Entela Binjaku: Në qytetin e tyre...pa biletë

Të rinjtë, ata që kanë lindur në këto dy dekada e gjysmë jetojnë një mungesë të lartë aktiviteti dhe veprimi në fusha të ndryshme të jetës shoqërore në vend. Nevoja që shoqëria jonë ka për energjinë dhe potencialin e tyre është e madhe, por impakti i kësaj energjie dhe ...

Drita Lushi: Intervistë me gazetarin Ndue Lazri

Përshëndetje Ndue. Po i lë formalizmat dhe s’po të drejtohem me“zotëri” apo “i nderuar”(që mendoj se janë e njëjta gjë). Kjo, duke të konsideruar koleg, me të cilin na lidh fjala e shkruar, mik me të cilin kemi shkëmbyer librat e botuar ...

Ndue Dedaj: Beogradi ka përgjegjës Serbinë

Ndeshja e famshme mes Shqipërisë dhe Serbisë fshiu çdo iluzion se kjo e fundit është duke ecur në udhën e demokracisë. Serbët nuk ishin përgatitur për një ndeshje të tillë, ata ende nuk ishin të gatshëm për t’i pritur shqiptarët. Nuk ishin të tillë shpirtërisht, moralisht dhe psikologjikisht...

Ilir Muharremi: Surealizmi dhe qëllimi i tij

Surealizmi ishte një mosnënshtrim total, lëvizje kulturore, humor, përqeshje, lojë ekstreme ndërmjet realitetit dhe absurdit, por prapë sfidë e reales me ëndrrën. Për qëllim kishte rifillimin dhe më këtë nënkuptohej refuzimi i gjithçkaje mbi bazën e provokimit. Marrë nga fusha e ...

Saimir Lolja: Cili është faji shqiptar?

Më 14 Tetor 2014 filloi në Beograd të Serbisë ndeshja e futbollit midis skuadrave serbe dhe shqiptare, e vlefshme për hapat për të shkuar në kampionatin europian të futbollit që do të luhet në Francë pas dy vjetësh. Afër fundit të pjesës së parë ndeshja e futbollit u ndërpre përfundimisht për ...

Xhevat Rexhaj: A do të kthjellohet vllaznia në Shqipni

Pushtetet e ndryshme që kanë pushtetue shqiptarrinë në të gjitha trojet shqiptare, duketë se ende kanë lënë viruse të rrezikshme në mendjet tona. Pushtetet barbare sllave-serbe ndaj shqiptarëve të pushtuar nën Jugosllavi, pra  shqiptarët  me lak në fyt e kanë përjetue pushtetin gjenocidial, barbar,..

Baki Ymeri: Diktatura barbare dhe antikosovari

Ja tërbimet antirumune të diktatorit komunist Traian Basescu! Rumania nuk ka nevojë për kameleonë. Cila është prapavija e antikosovarit Traian Basescu? Si mund të justifikojë faktin se kishte një milionë dollarë në kohën e revolucionit antikomunst (dhjetor 1989), ish ministri i Industrisë së...

Dedë Preqi: Valëvitja e dykrenares

Në shpjegimin e përjetimit të lojës së UEFA, në mes kombëtarës shqiptare të Shqipërisë dhe asaj të Serbisë, nuk do shumë koment një ngjarje aq e turpshme, që u shkakëtua nga ana  serbe, kur vetëm se valonte flamuri shqiptarë mbi fushën e lojës, u shkakëtua një rrëmujë dhe shpërthim ...

Puntorie Ziba: Një ndeshje futbolli...

Në atë arenë ku  nuk tundej asnjë  simbol që do t’i flladiste e t’i mbushte me moral shpirtrat e djemve dhe të të gjithë atyre që hapnin sytë në ekrane televizive, nënat e bijve,  prisnin lojë e jo luftë. Kjo e rrokme e stërmadhe që nuk përngjante me një lojë të bukur futbolli, ma kujtoi komunizmin e...

Fritz Radovani: ''Shkollat shqiptare''

Në janarin e vitit 1945, shovenistët jugosllavë të drejtuem nga komunisti Tito, udhëzuen veglen e tyne tradhëtare e anadollake në krye të qeverisë shqiptare, Enver Hoxhën, me fillue me “reformen arësimore”, tue i vue kazmen shkollave shqiptare laike e fetare në qytetin e Shkodres. Shkodra e njohun ...

Gëzim Llojdia: Kosova, aty ky ka qenë gjithëkohës

Njerëzit sllavë, serbët u shfaqën në Ballkan mes shek 6 dhe të 7,(shkruan Enciclopedie on line Treccani  duke cituar kapitullin të plotë për të moslënë shteg dyshimi,)të  shtyrë dhe e dominuar nga  Avari. La,trashëgimtar dhe vazhdimi i Rascia, u shfaq në shekullin e 12, kur shteti i vogël i Stephen...

Tefik Selimi: Një vepër me imazhe të bukura poetike

Poetja nga Bujanoci, Diniela Lera – Vehbiu, është njëra ndër poetet më të reja që i shtohet artit të shkruar në Luginën e Preshevës, në Kosovë dhe Shqipëri. Diniela Lera -Vehbiu ka lindur në vitin 1985 në Tiranë. Me kohë ka përfunduar studimet e larta në Degën e Gazetarisë pranë Fakultetit...

Faton Mehmeti: A duhet të shkojë Rama në Beograd?!

…tensionet shtoheshin në një ambient ku futbollistët shqiptarë trajtoheshin  me urrejte.Afrohej minuta 43 e lojës Serbi-Shqipëri kur mbi qiellin e stadiumit të Partizanit të Serbisë u shfaq fluturakja me Flamurin Kombëtar dhe nën  me mbishkrimin AUTOKTON.Kurse në të dy anët e saj  ...

Zenel Çeliku: Kryeministri Rama, diplomat dhe trim

Eshtë  për t’u ciditur, 100 vjet pas luftës së parë botërore, kur Rajoni I Ballkanit ndodhet pa luftë e në paqe, në një kohë që Kancelarja Merkel mbledh kryeministrat e Ballkanit Perendimor, për ti kërkuar që të hapin një faqe të re mirkuptimi, komunikimi dhe bashkëpunimi, pikërisht në këtë ...

Elvi Sidheri: Autochthonous!

Kur shorti i kualifikueseve për europianin francez të vitit 2016, na vuri përballë me Serbinë, të them të drejtën, nuk e pata shumë mendjen tek kjo gjë.Jo për arsye se nuk e vlerësova apo nuk i kushtova vëmendjen e duhur këtij fakti, por për shkak se Serbia...

Drita Lushi: Ju (s)e njihni të dashurin tim

Unë e kam treguar Atë çdo herë, për ju;Kur  i kam shkruar dashurisë,kur u kam shkruar (l)ojnave(k)odeve të gëzimit dhe puthjeve s’ua kam thënë kurrë emrin e tijas ngjyrën e syveas zërin .Ndërsa veshtrimin,ua kam thënë veç këngëve… 

Artur Vrekaj: Krenari të jesh kombëtarist

Kjo natë e 14-15 Tetorit 2014, që kaluam është nata e bardhë e kombëtares, e simbolit tashmë të artë të kombit që po hapëron kudo në Trojet Shqiptare dhe në Mërgatë.Kurrë futbolli Europian nuk ka lënë pa gjumë një Ballkan të tërë! Bashkë me këtë rajon edhe ...

Peticion: Të hiqet statusi kandidat i Serbisë për në BE

Ermira Babamusta - I bëj thirrje të gjithë shqiptartët të kontaktojnë qeveritarët dhe organet e larta të komunitetit ndërkombëtar si OKB, BE, NATO, etj me këtë peticion, nënshkruar në emrin dhe adresën tuaj.ShBA-ja dhe komuniteti ndërkombëtar duhet të paraprijnë në çështjet...

Frank Shkreli: Konferencë për shqiptarët në Mal të Zi

Nga një ftesë që më dërgoi Profesori Viktor Ivezaj i Universitetit Wayne State të shtetit Miçigan në Shtetet e Bashkuara, mësova për organizimin e konferencës së dytë ndërkombëtare, kushtuar shqiptarëve në Mal të Zi.  Konferenca e parë mbi gjëndjen e shqiptarëve në shtetin malazez mbi ...

Don Lush Gjergji: Papa Pali VI

Giovanni Battista Montini u lind në Concesio (Brescia)  në vitin 1897, në një familje të mirë intelektuale katolike, besimtarë të angazhuar në veprimet baritore të Kishës. U bë meshtar në vitin 1920. Më pas vazhdon studimet dhe doktoron në filozofi, drejtësinë kishtare dhe atë civile. Pastaj ndoqi ...

Remzi Salihu: Fluturim në qiell të vrazhdë (4)

Pëllumbi nuk i kishte mbajtur tërësisht në kujtesë pasojat e ngritjes së tij të shpejtë në lartësi, ngase turbulenca e acartë kohore i përplasej pahiri në karrierë të shpejtë. Harresën e kishte vënë të rrezatohet në prehër të qiellit të nxehtë. Rrotullimin e improvizuar artistik e bënte me flatra e tij të...

Florim Zeqa: Pengje të liderëve partiak!

Në një shkrim autorial të datës 8 shtator, me titull: " A do të thyhen barrikadat me 12 shtator ?", më tepër se pyetje, shtrova një dilemë; a do të ketë zgjidhje apo përseritje të 17 korrikut !Pos përseritjes së seancës së 17 korrikut me 12 shtator nuk ndodhi gjë tjetër...

Kim Berisha: Flamuri i quajtur dëshirë!

Na ka marrë malli për dashurinë e vjetër;Për atë dashurinë që vret!Jo të marrim dashuri, por na ka marrë malli ta japim krejt dashurinë që kemi për atdhe;Dashuria jonë për Shqipërinë etnike është realitet i vetmuar dhe...

Driton Gashi: Na mungon shumë, Shaban Cakolli!

Gjithnjë me buzë në gaz, gjithmonë dashamirës, përherë me respekt të veçantë dhe me një qasje pozitive ndaj çdo njeriu. Kështu e mbajmë mend të gjithë ne artistin e fjalës së bukur shqipe, shkrimtarin dhe aktivistin e shquar në mërgim, Shaban Cakollin...

Qazim Shehu: Zëra

Në rroben e natës vijnë zërat e ditës.Pika që nuk mundën me u shuar,në shurdhërimë verbuese, ngjitëse,Çajnë tej e tej dritaret ,shkojnë tek një grua.Vijnë si një tufë me lule,harruar pa iu dhënëNga dashuri e munguar…

Vebi Klaiqi: Bashkë në amshim

Dielli me rrezet e ti të arta kishte mbështjell shpatet që shtriheshin para meje. Sipas intensitetit të tyre ishte e qartë se ishte ofruar perëndimi dhe dielli ishte në fund të rrugëtimit të tij të ditës. Errësira tani më i ishte ofruar majave të larta dhe paralajmëronte një heshtje ogurzezë. Edhe pse dita ...

Namik Selmani: Bir i përjetshëm i Matit

Dheu i ZenishtitTë mbeti në vite mes duarve dhe putrave të këmbëveDerdhe djersë të ndershmePa u skuqur kurrë për gabimin e pabërë në jetëE ç’ka t’i thoje qiellit matjanMe kaltërsisë së vrarë me vrragat e gjakosura të gishtërinjve...Xhavit Gasa

Nëngurra: Disa miq të letrave i takova për herë të parë

Njerzit sot po njoftohen, po bahen miq me njerëz të ndryshem të profileve të ndryshme , të racave të ndryshme gjithandej planetit Tokë. Mirpo sado që me dikend njeriu mund të flet me vite permes mjeteve të elektronikës jo më të gjithë edhe mundet me u takue...

Elida Buçpapaj: Daçiç jep dorëheqjen

Daçiç jep dorëheqjen sepse ti po e le Serbinë të mbetet peng i së shkuarës.Ti je përgjegjës që nuk krijove kushte që ndeshja e futbollit midis shqiptarëve dhe serbëve të luhej normalisht e të lejonte mbushjen e stadiumit gjysëm për gjysëm me tifozë shqiptarë e serbë si për të treguar se ...

Gëzim Llojdia: Kur rrëzuam "Partizanin" e Beogradit

Gjithë bota, serbët tash tutje po i njeh me fytyrën e vërtetë. Skenat e dhunës në “Partizanin “e Beogradit treguan se kush janë,  këta ardhacakë të ngjizur në Urale, që nuk kanë kuptuar asgjë nga qytetërimi i vërtetë botëror, ngase edhe vetë nuk kanë pasur kurrë një qytetërim të këtillë .Ata gjithë kohës ...

Shkullaku: Pse Rama nuk duhet të shkojë në Beograd

Kryeminsitri shqiptar duhet ta anullojë vizitën e tij në Beograd jo si revansh ndaj asaj huliganizmit që serbët shfaqën kundër shqiptarëve. Ai duhet të refuzojë takimin me homologun Aleksandar Vuçiç, sepse nuk mund t'i japë Serbisë një imazh që kjo e fundit nuk e ka. Serbët nuk mund të kërkojnë ...

Andi Bushati: Të mundësh një “armik” të lig dhe budalla

Pak përpara se të niste zallamahia, atje, në stadiumin « Partizani » të Beogradit, gjeta kohën mes tensionit të asaj ndeshjeje nervëshkatërruese të shkëmbeja batuta me një nga kolegët e mi. Shkak u bë një episod anekdodik, por shumë domethënsës. Në skajin tjetër të fushës, diku aty mbi ...

Elvi Sidheri: Ne nuk dimë të përballemi me të kaluarën tonë (të hidhur)!

Ditët e fundit më qëlloi rastësisht, të vihem në dijeni të një ngjarjeje që po bën mjaft bujë në Rumani. Në këtë vend të madh lindor, ish satelit sovjetik, tashmë prej vitesh anëtar të BE-së dhe NATO-s, ka nisur gjykimi si dhe vënia në bankën e të akuzuarve...

Ndue Lazri: Vjeshtë tiranase

Bien gjethet mbi bulevardin “Marsel Kashen”. Vjeshta sundon sovrane mbi Tiranë. Është ora 2 e natës dhe lëviz thuajse i vetëm në këtë rrugë, në të cilën rikthehem pas 40 vjetësh. Po ajo rrugë, po ato pemë, që e bënin atë dikur aq lirike e piktoreske në sytë tanë. Ishim studentë dhe e përshkonim ...

Luigj Palushaj: Pjetër Bogdani

Tataret e Turqit ja hodhën eshtrat në lume,e ai lume vazhdon të  ece ende,vazhdon ta përule edhe Pjeter Bogdanin edhe Gjergj Kastriotin,Nëne Terezen, Idriz Seferin e shumë  e shumë figura Kombetare tona...Tataret sot i kemi kudo në qeveri në   parlament cdo cep në Kosovë...

Frank Shkreli: Barazia gjonore, çështje ndërkombëtare

"Të drejtat e femërave janë të drejtat e njeriut".  Kështu kishte deklaruar Hillary Klinton në fjalimin e saj të famëshëm më 1995 në konferencën ndërkombëtare mbi të drejtat e grave në Pekin të Kinës, pothuaj një çerek shekulli më parë.Ishte ky një fjalim i guximshëm...

Dumitru Velea: Odette

Ky libër mban emrin e asaj që u lind më 23 prill 1951, ditën e Shën Gjergjit, kur qielli hapet dhe një i ri tërheq hullirin e parë për lavrën e parë, të pranverës; e gjermankës së re nga Timishoara, e pakursyer ndaj vetëvetes, si përkushtim shpirtëror, e shndërruar në “kokë të kulluar”...

Remi Jakupi: Tifozat Kuq e Zi

Remi Jakupi: Tifozat Kuq e Zi...

Nëngurra: Bana mik poetin gjakovar Tahir Bezhani

Mik nuk i thuet secilit njeri që rastisë ta njoftosh e i cili mund të dij diçka pak per ty e edhe ti mund të dish diçka per te. Mik i thuhet njeriut që nuk e ke njoft perpara, por që kur njoftohesh me te krijon afërsi me te si me vëlla, si me njeriun ma të dashtun. Falë kohës moderne që po e jetojmë mu sivjet ...

Gjergj Kabashi: Një dorë e zezë antishqiptare!

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, AAK, Kryeministri në detyrë Hashim Thaçi e të tjerë reaguan menjëhere pasi u bë e njohur se në objektet e jashtme të Manastirit të Deçanit persona deri tash të panjohur, - per të cilët Policia e Kosovës thekson se ende nuk kan ndonjë të dyshuar,  kanë ...
Kryesore