Baki Ymeri: Kryeministri Rama dhe Kosova në Rumani

Se Rumania ka qenë gjithmonë motra më besnike e Shqipërisë, dëshmon edhe vizita e suksesshme 27 shkurtit të Kryeministrit Edi Rama në Bukuresht. Rumania është vendi i parë në botë që e njohu pavarësinë e Shqipërisë, fill pas shpalljes së saj. Si pasojë e politikës destructive...

Albert Vataj: Luigj Gurakuqi, 90-vjetori i vrasjes

Në mbrëmjen e 2 marsit të vitit 1925, sonte 90 vite më parë ekzekutohet Luigj Gurakuqi, hartuesi dhe nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, poeti, arsimtari, tekstologu, gjuhëtari, diplomati, deputëti dhe ministri i Financave të qëverisë së asokohëshme...

Vangjush Saro: Nga tutela dhe moralizimet...

Ndërsa lexojmë e rilexojmë letërsinë më të mirë të krijuar në kohëra, vetvetiu na bëjnë përshtypje: rrëfimi i veçantë, thurrja e pamërzitshme e ngjarjeve, forca imponuese e tekstit, vizatimi organik i personazheve, etj. Dhe themi me vete se pikërisht për këtë, ato vepra na pëlqejnë, ndonjëherë ...

Ramiz Selimi: Kemi rini të mrekullueshme

Këngëtari i mirënjohur Sabri Fejzullahu për nder të pavarësisë së Kosovës dridhi Austrinë e Epërme me tingujt dhe zërin e tij fantastik. Dardanisë antike, kësaj tokë të shenjtë, për pavarësinë e shtatë të saj i kënduan dhe recituan edhe grupi i nxënësve dhe poeti i mirënjohur Ragip Dragusha...

Fahri Xharra: Më i madhi!

“Ne ju duam, Zotëri,dhe jo pse e duam  Ismailin , por me ju së bashku edhe Shqipërinë e bjeshkëve dhe legjendave, të rapsodëve dhe të bardëve ,Shqipërinë e rezistencës dhe okupimeve të vazhdueshme, Shqipërinë e të vdekurve dhe të gjallëve që nëpërmjet magjisë së shkrimeve ...

Gani Qarri: Gjykime, dënime, ikje, kërcënime...

Mjerisht, ne si popull kemi ardhë në një gjendje të tillë tragji-komike sa që nuk di njeriu ç`të bëj më parë, të qaj apo të qeshë me shqiptarët. Askush nuk mund të provojë ato që ndjejnë dhe përjetojnë ata. Blerim Kuqi arrestohet dhe dërgohet në burgun e Kleçkës për ekzekutim...

Faton Mehmeti: Eksperimentimi me Kornizën Korrikul

Nga viti 2011 në Kosovë është hartuar një dokument , që synon reformimin e sistemit arsimor në Kosovë.Ky dokument sic njihet  ndryshe si Korniza e Kurrikulës ,është një dokument që rregullon tërë sistemin arsimor parauniversitar të Republikës së Kosovës. Korniza përcakton qëllimet...

Skënder Buçpapaj: Vilajeti i katërt

Deputetët shqiptarë nga Lugina e Preshevës, Riza Halimi dhe Shaip Kamberi, në një vizitë të këtyre kohëve në Prishtinë, iu ankuan opozitës për gjendjen e rëndë politike dhe socio-ekonomike të shqiptarëve në trojet e tyre në këtë Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, si dhe për rolin të cilin duhet ...

Gjon Keka: Shteti i Vatikanit ne kohen e Kastriotit

Keshtu dukej pamja e jashtme e shen Pjetrit ne Rome ne shekullin XV, ne kohen kur Gjergj Kastrioti Skenderbeu kishte marredhenie ndershteterore me kete shtet dhe Papet e kohes.Po vendos kete me rastin e 571 vjetorit edhe te Kuvendit te Lezhes, kuvendit te shtetit te Arbnit...

Sylejman Salihu: Letër e hapur një ministri shakaxhi!

Bëra një si tip parodie për ju ministër i Republikës së Kosovës, por e ndjeja se sërish isha i mbushur për të thënë edhe ca fjalë. Ja që nganjëherë njeriut i duhet të merret edhe me tema të tilla për të cilat armiqtë tanë na kanë sharë e na kanë ironizuar, por që të dalë një i quajtur shqiptar dhe goxha...

Vahit Nasufi: Kombëtares shqiptare

Për flamurin kombëtar -Kanë kënduar shumë këngëtarë,Për shqiponjën kuq e zi -Kem shkruar shumë dhe poezi!... Marigona e qëndisi me dorë -Ismail Qemali e ngriti n`Vlorë.Në çdo vend ku shqipja jeton -Flamuri ynë i lirë valon!...

Gjon Keka: Kuvendi i Lezhës vulë kombëtare

Koha dhe dita për të cilën unë do të shkruaj këtu megjithatë është tashmë shumë prapa nesh,  dhe që mund të thuhet se është i vetmi akt i parë në historinë e kombit tonë që ka prekur thellë rrënjën e qenjes dhe shpirtit të përbashkuar të arbënorëve të lashtë në kontinentin europian...

Ramiz Selimi: Ngritja e nivelit të organizimit

Shoqatat e shumta në Austri të Epërme dhe mungesa e koordinimit të kërkesave në organizime, si dhe në thithjen e subvencioneve  janë problemet madhore të bashkatdhetarëve në ketë Land.  Nikoqiri i këtij takimi Z. Ramiz Selimi në hapësirat e Shoqatës së Grave Shqiptare...

Edvana Gjashta: Punën nuk e bën një gisht

Në shoqërinë si edhe në mentalitetin tonë,  na mungon toleranca ndaj kritikave dhe po ashtu kur kritikohet diçka e kthejmë në personale. Kur debatohet me edukatë arrihet edhe në përfundime të mirëfillta...

Kujtim Mateli: Një libër i vyer për arsimin

Libri studimor “Arsimi në Përmet” 1912-1944, është një nga librat më të spikatur që trajton arsimin në rrethin e Përmetit, autor i të cilit është Dr. Nuri Dragoj, i shquar dhe i vlerësuar për kontributin e tij si historian për hapësirën kohore të dy shekujve të fundit, kohë kur Shqipëria...

Reshat Nexhipi: Ngjarje të hidhura dhe të lavdishme

Këto ditë, lexova një shkrim mjaft të gjatë, kushtuar historisë së Manastirit, nga i cili mësova disa gjëra që nuk i dinja, por, nga ana tjetër, më  habiti  që  autori kishte anashkaluar 10 momente të rëndësishme, edhe pse për to kam shkruar gjer e gjatë në dhjetra shkrime të mia, prandaj dhe vendosa të ...

Isuf Bajrami: Terrorizmi Moskë-Athinë-Beograd

Siç dihet, terrorizmi si terminologji që përdoret kohët e fundit pa ndërpre nëpër referatet dhe shprehjet e shumë politikanëve e edhe të liderëve fetarë si ai Pavle, etj, ka marrë një përhapje të gjerë në botë, është kthyer në një fenomen shqetësues...

Begzat Rrahmani: Veprimtaria krijuese e Vesel Çelikut

Ishin vitet e dekadës së shtatë të shekullit të kaluar, kur qyteti ynë Kërçova sa mbyll e çel sytë u mbush e përmbush me reklama dhe pllakate, të cilat reklamonin fakirin e cirkut, që gëlltiste kamën e madhe disa centimetra, qepte fytin me gjilpërë dhe kërcente në dysheme të mbushur përplot me ...

Florim Zeqa: Jo FAK, por FARK zoti minister

Në kohën kur të gjithë bënin gara për diitën e (ri)shpalljes së pavarësisë së Kosovës dhe askush nuk e dinte datën, më kujtohet një thënje e menqur e akademik Nexhat Dacit, po citoj; "Nuk është e rëndësishme data sa është e rëndësishme përmbajtja e pavarësisë..."Andaj nuk është krejt gjë ...

Gani Gashi: Nderohet me Mirënjohje Miradije Gashi

17 Shkurti siç dihet, është një datë e veçantë për ne. Them e veçantë, sepse më 17 Shkurt 2008, Kosova e shpalli mëvetësinë e saj. Pra, u bë e lirë dhe e mosvarur (pavarur).Për nder të kësaj dite të lavdishme për popullin tonë, në Kosovë dhe jashtë ...

Asllan Dibrani: Zotëri ministra dhe z. Stavileci...

Blerand Stavileci, "Ministrit i  Zhvillimit Ekonomik",  i cili në emisionin Interaktiv të KTV  me deklaratat e tij  i ngjasonte disa komunisteve  serbo-shqiptarë në kohen e ish-Jugosllavisë?Kur  mbronin organet e shtetit të Jugosllavisë-Serbisë , ata  i denonconin   shqiptarët e varfër si antijugosllav ...

Adem Zejnullahu: Monografi me kritere shkencore

Hilmi Saraçi në letrat shqipe në gazetari, historiografi, publicistikë, shkencë e prozë letrare  është dëshmuar me shkrime të shumta. Vepra monografike “Mulla Asllan Murati personalitet i shquar kombëtar dhe fetar” është vepra e 13 e Hilmi Saraçit  të cilën e shkroi me kujdes dhe përkushtim të veçantë...

Vullnet Mato: Mëkati me frymë parahistorike

Femra ishte krijesa hyjnoreqë solli jetën njerëzore mbi tokë.Femra solli dashurinë dygjinoredhe bashkëjetesën në çift.Femra solli amësinë e fëmijëve,nga lashtësia deri sot.Femra solli lidhjen mes gjaqeve,në familje dhe farefis. Femra solli mjetet kulinare,dhe shijet e ushqimit të gatuar...

Lekë Mrijaj: Gjon Krasniqi, ''Qytetar Nderi'' i Lezhës

Z. Gjon M. Krasniqi i lindur në Nepole të Lugut të Baranit të Pejës jeton dhe vepron në Zvicër është  pasardhës i burrave të mëdhenjë të kullës së Avdi, Sadri e Zef Smajli – Krasniqi i një kulle e cila njëkohësisht ishte edhe një asamble gjithë përfshirëse kombëtare për të gjithë shqiptarët...

Erida Çela Perlala: Një dorë lan tjetrën...

Po nis shkrimin tim me këtë fjalë të urtë që më ka frymëzuar në çdo hap të jetës time.. Nuk kam bërë vepra të mëdha ne jetë, por di, që nuk jam penduar për çfarë kam bërë deri më sot!Mund të shtoj për të plotësuar mirë këtë shkrim edhe një fjalë tjetër te urtë ...

Ramiz Bojaj: Strategjia e Blerandit, “tredhja” e popullit

Përderisa Qeveria e Kosovës kulmin e injorancës e arriti pas “përzënies” se popullit shqiptar nga trojet e veta, duke heshtur qëllimshëm përballë eksodit të madh qe e ka vërshuar vendin tonë këto ditët e fundit, në skenë dalin edhe tredhakët e pushtetit duke bërë thirrje qe mos të lindin fëmijë...

Mustafë Rugova: Liria e shfrytëzuar nga politikanët e korruptuar

Politikanet tanë të korruptuar e të shantazhuar nuk e kanë zgjedhë çështjen e marrjes me politikë për ta ndihmuar popullin, por siç po shihet,  për ta ndihmuar vetveten. Ka edhe përjashtime, por ato janë të rralla, ndërsa politikanët e tillë janë ende të pafuqishëm për të pasur ndikimin e tyre ...

Xharra: Me “Vetvendosjen”, diçka nuk është në rregull!

“As një qeveri nuk ka vepruar me minoritetet ashtu siç ka bërë Millosheviqi në Kosovë, ku ka vrarë, dëbuar dhe ka ushtruar gjenocid“.Kështu ka deklaruar në një intervistë për televizionin e parë publik gjerman ARD, zëvendëspresidentja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën ...

Agim Mato: Sa herë më është dashur...

Sa herë më është dashur të bëj betime,kam vënë në bè kokën e nënës sime; Kam vënë në bè pa u trembur këtë truall,këtë bukë që me lot e kam gatuar; këtë  këngë që e mbartja mbi supe si Sizifi,e ma shembnin në humnera dhe e ngrija sërishmi. ...

Pal Neçaj: Stani në bjeshkë të Kakisë

Natën kur isha thellë në gjum,ëndërra m'çoi në bjeshkë te stani,dykrahët hapa ta përqafoj unë,më ktheu kurrizin nga inati. Peshperiti diçka i zëmruar,dekada tretur, harrove bjeshkën,idhëshëm stani më ka qortuar,n'rini ti na dashte dhe ne t'deshtëm...

Ramiz Selimi: Dikur emigrant, tani mjek në Linz

Dr. Sabedin Mustafa, mjeku me histori suksesi në mërgim! Në dy dekadat e fundit diaspora shqiptare ka ndryshuar jashtëzakonisht shumë, jo vetëm me integrimin në vendet ku jetojnë, por edhe më ngritjen...

Fahri Xharra: Shperngulja e madhe nga Sanxhaku

“Unë e njoh Shqipërinë dhe shqiptarët më mirë se popullin tim. Mirëpo kini kujdes! Shqiptarët janë të vegjël dhe të varfër,  e as nuk janë punëtorë të mirë. Ose janë shefa (eprorë) të mirë ose hajdutë të shkathët...... Një ditë nëse do të ndaheni r nga kullotat e pafundme të Perandorisë,  do ta hani...

Gjon Keka: Foto e rrallë e Gjergj Kastriotit në Itali

Ky imazh ka nje rendesi te vecant sepse ketu Gjergj Kastrioti Skenderbeu vjen ne Barolum apo Barleta pas nje vizite qe kishte ne Raguze ne vitin 1461,ardhja ne Itali kishte te bente me mbeshtetjen e tij ne kete vend dhe pas fitores ai u kthye ne Shqiperi per te vazhduar betejen me barbaret turq dhe forcimin e ...

Albert Vataj: Viktor Hygo, shenjtori i humaniz

Sot 213 vite më parë datëlindi Viktor Hygoi, ati i kombit francez, shenjtori i humanizmit tragjik, ai, kreatura shkrimore e të cilit e ngjizur prej tharmit thellësisht ndjesore, arritën të mbulonin të gjitha gjinitë letrare, nga lirika ...

Rrustem Geci: Poezia e Drita Lushit

Shpirt, bëma të sotmen dashuri, të ardhmen mirëqenie, të kaluarën të vlerësuar. Ndryshe, shpirtërorja ime do të ngec në sheshin e betejave, dhe të pakënaqësive të mëdha. Kështu shprehet shkrimtarja e talentuar, Drita Lushi, autore e dy librave me poezi, dhe të një libri me tregime. Më pëlqen ...

Agim Gashi: Dr. Manfred Köppel, njeriu që dhuron jetë

Në rrugën Tivoli nr. 26, mbi barnatoren „Tivoli“, gjendet ordinanca specialistike për smundjet e mushkrive, frymarrjes dhe alergjive të ndryshme që sjellin rrugët respirative.Pronar i kësaj ordinance është specialisti i vjetër dhe i njohur në këto anë...

Neki Lulaj: Misteret na i vranë shpresat

Nuk di pse po dalim nga djepi, pse po ikum nëpër male..?Rrugëve të pa krye labirintheve po kalojmë edhe kufijNë klasë me ngelën kujtimet rinore, çanta me libra dhe fletoreMerrni  të gjitha se  misteret mi  vrarë shpresat e  unë  më nuk do vi...

Ireshtansi: Vaksina kundër korrupcionit

Askund nuk gjen politikanë më të korruptuar dhe njëkohësisht më të duartrokitur se në shtetin Pakokë, thoshte shkenëctari Do. Kjo gjendje e pashpresë e shtetit të tij e kishte shtyrë atë në një përpjekje të gjatë për shpikjen e një vaksine që do t'i bënte zyrtarët shtetrorë të shmangnin...

Demir Krasniqi: Shtazët e shtëpisë lypin hallall

Sa herë  vjen  Bajrami  – shtazët bien në hall –Ia nisë Dashi – dhenve  , me iu lypë hallall !...Bëmani hallall , o, ju mori gra –Se përmbas Bajramit , nuk më shihni ma  ! Kasapët për sipëri , mua kanë me m’ ra –Copa – copa trupin , krejt kanë me ma ba !Trupin do t’ ma presin , mua , këta kasap –Mishin...

Elvi Sidheri: Italianët përqeshin kërcënimet e Kalifatit Mesjetar!

Me shumë shpoti. Kështu i janë përgjigjur italianët kërcënimeve të militantëve të Shtetit Islamik nga brigjet e Dernas dhe të Sirtes, rreth 300 milje nga bregu italian, se kalifatistët do të arrijnë një ditë në Romë.Militantët libianë të lidhur me organizatën fondamentaliste në fjalë...
Kryesore