekuj na kanë ngulë ndër hûj e na kanë varë n’ konop ata që nuk deshten as fenë as kombin, por e kemi thirrë ...

Yllirian Merturi: “Nuk e leshojme, kurre!, Fene e Krishtit!”

Ah! Ta lumsha!, moj, Demokraci..!Per cdo dite sajon, ndonje “mrekulli.”Me skenar, propogande e anarki.Pak te mira, me shume mbrapshti. ***Nga Mirdita, pa prite, me saktesi.Niset leter-kerkese, per Qeveri.Qendisur bukur, plot qartesi.Luten per ndihme me urgjensi...

Elida Buçpapaj: Kriptothaçistat në LDK

Armend Zemaj, deputet i LDK-së dhe nipi i Kolonel Tahir Zemajt dje lëshoi një deklaratë shumë të fortë ku midis të tjerave tha se nuk voton as për kryeministër Haradinajn dhe as për kryeministër Hashim Thaçin. Në raport me Haradinajn, deklarata e Zemajt, ishte insinuese. Lidhet me vrasjen e...

Ramiz Lushaj: Unaza e madhe e Plavë-Gucisë

Kjo rrugë e sodit, 25 shtator 2014, që po niston prej Deçanit e shkon në Plavë e prej këndejna merr për në Guci e drejt e në Vermosh e mbasandejna bie në Shkodër, po më përnget si një unazë e trefishtë dhe një e vetme: Gjeo-strategjike. Etno-historike. Turistike...

Kalvari shqiptar i familjes së Nënë Terezës

Ky material ka në qendër historinë e familjes së shqiptares më të njohur dhe më të admiruar të shekullit të shkuar, - Nënë Terezës.Nënë Tereza ka lindur në Shkup, por në vitet 20 të shekullit të shkuar familja e saj është detyruar të shpërngulet në Tiranë për shkak se ndaj saj kishte nisur ...

Bedri Tahiri: Lapidar përjetësie për kryeheroin Galica

I nderuari autor i librit që sot po e përurojmë, z. Mehmet Rukiqi!Të respektuar familjarë të Azem Galicës e të bashkëluftëtarëve të tij!Të respektuar të pranishëm!Para së t’i them ca fjalë për librin, në emër të Galicës dhe Arbërisë së Vogël,..

Skënder Buçpapaj: 8 Qershori - Nyja Gordiane

Shprehja e mësipërme, shqip Nyja Gordiane, nisur nga burimet enciklopedike, e ka prejardhjen nga letërsia dhe legjendat, me të cilat është e lidhur një rrëfenjë nga jeta e Aleksandrit të Madh. Me kohë, shprehja, në gjuhë të ndryshme, ka marrë një vlerë metaforike, duke treguar se një...

Meçan Hoxha: Nikolla Spathari – emër cilësor në letërsi

Eshtë bërë zakon që krijuesit e fushave të ndryshme si shkrimtarë, poet, muzikantë, piktorë e studiues shkruajnë e bëjnë vlerësime për kolegët e tyre. Kjo është,  sa personale e miqësore, aq dhe kontribuese në nxitjen dhe zhvillimin e krijimtarisë. Kështu ka ndodhur edhe për publicistin...

Kristaq Turtulli: Monolog me veten

Që fëmijë dëgjova të shurdhëtën pëshpërimë,Kur këmbadoras zvarritesha në oborr të shtëpisë,Nënës i thyheshin shtambat te çezma e bronztë,Prej skërmitjes së dimrit dhe sherreve të grarisë. Stërkala e parë u tret te fleta e një luleje,Si lotës e brishtë i vesës mëngjesore...

Poezi nga Zef Mulaj

Ecën si era,Të pa fajshme pemëtI merr përpara.Vrapon, nuk din ku shkon.I mjafton udhën të shkeli.Në hapat e tijSi fijet e një mendimiKur humbim koshiencën...

Përparim Hysi: Libërxhepi që ta "shqyen" xhepin

Kisha kohë pa e takuar mikun tim, Dhori Thanasi. Kish qenë tek djali në Amerikë dhe, porsa u kthye, u takuam tek "Taiwani". Atje kisha ftuar dhe miken time, Meri  Lalaj. Pra,qe një takim miqësh dhe miq letrash. Që të tre shkruajmë dhe, për të qenë më i drejtpërdrejtë, më rrallë nga të tre...

Haxhosaj: Bubullima e Bukureshtit dhe guximi shqiptar

Ja edhe një libër i ri vlerash të veçanta dedikuar nderit dhe dinjitetit të kombit shqiptar! Para nesh kemi një monografi artikujsh ku reflektohet guximi karakteristik për të mbrojtur Kosovën në një vend të huaj. Baki Ymeri ia thotë mirë edhe në aspektin e publicistikës, sidomos kur trajton ...

Frank Shkreli: Busti i disidentit në Kongresin Amerikan

Ish-disidenti anti-komunist çek Vaclav Havel, i cili ka ndërruar jetë tre vjetë më parë, konsiderohet si njeriu i cili simbolizon mbarimin e luftës së ftohtë dhe fillimin e konsolidimit të lirisë e të demokracisë dhe i cili njëkohsisht njihet edhe si  simbol i pajtimit në ish-vendet komuniste të ...

Nehat Jahiu: Ismet Jashari - krenaria e kombit

Me daljen në skenë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës shumë bijë dhe bija më të dashur dhe më të dashura do të radhiten në rradhat e kësaj ushtrie të lavdishme.Edhe shumë djemë, djemë shqiptarë të përndjekur nga regjimi sllav ...

Wahabistët e Pejës merreshin me haraç e drogë

NGA VISAR DURIQI - Haraç, drogë, kampe të rekrutimit, shpëlarje e parave, pasuri e pashpjegueshme, dhunë fizike… janë vetëm disa nga krimet që besohet ti kenë kryer wahabistë në qytetin e Pejës, një qytet me shkallë të lartë të kriminalitetit. Ata janë të lidhur me wahabistë në regjion...

Ardian Ramadani: Bashkëbisedim me një luftëtar

Duke lexuar librin më të ri të autorit kumanovar, profesorit të historisë Minir Ademit, të titulluar: « Komandant Sllupçani », kushtuar dëshmorit nga fshati me po të njëjtin emër, Beqir Sadikut, më kaploi një ndjenjë e papërshkruar, ndjenjë kjo që nuk mund të shpjegohet me fjalë...

Qeveria turke financon radikalizmin islam në Kosovë!

Sipas një opinionisti të gazetës turke, “Todays Zaman”, Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi nuk e ka lejuar hapjen e një medreseje të financuar nga Turqia me mbështetjen direkte të Bilal Erdoganit, djalit të tash presidentit turk, Rexhep Erdogan...

Xhevahir Cirongu: Heroi i Popullit Xheladin Beqiri

Për  dëshmorët e atdheut është shkruar e do shkruhet gjithmonë. Në çdo varg të shkruar, aty gjen të freskët pika gjaku  nga ku lulja e lirisë qëndron ngaherë e pa vyshkur,m e rrënjë  ngulur në tokën tonë të ujitur nga gjaku I ...

Rrustem Geci: 10 poezi për Çamërinë

Çamëri, motër e gjakut, motër e dhimbjes, motër e vuajtjeve. Edhe unë jam Çam, edhe unë jam si ti. Motra ime e betejave, jam në kontakt me kohën, në kontakt me epokat tua, në kontakt me kohën që jetojmë. Çamëri, shumë jemi të plagosur. Molla e kuqe gati është tharë. Në Krahinën e Mollës së ...

Driton Tali: Xhihadi global dhe hegjemonizmi arab

Sipas Abdul Bari Atuan. redaktorit te gazetës “Al Quds”, plani strategjik i xhihadistëve përbëhet nga qëllimi që: t’i zbrapsin të gjitha forcat ushtarake kufare nga tokat islame (lexo arabe); të rrëzohen nga pushteti të gjitha qeveritë sekulare në shtetet islame dhe të implementohet sheriati ...

Fahri Xharra: Historia nuk guxon të ndërrohet!

Kombin e mbanë historija e tij, Kombin  në mesin e kombeve tjera e lartëson e kaluara e tij,gjurmët e tija ,gërvishtjet e tija . Mos na e prekni Historinë!“Bota e qytetëruar nuk duhet te lejoj që këta pasardhës të ilirëve të lashtë e të pellazgëve edhe më të lashtë që të zhdukën...

Dibran Demaku: Rrugës për në atdhe

Avioni i linjës Toronto-Frankfurt-Hamburg do të arrinte në kohën e caktuar. Unë dhe ime shoqe kishim dalur me kohë në aeroportin e Hamburgut. Prisnim që në aeroport të vinin miqtë tanë nga Toronto ...

Ramiz Lushaj: Z. Mustafa, shtatori nuk ka 31 ditë!

Më 2 tetor 2014 Blloku PDK e ka da’ mendjen me hy’ prapë për së dyti herë me Bajramin për Kryetar Parlamenti, ashtu sikurse edhe Bllokut LDK s’mu kurrkush me ua mbush mendjen mos me zg’jedh Mustafën për Kryetar Parlamenti edhe me një votim të dytë. Mirëpo, me sa duket...

Ndue Dedaj: Shtëpia e Zotit dhe e mikut

“Shtëpia e shqiptarit është e Zotit dhe e mikut. Sot kjo shtëpi është dy herë e Juaja”, ishin fjalët e mirëseardhjes të Presidentit të Republikës, zotit Bujar Nishani, drejtuar Atit të Shenjtë të dielën e kaluar me 21 shtator. Nuk ka një formulë më unike mikpritëse se kjo mbase në të gjithë rruzullin...

Ramiz Dërmaku: Zbardhja e vrasjeve në Kosovë

Askush në Kosovë ende nuk ka marrë guxim për kërkimin dhe zbardhjen e vrasjeve në Kosovë. Në historinë e re të shqiptarëve ka pasur disa vrasje ndërshqiptare për qëllime te përfitimit material, plaçkitjes, karririzmit marrjers së pushtetit dhe motiveve te ulëta morale për qëllime politike kjo...

Nebi Dragoti: Ministritë më aktive

Është detyrë e Qeverisë së Rilindjes që të sjellë në realitet ndryshime sa më pozitive, duke shfrytëzuar kohën në maksimum, duke i dhënë asaj rezultate vlere, që shoqëria t’i shohi, pse jo, edhe më shpejtë.Kështu jemi edhe në mirëkuptim të sentences:”Koha është flori”.Kështu jemi edhe në shërbim të ...

Agim Gashi: Bandat e Gëzim Kelmendit

Këtë shkrim si lloj reagimi po e filloj me një thënje të intelektualit MIT´HAT FRASHËRI i cili thotë:“E urrejtur qoftë për jetë ajo administratë, e mallkuar qoftë ajo orë që solli këmbën e Aziatikut në Shqipëri, që na bëri të rrimë pesë shekuj më pas nga shokët. Pesë shekuj shkuan mbi neve si një hije e zezë...

Gëzim Llojdia: Petova, andërr e Përparim Hysit

Petova  është një katund në Myzeqe.Ku gjëndet aktualisht Petova?Themi në Myzeqe . Pa kërkuar adresë.Por aerodrom nuk  ka ,udhë sigurisht fushë dhe jetë   ka gjithashtu   frymon në të gjitha jetët. Dhe atje ku vagëllima e diellit dhe perëndimi i tij puthen ëmbëlsisht.Sipër është manastiri.Ky katund  ...

Ksenofon Dilo: Bija labe e Mëmës Labëri

Frika e veshur me këmishën e tmerrit bridhte rrugëve të jetës së popullit që akoma nuk po kuptonte se çfarë po ndodhte!  Vendin e të shprehurit me zë të lartë e kishte zënë pëshpëritja e, nganjëherë edhe ajo shndërohej në një mërmërimë maramendëse që sa vinte e shuhej në honin e çudisë madhore...

Qazim Shehu: Muzeu

Kur redaktori i dha dorën e fundit faqes së gazetës, ndjeu një lehtësim që erdh pas asaj faqeje të mërzitshme mbushur me kronikë të zezë,që bëhej edhe më  e rëndë për shkak të titujve të fryrë, për të cilat ishte mjeshtër.Redaktimi synonte të përhapte misterin e frikës dhe së ...

Reshat Kripa: Një replikë e detyruar

Lexova shkrimin  me titull: - "Dimri i vetmisë së madhe”,  romani i denoncimit të krimeve në diktaturë  -  të zotit Minella Aleksi, botuar në median elektronike “Fjala e Lirë”. Një gjë e tillë më habiti. Si ka mundësi që një roman, ku diktatori ngrihet në majat më të larta që mund të arrihen...

Pirro Prifti: Urrejtja paranojake Opozitës

Më ka habitur dhe zhgënjjyer fakti që Lideri i Opozitës shqiptare të vjellë një vrer të vërtetë në emisionin e Blendi Fevziut, një vrer  dhe urrejtje që nuk i  bën dobi askujt dhe nuk të çon kërkund.Kryetari i Opozitës z.Lulzim Basha derdhi në Media  KLAN, një fjalor ...

Ilia S. Karanxha: Arti kishtar dhe identiteti shqiptar në zanafillat e emigracionit

Arti kishtar është i lidhur pazgjithmërisht me botën shpirtërore  të shqiptarve që emigruan në Itali e në të njëjtën kohë mes këtyre emigrantve  qysh në shekullin XIV spikatin elementët e parë të një identiteti shqiptar...

Baki Ymeri: Mirënjohje Ambasadorit Sami Shiba

Bukureshti pret këto ditë një ambasador të ri, për të cilin shpresojmë se do të angazhohet edhe për shpëtimin e shpirtit shqiptar në këtë vend. Njësoj siç pat vepruar edhe ambasadori paraprak, si dhe krejt ambasadorët e Shqipërisë në këtë vend, besojmë se edhe ambasadori i ri do të veprojë për ...

Gjekë Gjonaj: Shembull i sakrificës për Kosovën

Gjatë vizitës sime të fundit    në  Nju-Jork   u njoha për herë të parë me  aktivistin   dhe veprimtarin e dalluar  të  komunitetit shqiptar në Shtete të Bashkuara  të Amerikës Tomë Ndue Jakaj.  Në këtë  takim të shkurtër  por shumë vëllazëror   në Bronks  mësova se  ai  është nga fshati  Ranoc të ...

Entela Binjaku: Kur Papa Françesku erdhi në Tiranë...

Për vizitën e Papa Françeskut në Tiranë opinioni shqiptar mësoi në mesin e muajit qershor. Lajmi se personaliteti më i lartë i botës katolike, një  figurë me ndikim botëror, një autoritet i zgjedhur si “Njeriu i vitit” nga mediat më prestigjoze të botës, i gjendur në kopertinat e revistave të autoritetit ...
Kryesore